www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

» Καλη Ανασταση
από diamantino Δευ 17 Απρ 2023 - 20:20

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

+10
kukosg
Πτέραρχος
Maximos
jimasimak
Georgedim
traveller
friar
alfa romeo
Γιωργάκος
ezoulias
14 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Maximos Τετ 11 Δεκ 2013 - 0:30

friar έγραψε:Υπάρχει ένας εύκολος τρόπος [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]   Very Happy  Very Happy  Very Happy
Σωστός ...  Wink 
Αυτό είχα στο μυαλό μου ... όταν είπε να ελέγξουμε το ποτήρι του ... !!
 Very Happy   Very Happy 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 11 Δεκ 2013 - 9:32

Maximos έγραψε:
friar έγραψε:Υπάρχει ένας εύκολος τρόπος δες αυτό    Very Happy    Very Happy     Very Happy   

Σωστός ...   Wink 
Αυτό είχα στο μυαλό μου ... όταν είπε να ελέγξουμε το ποτήρι του ... !!   Very Happy    Very Happy   

 off  off  off 

Φίλοι μου .....την πατήσατε !!!  Very Happy Very Happy Very Happy

Ο Γιωργάκος είναι εξοπλισμένος με τέτοια ποτήρια :

Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από caminador Τετ 11 Δεκ 2013 - 12:44

Πολύ ωραία, ειδικά για όποιον δεν θέλει πολύ αφρό!
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Patrinos Τετ 11 Δεκ 2013 - 14:17

Ο Γιωργάκος, δεν πιάνεται με τίποτα  beer
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 11 Δεκ 2013 - 14:57

antonis Z έγραψε:Νομίζω ότι είδα στο οικόπεδο του Γιώργαρου να γυροφέρνει  η πολεοδομία....λες να μας κάνει το τραπέζι??  Wink  Wink

Προκειμένου να βρεθώ με την παρέα, το τραπέζι όποτε θέλετε το κάνω.....
Όσο για το οικόπεδο, μακάρι να είχα για να βάλω το τροχόσπιτο, και ας έρχονταν η πολεοδομία όσες φορές θέλει.

Για τα υπόλοιπα σχετικά με τις μπύρες "καλύτερα να σου βγει το όνομα παρά το μάτι"  Very Happy 
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από ezoulias Σαβ 14 Δεκ 2013 - 9:27

Ευχαριστώ όλους,

Το τραπέζι είναι το εύκολο και κανονίζεται.
Ευτυχώς οι άμεσοι γείτονες είναι καλοί αλλά οι ντόπιοι ψάχνονται!
Έχω ακόμα μερικές ερωτήσεις και νομίζω ότι θα έχει ξεκαθαριστεί για μένα.

1. Δεν έχω, ούτε θα αποκτήσω ποτέ αυτοκίνητο να το ρυμουλκήσω. Οπότε πως θα μπορέσω να πληρώσω την άδεια κυκλοφορίας, που φυσικά ότι μόνο δεν έχω πρόβλημα αλλά θέλω και να την πληρώνω;
2. Αυτό που λέτε για την απόδειξη από κάμπινγκ τι είναι, απόδειξη ότι το έχω παρκαρισμένο εκεί;
3. Η τοπική πολεοδομία ανεπίσημα λέει ότι πρέπει να έχει άδεια κυκλοφορίας για να είσαι νόμιμος. Να δείτε πόσα τριγύρω είναι χωρίς άδεια! Νεοέλληνες!
4. Πέργκολα τι ορίζεται; το πιθανό σκέπαστρο με σωλήνες και πανί ή καλάμια (όπως στα καμπινγκ) είναι πέργολα; Κάτι σαν αυτά που έχουν στα παρκινγκ αυτοκινήτων με πανί είναι πέργκολα;
5. Κατά τα άλλα καθότι ηλεκτρολόγος μηχανικός σκέφτομαι για Φ/Β που θα βγαίνουν όσο δεν είμαι εκεί και χημική τουαλέτα. Α το μεγαλείο, νερό παίρνεις και συζητάνε και για αποχέτευση τώρα!!!!

Μια διευκρίνηση υπεράσπιση, φυσικά φίλε θα ήθελα να πάρω οικόπεδο εντός σχεδίου και να κτίσω νόμιμα, αλλά όσοι κλέβουν, φοροδιαφεύγουν κάνουν απάτες ανέβασαν τις τιμές και εγώ ο τίμιος που τα δηλώνω όλα και δεν βγάζω μαύρα δεν έχω λεφτά για να αγοράσω το οικόπεδο με αξία φούσκα. Επίσης υπάρχει ένα οικόπεδο και μου αρέσει το τροχόσπιτο και όχι τα τσιμέντα!

ezoulias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από friar Σαβ 14 Δεκ 2013 - 13:03

1. Άκυρον, δεν γίνεται, δεν μπορείς να έχεις άδεια κυκλοφορίας χωρίς αυτοκίνητο.
2. Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών από Camping που επισκέφθηκες κάποτε έστω για μία βραδυά.
3. Αφού το λένε και αφού εμπίπτει στην περιφέρεια τους τι να πει κανείς.
4. Ναι είναι. Ναι είναι.
5. --. Την χημική που θα την αδειάζεις???.   Με σύνδεση σε δίκτυο ύδρευσης και αποχέτευσης έγινε αυθαίρετο.

Πολύς κόσμος κινείται στα όρια του Νόμου εμού μη εξαιρουμένου. Θέλει καλή ισορροπία.
Για μένα το τροχόσπιτο (ναι είχα και τροχόσπιτο το 1979-85 εκείνο το πλαστικό mini Πολωνέζικο και το έσουρνα με Zastava εποχές μεγάλης φτώχειας), είναι για να κινείται από τόπο σε τόπο και να αράζει για διακοπές σε camping οργανωμένο η ελεύθερο, όχι για μόνιμη εγκατάσταση. Έτσι δεν θα μπορούσα να σε ενημερώσω περαιτέρω.
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Cissy 242 Τετ 18 Δεκ 2013 - 13:34

Ιδέες για το αυθαίρετο-τροχόσπιτο στο οικόπεδο  Very Happy  Very Happy 

Είναι άνεργη και όμως ζει στη ...χλιδή. Χωρισμένη, έχοντας χάσει το...  σπίτι της από κατάσχεση δεν λέει να το βάλει κάτω. Ο λόγος για την 27χρονη αρχιτέκτονα Macy Miller από το Αϊντάχο, η οποία ζει σε ένα μικρό παράδεισο που έχει δημιουργήσει η ίδια με τα χέρια της.  Με τη βοήθεια του πατέρα της και αργότερα και του συντρόφου της, άρχισε την κατασκευή του 18 τετραγωνικών μέτρων «παλατιού», που της κόστισε σχεδόν 11.500 δολάρια. Το σπίτι φτιάχτηκε πάνω σε ένα τρέιλερ και σχεδιάστηκε από το μηδέν, όπως αναφέρει δημοσίευμα της Daily Mail.  Αν και μικρό, το σπίτι διαθέτει κάθε σύγχρονη άνεση, ηλεκτρικό ρεύμα, κουζίνα κι ένα λειτουργικό μπάνιο. «Αξιοποίησα κάθε νεκρό χώρο ως αποθηκευτικό», τόνισε η δημιουργός του. Η έγνοια της είναι πλέον να μεταφέρει το σπίτι της σε ένα μόνιμο σημείο.  Δείτε το καταπληκτικό σπίτι εδώ 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από caminador Τετ 18 Δεκ 2013 - 13:51

Πόσο απλά είναι τα πράγματα....μου άρεσε ιδιαίτερα η κεκλιμένη οροφή....
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 8 Δεκ 2018 - 18:03


Ψάχνοντας για άλλα στο διαδίκτυο βρήκα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τη δημοσίευση και θυμήθηκα ότι είχαμε κάνει μια συζήτηση για το θέμα αυτό πριν πέντε χρόνια .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από friar Σαβ 8 Δεκ 2018 - 19:40

Την Swift όλοι την γνωρίζετε για τα Τροχόσπιτα και τα αυτοκινούμενα της.
Ρίχτε μια ματιά και στις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από alfa romeo Τρι 13 Απρ 2021 - 0:44

Ένα καλό άρθρο για όλα τα παραπάνω.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
alfa romeo
alfa romeo


Αρέσει στον χρήστη Georgedim

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  - Σελίδα 2 Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 13 Απρ 2021 - 9:12

Κώστα σε ευχαριστούμε !!!

Πολύ σαφές και κατατοπιστικό άρθρο, ....όπου λύνει πολλές απορίες πάνω στις νομικές-πολεοδομικές "λεπτομέρειες" και όρους, ....που διαφοροποιούν την έννοια του συρόμενου "τροχόσπιτου-τροχοβίλας", ....από την μόνιμη "λυόμενη κατασκευή".

Ας το έχουν υπ' όψιν τους λοιπόν, όσοι σκέφτονται ή υλοποίησαν παρόμοιες λύσεις, ....ώστε να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο και να απολαμβάνουν τις διακοπές τους ανενόχλητοι.

Δυστυχώς στην πατρίδα μας πάντα θα υπάρχουν άσπονδοι φίλοι & καλοθελητές γείτονες (τύπου Πήλιου Γούση), ....που ασχολούνται με τη νομιμότητα των πράξεων όλων των υπολοίπων, πλήν των ιδίων. Sad Sad Sad  
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη Νικόλας Μητσόπουλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης