www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


H KAΡΑΪΒΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ . . . . Μπάλος και Γραμβούσα στην Κρήτη . . .

Πήγαινε κάτω

H KAΡΑΪΒΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ  . . . .   Μπάλος και Γραμβούσα στην Κρήτη . . .  Empty H KAΡΑΪΒΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ . . . . Μπάλος και Γραμβούσα στην Κρήτη . . .

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 20 Οκτ 2011 - 15:49


Την Κρήτη την έχω επισκεφθεί αρκετές φορές και πάντα με την σκηνή μου, με εξαίρεση την πρώτη φορά όταν πρωτοπήγα για επαγγελματικούς λόγους. Την έχω διασχίσει από άκρη σε άκρη. Από τα Ανατολικά, (το Βάϊ, την Σητεία και τον Αγιο Νικόλαο), έως τα Δυτικά, (την Κίσσαμο και την Γραμβούσα), και από τα Βόρεια, κορεσμένα τουριστικά παράλια, μέχρι τα πανέμορφα ήσυχα νότια ακρογιάλια της.

Περπάτησα την πανέμορφη ενδοχώρα της και χάθηκα στα πανύψηλα βουνά της. Ηπια ρακί και μίλησα με ορεσίβιους περήφανους ψιλόλιγνους γέροντες Ασκηφιανούς στα Σφακιά. Ακουσα το κλάμα του νεογέννητου Δία στο Ιδαίον Ανδρον στο οροπέδιο της Νίδας Προσκύνησα τον απομονωμένο Αγιο Υάκινθο, (τον Ελληνα Αγιο των ερωτευμένων), και τον τάφο του Καζαντζάκη που δηλώνει στην ταφόπετρά του ότι «είναι ελεύθερος». Προσπάθησα να δω τα φαντάσματα των Δροσουλιτών στο Φραγκοκάστελλο, διέσχισα τον «Φάραγγα», έφτασα μέχρι την Γαύδο. Εκανα βαρκάδα στην λίμνη Κουρνά και είδα τα νερόφιδα τρομαγμένα να προσπαθούν να κρυφτούν.

Με μάγεψαν τα Χανιά, το Ρέθυμνο, ο Αγιος Νικόλαος και με εντυπωσίασαν οι ρυθμοί του ραγδαία και άναρχα αναπτυγμένου Ηράκλειου. Διάνυσα αμέτρητα χιλιόμετρα περπατώντας. Διέσχισα δύσβατους χωματόδρομους, ξεδίψασα σε μιτάτα, γεύτηκα την κουζίνα τους και το υπέροχο πιλάφι τους, (μόνον τους χοχλιούς δεν θέλησα να δοκιμάσω Razz ), επεδίωξα να βρεθώ σε παρθένα μέρη. Γνώρισα την ιστορία της μέσα στο πέρασμα των αιώνων. Κνωσσός, Φαιστός, Μάλια, Βενετσιάνικα κάστρα, Αρκάδι, Θέρισσος. Βούτηξα σε πανέμορφα ακρογιάλια . . . . Βαϊ, Ελαφονήσι, Φαλάσαιρνα, Τσούτσουρας, Βαθύ Μεσαράς, Μπάλος, Σούδια, Λουτρό Σφακίων, Πρέβελη, Μάταλα, κλπ. κλπ.

Γνώρισα τα ήθη και τα έθιμά τους. Εφαγα γαμοπίλαφο, (και τρελάθηκα από την νοστιμιά), σε γάμο στην πλατεία του Φόδελε, (την πατρίδα του Eλληνα Δομίνικου Θεοτοκόπουλου του μεγάλου ζωγράφου El Greco), με την ψυχή μου να πηγαίνει στην κούλουρη από τις μπαλωθιές οι οποίες έπεφταν βροχή γύρω μου και με τα κλαδιά των δένδρων να πέφτουν στο τραπέζι που τρώγαμε, ξυρισμένα από τις σφαίρες, και την όλη ατμόσφαιρα πνιγμένη μέσα στον καπνό να μυρίζει μπαρούτι . . . . όχι μεταφορικά, (αλλά για πρώτη φορά στην ζωή μου), κυριολεκτικά ! ! ! . . . . Γνώρισα επίσης τα προτερήματα, την λεβεντιά και την φιλοξενία των Κρητικών αλλά και τα ελαττώματά τους και κυρίως την αψάδα τους.

Σε ένα από τα ταξίδια λοιπόν είχα κατασκηνώσει σε camping του Νομού Ηρακλείου στα βόρεια παράλια του Αιγαίου. Πολύ βαβούρα, η θάλασσα μέτρια, Χερσόνησος και Μάλια μέσα στην . . . ακολασία, Shocked ( ! ! ) , και είχα αποφασίσει να μετακομίσω προς τα ανατολικά, (προς το Λασίθι), για να βρώ την ησυχία μου, όταν κάτι άκουσα για ένα πανέμορφο μέρος . . . Μπάλος . . . λέει . . . και Γραμβούσα . . . . μετά την Κίσσαμο . . . είδα σε κάτι φωτογραφίες ένα τροπικό τοπίο κάτι σαν νησί Ειρηνικού, κάτι σαν Καραϊβική, και μου έπεσαν τα δόντια Shocked ! ! . . .



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]




Απόσταση από Ηράκλειο για Κίσσαμο περί τα 210 χιλιόμετρα και άλλα τόσα να γυρίσεις. Πολλά τα χιλιόμετρα αλλά δεν λάκισα Very Happy ! ! ! . . . Ετσι, προσωρινά, αναβλήθηκε η μετακόμιση προς τα Ανατολικά, (προς το Λασίθι), αποφάσισα να μην ξεστήνω και στήνω σκηνή και παρέμεινα στο ίδιο camping, με σκοπό να κινηθώ προς την αντίθετη κατεύθυνση, προς τα Δυτικά, για μια αυθημερόν επίσκεψη. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι υπάρχουν κάποιες οργανωμένες κρουαζιερίτσες οι οποίες αναχωρούν από την Κίσσαμο και αφού ενημερώθηκα για τις ώρες αναχώρησης, πουρνό-πουρνό ήμουν στην προβλήτα της Κισσάμου και επιβιβάστηκα στο . . . κρουαζερόπλοιο, Razz , για την επίσκεψη στον προορισμό των ονείρων μου, αφού πρώτα είχα διανύσει τα 210 χιλιόμετρα απόστασης από το camping. Oπως πάντα, είχα μαζί μου την κυρία μου η οποία, παρ’ όλο που στην αρχή είχε τους ενδοιασμούς της λόγω της απόστασης, (420 περίπου χιλιόμετρα πήγαινε-έλα), μόλις είδε κάποιες φωτογραφίες, ασμένως συγκατένευσε στην νέα αυτή ταλαιπώρεια ! ! . . . .

Kόλπος Κισσάμου . . . ακρωτήριο Βούξα . . . . . . Δυτική πλευρά Κρήτης . . . . . για την ακρίβεια το ΒορειοΔυτικό ακρωτήριό της . . . Λίγο πιό νότια βρίσκονται δύο μικρές βραχονησίδες. Η μία η Αγρια Γραμβούσα και η άλλη η Ημερη Γραμβούσα. Η Ημερη Γραμβούσα οχυρώθηκε από τους Βενετούς με την κατασκευή ενός κάστρου στην κορυφή της. Τα νησιά βρίσκονται στο ΒορειοΔυτικό μέρος της Κρήτης, όπως και ο Μπάλος. Το κάστρο, (λόγω της στρατηγικής του θέσης), παρέμεινε στην Βενετσιάνικη κυριαρχία γιά αρκετά χρόνια μετά την κατάκτηση της Κρήτης από τους Τούρκους για να καταληφθεί στο τέλος και αυτό. Κατά την διάρκεια της Ελληνικής επανάστασης είναι το πρώτο μέρος της Κρήτης που διώχνει τους Τούρκους, απελευθερώνεται και γίνεται ορμητήριο για την εξάπλωσή της. Σήμερα τα ψηλά και μεγάλα τείχη του κάστρου παραμένουν ημιερειπωμένα. Η θέα είναι καταπληκτική ! ! . . . . .



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]




Απέναντι από το νησί της Γραμβούσας βρίσκεται η Καραϊβική της Ελλάδας . . . η υπέροχη λιμνοθάλασσα του Μπάλου ! ! . . . . Η παραλία της καλυμμένη με ψιλή λευκή άμμο, το ίδιο και ο βυθός της. Τα νερά της σμαραγδένια και τιρκουάζ . . . . Η ομορφιά μοναδική και ανεπανάληπτη Shocked . . . . . . Δεν θα πω άλλα γιατί δεν έχω λόγια να την περιγράψω. Οι φίλοι ας βρουν στο διαδίκτυο φωτογραφίες και περιγραφές για το υπέροχο, (και άγνωστο σε πολλούς Ελληνες), αυτό μέρος . . . . . . . Να σημειώσω μόνον εδώ, ότι ο Μπάλος αποτελεί οικότοπο, (σύμφωνα με το δίκτυο Natura 2000), και περιλαμβάνει τη χερσόνησο της Γραμβούσας με τον Μπάλο και το Τηγάνι, τα νησιά Ήμερη και Άγρια Γραμβούσα, καθώς και το Ποντικονήσι, Αποτελείται από ασβεστολιθικούς βραχώδεις όγκους με απότομες πλαγιές που δημιουργούν απροσπέλαστες από τη θάλασσα ακτές και θαλασσινά σπήλαια. Με βλάστηση κυρίως φρυγανική, πολυετείς θάμνους, 400 είδη φυτών από τα οποία 26 ενδημικά της Κρήτης και απειλούμενα και 25 προστατευόμενα. Κι επίσης με αμμοθίνες, πλούσιο θαλάσσιο βυθό, ενδημικά και σπάνια είδη ερπετών και ασπόνδυλων, και αποδημητικά πουλιά, (εδώ φωλιάζει ο σπάνιος μαυροπετρίτης), ενώ φιλοξενούνται αρκετοί αρτέμηδες, μύχοι, θαλασσοκόρακες και κορμοράνοι.

Kρουαζιέρα λοιπόν ο δικός σας Very Happy ! ! ! . . . Τώρα μη φαντάζεστε κανένα κρουαζερόπλοιο σαν αυτό του «πλοίου της αγάπης» Razz της παλιάς τηλεοπτικής σειράς . . . ένα καραβάκι της συμφοράς ήταν Very Happy . . . . . Απόπλους από Κίσσαμο, πορεία μέσα στον μεγάλο κόλπο της Κίσσαμου, και κατεύθυνση αρχικά Βόρεια μέχρι να φτάσομε στο ακρωτήριο Βούξα γιά να στρίψομε δυτικά και να παραπλεύσομε τα δυτικά παράλια της Κρήτης. Την συγκεκριμένη διαδρομή την ξαναέκανα σε ένα άλλο ταξίδι με κατεύθυνση Κίσσαμος-Αντικύθηρα-Κύθηρα-Γύθειο . . . . αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία . . . . . Ελα όμως που ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και τσιγκλίστικα φοβερά όταν, κατά την διάρκεια της κρουαζιέρας, (δεν μ’ αρέσει αυτή η λέξη γιατί παραπέμπει σε χλίδα αλλά δεν βρίσκω άλλη), είδα, στην απέναντι ξηρά που ταξιδεύαμε παράλληλα, έναν χωματόδρομο να ελίσσεται πάνω στο βουνό. Ρώτησα τον καπετάνιο και μου είπε ότι ο συγκεκριμένος χωματόδρομος οδηγεί επίσης στον Μπάλο αλλά παρκάρεις το αυτοκίνητο στην κορυφή του βουνού που λέγεται Γεροσκίνος και έχει υψόμετρο περί τα 800 μέτρα. Μετά από κεί σε δύο χιλιόμετρα ποδαράτος είσαι στον Μπάλο. Ηδη η πονηρή και διεστραμμένη ιδέα, Idea είχε σφηνωθεί στο μυαλό μου πηγαίνοντας και πριν ακόμα φτάσω στον Μπάλο . . . Την επόμενη μέρα θα πήγαινα στον Μπάλο και οδικώς bounce ! ! ! . . . . Βουνό ! ! . . . χωματόδρομος ! ! . . . . και στο τέλος πεζοπορία δύο, (2), χιλιομέτρων ! ! . . . ΤΕΛΕΙΑ ! ! ! ! . . . . . Στην γυναίκα μου I love you δεν τόλμησα να πω τίποτα γιατί θα μ’ άρπαζε από τα μούτρα Razz . Την άφησα να απολαμβάνει την «χλιδάτη» κρουαζιερίτσα της και προτίμησα να την βολιδοσκοπήσω και να της το ξεφουρνίσω στην επιστροφή. Ευτυχώς όμως, (όταν της το ξεφούρνισα), είχε ενθουσιαστεί και η ίδια με τον Μπάλο που συμφώνησε τελικά, (σχετικά εύκολα και μετά από λίγη γκρίνια), με την σκέψη μου. Ετσι την επόμενη μέρα, κάναμε άλλα 420 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα για να ξαναεπισκεφτούμε τον Μπάλο . . . . αυτή την φορά από την ξηρά ! ! . . .



Στο, (υποτιθέμενο), κρουαζερόπλοιο, ( ! ! ! ), προς Γραμβούσα Μπάλο . . . .


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]




Παράκαμψη λοιπόν του ΒορειοΔυτικού σημείου της Κρήτης και στροφή αριστερά προς το Νότιο τμήμα της. Μπροστά μας η Ημερη Γραμβούσα. Σε μία ώρα περίπου από την αναχώρησή μας από την Κίσσαμο το καραβάκι αράζει σε μια πρόχειρη προβλήτα και αρχίζει μια γερή ανηφόρα, (ευτυχώς σχετικά μικρή, γύρω στο χιλιόμετρο), για να φτάσομε στην κορυφή όπου και το κάστρο. Θέα καταπληκτική. Το κάστρο μισοερειπωμένο αλλά παίρνεις μια ιδέα για τις παλιές του δόξες. Απέναντι, στα δεξιά σου η Αγρια Γραμβούσα και αριστερά ο Μπάλος σε όλο του το μεγαλείο . . . . Κατηφορήσαμε από το κάστρο, επιβιβαστήκαμε στο καραβάκι και άφιξη στον Μπάλο . . . . . Μαγεία ! ! ! . . . . Εγώ, μην έχοντας πει ακόμα τίποτα στην ανύποπτη συμβία μου για το ελεεινό, τρισάθλιο και πονηρό μου σχέδιο, (να ξαναεπανέλθω δηλαδή οδικώς), παρατηρούσα τον Γεροσκίνο και προσπαθούσα να προσανατολιστώ και να δώ που περίπου θα αφήναμε το αυτοκίνητο και πόση ώρα θα κάναμε για να κατεβούμε από το βουνό . . . . . . Με τρόμαξε λίγο η υψομετρική διαφορά των οκτακοσίων, (800), περίπου, μέτρων, (από το βουνό στην παραλία), ειδικά όταν αναλογίστηκα την επιστροφή και την ανηφόρα, (η οποία ήταν καρφί και ζόρικη), αλλά σκέφτηκα μέσα μου ότι τα καλά και τα ωραία «κόποις κτώνται» Very Happy ! ! . . . . Η ανύποπτη κυρία μου, (μη γνωρίζοντας ακόμα το σατανικό μου σχέδιο Twisted Evil ), απολάμβανε το υπέροχο τοπίο και καταχαιρόταν τα τυρκουάζ-σμαραγδένια νερά . . . . . . H αποθέωση των χρωμάτων . . . . το πράσινο-σμαραγδί σε όλες του τις αποχρώσεις από το πιο βαθύ έως το πιο αχνό . . . . το μπλε από το τυρκουάζ και το τελείως αχνό γαλάζιο έως το βαθύ σκούρο μπλε . . . . . αλλού χρώμα τελείως-τελείως λευκό . . . . . . . . κι’ εκεί που το νερό συναντά την ακτή διάφορες αποχρώσεις του κόκκινου, του κεραμιδί, του ροζ . . . . . .



Στον παράδεισο του Μπάλου . . . .


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Την άλλη μέρα άλλα τετρακόσια είκοσι, (420), χιλιόμετρα πήγαινε-έλα με το αυτοκίνητο. Σύν καμιά τριανταριά, (30), από την Κίσσαμο. Από εκεί περίπου σαράντα, (40), λεπτά χωματόδρομος, πολλή προσοχή, ψηλό αμάξι και γερά αμορτισέρ. Δεν με κούρασε . . . έχω περάσει πολύ χειρότερους. Ευτυχώς όμως που είναι χωματόδρομος, γιατί αν ήταν άσφαλτος δεν θα είχε μείνει ούτε βιότοπος, ούτε οικοσύστημα αλλά ούτε καν Μπάλος από τα πλήθη, (κυρίως αλλοδαποί - μα που τα ανακαλύπτουν όλα τα ωραία οι μυστήριοι ; Rolling Eyes ), που έρχονται στο συγκεκριμένο σημείο της Κρήτης. Ετσι, όσοι θα προτιμήσετε την οδική επίσκεψη στον Μπάλο, πρέπει να πάτε πρωϊ-πρωϊ μην σας ψήσει ο ήλιος και να φύγετε το δειλινό, όταν πια η κάψα θα έχει πέσει. Σας περιμένει εξ άλλου και η σχεδόν κατακόρυφη ανηφόρα των δύο χιλιομέτρων, η οποία, (πιστέψτε με), δεν παλεύεται εύκολα.



Από την δεύτερη επίσκεψη από ξηρά . . . . Αποψη του ονειρεμένου Μπάλου από το βουνό Γεροσκίνος . . . . Η πεζοπορία που λέγαμε . . . . Το πήγαινε, (η κατηφόρα), καλή . . . αλλά η επιστροφή, (η ανηφόρα), κομμάτι δύσκολη ! ! ! . . . .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]




Επέστρεψα στο camping καταταλαιπωρημένος πλην όμως πανευτυχής. Την επόμενη μέρα μάζεψα το σκηνάκι μου και την έκανα προς το Λασίθι . . . . Εμεινα σε camping της Ιεράπετρας με επίσκεψη στo νησάκι Χρυσή, (Γαϊδουρονήσι), και απόλαυσα τις γύρω ομορφιές . . . . Η βαβούρα και η πολυκοσμία των παράλιων περιοχών του Αιγαίου στο Ηράκλειο, στην Χερσόνησο και στα Μάλια ήταν ανυπόφορη . . . . . . .


Το θέμα, που μόλις διαβάσατε, είναι κλειδωμένο.

Αν έχετε κάποιες απορίες, ή θέλετε περισσότερες διευκρινήσεις, σχετικά με αυτό το ταξίδι …
... μπορείτε να τις γράψετε εδώ ...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
...
... και θα υπάρξει ανταπόκριση, το ταχύτερο δυνατόν.

Σας ευχαριστούμε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Γιώργος στις Παρ 21 Οκτ 2011 - 14:02, 1 φορά
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης