Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μύθοι & Αλήθειες για τα Τέλη Κυκλοφορίας ΙΧΕ
από Γιωργάκος Σήμερα στις 10:35

» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από Νικόλας Μητσόπουλος Σήμερα στις 9:23

» Προσφορά τροχόσπιτου
από Γιωργάκος Τρι 11 Δεκ 2018 - 17:55

» Υπάρχει πρόβλημα με τα αυτοκίνητα diesel?
από Batfalcon Τρι 11 Δεκ 2018 - 14:54

» Πωλειται Τροχοσκηνη
από ladakias Κυρ 9 Δεκ 2018 - 15:53

» Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο
από friar Σαβ 8 Δεκ 2018 - 19:40

» citroen 2cv camper
από vzol48 Παρ 7 Δεκ 2018 - 21:57

» ΠΑΦΟΣ 2018, με τη ματιά του caminador.
από gsalonica Τρι 4 Δεκ 2018 - 11:47

» 10 νέα μικρά......
από tabbert Σαβ 1 Δεκ 2018 - 10:39

» Σημείωμα έλξης αυτή η πονεμένη ιστοριουλα
από tabbert Σαβ 1 Δεκ 2018 - 10:17

» Τέλη Κυκλοφορίας 2019
από Γιωργάκος Παρ 30 Νοε 2018 - 11:45

» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:52

» Decathlon
από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:41

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:23

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:18

» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από pilot Παρ 23 Νοε 2018 - 13:56

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Τρι 20 Νοε 2018 - 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Δευ 19 Νοε 2018 - 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Ψυγειο

Σελίδα 3 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τετ 27 Αυγ 2014 - 19:10

Batfalcon έγραψε:
Αλήθεια, όταν με το καλό αδειάσει αυτή, πως μπορώ να προμηθευτώ προπάνιο, γνωρίζετε;

UP!
Batfalcon

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 27 Αυγ 2014 - 19:23

Μιχάλη όλα τα καταστήματα που πωλούν φιάλες υγραερίου έχουν και φιάλες προπανίου.

Ξεχωρίζουν από το γκρι χρώμα τους.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τετ 27 Αυγ 2014 - 20:08

Το χρώμα της φιάλης δεν είναι διαφοροποιητικό νομίζω. Τουλάχιστον στην FGAS, όλες πράσινες είναι
Batfalcon

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 27 Αυγ 2014 - 20:51

Batfalcon έγραψε:Το χρώμα της φιάλης δεν είναι διαφοροποιητικό νομίζω. Τουλάχιστον στην FGAS, όλες πράσινες είναι

Μιχάλη οι φιάλες προπανίου της "Petrogaz" και της "Coral Gas", έχουν το χρώμα που σου ανέφερα (γκρι-χακί της Coral και γκρι-ασημί της Petrogas) και ξεχωρίζουν από αυτές με βουτάνιο ( μπλε της Petrogaz και βυσσινί της Coralgas) 

Προσωπικά χρησιμοποιώ, εδώ και 1,5 χρόνο, αποκλειστικά μιας συγκεκριμένης εταιρείας (δεν αναφέρω όνομα, μην θεωρηθεί διαφήμιση Very Happy ), που είναι σφραγισμένες στη βαλβίδα με ταινία από το εργοστάσιο, .....γιατί όπως είπατε και παραπάνω ....για το κέρδος πολλά γίνονται.

Έκτοτε λοιπόν έπαψα να έχω προβλήματα με το ψυγείο, μαυρίλες και κάπνα στις γρίλλιες του και προϊόντα κακής καύσης στη καμινάδα και στο καυστήρα.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Πεμ 28 Αυγ 2014 - 22:47

Να υπενθυμίσω ότι μπορείτε να παραγγείλετε και 10άρες προπανίου. Οι έμποροι λένε ότι δεν υπάρχει 10άρα προπανίου, οι εταιρίες όμως αν τους ζητηθεί προμηθεύουν.
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Παρ 29 Αυγ 2014 - 10:21

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Οτι στον εμπορο της περιοχης δεν βρισκεις
Batfalcon

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Παρ 29 Αυγ 2014 - 11:38

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις άλλες εταιρείες, προσωπικά παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της coral, εξηγώ ότι θέλω 10άρα προπανίου γιατί έχω τροχόσπιτο και ότι μόνο αυτήν παίρνει. Στη συνέχεια μου αναφέρει τους διανομείς στην περιοχή μου, επιλέγω έναν και σε δύο εργάσιμες ημέρες μου φέρνει τη φιάλη σπίτι, ή πηγαίνω και την παίρνω από αυτόν.
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Παρ 29 Αυγ 2014 - 12:05

Batfalcon έγραψε:Αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Οτι στον εμπορο της περιοχης δεν βρισκεις
Μιχάλη ... προφανώς εννοείς ... δεν βρίσκεις ετοιμοπαράδοτη.
Εξαρτάται ... από το "μέγεθος" του τοπικού έμπορου ... αν είναι "μεγάλος" θα βρεις ...
Όπως είπε και ο Γιώργος ( Aigagros) ... με ένα τηλεφώνημα σου φέρνει .
Αναφέρομαι στην 10κιλη της Coral σε ανοικτό γκρί χρώμα, με προπάνιο.

Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Παρ 29 Αυγ 2014 - 17:29

Ναι, ακριβώς. Οταν δηλαδή αδειάσει η υπάρχουσα, δεν γίνεται να πάρω την άδεια  και να πάω στο μαγαζί να μου δώσει μια γεμάτη (με προπάνιο), θα πρέπει να προβλέψω εκ των προτέρων.
Batfalcon

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Παρ 5 Σεπ 2014 - 17:00

Σήμερα αποφάσισα να βελτιώσω το θέμα ψύξη, βάζοντας σε λειτουργία τον καταψύκτη.

Αρχικά έβγαλα την 55 Αh και έβαλα μιά 100αρα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σύνδεσα το ψυγείο σε μιά 12βολτη πρίζα.
Στην εκκίνηση το ψυγείο τραβάει περί τα 4,5 A, κατόπιν κατεβαίνει περίπου 2,30

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εκείνη την ώρα το τροχόσπιτο μέσα είχε 34 C

Από τις 14:48 που το έβαλα μπροστά, η θερμοκρασία κατέβαινε ταχύτατα και σταθερά. Σε ελάχιστη ώρα έφτασε στους 3 βάθμους.

Μετά το άφησα να δουλεύει και έφυγα, οπότε δεν έχω άλλη πληροφορία.

Batfalcon

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Παρ 5 Σεπ 2014 - 17:51

Και μετά από 2 ώρες και κάτι.

Batfalcon

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 10:47

δεν μιλαμε για το ψυγειο του τροχόσπιτου να φανταστω..

tabbert

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 11:47

Batfalcon έγραψε:Σύνδεσα το ψυγείο σε μιά 12βολτη πρίζα. 

Μιχάλη εννοείς ότι το ψυγείο του τροχόσπιτου είναι μόνιμα συνδεδεμένο και λειτουργεί στα 12V και όχι με υγραέριο ;;;
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Πτέραρχος Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 13:36

Μιχαλη καλημερα

Πριν της διακοπες ειχα σοβαρο προβλημα και κοντεψα να παω για αλλαγη ψυγειου (με τρελανε).
Να μην στα πολυλογω ολοι οι παραπανω φιλοι λιγο πολυ ο καθενας ειναι σωστος σε αυτα που λενε (και αυτο το λεω βασει της δικης μου εμπειριας),
για μενα εαν η φλογα του καυστηρα αναμενη εξω απο την καμιναδα ειναι 5-6 ποντους και χρωματος γαλαζιο με την κορυφη της πορτοκαλι (ξαναλεω εξω απο την καμιναδα εχει σημασια αυτο) τοτε δουλευει καλα ο καυστηρας.
Στη συνεχεια κανε και αυτο που λεει ο sudwind για το καθαρισμα της καμιναδας (αυτο ειναι το 80% της λειτουργιας του) και μετα θα δεις αποτελεσματα στις 3 πρωτες ωρες.

Η φλογα μεσα στην καμιναδα ειναι παντα γαλαζια ενω εξω απο αυτη λογω οτι βρισκει περισοτερο οξυγονο γινεται στην κορυφη πορτοκαλι.

Εγω μετα απο αυτα και ενω το χτυπουσε ηλιος τη μιση μερα ειχα ολο τον Αυγουστο καλη ψυξη χωρις κανενα προβλημα και αυτα με αεριο μιγμα.
Πτέραρχος

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 18:58

georgedim έγραψε:
Batfalcon έγραψε:Σύνδεσα το ψυγείο σε μιά 12βολτη πρίζα. 

Μιχάλη εννοείς ότι το ψυγείο του τροχόσπιτου είναι μόνιμα συνδεδεμένο και λειτουργεί στα 12V και όχι με υγραέριο ;;;

Αυτό το ψυγείο, δεν είναι του τροχόσπιτου. Είναι ένα ψυγείο 40 λίτρων με συμπιεστή όπως όλα τα ψυγεία που έχουμε στο σπίτι. Το θέμα είναι ότι αυτό όντως κάνει δουλειά!

Βελτιώσεων συνέχεια...

Η πρίζα που ήταν τοποθετημένη στο πίσω ραφάκι, περιέργως δεν μπορούσα να σηκώσει την εκκίνηση του WAECO.
Το κύκλωμα του ψυγείου "διάβαζε" μια αλλόκοτη πτώση τάσεως και αυτομάτως έκοβε τον συμπιεστή.

Αρχικά το απέδωσα σε μικρή διατομή του καλωδίου (2Χ1,5), που τροφοδοτούσε την πρίζα και έτσι το αντικατέστησα με 2Χ2,5.
Ομως η πρίζα, λόγω θέσης, δεν θα μπορούσε να συγκρατήσει το 12βολτο βύσμα στην θέση του, που σημαίνει πως ανα πάσα στιγμή σε ένα κραδασμό στο ταξίδι, το ψυγείο θα βρισκόταν χωρίς ρεύμα.

Ετσι προμηθεύτηκα μιά πρίζα "ναυτικού τύπου" της οποίας το βύσμα στερεώνεται με ένα βιδωτό στεφάνι και το πρόβλημα λύθηκε.

Με την ευκαιρία, μια που το τροχόσπιτο έχει γίνει γιαπί από το "σκάλισμα", αποφάσισα να εκμεταλλευτώ και την ξύλινη τάβλα που χρησιμοποιείται για την στήριξη της πάνω κουκέτας.
Εκοψα μιά μελαμίνη ίδια απόχρωση με του τροχοσπίτου και έτσι βρέθηκε ένα επιπλέον ράφι!

Προκειμένου να κρέμεται όμορφα η κουρτίνα και ταυτόχρονα να μην αδειάζουν τα πράγματα πίσω, το ράφι δεν εκτείνεται μέχρι τον πίσω τοίχο, αλλά έχει ένα stop, αρκετα ψηλό.

Batfalcon

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 19:19

mmm      yes5,

Η χαρά της δημιουργίας και των μετατροπών !!!
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 20:46

Μιχάλη, κάθε "λειτουργική" κατασκευή, είναι ότι καλύτερο.
Επίσης, για πιο όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα, στις βίδες να βάλεις πλαστικά καλύμματα (καπάκια).
Maximos
Admin

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 20:50

Που τα βρίσκουμε αυτά;
Batfalcon

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 21:46

Batfalcon έγραψε:Που τα βρίσκουμε αυτά;
Στα καταστήματα με υλικά και είδη επιπλοποιείας .
Από εκεί που αγοράζουν υλικά οι "κουζινάδες"  !
Ένα μικρό δείγμα της μελαμίνης να έχεις μαζί σου, για να πλησιάσει η απόχρωση ... υπάρχουν διάφορες !
Ίσως και στο Praktiker  ή  Leroy Merlin !

(Αν το είχες δημοσιεύσει νωρίτερα ... χθές, θα σου έφερνα μερικά ... !)
Maximos
Admin

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Σαβ 6 Σεπ 2014 - 21:51

Μα χθες δεν είχα φτιάξει κάτι... Ευχαριστώ πάντως!
Batfalcon

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τετ 10 Σεπ 2014 - 23:16

Πτέραρχος έγραψε:Μιχαλη καλημερα

Πριν της διακοπες ειχα σοβαρο προβλημα και κοντεψα να παω για αλλαγη ψυγειου (με τρελανε).
Να μην στα πολυλογω ολοι οι παραπανω φιλοι λιγο πολυ ο καθενας ειναι σωστος σε αυτα που λενε (και αυτο το λεω βασει της δικης μου εμπειριας),
για μενα εαν η φλογα του καυστηρα αναμενη εξω απο την καμιναδα ειναι 5-6 ποντους και χρωματος γαλαζιο με την κορυφη της πορτοκαλι (ξαναλεω εξω απο την καμιναδα εχει σημασια αυτο) τοτε δουλευει καλα ο καυστηρας.
Στη συνεχεια κανε και αυτο που λεει ο sudwind για το καθαρισμα της καμιναδας (αυτο ειναι το 80% της λειτουργιας του) και μετα θα δεις αποτελεσματα στις 3 πρωτες ωρες.

Η φλογα μεσα στην καμιναδα ειναι παντα γαλαζια ενω εξω απο αυτη λογω οτι βρισκει περισοτερο οξυγονο γινεται στην κορυφη πορτοκαλι.

Εγω μετα απο αυτα και ενω το χτυπουσε ηλιος τη μιση μερα ειχα ολο τον Αυγουστο καλη ψυξη χωρις κανενα προβλημα και αυτα με αεριο μιγμα.

Η φλόγα του καυστήρα, ΕΞΩ από την καμινάδα είναι γαλάζια. Την κορυφή της μέσα στην καμινάδα, πως να την δω;
Batfalcon

Δημοσίευση από Πτέραρχος Την / Το Πεμ 11 Σεπ 2014 - 9:26

Batfalcon έγραψε:
Πτέραρχος έγραψε:Μιχαλη καλημερα

Η φλόγα του καυστήρα, ΕΞΩ από την καμινάδα είναι γαλάζια. Την κορυφή της μέσα στην καμινάδα, πως να την δω;
Μιχαλη για να δεις μεσα στην καμιναδα χρειαζεσαι μικροκαμερα υψηλης θερμοκρασιας.
Πτέραρχος

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Πεμ 11 Σεπ 2014 - 9:46

Και που θα βρω τετοιο πραγμα;;;;;
Batfalcon

Δημοσίευση από panos Την / Το Παρ 12 Σεπ 2014 - 17:41

Μιχαλη τι να το κανεις αυτο το πραγμα;δεν σου χρειαζεται.Κανε οτι σου εχουν πει ολοι οι παραπανω συμφουριτες και θα δεις πολυ μεγαλη βελτιωση.Εγω απο τη μερια μου θα σου προτεινα να τραβηξεις και ενα φυσιμα με πιεση αερα μεσα στην καμιναδα και θα εισαι ενταξει.
panos

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Παρ 12 Σεπ 2014 - 21:13

Μα τα εχω κανει ολα αυτα! Βεβαια μεσα απο την καμιναδα δεν βγκε τιποτα! Ουτε καπνια, ουτε μουτζουρα, τιποτα.
Χθες το μεσημερι το εβαλα μπρος με το υγραεριο βεβαια.
Σημερα το πρωι, δλδ 19 ωρες μετα, το μεν ψυγειο ειχε μειον 0,5 η δε καταψυξη του μειον 8,5. Το περιβαλον ξεκινησε απο 32 και σημερα το πρωι ηταν 23.
Καταληγω οτι η αδυναμια του να ψυξει τοτε ηταν καθαρα η υπερβολικη ζεστη που υπηρχε
Batfalcon

Σελίδα 3 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης