www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

+6
traveller
ladakias
Γιωργάκος
athanase
Maximos
Batfalcon
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 1 Ιουλ 2014 - 20:20

Ερωτήσεις:

Εμένα, ΝΟΜΙΖΩ, πως όταν είναι συνδεδεμένο το τροχόσπιτο στο αυτοκίνητο, ΔΕΝ φορτίζεται η μπαταρία (του τροχόσπιτου). Αυτό το αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου το Φ/Β που έχω στην οροφή.
Ολα βέβαια τα φώτα εργάζονται κανονικότατα, (φρένα φλας, πορείας). Δεν εργάζονται τα ομίχλης.

Σύν (+) από την μπαταρία του αυτοκινήτου δεν έχω τραβήξει, αρα όλες οι καταναλώσεις του τροχόσπιτου δεν εξυπηρετούνται από το αυτοκίνητο, αλλά από την δική του μπαταρία.

1. Θεωρείτε ότι πρέπει να φορτίζεται η μπαταρία του τροχόσπιτου κατά την διαδρομή, από το alternator η όχι;
2. Θεωρείτε ότι θα πρέπει να εξυπηρετούνται οι ανάγκες του τροχόσπιτου ΚΑΙ με το αυτοκίνητο, η όχι;

(Δεν γνωρίζω αν λόγω συνδεσμολογίας το 1 συνεπάγεται και το 2).
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Maximos Τρι 1 Ιουλ 2014 - 22:03

Η μπαταρία του αυτοκινήτου και η μπαταρία του ρυμουλκούμενου τροχόσπιτου,
είναι δύο διαφορετικά πράγματα και προορίζονται για διαφορετικές δουλειές.

Το ότι δεν έχει τραβηχθεί κάποια "γραμμή" από το (+) της μπαταρίας του αυτοκινήτου ...
... δεν σημαίνει ότι δεν τροφοδοτείται το τροχόσπιτο, γι'αυτό δουλεύουν φώτα πορείας και stop.
Απλά, λόγω έλλειψης σύνδεσης (συνεχές 12V), δεν θα λειτουργούν τα εσωτερικά φώτα και οι αντλίες.

Η μπρίζα σύνδεσης αυτοκινήτου-τροχόσπιτου (στον κοτσαδόρο) είναι 7πολική ή 13πολική ;
Στην 7πολική μπρίζα, η ακίδα No 2 (από το αυτοκίνητο) ...
είναι αυτή που δίνει ρεύμα (στο τροχόσπιτο) για να δουλέψει το ψυγείο και οι 12βολτες εσωτερικές λάμπες.

Θεωρώ, ότι το καλύτερο είναι η τροφοδοσία του ψυγείου, (12V) να γίνεται απευθείας από τη μπαταρία,
(του αυτοκινήτου) με καλώδιο 2,5άρι (διατομή) ... κοίτα και ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Στο τροχόσπιτο, όταν είναι κοτσαρισμένο λειτουργεί ότι είναι στα 12V , όπως λάμπες και αντλίες.
Προσοχή, μόνο στο ψυγείο, όταν είναι σταματημένο και σβηστό το αυτοκίνητο ...
... ή θα κλείσεις το ψυγείο (από τα 12V) και θα το γυρίσεις στο υγραέριο ... ή θα μένεις από μπαταρία αυτοκινήτου !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 1 Ιουλ 2014 - 22:39

H πρίζα απ' την μαμά του είναι 13πιν. Υπάρχει όμως adapter που την κάνει 7πιν και μ' αυτό συνδέεται στο αυτοκίνητο.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Maximos Τρι 1 Ιουλ 2014 - 23:38

Εάν η μπρίζα του τροχόσπιτου είναι 13πολική ...
... τότε η καλύτερη λύση είναι ... να γίνει και του αυτοκινήτου 13πολική.
 Wink 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 2 Ιουλ 2014 - 9:00

Ισως, αλλα εδω φτυσαμε αιμα για να τα συνδεσουμε οπως πρεπει. Αρχικα ο εγκαταστατης τα ειχε κανει σαν τα μαλια της γριας!! Αλλα αντ' αλλων. Αναγκαδτηκα να παω σε αλλο ηλεκτρολογο να τα συνεφερει. Ψαχνοντας μονος μου ειχα βρει τα φλας τα φρενα και τα πορειας, αλλα τα φωτακια στις 4 γωνιες (ογκου) δεν τα καταφερνα. Εν τελει ο 2ος ηλεκτρολογος που πηγα μονο το αυτοκινητο, τα τελειωσε σε 10 λεπτα.
Αρα οτι ειναι να γινει, θα γινει στην υπαρχουσα εγκατασταση
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από athanase Τετ 2 Ιουλ 2014 - 9:33

Δυστυχώς το φαινόμενο είναι σύνηθες. Θέλουνε όλοι στην Ελλάδα να τα κάνουμε όλα (και δεν εννοώ τους ιδιοκτήτες) . Καλό θα είναι για θέματα τροχοσπιτων να απευθυνόμαστε σε εξειδικευμένα συνεργεία διότι τα τυχόν λάθη μπορεί να στοιχίσουν ακριβά και μάλιστα αν βρίσκεσαι σε διακοπές πιθανόν να σου τις καταστρέψει.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Maximos Τετ 2 Ιουλ 2014 - 9:57

Δεν θα διαφωνήσω με τον Θανάση,  έχει δίκιο.
Μάλιστα όχι μόνο σε επίπεδο επαγγελματιών, αλλά θα έλεγα και ιδιοκτητών.
Όλοι δεν μπορεί να τα ξέρουμε όλα, κάποιοι γνωρίζουν καλά τα του χώρου τους, ας τους εμπιστευτούμε.
Όμως, η ηλεκτρική συνδεσμολογία της πρίζας ενός κοτσαδόρου, δεν είναι κάτι το δύσκολο.
Χώρος χρειάζεται, ένα δοκιμαστικό 12V ... και φυσικά, τα αντίστοιχα καλώδια.
Το δε καλώδιο για το συνεχές (που τροφοδοτεί το ψυγείο), κατευθείαν από την μπαταρία του αυτοκινήτου.
Είναι κρίμα, το τροχόσπιτο να έχει 13πολική πρίζα και ΄συ να χρησιμοποιείς αντάπτορα
... γιατί το αυτοκίνητο  έχει 7πολική ...

Ρίξε μια ματιά ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... και ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από athanase Τετ 2 Ιουλ 2014 - 13:39

Maximos έγραψε:Δεν θα διαφωνήσω με τον Θανάση,  έχει δίκιο.
Μάλιστα όχι μόνο σε επίπεδο επαγγελματιών, αλλά θα έλεγα και ιδιοκτητών.
Όλοι δεν μπορεί να τα ξέρουμε όλα, κάποιοι γνωρίζουν καλά τα του χώρου τους, ας τους εμπιστευτούμε.
Όμως, η ηλεκτρική συνδεσμολογία της πρίζας ενός κοτσαδόρου, δεν είναι κάτι το δύσκολο.
Χώρος χρειάζεται, ένα δοκιμαστικό 12V ... και φυσικά, τα αντίστοιχα καλώδια.
Το δε καλώδιο για το συνεχές (που τροφοδοτεί το ψυγείο), κατευθείαν από την μπαταρία του αυτοκινήτου.
Είναι κρίμα, το τροχόσπιτο να έχει 13πολική πρίζα και ΄συ να χρησιμοποιείς αντάπτορα
... γιατί το αυτοκίνητο  έχει 7πολική ...

Ρίξε μια ματιά ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... και ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .
Μάξιμε  ούτε κι εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ θα επιμείνω στο εξής χωρίς να θέλω - μακριά από εμένα - να θίξω κάποιον Φίλο μας. Αυτό λοιπόν το πολύ απλό - για ορισμένους που περιγράφεις - για άλλους δεν είναι καθόλου απλό και καθόλου εύκολο. Αυτό το νόημα είχε η τοποθέτηση μου. Μήπως προσπαθώντας να κάνουμε κάτι απλό προκαλέσουμε προβλήματα  Shocked
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 2 Ιουλ 2014 - 15:18

athanase έγραψε: Αυτό λοιπόν το πολύ απλό - για ορισμένους που περιγράφεις - για άλλους δεν είναι καθόλου απλό και καθόλου εύκολο.   Shocked

Θανάση μαζί σου ...... έχω ακούσει όμως και για κάποιους "επαγγελματίες ηλεκτρολόγους αυτ/των" που σύνδεσαν σε 7 πολική πρίζα την παροχή 12V για το τροχόσπιτο που παίρνει ρεύμα το ψυγείο και ο φωτισμός , στα φώτα ομίχλης .

Για να δουλέψει το ψυγείο στη διαδρομή και για να έχεις φώτα στο τροχόσπιτο έπρεπε να έχεις αναμμένα τα φώτα ομίχλης του αυτ/του this
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 2 Ιουλ 2014 - 18:07

Kύριοι δεν διαφωνώ ότι αυτά που λέτε είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστά. Υπάρχουν όμως και τα "αλλά"...
Το τροχόσπιτο είναι το τελευταίο μας απόκτημ. Πρίν απ' αυτό υπήρχε η βάρκα. Και η οποία έλκεται και από άλλο αυτοκίνητο.
Ολα τα προηγούμενα ήταν με 7 πολικές πρίζες.

Συμφωνώ ότι το απολύτως τεχνικά άρτιο και σωστό είναι να αλλαχθούν όλα σε 13 πολικές. Δεν είναι ομώς το οικονομικότερο όπως αντιλαμβάνεστε.

Γι' αυτό ζητώ την βοήθειά σας.

Σε κάθε περίπτωση, το να φέρω ένα (+) από την μπαταρία μέχρι την ελεύθερη επαφή του αυτοκινήτου είναι κάτι απλό.
Από κει και πέρα σε ποιόν μου προτείνετε να πάω το τροχόσπιτο, ώστε να κάνει την πιθανόν μη υπάρχουσα σύνδεση, ώστε να δουλεύει το ψυγείο και να φορτίζει η μπαταρία του;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Maximos Τετ 2 Ιουλ 2014 - 19:44

athanase έγραψε:
Μάξιμε  ούτε κι εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ θα επιμείνω στο εξής χωρίς να θέλω - μακριά από εμένα - να θίξω κάποιον Φίλο μας. Αυτό λοιπόν το πολύ απλό - για ορισμένους που περιγράφεις - για άλλους δεν είναι καθόλου απλό και καθόλου εύκολο. Αυτό το νόημα είχε η τοποθέτηση μου. Μήπως προσπαθώντας να κάνουμε κάτι απλό προκαλέσουμε προβλήματα  Shocked
Θανάση, είσαι σαφής και συμφωνώ.
Είμαι της αρχής ... προχωρώ, μέχρι εκεί που μπορώ να γυρίσω πίσω (στην  προηγούμενη κατάσταση) ...
... όταν κάτι  "στραβώσει" ...  και δεν μπορώ να συνεχίσω ...  Wink 
Άμα δεν το έχω, όπως λέμε ... δεν ξεκινάω καν ... !

Φίλε Μιχάλη, όλα καλά και κατανοητά.
Το τροχόσπιτο έχει ήδη 13πολική πρίζα και έχει περισσότερες απαιτήσεις παροχής ρεύματος.
Ένα τρέϊλερ ... δεν έχει ψυγείο, δεν έχει ανάγκη παροχής συνεχούς, δεν  ... κλπ
Είναι πιο σωστό, να χρησιμοποιείς εκεί έναν αντάπτορα ... από 13 σε 7 πόλους ...
... και όχι στο τροχόσπιτο ... (αντάπτορα από 7 σε 13 πόλους) !
Η 13πολική πρίζα, είναι περισσότερο πλήρης, ασφαλής και αδιάβροχη, από την 7πολική.
Είναι προφανές όμως, ότι εσύ αποφασίζεις.

Στο τροχόσπιτο, δεν νομίζω, ότι πρέπει να κάνεις κάποια επέμβαση, αφού έχει ήδη 13πολική πρίζα.
Απλά για να μειώσεις τις καταναλώσεις, αντικατέστησε τις λάμπες του με αντίστοιχες LED.

Αν πρέπει να γίνει κάτι, αυτό το κάτι έχει να κάνει με το αυτοκίνητο ...
Θα πρέπει στην αντίστοιχη ακίδα του 13πολικού φίς του τροχόσπιτου, (την Νο 10, που παίρνει ρεύμα το ψυγείο)
... να δίνει ρεύμα η αντίστοιχη ακίδα της πρίζας του αυτοκινήτου !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από athanase Τετ 2 Ιουλ 2014 - 21:15

Maximos έγραψε:
athanase έγραψε:
Μάξιμε  ούτε κι εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου. Έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ θα επιμείνω στο εξής χωρίς να θέλω - μακριά από εμένα - να θίξω κάποιον Φίλο μας. Αυτό λοιπόν το πολύ απλό - για ορισμένους που περιγράφεις - για άλλους δεν είναι καθόλου απλό και καθόλου εύκολο. Αυτό το νόημα είχε η τοποθέτηση μου. Μήπως προσπαθώντας να κάνουμε κάτι απλό προκαλέσουμε προβλήματα  Shocked
Θανάση, είσαι σαφής και συμφωνώ.
Είμαι της αρχής ... προχωρώ, μέχρι εκεί που μπορώ να γυρίσω πίσω (στην  προηγούμενη κατάσταση) ...
... όταν κάτι  "στραβώσει" ...  και δεν μπορώ να συνεχίσω ...  Wink 
Άμα δεν το έχω, όπως λέμε ... δεν ξεκινάω καν ... !

Φίλε Μιχάλη, όλα καλά και κατανοητά.
Το τροχόσπιτο έχει ήδη 13πολική πρίζα και έχει περισσότερες απαιτήσεις παροχής ρεύματος.
Ένα τρέϊλερ ... δεν έχει ψυγείο, δεν έχει ανάγκη παροχής συνεχούς, δεν  ... κλπ
Είναι πιο σωστό, να χρησιμοποιείς εκεί έναν αντάπτορα ... από 13 σε 7 πόλους ...
... και όχι στο τροχόσπιτο ... (αντάπτορα από 7 σε 13 πόλους) !
Η 13πολική πρίζα, είναι περισσότερο πλήρης, ασφαλής και αδιάβροχη, από την 7πολική.
Είναι προφανές όμως, ότι εσύ αποφασίζεις.

Στο τροχόσπιτο, δεν νομίζω, ότι πρέπει να κάνεις κάποια επέμβαση, αφού έχει ήδη 13πολική πρίζα.
Απλά για να μειώσεις τις καταναλώσεις, αντικατέστησε τις λάμπες του με αντίστοιχες LED.

Αν πρέπει να γίνει κάτι, αυτό το κάτι έχει να κάνει με το αυτοκίνητο ...
Θα πρέπει στην αντίστοιχη ακίδα του 13πολικού φίς του τροχόσπιτου, (την Νο 10, που παίρνει ρεύμα το ψυγείο)
... να δίνει ρεύμα η αντίστοιχη ακίδα της πρίζας του αυτοκινήτου !

 ggo
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 2 Ιουλ 2014 - 21:30

ΟΚ guys. Αύριο πρωι επικοινωνώ με τον ηλεκτρολόγο. Του κλείνω ραντεβού, (αν μπορεί να κλείσει), και του πάω τον συρμό για ανασκόπηση στις 13/8. Εχουμε μπροστά μας πάνω από μήνα....
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από ladakias Πεμ 3 Ιουλ 2014 - 17:56

μιχαλη τι αυτ/το εχεις χρονολογια μοντελο
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από ladakias Πεμ 3 Ιουλ 2014 - 18:03

ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από Batfalcon Πεμ 3 Ιουλ 2014 - 18:11

Chrysler PT Cruiser 1,6 2005
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από ladakias Πεμ 3 Ιουλ 2014 - 18:30

λογικα πρεπει το φις να υπαχει στο πισω μερος του αυτ/του.κοιτα το βιβλιο πρεπει μαλλον να λεει
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από traveller Πεμ 3 Ιουλ 2014 - 18:36

Batfalcon έγραψε:ΟΚ guys. Αύριο πρωι επικοινωνώ με τον ηλεκτρολόγο. Του κλείνω ραντεβού, (αν μπορεί να κλείσει), και του πάω τον συρμό για ανασκόπηση στις 13/8. Εχουμε μπροστά μας πάνω από μήνα....
Μιχαλη .... νομιζω δεν χρειαζεται να πας και το τροχοσπιτο στον ηλεκτρολογο ... 
Εδω ........... στο forum μας εχουμε ηλεκτρολογο (τον Αντρεα....Adreas hobby)expert στο ειδος που μπορει να στο φτιαξει επι τοπου ...
Με μια φωτοτυπια του σχεδιου συνδεσης
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από ladakias Παρ 4 Ιουλ 2014 - 11:53

ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά. Empty Απ: Φόρτιση μπαταρίας τροχοσπίτου γενικά.

Δημοσίευση από ladakias Παρ 4 Ιουλ 2014 - 11:56

ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης