www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Χειμώνας και υγραέριο

+6
antreas hobby
Georgedim
vzol48
Aigagros
Maximos
spyrosbhta
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από spyrosbhta Τρι 28 Απρ 2015 - 0:44

Καλησπέρα. Μου ήρθε μια σκέψη... Οταν κλείνετε τη βάνα της φιάλης υγραερίου για αρκετό καιρό πχ για χειμώνα, τι κάνετε; Δηλαδή κλείνετε απλά τη βάνα απο τη μπαγκαζιέρα; Ή ενώ δουλεύει κάτι κλείνετε τη βάνα ώστε να αδειάσει το υγραέριο απο τους σωλήνες;
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Maximos Τρι 28 Απρ 2015 - 7:21

Προσωπικά, αυτή την κίνηση, άδειασμα του υγραερίου από τις σωληνώσεις, την κάνω πάντα.
Ακόμη και σε περιπτώσεις μετακίνησης, από ένα σημείο στο άλλο.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 28 Απρ 2015 - 7:46

Δεν την έχω κάνει μέχρι τώρα. Για προχωράτε... Αφήνει κατάλοιπα;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από vzol48 Τρι 28 Απρ 2015 - 7:52

Προσωπικα κλεινω τη στροφιγγα της φιαλης καθε βραδυ πριν τον υπνο....
Εχω ανοιξει μια τρυπα στο καβουκι του χωρου των φιαλων και ετσι ανοιγω κλεινω χωρις να χρειαζεται να βγω εξω....
Φυσικα το ανοιγμα  ανοιγει κλεινει (πατεντα)... Embarassed
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 28 Απρ 2015 - 8:02

Εγώ, ....σε περιόδους μακράς ακινησίας, ....κλείνω τις στρόφιγγες στις φιάλες, ....χωρίς όμως να αδειάσω το περιεχόμενο στις σωληνώσεις.

Θα επαναλάβω την ερώτηση του Γιώργου (Aigagros) :  δημιουργείται κάποιο πρόβλημα ;  scratch
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από vzol48 Τρι 28 Απρ 2015 - 8:13

Παραμενει η ποσοτητα αεριου στις σωληνωσεις....δεν ξερω αν πρεπει η οχι...Αμελητεα ποσοτητα..οχι ομως στα....μεγαθηρια...
Καλημερα Γεωργιε....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από antreas hobby Τρι 28 Απρ 2015 - 9:44

Προσωπικά όταν πρόκειται  ή  να μετακινηθώ  ή  να μήνη το τροχόσπιτο αρκετό καιρό παρκαρισμένο τότε κλείνω και την βάνα τις φιάλης και τους διακόπτες που είναι μέσα στο σπίτι.

Πιστεύω ότι η ποσότητα που βρίσκεται μέσα στις σωληνώσεις είναι πολύ μικρή και δεν περιέχει κινδύνους .
Δεν θα άφηνα τις σωληνώσεις κενές   (να έχουν μέσα οξυγόνο )  για ενδεχόμενο αναρροφήσεως κατά την νέα ενεργοποιήσεις τις φιάλης.
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από vzol48 Τρι 28 Απρ 2015 - 10:12

Πως θα μπορουσε ο αερας που ειναι στις σωληνωσεις να μπει στη φιαλη οταν το υγραεριο ειναι υπο πιεση;
Αντρεα μας;  Shocked
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 28 Απρ 2015 - 11:14

Έχω κλειστή τη μπουκάλα όταν κινείται και όταν δεν χρησιμοποιείται το τροχόσπιτο .
Δεν αδειάζω τις σωληνώσεις.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 28 Απρ 2015 - 11:32

vzol48 έγραψε:Πως θα μπορουσε ο αερας που ειναι στις σωληνωσεις να μπει στη φιαλη οταν το υγραεριο ειναι υπο πιεση;
Αντρεα μας;  Shocked

Η ροή του υγραερίου στις σωληνώσεις, είναι ανεπίστροφη αφού περνάει μέσα από το ρυθμιστή.
Όσο για το υπόλοιπο που μένει στο δίκτυο όταν κλείνουμε τη φιάλη, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το εξής: Κλείνω τη μπουκάλα, οι συσκευές υγραερίου είναι ήδη κλειστές και η τριπλέτα πάντα ανοικτή. Μετά από ένα μήνα ανοίγω τη μπουκάλα. Ανοίγω ένα μάτι στην εστία μαγειρέματος και το αέριο που βγαίνει δεν μυρίζει καν. Για να ανάψει δε, πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 5-7 δεύτερα. Άρα ότι απέμεινε στο δίκτυο μόνο για φλόγα δεν έκανε.
Αυτό που δεν έχω κάνει είναι να ανοίξω το μάτι με κλειστή την μπουκάλα για να δω αν εκτονωθεί ότι πίεση έχει απομείνει. Δεν γνωρίζω επίσης την περίπτωση που δεν υπάρχει μετά από ένα μήνα πίεση, εάν αυτό είναι φυσιολογικό ή έχω μικροδιαρροή...
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από antreas hobby Τρι 28 Απρ 2015 - 14:35

Aigagros έγραψε:
vzol48 έγραψε:Πως θα μπορουσε ο αερας που ειναι στις σωληνωσεις να μπει στη φιαλη οταν το υγραεριο ειναι υπο πιεση;
Αντρεα μας;  Shocked



------------------------------, εάν αυτό είναι φυσιολογικό ή έχω μικροδιαρροή...



Είδη το ερώτημα σου Βασίλη μου απαντήθηκε ……….. και δεν λέω ότι το οξυγόνο θα περάσει στην φιάλη ώμος στις σωλήνες και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο μπορεί  να προκληθεί ανάφλεξη 



(((( αυτά είναι κατά την δική μου κρίση  χωρίς να είμαι ειδικός  ))))
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Maximos Τρι 28 Απρ 2015 - 18:41

antreas hobby έγραψε:Προσωπικά όταν πρόκειται  ή  να μετακινηθώ  ή  να μήνη το τροχόσπιτο αρκετό καιρό παρκαρισμένο τότε κλείνω και την βάνα τις φιάλης και τους διακόπτες που είναι μέσα στο σπίτι.

Πιστεύω ότι η ποσότητα που βρίσκεται μέσα στις σωληνώσεις είναι πολύ μικρή και δεν περιέχει κινδύνους .
Δεν θα άφηνα τις σωληνώσεις κενές   (να έχουν μέσα οξυγόνο )  για ενδεχόμενο αναρροφήσεως κατά την νέα ενεργοποιήσεις τις φιάλης.
Αντρέα, συμφωνώ απόλυτα στο πρώτο σκέλος.
Αυτή την τακτική χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, χωρίς όμως να αφήνω υγραέριο στις σωληνώσεις.
Δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν νομίζω να δημιουργείται τέτοιος κίνδυνος, όταν δεν υπάρχει υγραέριο στο όλο "κύκλωμα".
Για περισσότερη ασφάλεια, υπάρχουν και οι ανεπίστροφες βαλβίδες, που μπορούν να παρεμβληθούν
και να αποτρέψουν την επιστροφή της φλόγας.

Όταν το αφήνω το τροχόσπιτο, ή όταν πρόκειται να ταξιδέψω ...
... "κλείνω" πρώτα την παροχή της μπουκάλας και μετά τους υπόλοιπους διακόπτες, αφού σβήσει η φλόγα.
Απλά περιμένω λίγο παραπάνω, μέχρι να κυκλοφορήσει το υγραέριο, όταν ενεργοποιώ την όποια συσκευή,
ανοίγοντας διαδοχικά, μπουκάλα, ενδιάμεσους διακόπτες και τέλος τον διακόπτη της συσκευής.
 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 28 Απρ 2015 - 19:47

Στα αυτοκινούμενα, ...δεν γνωρίζω για τα τροχόσπιτα Rolling Eyes , ...υπάρχει στο χώρο των φιαλών η βαλβίδα Secu-Motion, που επιτρέπει τη χρήση υγραερίου ενώ το όχημα κινείται.

Απ' όσα γνωρίζω, για να συμβεί "ατύχημα" affraid , ...θα πρέπει αφ' ενός να υπάρχει διαρροή στο κύκλωμα (τα πρόσθετα που χρησιμοποιούν οι εταιρείες κάνουν το άοσμο αέριο, εύκολα αντιληπτό) ....και να υπάρξει σπινθήρας, ....είτε η διαρροή να αφορά αστοχία υλικού της φιάλης, οπότε η απότομη εξίσωση της πίεσης της φιάλης με την ατμοσφαιρική πίεση να προκαλέσει έκρηξη. Το τελευταίο είναι πιο επικίνδυνο στην περίπτωση του προπανίου, μιας και η πίεση υγροποίησης του (άρα και η πίεση μέσα στη φιάλη) είναι πολύ υψηλότερη από την ατμοσφαιρική.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 28 Απρ 2015 - 20:15

georgedim έγραψε:Στα αυτοκινούμενα, ...δεν γνωρίζω για τα τροχόσπιτα Rolling Eyes , ...υπάρχει στο χώρο των φιαλών η βαλβίδα Secu-Motion, που επιτρέπει τη χρήση υγραερίου ενώ το όχημα κινείται.

Μπορείς να το βάλεις και σε τροχόσπιτο για να λειτουργείς τη θέρμανση ή το ψυγείο με υγραέριο όταν θα κινείται.
Οι τιμές είναι "περίπου" για μια μπουκάλα 115 € και για δύο 175 €
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από tabbert Τετ 6 Μάης 2015 - 11:12

οταν είναι σε χρηση το τροχοσπιτο δεν υπαρχει λογος να κλεινω την βανα....όταν το τροχοσπιτο κινειτε το ψυγειο δεν δουλευει όταν τελειωσουν οι διακοπες κλεινω την φιαλη και βαζω μια συσκευη να δουλευει και αδειαζει το κύκλωμα γιατι να εχει αεριο το κύκλωμα χωρις λογο?
τελος βγαζω και την φιαλη και καλυπτω τον ρυθμιστη με μια σακουλα καλα για να μην πανε τιποτα σκουπίδια η διαφορα ανεπιθύμητα εντομα και βουλωσει το κύκλωμα...

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 6 Μάης 2015 - 11:58

Tι ακριβως κανει αυτην η βαλβίδα;;;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 6 Μάης 2015 - 13:20

Όταν κινείται το τροχόσπιτο και έχουμε σε λειτουργία κάποια συσκευή υγραερίου απο τα κουνήματα ενδέχεται να περάσει απο τον ρυθμιστή υγραέριο σε υγρά μορφή, με αποτέλεσμα να έχουμε δυσάρεστα γεγονότα......

Γιαυτό όποιος θέλει να χρησιμοποιεί συσκευές υγραερίου εν κινήσει θα πρέπει να έχει αυτή τη βαλβίδα.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 6 Μάης 2015 - 13:23

Α μάλιστα. Καλά και σε ποιά περίπτωση θα αφήσουμε συσκευή να εργάζεται εν κινήσει; Υπάρχει περίπτωση να εργάζεται το ψυγείο η ακόμα η σόμπα; Shocked
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 6 Μάης 2015 - 13:37

Τα αυτοκινούμενα χρησιμοποιούν τη σόμπα εν κινήσει.
Αλλά ξέρω και ρυμουλκούμενους που θέλουν ζεστό το τροχόσπιτο το χειμώνα όταν θα σταματήσουν έχουν αναμμένη σόμπα όταν κινούνται.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χειμώνας και υγραέριο Empty Απ: Χειμώνας και υγραέριο

Δημοσίευση από teohunter Τρι 15 Σεπ 2015 - 11:01

Γειας φιλοι.Το σαββατοκυριακο εκανα μια μικρη εξορμηση με το τροχοσπιτο οπου και αντιμετωπισα καποια προβληματακια με το υγραεριο.Το πιθανοτερο ειναι οτι καποια πατατα εχω κανει.Λοιπον εχουμε μπουκαλα καινουργια βιδωνουμε στο κυκλωμα αλλα μεχρι ναερθει στα ματια φωτια(τερμα πισω) εχω καψει τα χερια μου και η αναμονη μεγαλη.Τι συμβαινει??Μαλλον εχω μπερδεψει το κυκλωμα.Στο μπροστα μερος στην μπουκαλα εχω ενα ρυθμιστη 30mbar οπως φαινεται παρακατω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ομως πισω στην κουζινα στον κεντρικο πινακα εχω και αυτο μαλλον αλλον ρυθμιστη πιεσης 37mbar 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Τι κανω¨??Καταργω τον ενα  απο τους 2??Ο μεσα ρυθμιστης στον πινακα γυριζοντας τον δεξια κλεινει το υγραεριο ειναι δηλαδη σαν διακοπτης.
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης