www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

+10
kukosg
Πτέραρχος
Maximos
jimasimak
Georgedim
traveller
friar
alfa romeo
Γιωργάκος
ezoulias
14 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από ezoulias Σαβ 30 Νοε 2013 - 21:47

Καλησπέρα σε όλους,

Έχοντας αναζητήσει για πολύ καιρό δεν βρίσκω άκρη.
Είναι παράνομο ή όχι να βάλω σταθερά ένα τροχόσπιτο σε οικόπεδο εκτός σχεδίου (βάση ποιου νόμου).
Δεν εννοώ να βγω ρόδες και εξαρτήματα ρυμούλκησης αλλά να το αφήσω στο οικόπεδο.
Μπορώ να έχω πινακίδες χωρίς να έχω αυτοκίνητο να το ρυμουλκεί (δοκιμαστικές πινακίδες);
Υπάρχει τρόπος να δηλώσω ότι το παρκάρω εκεί;
Δεν μιλάω να έχω σύνδεση με μόνιμη εγκατάσταση (ρεύμα, νερό κ.λ.π.)

Επίσης λίγο άσχετο αλλά σημαντικό, το τροχόσπιτο είναι τεκμήριο; Πως δηλώνεται στο Ε1 όπως το αυτοκίνητο;
Θα εκτιμούσα όποια πληροφορία.

ezoulias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 30 Νοε 2013 - 22:02

Καλησπέρα φίλε.

Μπορείς να βάλεις τροχόσπιτο σε οικόπεδο δεν είναι παράνομο.
Το τροχόσπιτο δεν έχει δικό του αρ. κυκλοφορίας, βάζεις τον αρ. κυκλοφορίας του αυτ/του που το ρυμουλκεί αφού έχεις πάρει άδεια έλξης.
Αν δεν θέλεις να πάρεις άδεια έλξης για να μην πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας (μια και δεν θα το κυκλοφορείς) κανένα πρόβλημα.
Από τον έμπορα που θα το αγοράσεις να ζητήσεις την μεταφορά του στο οικόπεδο που θέλεις να το βάλεις.

Το τροχόσπιτο δεν δηλώνεται στο Ε1 και δεν είναι τεκμήριο (μην το φωνάζουμε αυτό)

Ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.............
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από alfa romeo Σαβ 30 Νοε 2013 - 23:14

Να ξερετε ομως πως καταγγελιες για τροχοσπιτο σε μονιμη θεση ισχυουν & γινονται. αντιμετωπισα πριν μερικα χρονια μια τετοια περιπτωση και ευτυχως μας βοηθησε ο προισταμενος της πολεοδομιας που μας ζητησε να πληρωσουμε τα τελη κυκλοφοριας (να βγαλει αδεια ρυμουλκυσης δλδ) και να του φερουμε καποια αποδειξη απο καμπινγκ για να δικαιολογησει οτι δεν ειναι σε μονιμη θεση. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον . Φυσικα δεν θα συνιστουσα σε κανενα συνδεση με τα δικτυα 'η με βοθρο. Και αυτα σας τα λεω ως επαγγελματιας μηχανικος.
alfa romeo
alfa romeo


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από friar Σαβ 30 Νοε 2013 - 23:31

καλησπέρα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

με πινακίδες και τέλη είσαι Ok.
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 1 Δεκ 2013 - 10:29

alfa romeo έγραψε:Να ξερετε ομως πως καταγγελιες για τροχοσπιτο σε μονιμη θεση ισχυουν
Τελικά στην Ελλάδα είναι να μην μπλέξεις ο κάθε @#$%&@&  που είναι σε μια δημόσια θέση φτιάχνει δικούς του νόμους και διατάξεις.

alfa romeo έγραψε: να πληρωσουμε τα τελη κυκλοφοριας (να βγαλει αδεια ρυμουλκυσης δλδ) και να του φερουμε καποια αποδειξη απο καμπινγκ για να δικαιολογησει οτι δεν ειναι σε μονιμη θεση.
Τα τέλη κυκλοφορίας τα πληρώνεις για να το κυκλοφορείς, απόδειξη απο Camping δεν έχω γιατί δεν θέλω να πάω .

Ο ΚΟΚ δεν αναφέρει πουθενά ότι απαγορεύετε να το έχεις στο οικόπεδο σου .

Κώστα εσύ που είσαι της δουλειάς, υπάρχει νόμος της πολεοδομίας που απαγορεύει τη στάθμευση του τροχόσπιτου στο οικόπεδο σου απο τη στιγμή που δεν υπάρχουν άλλες πολεοδομικές παραβάσεις;  

Τέλος εγώ νομίζω αν κατέφευγες στη δικαιοσύνη θα έβρισκες το δίκιο σου.  

Δεν ξέρω μόνο αν απαγορεύεται σε προστατευόμενες περιοχές (περιοχές Natura)
Κώστα μήπως είναι σε τέτοια περιοχή του οικόπεδο σου ;
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από friar Κυρ 1 Δεκ 2013 - 11:38

Με πινακίδα και τέλη πληρωμένα είναι παρκαρισμένο τροχόσπιτο, ελέγχεται από τροχαία.
Χωρίς είναι αυθαίρετη κατασκευή, ελέγχεται  από πολεοδομία.
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από traveller Κυρ 1 Δεκ 2013 - 11:53

friar έγραψε:Με πινακίδα και τέλη πληρωμένα είναι παρκαρισμένο τροχόσπιτο, ελέγχεται από τροχαία.
Nαι αγαπητε friar ...

Αλλα ο νομος για τα παρκαρισμενα τροχοσπιτα λεει ακομη , απαγορευεται η σταθμευση του οχηματος στο ιδιο σημειο περισσοτερο απο 48 ωρες ..

Κι' ας πληρωνουν τελη κυκλοφοριας ...(κι'οχι σταθμευσης)
Σκεφτειτε φιλοι ..... ο καθενας απο εμας καθε 2 μερες να το κοτσαρουμε και να φερνουμε βολτα στην σταδιου και στην ακαδημιας ...................... με τη ρεμουλκα ...cravan 

Εεεεεεεεεεεε  ρε .......... γλεντια ....
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 1 Δεκ 2013 - 12:50

traveller έγραψε:

Αλλα ο νομος για τα παρκαρισμενα τροχοσπιτα λεει ακομη , απαγορευεται η σταθμευση του οχηματος στο ιδιο σημειο περισσοτερο απο 48 ωρες ..

Κι' ας πληρωνουν τελη κυκλοφοριας ...(κι'οχι σταθμευσης)
Αυτό που λες είναι για δημόσιο δρόμο και όχι για οικόπεδο.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 1 Δεκ 2013 - 15:30

friar έγραψε:Με πινακίδα και τέλη πληρωμένα είναι παρκαρισμένο τροχόσπιτο, ελέγχεται από τροχαία.
Χωρίς είναι αυθαίρετη κατασκευή, ελέγχεται από πολεοδομία.
Για να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις, ....βάσει νομοθεσίας ισχύουν τα εξής :

Ο Οικοδομικός Κανονισμός (ΦΕΚ 79Α/2012) ορίζει ότι : "αυθαίρετες χαρακτηρίζονται μόνο οι κατασκευές"

Επίσης σύμφωνα με τον ίδιο κανονισμό (άρθρο 2, παρ. 35) : "Κατασκευή είναι κάθε ασφαλές τεχνικό έργο."

Βέβαια στον κανονισμό αυτό παρ' ότι αναφέρεται σαν όρος ("τεχνικό έργο") δεν καθορίζεται τι ακριβώς είναι το "τεχνικό έργο", αλλά ορίζει τι σημαίνει " Δομικό έργο" (άρθρο 2, παρ. 16) : " Δομικό έργο είναι κάθε είδους κατασκευή, ανεξάρτητα από τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής της, που είναι σταθερά συνδεδεμένη με το έδαφος, δεν έχει δυνατότητα αυτοκίνησης και δεν μπορεί να ρυμουλκηθεί."

Σύμφωνα λοιπόν με την ισχύουσα νομοθεσία, το τροχόσπιτο σίγουρα δεν είναι δομικό έργο, αφού δεν είναι σταθερά συνδεδεμένο με το έδαφος, έχει τροχούς και μπορεί να ρυμουλκηθεί.

Τώρα τι εννοεί ....ο ποιητής "ασφαλές τεχνικό έργο", ....οι ειδικοί ας ρίξουν τα φώτα τους.

Ο κανονισμός [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τα τέλη κυκλοφορίας και οι πινακίδες (άδεια έλξης), όπως πολύ σωστά έγραψε ο Γιωργάκος, αφορούν αποκλειστικά την νόμιμη κυκλοφορία και στάθμευση σε δρόμους και δημόσιους χώρους και όχι την ακινητοποίηση σε κάποιο ιδιωτικό οικόπεδο.

Βεβαίως επειδή ζούμε σε ....."ευνομούμενη" χώρα Laughing Laughing , .....όλα είναι πιθανά (καταγγελίες, μηνύσεις, κλπ).
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από jimasimak Κυρ 1 Δεκ 2013 - 20:02

χωρις λογια (η τοποθεσια ειναι καπου κοντα στο ελαιοχωρι αρκαδιας)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
jimasimak
jimasimak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 1 Δεκ 2013 - 20:31

Έχω την εντύπωση, ότι ... τα πράγματα δεν είναι και τόσο σαφή ...
Υπάρχει μια διάσπαρτη νομολογία και αρκετές ερμηνευτικές εγκύκλιοι σε διάφορα σημεία (ΚΟΚ, πολεοδομία κλπ).

Συμπληρωματικά παραθέτω και τους παρακάτω συνδέσμους ...

Από το ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Από το ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επίσης, ...  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]   στο κάτω μέρος της σελίδας ... στο  " Άτυπη Κωδικοποίηση του ΚΟΚ (ενημέρωση μέχρι Ιούλιος 2013) "
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από alfa romeo Τρι 3 Δεκ 2013 - 12:23

Φιλοι μου καλοί προσεξτε με γιατι το πλατυνουμε το θεμα χωρις λόγο.
Φυσικά και δεν ειναι απαραιτητο να εχεις πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας και φυσικά δεν ειναι επισης απαραιτητο να έχεις παει σε καμπιγκ γιατι ισως δεν σου αρέσει.
Σαφώς και επιτρεπεται να παρκαρεις το τροχοσπιτό σου εντος του οικοπέδου σου.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑ ΞΑΝΑΛΕΩ.

Γιαυτό μην θεωρησετε χαζο καπιον  υπαλληλο (μηχανικό ) που θα ερθει και θα βρει ένα απλά ΠΑΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΟ τροχοσπιτο στο οικοπεδό μας. Ειναι φανερό πως δεν θα συνταξει εκθεση αυθαιρετου γιαυτό ουτε θα ζητησει τελη , αποδειξεις κλπ. 

Εαν ομως το βρεί μεσα στο οικοπεδό μας χωρις τα παραπανω, σχεδόν ακινητοποιημένο με συνδεση στα δικτυα (ή με αυτονομια ρευματος) ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙΤΑΙ, με παρτερια τρυγυρω, διαμορφωση ακαλυπτου, περιφραξη, πορτα εισόδου, βόθρο, ένα μικρό wc, ενα μιρκο στεγαστρο κλπ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙ ΕΚΘΕΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΚΑΙ ΦΑΤΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.



Μια τετοια περιπτωση σωσαμε Φιλε Γιωργο πριν μερικά χρόνια όπως ειπαμε παραπάνω και φυσικά με την ανοχή της υπηρεσιας.


Μην ξεχνατε πως και τα κοντεινερς βγαζουν άδεια (εχω βγαλει 2 εως τωρα).
Επισης και άδεια απο την  πολεοδομια χρειαζοντουσαν μεχρι προσφατα (δεν ξερω εαν ισχυει ακομα) ΠΡΟΣΕΞΤΕ.......... ΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΕΣ ΚΑΝΤΙΝΕΣ.......(μην γελατε). Μαλιστα εκτος απο σχετικη άδεια χρειαζοντουσαν επίσης έγκριση από την τότε ΕΠΑΕ της Νομαρχιας (επιτροπη αρχιτεκτονικου ελεγχου) και αυτο σας το λεω διότι ήμουν μελος της επιτροπης τα τελευταια 4 χρονια και το εχω δει με τα ματια μου.
alfa romeo
alfa romeo


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Πτέραρχος Τρι 3 Δεκ 2013 - 18:56

Της π$%^&* το καγγελο ............ ως συνηθως.
Πτέραρχος
Πτέραρχος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από kukosg Τρι 3 Δεκ 2013 - 21:31

Φίλε Alfa Romeo αυτό το "αυτονομία ρεύματος" μου το εξηγείς;Δηλαδή,αν του έχω ένα Φ/Β πρέπει να το ξηλώνω κάθε φορά που το παρκάρω;

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από alfa romeo Τετ 4 Δεκ 2013 - 10:23

kukosg έγραψε:Φίλε Alfa Romeo αυτό το "αυτονομία ρεύματος" μου το εξηγείς;Δηλαδή,αν του έχω ένα Φ/Β πρέπει να το ξηλώνω κάθε φορά που το παρκάρω;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Οχι Γιωργο εφοσον ειναι διακριτό το οτι δεν κατοικείς μονιμα στο τροχοσπιτό σου. Δεν το εχεις κανει 'εξοχικό΄. Ειπαμε πως ο εκαστοτε ελεγκτης δεν ειναι ηλιθιος, καταλαβαινει τι συμβαινει και πως το χρησιμοποιείς.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ εαν εχεις π.χ ενα συστημα (αυτονομια) εγκαταστημενο εκτος τροχοσπιτου που τροφοδοτεί το οχημα σου (φαινονται τα καλώδια), τα φωτα της περιφραξης σου και άλλα διαφορα εκει την πατησες..................
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Ειναι απλά τα πραγματα θεωρώ πως καταλαβατε το σκεπτικό. Και οσοι σκεπτεστε μονιμη (οχι σταθμευση) τοποθετηση του οχηματος θα πρεπει να εχετε κατα νου οσα ειπαμε εδώ και να πραξετε αναλογα. 

(Γιαυτό εαν το εχετε σε μονιμη θεση βγαλτε μια αδεια ρυμουλκησης ετσι για τα ματια του κοσμου!!!!! μαλλον για τα ματια της Υπηρεσιας Δομησης.
Στο κατω κατω μονο 140 € το χρονο ειναι . Για σκεφτητε ποσα θα πληρωνατε σε άδειες δομησης, ΙΚΑ, εργατικά και υλικά εστω και για μια μικρή κατασκευή.
Εεεεεε και μια αποδειξη απο κανενα καμπινγκ δεν βλαπτει. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Εαν δεν πατε οι ιδιοι ολο και καποιος φιλος θα πηγαινει. Για να φαινεται οτι κινειται το οχημα.)
alfa romeo
alfa romeo


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 4 Δεκ 2013 - 11:43

Ηθικόν δίδαγμα (αν κατάλαβα καλά Razz  ) :

" Επιτρέπεται να το έχεις στο οικόπεδο σου, απαγορεύεται να το χρησιμοποιείς (....εμφανώς Very Happy Very Happy Very Happy  )"
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από kukosg Τετ 4 Δεκ 2013 - 14:57

alfa romeo έγραψε:
kukosg έγραψε:Φίλε Alfa Romeo αυτό το "αυτονομία ρεύματος" μου το εξηγείς;Δηλαδή,αν του έχω ένα Φ/Β πρέπει να το ξηλώνω κάθε φορά που το παρκάρω;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Οχι Γιωργο εφοσον ειναι διακριτό το οτι δεν κατοικείς μονιμα στο τροχοσπιτό σου. Δεν το εχεις κανει 'εξοχικό΄. Ειπαμε πως ο εκαστοτε ελεγκτης δεν ειναι ηλιθιος, καταλαβαινει τι συμβαινει και πως το χρησιμοποιείς.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ εαν εχεις π.χ ενα συστημα (αυτονομια) εγκαταστημενο εκτος τροχοσπιτου που τροφοδοτεί το οχημα σου (φαινονται τα καλώδια), τα φωτα της περιφραξης σου και άλλα διαφορα εκει την πατησες..................
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Ειναι απλά τα πραγματα θεωρώ πως καταλαβατε το σκεπτικό. Και οσοι σκεπτεστε μονιμη (οχι σταθμευση) τοποθετηση του οχηματος θα πρεπει να εχετε κατα νου οσα ειπαμε εδώ και να πραξετε αναλογα. 

(Γιαυτό εαν το εχετε σε μονιμη θεση βγαλτε μια αδεια ρυμουλκησης ετσι για τα ματια του κοσμου!!!!! μαλλον για τα ματια της Υπηρεσιας Δομησης.
Στο κατω κατω μονο 140 € το χρονο ειναι . Για σκεφτητε ποσα θα πληρωνατε σε άδειες δομησης, ΙΚΑ, εργατικά και υλικά εστω και για μια μικρή κατασκευή.
Εεεεεε και μια αποδειξη απο κανενα καμπινγκ δεν βλαπτει. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Εαν δεν πατε οι ιδιοι ολο και καποιος φιλος θα πηγαινει. Για να φαινεται οτι κινειται το οχημα.)
Συν μια επέκταση ασφάλειας (είναι ακόμη 10% ; )

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Maximos Τετ 4 Δεκ 2013 - 21:19

Από όσο κατάλαβα, με τα όσα ισχύουν ...

Το (ρυμουλκούμενο) τροχόσπιτο δεν πρέπει να σταθμεύει σε κάποιο δρόμο ...
... σε κατοικημένη περιοχή πάνω από 24 ώρες ...
Το απαγορεύει ο ΚΟΚ ... (άρθρο 34  Στάση και Στάθμευση ... παράγρ. 5) .

Όταν είναι σταθμευμένο σε οικόπεδο (είτε εντός, είτε εκτός σχεδίου) ... να μην χρησιμοποιείται σαν οίκημα ...
Κώστα (alfa romeo) ... να 'σαι καλά, σ' ευχαριστούμε, για τις επισημάνσεις σου, χρήσιμες και διαφωτιστικές.

... και γενικά να μην πλέξεις με κακό γείτονα ... !! Wink 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από Patrinos Τετ 4 Δεκ 2013 - 21:57

Maximos έγραψε:... και γενικά να μην πλέξεις με κακό γείτονα ... !! Wink 
Αυτό και αν είναι!
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο  Empty Απ: Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο

Δημοσίευση από antonis Z Κυρ 8 Δεκ 2013 - 12:48

Επειδή δε γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ νόμο που να απαγορεύει ΞΕΚΑΘΑΡΑ ( ΌΧΙ του καθενός τις ερμηνείες ) την ακινητοποίηση και χρήση ενός τροχοσπίτου ( καθαρά το τροχόσπιτο, όχι πέργκολες και λοιπές κατασκευές), μιλάω μόνο για το τροχόσπιτο, σε οικόπεδο, έρχομαι μάρτυρας οπουδήποτε στην Ελλάδα αν σας καλέσουν σε δικαστήριο για αυθαίρετο ή ότι άλλο σκαρφιστούν ανώμαλοι άνθρωποι...

Μοναδική ανταμοιβή, ένα τραπέζι με ντόπια εδέσματα. 

Σημείωση: Το τροχόσπιτο που έχει ξένη άδεια κυκλοφορίας ή πιστοποιητικό τελωνείου με τον χαρακτηρισμό τροχόσπιτο, δεν έχει πάνω απο 2,5 φάρδος ( τόσο επιτρέπει ο ΚΟΚ για κυκλοφορία στον δρόμο χωρίς συνοδεία ), δεν μπορεί να το απαγορέψει κανένας να το τοποθετήσω και να του κάνω χρήση σε οικόπεδο ιδιοκτησίας μου. 

Φυσικά συμφωνώ με τον alfa romeo να μην συνδεθεί μόνιμα με βόθρο. 

Και ένα παράδειγμα που χρησιμοποιώ όταν με ρωτάνε για τέτοια θέματα πελάτες. 
Είμαι συλλέκτης αυτοκινήτων. Έχω 10 αυτοκίνητα στο οικόπεδο μου και κάνω βόλτες στο χωράφι μου. Πρέπει να έχω άδεια κυκλοφορίας για να τα έχω στο χωράφι μου?  

Για αυτό αυτή η αστειότητα περι άδειας έλξεως για να μην σας γράψουν δεν υφίσταται και είναι εφεύρεση υπαλλήλων πολεοδομίας για να μην σας γράψουν ως αυθαίρετο. 

Περιμένω προσκλήσεις και τραπέζια. 

Να περνάτε όλοι καλά και να μην αφήνεται υπαλλήλους και κακούς γείτονες να σας ταλαιπωρούν. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. 

Να σας δείξουν τον ΝΟΜΟ. Δεν υπάρχει.
antonis Z
antonis Z


http://www.zampetas.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης