www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ψυγειο

+20
giannisfree
Νικόλας Μητσόπουλος
kukosg
triptec
traveller
ktRinity
vzol48
panos
Πτέραρχος
Aigagros
caminador
Scout
sudwind
Georgedim
Γιωργάκος
ladakias
Patrinos
Maximos
tabbert
Batfalcon
24 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 26 Αυγ 2014 - 0:10

Update 00:00 (7 ώρες λειτουργίας). Ψυγείο 13, δωμάτιο 27.
Θα το αφήσω όλη νύχτα και αύριο βλέπουμε.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 26 Αυγ 2014 - 10:15

Update 09:00 (16 ωρες λειτουργίας) Ψυγείο 8,8, δωμάτιο δεν είδα wall
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 26 Αυγ 2014 - 10:43

Μιχάλη ένα ψυγείο αμμωνίας δεν έχει την απόδοση που έχει ένα ψυγείο με συμπιεστή (σαν αυτό που έχεις στο σπίτι).

Εγώ που θέλω κρύες τις μπύρες μου έχω βρει αυτή τη λύση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 26 Αυγ 2014 - 11:25

Λύση για τις κρύες (κατεψυγμένες) μπύρες έχω, το WAECO. Απλά ψάχνω μήπως υπάρχει μειωμένη απόδοση σε αυτό του τροχοσπίτου.
Παραθέτω δε όλες τις μετρήσεις, ώστε να τις δείτε και να με βοηθήσετε σε σχέση με τα δικά σας.

Update 11:00 (18 ώρες λειτουργίας) Ψυγείο 8,2, Δωμάτιο 32,7
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 26 Αυγ 2014 - 14:41

Μιχάλη τις μετρήσεις που παραθέτεις, θα τις χαρακτήριζα ..."φυσιολογικές".

Τις νυκτερινές ώρες όπου η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι χαμηλότερη και το ψυγείο δεν ανοιγοκλείνει, η θερμοκρασία που μέτρησες είναι ....καλή.

Και το δικό μου που ελέγχω με το θερμόμετρο (στο πάνω ράφι, κοντά στη πόρτα) αυτή τη θερμοκρασία δείχνει (6-8 βαθμούς Κελσίου το πρωϊ, που ανεβαίνει στους 9-10 βαθμούς τις πάρα πολύ ζεστές ώρες (38-40 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλλοντος) και με συχνό ανοιγόκλειμα, από τα παιδιά).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μια καλή λύση, ....που σε εμάς δουλεύει, είναι να καταψύχεις 2-3 μπουκάλια νερό το βράδυ και να τα τοποθετείς στη συντήρηση το πρωϊ. Έτσι καταφέρναμε να διατηρείται η πρωϊνή θερμοκρασία των 6-7 βαθμών όλη μέρα και εφ' όσον η θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν ξεπερνούσε τους 35-36 βαθμούς.

Δυστυχώς τα ψυγεία απορρόφησης έχουν αυτό το μειονέκτημα της "μη καλής απόδοσης", ....με υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες και όταν ....είναι "φορτωμένα" με πολλά τρόφιμα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από ladakias Τρι 26 Αυγ 2014 - 16:07

Batfalcon έγραψε:@ Μαξιμος

Tα ανεμιστήρια τα βρήκα έτοιμα τοποθετημένα και λειτουργούντα με 2 διακόπτες ξεχωριστούς, αναλόγως με το πόσα θές να δουλεύουν. (Συνολικά είναι 5). Θερμοστάτης δεν υπάρχει. Η λειτουργία γίνεται χεράτα και ουσιαστικά μόνο το βράδυ με την απόλυτη ησυχία της νύχτας, όταν πέσει κανεις να κοιμηθεί, ΙΣΩΣ να τα ακούσει, (αν δεν έχει πιεί τις ανάλογες παγωμένες η το ανάλογο τσίπουρο).

@ Ladakias

Στις 17:00 το ξαναέβαλα μπρος (με υγραέριο πάντα), αφού έλυσα και καθάρισα ότι περιγράφουν τα βιντεάκια πιο πάνω.
Αξίζει να σημειωθεί ότι, ο καυστήρας ΔΕΝ είχε βρώμα. Επίσης, η καμινάδα έχει στο επάνω της μέρος, μέσα της, κρεμασμένο από ένα γάντζο, μιά έλικα. Ενα ελασμα ελικοειδούς μορφής, που εκτείνεται κατά μήκος της καμινάδας, πιθανολογώ σαν φλογοκρύπτης, η πιθανόν για να αναγκάζει τον ζεστό αέρα να στροβιλίζεται μέσα στην καμινάδα, έτσι ώστε να καθυστερεί να βγει προς τα επάνω, αποδίδοντας έτσι μεγαλύτερη ενέργεια στο περιβάλλον του, ζεσταίνοντας δλδ με μεγαλύτερη απόδοση.

Μέσα στην καμινάδα, έβαλα το δάχτυλό μου, αλλά ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ίχνος καπνιάς!!!

Οταν μπήκε σε λειτουργία, το περιβάλλον μέσα στο στο τροχόσπιτο είχε 34,5 C. Σε 1 ώρα λειτουργίας η θερμοκαρασία του ψυγείου έπεσε ΜΟΝΟ 4 C και είχε μέσα του 30.
Αντικατέστησα την φιάλη του υγραερίου που είχα, (μίγμα, πράσινη μπουκάλα 10 kg FGAS), με μία μισή που είχα στο BBQ στο σπίτι, (μπλέ Πετρογκαζ).

Στην επόμενη ώρα το ψυγείο πήγε στους 23 και στην 1/2 ώρα που σκάλιζα και γύρναγα ένα γύρω, έπεσε στους 22. Shocked

Ακόμη δεν είμαι σε θέση να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, έχω όμως την αίσθηση ότι το εν λόγω υγραέριο του Φαρμάκη (Γιάννενα), δεν αποδίδει όπως πρέπει. ΙΣΩΣ θα έπρεπε να πάρω προπάνιο τελικά, αφού διαπίστωσα σήμερα, (κατόπιν εορτής), ότι το regulator είναι προδιαγεγραμμένο για προπάνιο. Crying or Very sad
αν καταλαβα καλα η μπουκαλα ειναι απο βενζιναδικο
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από ladakias Τρι 26 Αυγ 2014 - 16:57

Στις 17:00 το ξαναέβαλα μπρος (με υγραέριο πάντα), αφού έλυσα και καθάρισα ότι περιγράφουν τα βιντεάκια πιο πάνω.
Αξίζει να σημειωθεί ότι, ο καυστήρας ΔΕΝ είχε βρώμα. Επίσης, η καμινάδα έχει στο επάνω της μέρος, μέσα της, κρεμασμένο από ένα γάντζο, μιά έλικα. Ενα ελασμα ελικοειδούς μορφής, που εκτείνεται κατά μήκος της καμινάδας, πιθανολογώ σαν φλογοκρύπτης, η πιθανόν για να αναγκάζει τον ζεστό αέρα να στροβιλίζεται μέσα στην καμινάδα, έτσι ώστε να καθυστερεί να βγει προς τα επάνω, αποδίδοντας έτσι μεγαλύτερη ενέργεια στο περιβάλλον του, ζεσταίνοντας δλδ με μεγαλύτερη απόδοση.

Μέσα στην καμινάδα, έβαλα το δάχτυλό μου, αλλά ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ίχνος καπνιάς!!!

σωστα τον ελικα τον εχει για αυτο τον λογο για να αναγκάζει τον ζεστό αέρα να στροβιλίζεται μέσα στην καμινάδα, έτσι ώστε να καθυστερεί να βγει προς τα επάνω, αποδίδοντας έτσι μεγαλύτερη ενέργεια στο περιβάλλον του, ζεσταίνοντας δλδ με μεγαλύτερη απόδοση και για να μην εχουμε υγροποιηση.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΟΣ οτι το μεγαλητερο προβλημα το κανει το αεριο αυτο απο το βενζιναδικο δεν κανει ουτε για ψυγεια ουτε για ψησταριες
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 26 Αυγ 2014 - 18:20

Οχι το αέριο ΔΕΝ είναι από βενζινάδικο. Ο FGAS [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] είναι μια εταιρεία με μεγάλες εγκαταστάσεις που διέθετε αρχικά μόνο στην περιοχή των Ιωαννίνων και της Αμφιλοχίας, αλλά επεκτείνεται διαρκώς.
Χρησιμοποιούμε υγραέριο απ' αυτόν πολλά χρόνια τώρα στο σπίτι στο χωριό.
Τελευταία έβγαλε και νέες 5κιλες φιάλες φτιγμάνες από πλαστική ύλη, ημιδιαφανείς (για να βλέπεις αν έχει μέσα) και βέβαια ΠΟΛΥ ελεφρύτερες από τις χαλύβδινες.

Βέβαια για να λέω την αλήθεια, έχω έγκυρες πληροφορίες ότι με την συγκεκριμένη φιάλη (πράσινη 10 κιλη με μίγμα), υπάρχουν συσκευές που αρνούνται να δουλέψουν!!!! Δεν έχω εξήγηση, απλά η πληροφορία είναι εγκυρότατη.

Update 12:00 (19 ωρες λειτουργίας) Ψυγείο 8,1 δωμάτιο 34

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ολες οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν (εκτός από την εκκίνηση) με μπλε φιάλη Πετρογκάζ.

Το σωστό για να βγούν μερικά συμπεράσματα, είναι να επαναληφθεί το test εξ' ολοκληρου με την πράσινη φιάλη.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από ladakias Τρι 26 Αυγ 2014 - 18:26

την επαθα και εγω .επαιρνα φιαλες ετοιμες της πετρογκαζ αλλα ο προμηθευτης ειχε κανει μαιμουδια τους εβαζε υγραεριο κινησης και ειχα προβληματα στην ψησταρια .
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 26 Αυγ 2014 - 18:42

Προ 3 ετίας είχα ρωτήσει αν μπορεί να μου γεμίσει φιάλη και αρνήθηκαν. Συνεπώς δεν γεμίζουν με υγραέριο κίνησης.

Το θέμα είναι ότι έπρεπε πιθανόν να είχα πάρει προπάνιο, αλλά φοβήθηκα. Δεν είχα δει ότι είναι εγκεκριμένο το σύστημα για προπάνιο!

Αλήθεια, όταν με το καλό αδειάσει αυτή, πως μπορώ να προμηθευτώ προπάνιο, γνωρίζετε;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 27 Αυγ 2014 - 19:10

Batfalcon έγραψε:
Αλήθεια, όταν με το καλό αδειάσει αυτή, πως μπορώ να προμηθευτώ προπάνιο, γνωρίζετε;

UP!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 27 Αυγ 2014 - 19:23

Μιχάλη όλα τα καταστήματα που πωλούν φιάλες υγραερίου έχουν και φιάλες προπανίου.

Ξεχωρίζουν από το γκρι χρώμα τους.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 27 Αυγ 2014 - 20:08

Το χρώμα της φιάλης δεν είναι διαφοροποιητικό νομίζω. Τουλάχιστον στην FGAS, όλες πράσινες είναι
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 27 Αυγ 2014 - 20:51

Batfalcon έγραψε:Το χρώμα της φιάλης δεν είναι διαφοροποιητικό νομίζω. Τουλάχιστον στην FGAS, όλες πράσινες είναι


Μιχάλη οι φιάλες προπανίου της "Petrogaz" και της "Coral Gas", έχουν το χρώμα που σου ανέφερα (γκρι-χακί της Coral και γκρι-ασημί της Petrogas) και ξεχωρίζουν από αυτές με βουτάνιο ( μπλε της Petrogaz και βυσσινί της Coralgas) 

Προσωπικά χρησιμοποιώ, εδώ και 1,5 χρόνο, αποκλειστικά μιας συγκεκριμένης εταιρείας (δεν αναφέρω όνομα, μην θεωρηθεί διαφήμιση Very Happy ), που είναι σφραγισμένες στη βαλβίδα με ταινία από το εργοστάσιο, .....γιατί όπως είπατε και παραπάνω ....για το κέρδος πολλά γίνονται.

Έκτοτε λοιπόν έπαψα να έχω προβλήματα με το ψυγείο, μαυρίλες και κάπνα στις γρίλλιες του και προϊόντα κακής καύσης στη καμινάδα και στο καυστήρα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 28 Αυγ 2014 - 22:47

Να υπενθυμίσω ότι μπορείτε να παραγγείλετε και 10άρες προπανίου. Οι έμποροι λένε ότι δεν υπάρχει 10άρα προπανίου, οι εταιρίες όμως αν τους ζητηθεί προμηθεύουν.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 29 Αυγ 2014 - 10:21

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Οτι στον εμπορο της περιοχης δεν βρισκεις
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Aigagros Παρ 29 Αυγ 2014 - 11:38

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις άλλες εταιρείες, προσωπικά παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της coral, εξηγώ ότι θέλω 10άρα προπανίου γιατί έχω τροχόσπιτο και ότι μόνο αυτήν παίρνει. Στη συνέχεια μου αναφέρει τους διανομείς στην περιοχή μου, επιλέγω έναν και σε δύο εργάσιμες ημέρες μου φέρνει τη φιάλη σπίτι, ή πηγαίνω και την παίρνω από αυτόν.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Maximos Παρ 29 Αυγ 2014 - 12:05

Batfalcon έγραψε:Αυτο ακριβως ειναι το θεμα. Οτι στον εμπορο της περιοχης δεν βρισκεις
Μιχάλη ... προφανώς εννοείς ... δεν βρίσκεις ετοιμοπαράδοτη.
Εξαρτάται ... από το "μέγεθος" του τοπικού έμπορου ... αν είναι "μεγάλος" θα βρεις ...
Όπως είπε και ο Γιώργος ( Aigagros) ... με ένα τηλεφώνημα σου φέρνει .
Αναφέρομαι στην 10κιλη της Coral σε ανοικτό γκρί χρώμα, με προπάνιο.

Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 29 Αυγ 2014 - 17:29

Ναι, ακριβώς. Οταν δηλαδή αδειάσει η υπάρχουσα, δεν γίνεται να πάρω την άδεια  και να πάω στο μαγαζί να μου δώσει μια γεμάτη (με προπάνιο), θα πρέπει να προβλέψω εκ των προτέρων.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 3 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 5 Σεπ 2014 - 17:00

Σήμερα αποφάσισα να βελτιώσω το θέμα ψύξη, βάζοντας σε λειτουργία τον καταψύκτη.

Αρχικά έβγαλα την 55 Αh και έβαλα μιά 100αρα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σύνδεσα το ψυγείο σε μιά 12βολτη πρίζα.
Στην εκκίνηση το ψυγείο τραβάει περί τα 4,5 A, κατόπιν κατεβαίνει περίπου 2,30

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εκείνη την ώρα το τροχόσπιτο μέσα είχε 34 C

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Από τις 14:48 που το έβαλα μπροστά, η θερμοκρασία κατέβαινε ταχύτατα και σταθερά. Σε ελάχιστη ώρα έφτασε στους 3 βάθμους.

Μετά το άφησα να δουλεύει και έφυγα, οπότε δεν έχω άλλη πληροφορία.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης