Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από caminador Χθες στις 19:40

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Χθες στις 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Δευ 19 Νοε 2018 - 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

» Περιφέρεια ΠΑΦΟΥ 2018 με τη ματιά του caminador.
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:06

» ΔΕΗ: Ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί – Επιβάρυνση ένα ευρώ στους έγχαρτους
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:03

» Λιβαδειά
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:59

» Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:54

» μπριζα τροχοσπιτου
από ladakias Σαβ 17 Νοε 2018 - 23:20

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:36

» Δοκιμασία αξιολόγησης κινδύνου Σακχαρώδη Διαβήτη
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:24

» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από friar Τετ 14 Νοε 2018 - 22:41

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:43

» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:40

» Έκθεση Αυτοκινήτου "Αυτοκίνηση 2018"
από Batfalcon Τρι 13 Νοε 2018 - 18:57

» Opel Vivaro 1.9D μετατροπη για καμπινγκ.
από Georgedim Κυρ 11 Νοε 2018 - 21:12

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από caminador Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:09

» starckeman 470pe 2002
από ladakias Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:06

» Νέοι ποδηλατόδρομοι στην Αθήνα.
από Georgedim Τετ 7 Νοε 2018 - 20:39

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Ρεζέρβα τροχόσπιτου

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ρεζέρβα τροχόσπιτου

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Τετ 6 Μάης 2015 - 1:36

Εν αναμονή των διακοπών πήραμε φωτιά από τις ερωτήσεις!!!

Επειδή δεν έχω ρεζέρβα ψάχνω. Δυστυχώς τα μόνα που ξέρω για τη ζάντα είναι ότι είναι 5μπούλονη και 15άρα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει περισσότερα χαρακτηριστικά; (Hobby 470 1992).
spyrosbhta

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Ρεζέρβα τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τετ 6 Μάης 2015 - 7:19

Αυτές οι φωτιές μας αρέσουν ... !

Η ζάντα, έχει επάνω κάποια χαρακτηριστικά νούμερα, αυτά θα έχεις σαν οδηγό.
Η καλύτερη λύση για μένα είναι ... να βγάλεις μια ρόδα και να κάνεις μια βόλτα σε ένα δυο βουλκανιζατέρ.
Θα βρείς σίγουρα
Κριτήρια είναι το φάρδος της ζάντας και το άνοιγμα του αφαλού, ώστε να "κουμπώνει" σωστά με τον άξονα.

Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Τετ 6 Μάης 2015 - 11:47

για να μην τρεχεις με το λαστιχο στην μασχαλη θα βγαλεις την ροδα θα κοψεις ένα χαρτονι λιγο χοντρο θα το βαλεις από την πισω μερια εκει που παταει η ροδα στο μουαγιε στο τροχοσπιτο και θα σκιτσάρεις  επανω στο χαρτονι τις τρυπες που εχει η ζαντα σου συμφωνα λοιπον με αυτό και με τις ιντζες της ζαντας και το φαρδος θα βρεις αυτό που θες...τωρα το οφσετ δεν εχει σημασια μιας και ρεζερβα είναι....την παιρνεις την δοκιμάζεις επανω χωρις λαστιχο να εισε σιγουρος και εισε ετοιμος...αυτά για μτχνη...μετα θα πας για καινουργια σε τροχοπσιτομαγαζα και να βαλεις 8λινο ελαστικο επανω..

tabbert

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 6 Μάης 2015 - 13:42

tabbert έγραψε:.αυτά για μτχνη...
th9

Γιωργάκος

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 6 Μάης 2015 - 16:39

Maximos έγραψε:Αυτές οι φωτιές μας αρέσουν ... !

Η ζάντα, έχει επάνω κάποια χαρακτηριστικά νούμερα, αυτά θα έχεις σαν οδηγό.
Η καλύτερη λύση για μένα είναι ... να βγάλεις μια ρόδα και να κάνεις μια βόλτα σε ένα δυο βουλκανιζατέρ.
Θα βρείς σίγουρα
Κριτήρια είναι το φάρδος της ζάντας και το άνοιγμα του αφαλού, ώστε να "κουμπώνει" σωστά με τον άξονα.

πολυ σωστα   yes Η ζάντα, έχει επάνω κάποια χαρακτηριστικά νούμερα

αυτα ειναι 

1-καρε .ποσες τρυπες εχει και ποια η αποσταση μεταξυ τους [4χ100][5χ105]κλπ.

τα πιο πολλα τρο/τα 4χ100.

2-υψος ζαντας σε ιντσες 10-13- 14-15 

3-φαρδος σε ιντσες 4-5-6

4 -οφσετ .το ποσο μεσα ειναι απο το κεντρο του ρουλεμαν 

Εδώ ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]γενικά

students.ceid.upatras.gr/~zafeiris/zant.doc
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ladakias

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Τετ 6 Μάης 2015 - 23:55

Ευχαριστώ πολύ!
spyrosbhta

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Πεμ 7 Μάης 2015 - 9:04

Γιωργάκος έγραψε:
tabbert έγραψε:.αυτά για μτχνη...
 th9

Γιωργο που είναι η απορια?
για να καταλάβεις πως κινηθηκα εγω που το δικο μου δεν ειχε ρεζερβα.....
εκανα την πατεντα με το χαρτονι και πηγα σε ένα διαλυτηριο και βρηκα ζαντα 5μπουλονη ακριβως με το καρε που ταιριαζει.....σε πληροφορω ότι δοκιμασα μια συγκεκριμενη ζαντα από σεατ ιμπιζα 5μπουλονη 14αρα και δεν ταιριαζε το καρε ενώ εμφανισιακά λες μου κανει...απλα να μην τρεχει διοτι το καρε αλλαζει και θα ψαχνετε
και επειδή καινουργια είναι η καλυτερη λυση να παρεις την ακριβως ιδια αλλα θα την πληρωσεις.....

tabbert

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 7 Μάης 2015 - 9:45

Δεν υπάρχει καμία απορία ως προς τις ενέργειες σου.
Πολύ σωστές, εγώ δεν τις είχα σκεφτεί.
Όταν έψαχνα για ρεζέρβα πήγα στον Ευρυσθένη "evrycar.gr" του είπα τι τροχόσπιτο έχω και μου έδωσε μια "απάτητη" μου έδωσε και μια Γερμανική φιάλη γκαζιού.
Όσο για το το κόστος μου είπε άφησε ότι θες......
Μια και το έφερε η κουβέντα: ξανά ένα μεγάλο ευχαριστώ Ευρυσθένη .  

Τώρα Μανώλη όσο για την απορία μου είναι τι σημαίνει αυτός ο κωδικός "μτχνη"
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Πεμ 7 Μάης 2015 - 10:01

Ποντάρω στο "μεταχειρισμένη".
Δεύτερη επιλογή "ματαξαναχρησιμοποιημένη". Very Happy
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Παρ 8 Μάης 2015 - 16:34

Γιωργάκος έγραψε:Δεν υπάρχει καμία απορία ως προς τις ενέργειες σου.
Πολύ σωστές, εγώ δεν τις είχα σκεφτεί.
Όταν έψαχνα για ρεζέρβα πήγα στον Ευρυσθένη "evrycar.gr" του είπα τι τροχόσπιτο έχω και μου έδωσε μια "απάτητη" μου έδωσε και μια Γερμανική φιάλη γκαζιού.
Όσο για το το κόστος μου είπε άφησε ότι θες......
Μια και το έφερε η κουβέντα: ξανά ένα μεγάλο ευχαριστώ Ευρυσθένη .  

Τώρα Μανώλη όσο για την απορία μου είναι τι σημαίνει αυτός ο κωδικός "μτχνη"
μτχνη=μεταχειρισμενη (σε συντομογραφια) Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

tabbert

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Παρ 8 Μάης 2015 - 20:11

Στο θέμα ζάντες και ρεζέρβα ... στάθηκα τυχερός ... Very Happy
Σε μια από τις βραδυνές βόλτες με την αείμνηστη σκυλίτσα μας, σε κοντινό κάδο ανακύκλωσης,
ήταν στοιβαγμένα 4 ζαντολάστιχα από Seat, τετραμπούλονα ... !
Προφανώς, κάποιος γείτονας είχε αντικαταστήσει τις ζάντες με αλουμινίου και τα άφησε εκεί.
Χωρίς δεύτερη σκέψη, πήρα τα τρία από αυτά.
Πηγαίνω στο τροχόσπιτο, βγάζω τη μία ρόδα, δοκιμάζω αυτή του Seat ... και ω του θαύματος ταίριαζε ακριβώς ... cheers    
Και οι τρείς, ήταν σε άριστη κατάσταση, χωρίς κτυπήματα κλπ ... αλλά λίγο βρώμικες ...
Με ένα καλό πλύσιμο και ένα βάψιμο, έγιναν ... σαν καινούργιες ... !
Με αυτές κυκλοφορώ ...  Very Happy

Όταν αλλάζω λάστιχα, κάθε τετραετία απαρρέκκλιτα, το ένα από τα παλιά λάστιχα, γίνεται ρεζέρβα.

Υπόψη, ότι στην πρωϊνή βόλτα, την επόμενη το πρωϊ ... δεν υπήρχε η τέταρτη, δίπλα στον κάδο ...

ΥΓ : Το τροχόσπιτο, όπως έχω αναφέρει, είναι Tabbert και οι ζάντες που είχα βρεί και αγοράσει ...
(5 € η μια αν θυμάμαι), ήταν  μεταχειρισμένες , τετραμπούλονες από παλιό Golf.
Maximos
Admin

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Παρ 8 Μάης 2015 - 23:29

Υπάρχει κανένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη ή κάποιος που να δίνει σε χαμηλή τιμή ζάντες;
spyrosbhta

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Σαβ 9 Μάης 2015 - 16:07

Maximos έγραψε:Στο θέμα ζάντες και ρεζέρβα ... στάθηκα τυχερός ... Very Happy
Σε μια από τις βραδυνές βόλτες με την αείμνηστη σκυλίτσα μας, σε κοντινό κάδο ανακύκλωσης,
ήταν στοιβαγμένα 4 ζαντολάστιχα από Seat, τετραμπούλονα ... !
Προφανώς, κάποιος γείτονας είχε αντικαταστήσει τις ζάντες με αλουμινίου και τα άφησε εκεί.
Χωρίς δεύτερη σκέψη, πήρα τα τρία από αυτά.
Πηγαίνω στο τροχόσπιτο, βγάζω τη μία ρόδα, δοκιμάζω αυτή του Seat ... και ω του θαύματος ταίριαζε ακριβώς ... cheers    
Και οι τρείς, ήταν σε άριστη κατάσταση, χωρίς κτυπήματα κλπ ... αλλά λίγο βρώμικες ...
Με ένα καλό πλύσιμο και ένα βάψιμο, έγιναν ... σαν καινούργιες ... !
Με αυτές κυκλοφορώ ...  Very Happy

Όταν αλλάζω λάστιχα, κάθε τετραετία απαρρέκκλιτα, το ένα από τα παλιά λάστιχα, γίνεται ρεζέρβα.

Υπόψη, ότι στην πρωϊνή βόλτα, την επόμενη το πρωϊ ... δεν υπήρχε η τέταρτη, δίπλα στον κάδο ...

ΥΓ : Το τροχόσπιτο, όπως έχω αναφέρει, είναι Tabbert και οι ζάντες που είχα βρεί και αγοράσει ...
(5 € η μια αν θυμάμαι), ήταν  μεταχειρισμένες , τετραμπούλονες από παλιό Golf.
μαξιμε μιας και εχουμε το ιδιο τροχοσπιτο εμενα είναι 5μπουλονο και ειχε 14αρα ζαντα όταν το πηρα το ιδιο ανεγραφε και η αδεια η γερμανικη αλλα η ζαντα που ταιριαζε είναι από μερσεντές μοντελο του 1982-83 εκεινης της φουρνιας....

tabbert

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Σαβ 9 Μάης 2015 - 19:29

tabbert έγραψε:
μαξιμε μιας και εχουμε το ιδιο τροχοσπιτο εμενα είναι 5μπουλονο και ειχε 14αρα ζαντα όταν το πηρα το ιδιο ανεγραφε και η αδεια η γερμανικη αλλα η ζαντα που ταιριαζε είναι από μερσεντές μοντελο του 1982-83 εκεινης της φουρνιας....
Μανώλη, όπως και να 'χει ... κάποια "γερμανική" ζάντα θα ταιριάζει, έτσι και αλλιώς, στα δικά μας,
κάτι που υποθέτω, θα συμβαίνει με τα περισσότερα, για να μην πω όλα, τα γερμανικής προέλευσης τροχόσπιτα.
Προφανώς, θα αλλάχτηκε το τύμπανο (... αν το λέω σωστά) με τα 4 μπουλόνια και μπήκε ένα με 5.
Μην ξεχνάς ... οτι και η Seat τώρα, ανήκει στο γκρούπ VW.
Θυμάμαι, είχα βρει ζάντα και από Fiat, αλλά δεν ταίριαζε ο αφαλός.
Maximos
Admin

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Σαβ 9 Μάης 2015 - 21:46

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ladakias

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Τετ 13 Μάης 2015 - 23:04

Στη ζάντα δυστυχώς δε βρήκα νούμερα...ίσως είναι στην πίσω μεριά...επικίνδυνες αποστολές θα κάνω μέσα στα χόρτα...
spyrosbhta

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Σαβ 23 Μάης 2015 - 2:23

Τα μόνα νουμερα που βρήκα στη ζάντα είναι 5μιση ιντσες πάχος. Και είναι με offset 30. Δυστυχώς δε βρίκα
spyrosbhta

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Σαβ 23 Μάης 2015 - 8:57

Τελικά ... θα επαναλάβω την αρχική μου πρόταση ... Very Happy
Μια ζάντα του τροχόσπιτου στο πόρτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου ... και μια βόλτα σε βουλκανιζατέρ.
Η πιο σίγουρη μέθοδος.
Ο λαστιχάς, αν μη τι άλλο, θα αναγνωρίσει τον τύπο της ζάντας και θα σε κατευθύνει, αναλόγως.
Απλά, επέλεξε κάποια μεγαλούτσικα βουλκανιζατέρ, για τη βόλτα σου.
Δε νομίζω, ότι θα παιδευτείς πάντως.
Maximos
Admin

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Σαβ 23 Μάης 2015 - 13:28

Αυτό θα κάνω τελικά ευχαριστώ.Με τα πόδια του τροχοσπιτου θα το σηκώσω για να βγάλω τη ρόδα;
spyrosbhta

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Σαβ 23 Μάης 2015 - 14:23

spyrosbhta έγραψε:Αυτό θα κάνω τελικά ευχαριστώ.Με τα πόδια του τροχοσπιτου θα το σηκώσω για να βγάλω τη ρόδα;

όχι αρχικα δες με το γρυλλο αυτοκινητου αν κανεις δουλεια ειδάλλως αγορασε έναν υδραυλικο και να τον εχεις σε περιπτωση ανάγκης.....θα στρβωσεις ις ντιζες με τα ποδαρικα του τροχόσπιτου ισως

tabbert

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Σαβ 23 Μάης 2015 - 17:32

Maximos έγραψε:Τελικά ... θα επαναλάβω την αρχική μου πρόταση ... Very Happy
Μια ζάντα του τροχόσπιτου στο πόρτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου ... και μια βόλτα σε βουλκανιζατέρ.
Η πιο σίγουρη μέθοδος.
Ο λαστιχάς, αν μη τι άλλο, θα αναγνωρίσει τον τύπο της ζάντας και θα σε κατευθύνει, αναλόγως.
Απλά, επέλεξε κάποια μεγαλούτσικα βουλκανιζατέρ, για τη βόλτα σου.
Δε νομίζω, ότι θα παιδευτείς πάντως.
εγω θα ελεγα να ξερει ακριβος τι θελει και να το τσεκαρει με τα ματια του .το λεω γιατι την εχω πατησει με τις ζαντες του αυτ/του.εδειξα εμπιστοσυνη στον λαστιχα και την πατησα ,οταν το καταλαβα ηταν αργα αντι για καρε 98 μου εβαλε 100 και χωρις μπουλονια μετατροπης.
ladakias

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Σαβ 23 Μάης 2015 - 18:40

spyrosbhta έγραψε:Αυτό θα κάνω τελικά ευχαριστώ.Με τα πόδια του τροχοσπιτου θα το σηκώσω για να βγάλω τη ρόδα;
Αν τα ποδαράκια του τροχόσπιτου, είναι ενισχυμένα (βαρέως τύπου), μπορείς να το κάνεις και έτσι, σιγά σιγά.
Καλύτερο όμως είναι, όπως έγραψε και ο Μανώλης (tabbert) ...
... σηκώνεις σιγά σιγά, με ένα γρύλλο (πχ. υδραυλικό), στηρίζοντας τον στο σασί του τροχόσπιτου
και ταυτόχρονα κατεβάζεις,  βοηθητικά και τα ποδαράκια τις ίδιας πλευράς, για καλύτερη στήριξη.
Πριν σηκωθεί από το έδαφος ο τροχός, ξεσφίγγεις λίγο τα μπουλόνια ... και τα αφαιρείς, όταν είναι στον αέρα.
Υποστηρικτικά, καλό θα είναι να έχεις κατεβάσει και τα άλλα δύο ποδαράκια της άλλη πλευράς, απλά να πατάνε.  

Θέλει προσοχή η στήριξη του γρύλου στο σασί ... να μην γλιστρήσει ...
Αν γλιστρήσει ο γρύλος, πιθανόν να γίνει ζημιά στο πάτωμα.    

@ Τάκη (ladakias) ... πρέπει να έπεσες σε ... καλό   scratch   και έμπειρο λαστιχά ...   tongue
Maximos
Admin

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Σαβ 23 Μάης 2015 - 19:05

Maximos έγραψε:
Αν τα ποδαράκια του τροχόσπιτου, είναι ενισχυμένα (βαρέως τύπου), μπορείς να το κάνεις και έτσι, σιγά σιγά.
... σηκώνεις σιγά σιγά, με ένα γρύλλο (πχ. υδραυλικό), στηρίζοντας τον στο σασί του τροχόσπιτου
και ταυτόχρονα κατεβάζεις,  βοηθητικά και τα ποδαράκια τις ίδιας πλευράς, για καλύτερη στήριξη.
Πριν σηκωθεί από το έδαφος ο τροχός, ξεσφίγγεις λίγο τα μπουλόνια ... και τα αφαιρείς, όταν είναι στον αέρα.
Υποστηρικτικά, καλό θα είναι να έχεις κατεβάσει και τα άλλα δύο ποδαράκια της άλλη πλευράς, απλά να πατάνε.  

@ Τάκη (ladakias) ... πρέπει να έπεσες σε ... καλό   scratch   και έμπειρο λαστιχά ...   tongue
απο τους πιο γνωστους και πηγα και συστημενος.για αυτο δεν εμπιστευομαι κανεναν και θελω να τα ψαχνω ολα.ΔΥΣΤΗΧΩΣ 

Υ.Γ. δεν ημουν ετσι με εκαναν
ladakias

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Κυρ 24 Μάης 2015 - 18:49

Maximos έγραψε:

καπου εχω δημοσιευσει φωτο με ένα κολπο με το γρυλλο με ένα U υψιλλον στα ελληνικα που βαζω στο γρυλλο για να μην φυγει ο γρυλλος κατά την ανασηκωση του τροχόσπιτου.....
αν θυμαμε την εγραψα στο θεμα που ειχε ρωτησει ο batfalcon για το δικο του τροχοσπιτο

tabbert

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Κυρ 24 Μάης 2015 - 22:13

tabbert έγραψε:
καπου εχω δημοσιευσει φωτο με ένα κολπο με το γρυλλο με ένα U υψιλλον στα ελληνικα που βαζω στο γρυλλο για να μην φυγει ο γρυλλος κατά την ανασηκωση του τροχόσπιτου.....
αν θυμαμε την εγραψα στο θεμα που ειχε ρωτησει ο batfalcon για το δικο του τροχοσπιτο

Γιωργάκος

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης