www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.

+2
Masterless
Maximos
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.  Empty Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.

Δημοσίευση από Maximos Τετ 20 Νοε 2013 - 0:15

Όλοι ... κυρίως όσοι "ταξιδεύουμε" το τροχόσπιτό μας ... Very Happy 
...  κατά καιρούς, έχουμε συναντήσει κάποιες "αδυναμίες", στο ρυμουλκό αυτοκίνητο.

Μια από τις "αδυναμίες" αυτές, είναι και η "έλλειψη ανταπόκρισης" της πίσω ανάρτησης του αυτοκινήτου μας.
Το πρόβλημα αυτό, δημιουργείται, από το επιπλέον βάρος, που προστίθεται στην πίσω ανάρτηση.
Είναι το βάρος,  το κάθετο βάρος, που εφαρμόζεται στην χούφτα (σταμπιλιζατέρ) του τροχόσπιτου
και κατ' επέκταση στην μπίλια του κοτσαδόρου .

Στο εμπόριο, κυκλοφορούν  διάφορα βοηθητικά ελατήρια,
τα οποία εφαρμόζουν,  ανάλογα με τον τύπο της ανάρτησης του αυτοκινήτου.

Κάποια είναι εσωτερικά,  στα υπάρχοντα ελατήρια και λειτουργούν μετά από ένα βάρος και πάνω ...
... και κάποια είναι προοδευτικής συμπίεσης, όπου αντικαθιστούν τα υπάρχοντα .

Ρίξτε μια ματιά και ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]...  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.  Empty Απ: Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.

Δημοσίευση από Masterless Τετ 20 Νοε 2013 - 6:17

Καλό, δε λέω…..αλλά αχρείαστο.
Όταν κάποιος τηρεί το ζύγισμα, 
εντός προδιαγραφών κοτσαδούρας.  
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.  Empty Απ: Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 20 Νοε 2013 - 8:07

Μάξιμε πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έθιξες και σχετικά ....παραμελημένο και αδιάφορο στους περισσότερους, παρότι έχει να κάνει με την ασφάλεια μας.

Παρόμοιο πρόβλημα (σχέσης βάρους-ανοχής) υπάρχει στις αναρτήσεις και τα ελατήρια των αυτοκινουμένων.
Οι εργοστασιακές αναρτήσεις, που είναι ...συνήθως εφοδιασμένα, αφορούν χρήση σαν "βανάκι ή φορτηγάκι" και όχι χρήση με υπερκατασκευή αυτοκινούμενου τροχόσπιτου, που πολλές φορές ξεπερνά το ωφέλιμο φορτίο και το μικτό βάρος τους.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.  Empty Απ: Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.

Δημοσίευση από Aigagros Τετ 20 Νοε 2013 - 8:58

Ποια αντιπροσωπεία όμως αναλαμβάνει τέτοια προσθήκη σε αυτοκίνητο του οποίου η εγγύηση είναι ακόμα σε ισχύ;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.  Empty Απ: Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 20 Νοε 2013 - 11:53

Με έχει απασχολήσει πολύ το θέμα αυτό.
Το έχω συζητήσει με αρκετούς τόσο ειδικούς σε θέματα ανάρτησης αλλά και άτομα του έχουν επέμβει στην ανάρτηση του αυτ/του.
Αλλάζει τελείως η συμπεριφορά του αυτ/του όταν είναι χωρίς φορτίο με αποτέλεσμα αρκετές φορές να γίνεται επικίνδυνη η οδήγηση, το μόνο που εγώ συμφωνώ είναι η προσθήκη στα ελατήρια "της κόκκινης φούσκας"  AIR SPRINGS
Το καλό με την φούσκα είναι όταν δεν είναι φορτωμένο το αυτ/το της αφαιρείς τη πίεση του αέρα και έτσι δεν επηρεάζεται η ανάρτηση που έχει το αυτ/το απο τον κατασκευαστή .

Στα αυτ/μενα σε μια συζήτηση που είχα με τον Κώστα "234" (να μας τα πει και ο ίδιος) όταν έβαλε τις αερόφουσκες είδε πολύ καλύτερη οδική συμπεριφορά του αυτ/μενου του .

Masterless έγραψε:Καλό, δε λέω…..αλλά αχρείαστο.
Δεν είναι αχρείαστο Νικόλα για εμάς .
Αχρείαστο είναι για σένα του το αυτ/το σου έχει υδροπνευματική ανάρτηση........[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


- Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το κατάστημα του Ling που μας έβαλες Μάξιμε, για το δικό μου αυτ/το δεν υπάρχει  AIR SPRINGS .
Μου επιβεβαίωσαν και αυτοί ότι αν ενισχύσω ή αλλάξω ελατήρια θα αλλάξει η συμπεριφορά του αυτ/του μου.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.  Empty Απ: Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.

Δημοσίευση από Maximos Τετ 20 Νοε 2013 - 17:21

Για τα βοηθητικά (συμπληρωματικά) ελατήρια της MAD, έχω προσωπική και αρκετά θετική εμπειρία.
Τα είχα χρησιμοποιήσει στα προηγούμενα αυτοκίνητα που είχα ... FIAT Tempra 1.6 SW και Marea 1.8 Weekend (SW).
Στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα, τα ελατήρια ήταν βοηθητικά, εσωτερικά των υπαρχόντων από τον κατασκευαστή.
Λειτουργούσαν, όταν το αυτοκίνητο είχε αρκετό βάρος (φορτωμένο), είτε όταν ρυμουλκούσα.
Σε κανονικές συνθήκες, ήταν ... σαν να μην υπήρχαν ...
Είχα διαπιστώσει αρκετή διαφορά στην οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
Στο πρώτο ... το Tempra,  ήταν δοκιμαστικό, στο Marea, τα έβαλα αμέσως ...
Έπαψε να υπάρχει ... το φαινόμενο "κρις κράφτ"  (σηκωμένη μούρη ...) όταν ρυμουλκούσα !
Με το Honda (CR-V) ... δεν έχω κάνει κάτι ...
Στο CR-V, δεν προβλέπονται πρόσθετα ελατήρια ... αλλά,  αντικατάσταση των υπαρχόντων,
με άλλα προοδευτικής συμπίεσης .

Γιώργο (Aigagros) ... υποθέτω, ότι μια τέτοια προσθήκη, δεν πρέπει να επηρεάζει την εγγύηση του κατασκευαστή.
Στην FIAT πάντως, δεν μου είχαν αναφέρει τότε κάποιο "πρόβλημα" ...
Η τοποθέτηση και στις δύο περιπτώσεις, έγινε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο,
την δεύτερη φορά μάλιστα και εντός εγγύησης ... !

Δεν είναι τυχαίο, όπου όταν υπάρχει ένα επιπλέον βάρος σε ένα αυτοκίνητο ... ή όταν ρυμουλκεί ...
... προβλέπονται κάποιες προσθήκες - ενισχύσεις κυρίως στην πίσω ανάρτηση.
Ας μην ξεχνάμε και τις (συμπληρωματικές - πρόσθετες) αερόφουσκες στα αυτοκινούμενα,
που έθιξε έμμεσα και ο Γιώργος (georgedim).
Πόσο πολύ αλλάζει, προς το θετικότερο, η οδηγική συμπεριφορά, όταν τοποθετηθούν αερόφουσκες .

Δεν έχω "ψάξει" τώρα τελευταία την αγορά των αμορτισέρ ...
Παλαιότερα, είχαν κυκλοφορήσει αμορτισέρ με πρόσθετα ελατήρια και φούσκα,
όπου με κομπρεσέρ, αυξομείωνες την πίεση του αέρα ... κάτι σαν αερόφουσκες ...

Νίκο (masterless) ... εσύ λόγω υδροπνευματικής ανάρτησης, είσαι "προνομιούχος" στο θέμα αυτό ...
Όπως και να έχει το βάρος ... το αυτοκίνητό σου, μένει πάντα παράλληλο με τον δρόμο ... ! Wink     
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.  Empty Απ: Πως μπορούμε να βελτιώσουμε το ρυμουλκό αυτοκίνητο.

Δημοσίευση από diamantino Τετ 20 Νοε 2013 - 17:47

Τα εχω δοκιμασει κι εγω,(συμπληρωματικά)
σ'ενα  AUDI Α6 Ταξι.
Ειχε πολυ καλυτερη συμπεριφορα,
και αυξησε τη διαρκεια ζωης των αμορτισερ που ειχα ! ! !
Αντιθετα,τα..... προοδευτικής συμπίεσης ,
με λιγα καλα αποτελεσματα,
ειχαν και πολυ μικρη διαρκεια ζωης ! !
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης