Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Αμοργος 2018
από Batfalcon Σήμερα στις 12:30

» Ορεινό σύμπλεγμα TΡΟΟΔΟΥ στη Κύπρο με τη ματιά του caminador.
από Georgedim Σήμερα στις 11:35

» Άσκησις επί χάρτου...
από caminador Χθες στις 20:34

» Sygic truck navigation ... (RV, caravan and camper navigation).
από zandesiro Τρι 18 Σεπ 2018 - 23:37

» Γαλάζια λίμνη Σκρά - Κούπας
από jimasimak Τρι 18 Σεπ 2018 - 20:21

» Ευρωπαϊκή Διαδρομή Βιομηχανικής Κληρονομιάς
από friar Τρι 18 Σεπ 2018 - 13:07

» Μουσική
από caminador Δευ 17 Σεπ 2018 - 19:41

» αρ αποφασης
από ladakias Δευ 17 Σεπ 2018 - 19:24

» Αποχαιρετώντας το καλοκαίρι στη Δ.Πελοπόννησο.
από ladakias Κυρ 16 Σεπ 2018 - 20:33

» Μεταφορά τροχόσπιτου σε κάμπινγκ
από ladakias Κυρ 16 Σεπ 2018 - 19:43

» ΚΥΘΗΡΑ 2017 με τη ματιά του caminador.
από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 15 Σεπ 2018 - 10:30

» Τι ισχυει στις λεσχες;
από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 15 Σεπ 2018 - 10:06

» Συγκέντρωση Ταξιδιάρηδων στο Κρυονέρι Αιτωλοακαρνανίας
από teohunter Παρ 14 Σεπ 2018 - 22:39

» Οι ηλικιωμένοι οδηγοί θα πρέπει να δώσουν ξανά εξετάσεις
από Γιωργάκος Πεμ 13 Σεπ 2018 - 21:51

» Το νου μας !
από pilot Πεμ 13 Σεπ 2018 - 12:39

» Μεσορόπη Καβάλας
από gsalonica Πεμ 13 Σεπ 2018 - 11:02

» Μύλοι Σουλίου. Το "κρυφό" στολίδι της Θεσπρωτίας
από Georgedim Τετ 12 Σεπ 2018 - 23:04

» Αυτο μας έλειπε τώρα....
από caminador Τρι 11 Σεπ 2018 - 11:00

» Camping Καλοκαίρι 2018
από Batfalcon Δευ 10 Σεπ 2018 - 20:53

» οδικη βοηθεια
από ladakias Κυρ 9 Σεπ 2018 - 12:50

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Μήπως είμαστε πολύ μεγάλα κορόιδα;

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μήπως είμαστε πολύ μεγάλα κορόιδα;

Δημοσίευση από Patrinos Την / Το Τρι 29 Απρ 2014 - 22:03

Πριν από λίγες ημέρες ήμουν στο Λονδίνο και πήγα στο εκεί ΙΚΕΑ για να πάρω μερικά πράγματα που έλειπαν από το σπίτι του παιδιού μου. Ψάχνοντας τώρα στον Ελληνικό κατάλογο του ΙΚΕΑ βλέπω πράγματα που με έχουν κάνει έξαλλο.  agr1 

Το ίδιο σκεύος στο IKEA της Αγγλίας έχει τα μισά λεφτά (και καμιά φορά και  ακόμα λιγότερο) από ότι στο Ελλαδιστάν της κρίσης.

Στο IKEA της Αγγλίας  4 λίρες  = 4,86€
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Στο IKEA της Ελλάδος   9,99€   δηλαδή πάνω από 100%

Στο IKEA της Αγγλίας   6 λίρες  =  7,31€

Στο IKEA της Ελλάδος    13,99€

Για να μην σας κουράζω, σε όλα τα προϊόντα που πήρα το ίδιο αποτέλεσμα ήταν.

Πόσο κορόιδα είμαστε τελικά;
Γιατί δεν μπορεί, κάτι θα ξέρουν, για να τα πουλάνε σε διπλάσια τιμή.
Patrinos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Μήπως είμαστε πολύ μεγάλα κορόιδα;

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 29 Απρ 2014 - 22:28

Και να ήταν μόνο αυτό Κώστα ;
Σε πλήθος προϊόντων, όσοι έχουν βγεί εκτός συνόρων ... ανακαλύπτουν αντίστοιχες διαφορές τιμών ...
... όπου ... κατά τελείως "τυχαίο" τρόπο ...   Rolling Eyes   ... οι εδώ τιμές είναι μεγαλύτερες ...   Shocked
Όπου υπάρχει το ευρώ ... η αντιστοίχιση και η σύγκριση τιμών,  είναι πολύ εύκολες πλέον ...
Αν βέβαια, μέσα στον "λογαριασμό" ... κάνουμε και την σχετική αναγωγή ...
... και υπολογίσουμε και μέσους μισθούς και ημερομίσθια ... Ιταλών, Γερμανών, Γάλλων κλπ
... τότε ... άστα να πάνε ... !!!

Περαστικά μας ...

(... από την άλλη, δεν ξέρω και τον τρόπο, που πιθανόν κάποιος να βρει το δίκιο του ... !)  Sad 
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Patrinos Την / Το Τρι 29 Απρ 2014 - 22:45

Maximos έγραψε:(... από την άλλη, δεν ξέρω και τον τρόπο, που πιθανόν κάποιος να βρει το δίκιο του ... !)  Sad 
Εγώ αποφάσισα να μην ξαναπατήσω σε μαγαζί τους
Patrinos

Δημοσίευση από diamantino Την / Το Τρι 29 Απρ 2014 - 23:41

Patrinos έγραψε:
Maximos έγραψε:(... από την άλλη, δεν ξέρω και τον τρόπο, που πιθανόν κάποιος να βρει το δίκιο του ... !)  Sad 

ΑΥΤΟΣ
ειναι ο μονος τροπος για να καταλαβουν
οτι τους καταλαβαμε ! !
Μποϋκοτάζ
σε οσους δεν μας σεβονται.
diamantino

Δημοσίευση από jimasimak Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 8:18

και οχι μονο αυτες οι διαφορες αλλα εχω την εντυπωση οτι και στην αποδοση του ΦΠΑ
με τον ενα η τον αλλο τροπο με τις ευλογιες....δεν κανουν σωστη αποδοση.ειμαι και εγω απο αυτους που εχω κοψει τα νταραβερια μαζι τους  και με το ικεα και με το lidl
jimasimak

Δημοσίευση από Πτέραρχος Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 10:25

diamantino έγραψε:
Patrinos έγραψε:

ΑΥΤΟΣ
ειναι ο μονος τροπος για να καταλαβουν
οτι τους καταλαβαμε ! !
Μποϋκοτάζ
σε οσους δεν μας σεβονται.

Σωστοοοοοος και εγω μαζι σας ουτε εγω ξαναπαταω εκει Μποϋκοτάζ ......το κανουμε ομως ??? ΕΕΕΕΕΕΕΕ????
Δεν φτανει να το κανουν 1,2,5,10 ατομα , ποτε εγινε αυτο για καποιο προιον στην ΕΛΛΑΔΑ δεν θυμαμαι για πες τε μου.
Πτέραρχος

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 10:35

Patrinos έγραψε:

Κώστα μακάρι τη θέση αυτή, ....να την υιοθετήσουμε όλοι μας   yes     hi.

Αλλά πολύ φοβάμαι πως είναι σκέψεις και ευχές ....επί ματαίω.  Οι "κύριοι"  what αυτοί, γνωρίζουν πολύ καλά τις αρχές και τις συνθήκες της "αγοράς" και εκεί ....μας πατάνε  anry1 .

jimasimak έγραψε:....αλλα εχω την εντυπωση οτι και στην αποδοση του ΦΠΑ με τον ενα η τον αλλο τροπο με τις ευλογιες....δεν κανουν σωστη αποδοση.....

Δημήτρη, ....ίσως κάνω και λάθος  Embarassed , ....αλλά έχω την εντύπωση ότι όλες αυτές οι πολυεθνικές, βάσει της κοινοτικής νομοθεσίας, υποχρεώνονται να αποδίδουν το ΦΠΑ, στη χώρα της κύριας έδρας τους.
Οπότε ....
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Πτέραρχος Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 10:47

georgedim έγραψε:
Patrinos έγραψε:

Κώστα μακάρι τη θέση αυτή, ....να την υιοθετήσουμε όλοι μας   yes     hi.

Αλλά πολύ φοβάμαι πως είναι σκέψεις και ευχές ....επί ματαίω.  Οι "κύριοι"  what αυτοί, γνωρίζουν πολύ καλά τις αρχές και τις συνθήκες της "αγοράς" και εκεί ....μας πατάνε  anry1 .

jimasimak έγραψε:....αλλα εχω την εντυπωση οτι και στην αποδοση του ΦΠΑ με τον ενα η τον αλλο τροπο με τις ευλογιες....δεν κανουν σωστη αποδοση.....

Δημήτρη, ....ίσως κάνω και λάθος  Embarassed , ....αλλά έχω την εντύπωση ότι όλες αυτές οι πολυεθνικές, βάσει της κοινοτικής νομοθεσίας, υποχρεώνονται να αποδίδουν το ΦΠΑ, στη χώρα της κύριας έδρας τους.
Οπότε ....

Ακριβως ετσι ειναι...............θυσαυριζουν στις πλατες του "εξυπνου" λαου.
Πτέραρχος

Δημοσίευση από friar Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 11:31

georgedim έγραψε:
Οπότε ....

The groups of companies that form IKEA are all controlled by INGKA Holding., a Dutch corporation, which in turn is controlled by a tax-exempt, not-for-profit Dutch foundation. The IKEA trademark and concept is controlled by a series of corporations that can be traced to the Netherlands Antilles and to the Interogo Foundation in Liechtenstein.

INGKA Holding B.V. owns the industrial group Swedwood, which sources the manufacturing of IKEA furniture, the sales companies that run IKEA stores, as well as purchasing and supply functions, and IKEA of Sweden, which is responsible for the design and development of products in the IKEA range. INGKA Holding B.V. is wholly owned by Stichting INGKA Foundation, which is a non-profit foundation registered in Leiden, Netherlands. The European logistics centre is located in Dortmund, Germany, and the Asian logistics centre is located in Singapore.

Inter IKEA Systems B.V. in Delft, also in the Netherlands, owns the IKEA concept and trademark, and there is a franchising agreement with every IKEA store in the world. The INGKA Group (not to be confused with INGKA Holding B.V.) is the biggest franchisee of Inter IKEA Systems B.V. Inter IKEA Systems B.V. is not owned by INGKA Holding B.V., but by Inter IKEA Holding S.A. registered in Luxembourg, which in turn is controlled by the non-profit  Interogo Foundation in Liechtenstein. Ingvar Kamprad has confirmed that this foundation is controlled by him and his family.

Οπότε....
friar

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 12:11

Στάθη ...."άβυσσος" ....η πραγματική προέλευση και έδρα  surp   think .

Αυτές οι "Υπεράκτιες" εταιρείες (.....offshore ελληνιστί  Very Happy  Razz ) ....στους "φορολογικούς παραδείσους", ....είναι νομότυπη φορολογική κολυμβήθρα του Σιλωάμ, για όλες αυτές τις εταιρείες  anry1
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 12:42

Η δημοσίευση του friar στα Ελληνικά απο το google

Οι ομάδες των εταιρειών που αποτελούν IKEA όλα ελέγχονται από INGKA Holding . , Μια ολλανδική εταιρεία, η οποία με τη σειρά της ελέγχεται από ένα αφορολόγητο , όχι-για - κέρδους ολλανδικό ίδρυμα . Το εμπορικό σήμα IKEA και η έννοια ελέγχεται από μια σειρά από εταιρείες που μπορούν να ανιχνευθούν στις Ολλανδικές Αντίλλες και στο Ίδρυμα Interogo στο Λιχτενστάιν .

INGKA Holding BV κατέχει το βιομηχανικό όμιλο Swedwood , η οποία προμηθεύεται την κατασκευή των επίπλων ΙΚΕΑ , οι εταιρείες πώλησης που λειτουργούν καταστήματα ΙΚΕΑ , καθώς και την αγορά και εφοδιασμού , και το ΙΚΕΑ της Σουηδίας , η οποία είναι υπεύθυνη για το σχεδιασμό και την ανάπτυξη των προϊόντων του IKEA σειρά . INGKA Holding BV ελέγχεται εξ ολοκλήρου από το Stichting INGKA Foundation, το οποίο είναι ένα μη - κερδοσκοπικό ίδρυμα είναι νηολογημένα στο Leiden , Ολλανδία . Το ευρωπαϊκό κέντρο logistics βρίσκεται σε Ντόρτμουντ, Γερμανία , και το κέντρο logistics της Ασίας βρίσκεται στη Σιγκαπούρη .

Inter IKEA Systems BV στο Delft , και στις Κάτω Χώρες , κατέχει την έννοια ΙΚΕΑ και το εμπορικό σήμα , και υπάρχει μια συμφωνία δικαιόχρησης με κάθε κατάστημα ΙΚΕΑ στον κόσμο . Ο Όμιλος INGKA ( δεν πρέπει να συγχέεται με INGKA Holding BV ) είναι το μεγαλύτερο εθνικό franchisee της Inter IKEA Systems BV Inter IKEA Systems BV δεν ανήκει INGKA Holding BV , αλλά από την Inter IKEA Holding SA καταχωρήθηκε στο Λουξεμβούργο , η οποία με τη σειρά της ελέγχεται από ο μη κερδοσκοπικός Interogo Ιδρύματος στο Λιχτενστάιν . Ingvar Kamprad έχει επιβεβαιώσει ότι αυτό το ίδρυμα ελέγχεται από τον ίδιο και την οικογένειά του .

Γιωργάκος

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 13:02

Εγώ δεν νομίζω ότι είμαστε κορόϊδα.
Με τις ευλογίες του κράτους τα καταστήματα αυτά πουλάνε σε αυτές τις τιμές .

Αν η κατσαρόλα που στην Αγγλία έχει 4 λίρες στην Ελλάδα σε ευρώ θα πρέπει να είχε 4.86 το κράτος με 23% φπα θα έπαιρνε 1.12 ευρώ.

Τώρα που πουλάει το ίδιο σκεύος στην Ελλάδα με 9.99 ευρώ το κράτος   παίρνει φπα 3.40 ευρώ

Δλδ κάτι ανάλογο με την τιμή των καυσίμων και ειδικά με το πετρέλαιο θέρμανσης …………
Δεν καταλαβαίνω γιατί τα έχουμε με το κατάστημα και όχι με το κράτος .
Μπορείτε να απευθύνεται εδώ   [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  για παράπονα και θα βγάλετε άκρη. tor

Γιωργάκος

Δημοσίευση από Patrinos Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 13:16

Για να καταλάβουμε την καταναλωτική συμπεριφορά του Άγγλου. Τώρα τελευταία μαθεύτηκε ότι γνωστή αλυσίδα καφέ δεν απέδιδε τους φόρους της, με έδρα σε περίεργα νησιά. Οι Άγγλοι καταναλωτές σταμάτησαν να πηγαίνουν στα καταστήματα τους με συνέπεια να υπολειτουργούν. Το έμαθα γιατί πρότεινα να πάμε για ένα καφέ και μου είπαν όχι εδώ γιατί έτσι και έτσι.
Patrinos

Δημοσίευση από Γιώργος Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 13:21

Γιωργάκος έγραψε:
. . . Τώρα που πουλάει το ίδιο σκεύος στην Ελλάδα με 9.99 ευρώ το κράτος   παίρνει φπα 3.40 ευρώ

Δλδ κάτι ανάλογο με την τιμή των καυσίμων και ειδικά με το πετρέλαιο θέρμανσης …………
Δεν καταλαβαίνω γιατί τα έχουμε με το κατάστημα και όχι με το κράτος . . .

Exεις πιάσει το νόημα ! ! Rolling Eyes
Δυό φορές κορόιδα : και από τους έξω, (και άντε αυτοί καλά κάνουν εν ονόματι του αισχρού-κέρδους τους), και από τους ντόπιους κιβερνώντες . . . Που να πεις τον πόνο σου και ποιός θα σ' ακούσει όμως !
Γιώργος

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 13:39

ladakias

Δημοσίευση από diamantino Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 14:54

I Κ Ε Α =μη κερδοσκοπικο ιδρυμα  tor
diamantino

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 15:03

Γιωργάκος έγραψε:Τώρα που πουλάει το ίδιο σκεύος στην Ελλάδα με 9.99 ευρώ το κράτος   παίρνει φπα 3.40 ευρώ

Δεν καταλαβαίνω γιατί τα έχουμε με το κατάστημα και όχι με το κράτος .

Γιώργο μου, ....μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα.

Τουλάχιστον τότε ...θα "κέρδιζε", ....έστω και πάλι εις βάρος μας  agr1 , ....το Ελληνικό Κράτος και με καλοπροαίρετη και θετική σκέψη  what , θα μπορούσαμε να περιμένουμε κάτι ....θετικότερο φορολογικά και εμείς οι πολίτες !!!

Έλα μου όμως, που για τις πολυεθνικές στη χώρα μας ισχύει το "Transfer Pricing", όπερ μεθερμηνευόμενο σε απλά Ελληνικά κατά τη λαϊκή ρήση :
  ...."Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει"  ή και ακόμη καλύτερα ...."Εις υγείαν των κορόϊδων".
( ....η συνωνυμία με τον αρμόδιο Υπουργό είναι εντελώς τυχαία και συμπτωματική  tongue  bounce , ...ας όψεται η λαϊκή παροιμία  Very Happy ).

Για να καταλάβετε τι εννοώ, διαβάστε προσεκτικά την παρακάτω ανάλυση :

και ακολούθως ελάτε να ....μουτζωθούμε όλοι μαζί, σε πρώτη φάση

και ακολούθως να στρέψουμε αυτό τη φίλτατη & Ελληνικότατη χειρονομία ....προς τα εκεί που πρέπει και αρμόζει !!!
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 15:43

Μετά απο αυτό Γιώργο ένα καλό μποϋκοτάζ ; ....... ναι μεν αλλά.......

Η καλή μου λέει μπορεί αυτή την κατσαρόλα να την έχει το συγκεκριμένο κατάστημα 9.99 αλλά για πήγαινε σε ένα Ελληνικό μαγαζί να δεις πόσο θα τη βρεις ;

Ε ρε μπας και έχει δίκιο η καλή μου;...... γιαυτό το συγκεκριμένο κατάστημα έχει μεγάλη πελατεία ;
Μήπως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει δει την αισχροκέρδεια που έχουν τα άλλα καταστήματα στη χώρα μας και λέει "εγώ φτηνά πουλάω"

Γιωργάκος

Δημοσίευση από jimasimak Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 16:55

αναμεταδιδω απο εφημεριδα
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ, ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ.
Όλοι γνωρίζουμε ότι ο ΦΠΑ στην παραμεθόριο είναι μειωμένος για ευνόητους λόγους. Κυρίως όμως είναι μία “παροχή” του άθλιου κρατιδίου στους ακρίτες ώστε να υπάρχει μία ανταγωνιστικότητα στις τιμές.
Όλοι επίσης γνωρίζουμε τι ακριβώς σημαίνει ΦΠΑ. Αυτό βεβαίως ισχύει για τους τυροπιτάδες, τους μεροκαματιάρηδες, το πόπολο. Όχι για τα γερμανά με την αστείρευτη χρηματοδότηση που μεταχειρίζονται κάθε πιθανή μορφή φοροαποφυγής, όπως τα “μαγαζάκια Lidl” που ιδρύονται ως ΟΕ. Έτσι, για να κοροϊδέψουμε στα μούτρα τους ιθαγενείς. Δείτε λοιπόν τι κάνει η Lidl με τον ΦΠΑ:
Απόδειξη πώλησης από την Καλλιθέα (κέντρο, με κανονικό ΦΠΑ)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]Δείτε τώρα απόδειξη πώλησης από την ΣΑΜΟ, όπου έχει μειωμένο ΦΠΑ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]Όπως παρατηρείτε, ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ! Δηλαδή ο μειωμένος ΦΠΑ για τους ακρίτες, γίνεται κέρδος στις τσέπες των Γερμανών που γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια το κρατίδιο, τους ακρίτες, τους ιθαγενείς καταναλωτές.
jimasimak

Δημοσίευση από jimasimak Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 17:10

αναμεταδιδω ''ερωτηση βουλευτη β αθηνας '' απο δημοσιευμα εφημεριδας(κυριακατικης
20-4-2014)
Η εταιρεια praktiker με κερδη 3.500.000 το 2012 προχωρησε σε απολυσεις 300 εργ
τα ετη 10,11,12,σε ατομικες συμβασεις σε 1.200 εργ τσακιζοντας τιςΣΣΕ  ...
και αλλα πολλα.
To ιδιο εκανε και η εταιρεια ikea αλλαζοντας τις συμβασεις εργασιας το καλοκαιρι που
περασε  μεσα σε μια μερα( δεν ξερω αν τα καταφερε)
προσωπικη μου εκτιμηση και αυτα θα πρεπει να μας ενδιαφερουν γιατι αν καταφερουν αυτες οι εταιρειες(πολυεθνικες) να γινουν μονοπωλεια τοτε και οι τιμες
τους θα ειναι οχι ακριβοτερες αλλα τσουχτεροτερες
ευχαριστω και συγνωμη
jimasimak

Δημοσίευση από jimasimak Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 17:48

και η τελευταια ανταποκριση
Αν σας έλεγαν ότι μια γερμανική Ομόρρυθμη Εταιρία (Ο.Ε.) λειτουργεί στην Ελλάδα 17 χρόνια και ο τζίρος της ξεπερνά το 1,5 δισεκατομμύρια ευρώ θα το πιστεύατε;

Και όμως είναι αλήθεια και μάλιστα πριν λίγες εβδομάδες εγκαινίασε επένδυση 130 εκατομμύριων ευρώ. Θα πείτε πειράζει που είναι Ο.Ε και όχι Α.Ε. ή κάτι άλλο; Μάλλον ναι γιατί θα πρέπει να ξέρουμε πόσα χρήματα Ελλήνων καταναλωτών ταξιδεύουν κάθε χρόνο για Βερολίνο. Γιατί όπως θα διαβάσετε παρακάτω οι Ο.Ε΅. δεν υποχρεούνται να δημοσιεύουν ισολογισμό.

Πρόκειται για την Lidl η οποία σε κάθε περίπτωση, είναι η μεγάλη ωφελημένη της ελληνικής κρίσης. Με τις χαμηλές τιμές και τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας έχει αποσπάσει πολύ μεγάλο μερίδιο της αγοράς, καθώς το εισόδημα των νοικοκυριών συρρικνώνεται τα τελευταία χρόνια.

Το τι μπορεί να σημαίνει όμως η ανάπτυξη αυτού του τύπου για καταναλωτές και εργαζομένους είναι μια άλλη υπόθεση. Και αυτό γιατί η εταιρία έχει καταγγελθεί για αισχροκέρδεια σε βάρος των Ελλήνων πριν από τρία χρόνια, με τον τότε αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Ν. Παντελή (εποπτεύοντα του οικονομικού εγκλήματος), να έχει παραγγείλει έρευνα με αφορμή διαπιστώσεις του τότε αναπληρωτή υφυπουργού Ανάπτυξης, Σωκράτη Ξυνίδη, για προϊόντα που διαθέτει η Lidl ακριβότερα στην Ελλάδα απ” ό,τι σε άλλες χώρες.

H αναφορά Ξυνίδη κατέγραφε 51 προϊόντα που διακινούνταν από τα Lidl σε υψηλότερες τιμές από εκείνες που διατίθενται σε Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία και Βουλγαρία. Το γεγονός είχε καταγγελθεί και παλιότερα από καταναλωτικές οργανώσεις αλλά ήταν η πρώτη φορά που έγινε επίσημη παρέμβαση.

Η Lidl ήταν η εταιρία που «πιάστηκε» να «καρπώνεται» τη διαφορά μεταξύ του κανονικού ΦΠΑ και του μειωμένου που ισχύει για την παραμεθόριο. Η υπόθεση βγήκε στη δημοσιότητα αρχικά με δύο αποδείξεις, ενός καταστήματος στην Αθήνα και ενός στη Σάμο, που χρέωναν κανονικά τον ίδιο (αυξημένο) ΦΠΑ στα ίδια προϊόντα. Έτσι, ο μειωμένος ΦΠΑ για τους ακρίτες έγινε κέρδος στις τσέπες των ομόρρυθμων εταίρων… Γερμανών και μάλιστα με τη συγκατάθεση του ελληνικού κράτους, που δεν έκανε τίποτα για το περιστατικό.

Αρκετές είναι οι καταγγελίες και οι ποινές που έχουν επιβληθεί κατά καιρούς στη Lidl για κακή ποιότητα έως και ακαταλληλότητα προϊόντων της. Πρόστιμα πολλών χιλιάδων ευρώ για επιβλαβή τρόφιμα, παραπλάνηση του καταναλωτή (ακόμη και παραπλανητικές διαφημίσεις αναφορικά με τις τιμές) και μη τήρηση των απαιτήσεων της νομοθεσίας.

Χαρακτηριστική ήταν η περίπτωση για μολυσμένο βοδινό κρέας σε κατάστημα της Β. Ελλάδας, στο οποίο ανιχνεύτηκε το παθογόνο στέλεχος e-coli O157.

Από την πλευρά της εταιρίας ακολούθησε επιχείρηση σύγχυσης των καταναλωτών, με επαναλαμβανόμενες ανακοινώσεις, ενώ σημειώθηκε και καθυστέρηση (κάποιοι αναφέρθηκαν σε μη ολοκλήρωση) των διαδικασιών καταστροφής των οριστικώς και ανεκκλήτως κατασχεμένων τροφίμων. Επίσης, ο ΕΦΕΤ στο παρελθόν ζήτησε την ανάκληση μανιταριών, τα οποία δεν είχαν υποστεί επαρκή θερμική επεξεργασία, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποκλειστεί η ανάπτυξη μικροοργανισμών και κατά συνέπεια να υφίσταται πιθανός κίνδυνος για τη δημόσια υγεία.

17 χρόνια χωρίς ισολογισμό

Τα τελευταία 17 χρόνια που δραστηριοποιείται στη χώρα μας δεν δημοσιεύει ισολογισμό.

Σαν συνέπεια δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα για τον τζίρο, τα κέρδη και κυρίως τους φόρους που έχει πληρώσει η γερμανική αλυσίδα χαμηλού κόστους. Ο λόγος που δεν δημοσιεύει ισολογισμό είναι ότι η νομική της μορφή παραμένει… Ο.Ε. Αυτό βέβαια δεν την αποτρέπει από το να έχει ένα από τα μεγαλύτερα «ταμεία» στη χώρα, ένα δίκτυο με 222 σημεία πώλησης και να απασχολεί περίπου 4.000 εργαζόμενους.
jimasimak

Δημοσίευση από caminador Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 19:56

Δεν αντιλέγω σε τίποτε απλώς σημειώνω...Τα ακριβότερα προιόντα στην Ελλάδα είναι κανόνας για όλες τις πολυεθνικές, βοήθησαν μέσω του ανταγωνισμού να συγκρατήσουν ή και να μειώσουν τις τιμές και οι δικοί μας μπακάληδες, προωθούν Ελληνικά προιόντα στα καταστήματα τους στην Ευρώπη όσο για τις κομπίνες είναι καλλοί "μαθητές" και εκμεταλεύονται τα πορτοπαράθυρα του συστήματοτος που είναι στημένο από τη διαπλοκή των πολιτικών μας με τους ενδιαφερόμενους.
caminador

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 20:53

Έχω την άποψη, ότι δεν τόσο απλά τα πράγματα ...
Θα "χαθούμε" και μάλιστα πολύ, με τις οικονομικές και λογιστικές αναλύσεις.

Σε κάθε συναλλαγή ... πάντα υπάρχουν δύο μέρη ...
Όταν το ένα  "απαιτεί" ... και το άλλο "αποδέχεται" ... η ευθύνη, δεν είναι μόνο στη μία πλευρά ...
Η κάθε πολυεθνική, σε όποια χώρα δραστηριοποιείται, δεν πηγαίνει για να "χαρίσει" προϊόντα ή υπηρεσίες ...
Πηγαίνει, γιατί διαβλέπει καινούργια αγορά και αύξηση κερδών.
Αν δει ότι κάτι "στράβωσε" από το πλάνο της ... (... πάντα υπάρχει ένα πλάνο) ... απλά αποχαιρετά.

Ας δούμε μόνο το αποτέλεσμα, μην μπλέκουμε με τα "ενδιάμεσα" στάδια ...
Είναι ... και πολλά και όχι τόσο εύκολα κατανοητά ...
Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ καλά "καμουφλαρισμένα" με νομότυπο μανδύα  ...
... αυτά που λέμε "παραθυράκια" ... ακόμα και "μπαλκονόπορτες" σε επί μέρους συμφωνίες ... !!
Η έλλειψη  ελεγκτικών διαδικασιών, από μέρους της πολιτείας,
μαζί με το χαώδες κανονιστικό πλαίσιο σε θέματα φορολογικά ...
... είναι το ιδανικό περιβάλλον, για να αναπτυχθούν όλα αυτά τα "παρατράγουδα" ...
Η κάθε πολυεθνική ... την δουλειά της κάνει ...
... και όπου βρίσκει πρόσφορο έδαφος ... "αναπτύσσεται" και περισσότερο ...

Εμείς οι πολίτες, οι καταναλωτές, οι τελικοί αποδέκτες προϊόντων και υπηρεσιών ...
... εμείς είμαστε, που ... "ζούμε στον κόσμο μας" ... !!

Ο Ισολογισμός, είναι μια στιγμιαία φωτογραφία της εικόνας μιας εταιρείας ...
Πόσοι διαβάζουν τους δημοσιευμένους ισολογισμούς ...
... και το κυριότερο, πόσοι γνωρίζουν ... να τους "διαβάσουν" ...
Η δημοσίευση, είναι μια τυπική "υποχρέωση" ... το "ζουμί" (αν υπάρχει) "κρύβεται" καλά και αλλού ... !!

Ζητώ συγγνώμη, που παρασύρθηκα και είπα λίγο περισσότερα ...
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από blucamperista Την / Το Τετ 30 Απρ 2014 - 22:38

Μου έκανε εντύπωση και κοίταξα την τιμή της κατσαρόλας στο ιταλικό ΙΚΕΑ.
5,99 ευρώ!!!! Υποψιν ότι το ΦΠΑ στην ιταλία είναι 22%.

Είναι απίστευτο πόσο ακριβά πουλάνε στην ελλάδα και είναι και εξωπραγματικό γιατι οι τιμές είναι πολύ εύκολο να συγκριθούν μέσω των ιστοσελίδων στο ίντερνετ!
blucamperista

Δημοσίευση από gambatte Την / Το Πεμ 1 Μάης 2014 - 17:21

Αγαπητοί, επιτρέψτε μου, γιατι ειναι το αντικείμενο μου: δεν ειναι σωστό να συγκρίνετε τις τιμές με άλλες χώρες γιατι εκτος απο την τιμή κτήσης ειναι πολλοί οι παράγοντες που καθορίζουν την τιμή και τους οποίους φυσικά δεν γνωρίζει οποιος δεν ειναι της δουλειάς. Συγκρίνετε όμοια πράγματα στην χώρα σας ( που θεωρητικά όλοι ανταγωνίζονται στο ίδιο περιβάλλον με τους ίδιους κανόνες), και αν βρείτε φθηνότερη κατσαρόλα αλλού μην ξανά πατήσετε στο καθε ikea & lidl. Έλα μου όμως που κατα κανόνα ειναι φθηνότερα απο τους ντόπιους μαγαζάτορες...Έλα μου που επιτελους επίπλωνεις πλήρως φοιτητικό η παιδικό δωμάτιο με 600-700€ οταν ήθελες τα διπλά. Να το πω αλλιώς; Οταν πας να ανοίξεις μια καφετέρια σε μια γειτονιά οπου οι ανταγωνιστές σου πουλάνε τον καφέ πχ. 5€ , εσυ και να σε παίρνει θα τον πουλάς 2€; Δεν νομιζω, γιατι να το κανεις; Θα τον βάλεις 3,5-4€ και πάλι ωραίος εισαι, πιο φθηνά. Τώρα αν εχεις υποκατάστημα στην Γερμανία και τον πουλάς 2€ τι σχέση εχει; Που κολλάει; 
Ελπίζω να σας προβλημάτισα λιγο απο την αλλη μερια, θα μπορούσα να το αναλύω ώρες γιατι οπως είπα ειναι η δουλειά μου...

gambatte

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης