www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

+10
kukosg
mike_gr
Aigagros
Patrinos
Maximos
polthan
Cissy 242
sudwind
Γιωργάκος
BARRACUDA
14 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 23 Ιουλ 2014 - 18:05

Batfalcon έγραψε:
-Εκείνες δεν είναι υγραέριο, μου λέει. Είναι προπάνιο.

Γιατί δεν ρώτησες τον άσχετο τι καύσιμο είναι το προπάνιο και δεν είναι υγραέριο ;

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο προπάνιο στο τροχόσπιτο .

Μετέφερα την δημοσίευσή σου εδώ, ελπίζω να βρεις απαντήσεις .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 23 Ιουλ 2014 - 18:16

Προπάνιο ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ, εκτός εάν έχεις ανάγκες σε μεγάλες θερμοκρασίες 800°C+ όπως πχ Μηχανουργείο ή εργαστήριο χρυσοχοοΐας ή αν έχεις τεράστιο εστιατόριο που χρησιμοποιείς 20 μάτια και 10 φούρνους συγχρόνως και εάν το χρησιμοποιήσεις τα συστήματα ασφαλείας θα είναι τα 2πλα απ"ότι σε χρήση πχ βουτανίου...
Το προπάνιο είναι εξαιρετικά εκρήξιμο (αν μου επιτρέπεται η έκφραση) και σε περίπτωση έκρηξης τα αέρια που παράγει είναι 45000 τον όγκο του σε υγρή μορφή, να σου δώσω να καταλάβεις η νιτρογλυκερίνη φτάνει τις 60000 του όγκου.
Εχω δεί έκρηξη προπανίου σε καράβι και δέν το πίστευα....


Oi βαλβίδες προπανίου είναι διαφορετικές από τις βαλβίδες βουτανίου (οι προπανίου κάνουν για τις βουτανίου και όχι το αντίστροφο δεδομένου ότι το προπάνιο έχει σαφώς μεγαλύτερη ξηρότητα) πέρα από την ανακουφιστική βαλβίδα στην φιάλη (που έχουν όλες οι φιάλες αερίου) ανεπίστροφη στον σωλήνα παροχής (όπως στην ασετυλίνη) και ανεπίστροφη στο κάθε εργαλείο πχ καζάνι, μάτι κουζίνας, μπέκ κλπ.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 23 Ιουλ 2014 - 18:31

Πήγαινε στην Ήπειρο με αρνητικές θερμοκρασίες και άναψε σόμπα να ζεσταθείς με μείγμα και όχι με προπάνιο.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 23 Ιουλ 2014 - 18:59

Το σπίτι στο χωριό θερμαίνεται με υγραέριο.
Εχει εγκατασταθεί δεξαμενή 5.000 λιτρων και όλη η σχετική εγκατάσταση προ πολλών ετών. Ο ανεφοδιασμός γίνεται με βυτίο φυσικά.
Δεν πωλείται σκέτο προπάνιο από τα πρατήρια για θέρμανση.
Πωλείται μόνο μίγμα.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Maximos Τετ 23 Ιουλ 2014 - 20:05

Από όσο γνωρίζω, Βουτάνιο και Προπάνιο ... ανήκουν στην ίδια οικογένεια ...
Γενικά για το υγραέριο ...  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... και ...   [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... για να μην χαθεί η μπάλα ... !  Rolling Eyes 

Εδώ, ένας [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] με τις ιδιότητες και τα χαρακτηριστικά διαφόρων καυσίμων.

Σε άλλη ενότητα του φόρουμ μας έχει γίνει αναφορά και στους ρυθμιστές των φιαλών υγραερίου ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Οι ρυθμιστές που κυκλοφορούν στο εμπόριο, καλύπτουν και το προπάνιο και το βουτάνιο.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 5 Δεκ 2014 - 10:11

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Coral Gas (8001190600) αναζητώντας που θα προμηθευτώ 10κιλη φιάλη προανίου στην περιοχή μου.

Η κατα τα άλλα εξυπηρετική υπάλληλος, με πληροφόρησε ότι προπάνιο διαθέτουν μόνο σε 13 και 25 κιλά.

Εχετε υπ' όψην κάποιο τηλέφωνο να βοηθηθώ;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 5 Δεκ 2014 - 10:44

Μιχάλη πολύ ενημερωμένη αυτή που σου είπε ότι δεν υπάρχει 10 Kg προπάνιο .
Πήρα τηλ.τον προμηθευτή μου και μου είπε έχει όσες θέλεις, αλλά μου είπε ότι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει την περιοχή σου .
Να τον πάρεις όμως ένα τηλέφωνο μήπως κάποιος περάσει απο την περιοχή σου να σου φέρει .
Η τιμή της είναι 19 € περιεχόμενο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 5 Δεκ 2014 - 13:50

Και στη δική μου περιοχή υπάρχουν φιάλες 10Kgr προπανίου έτοιμες. Ούτε ποτέ αντιμετώπισα πρόβλημα στη εύρεση 10/κιλης προπανίου CoralGas.

Δεν καταλαβαίνω Rolling Eyes  scratch γιατί αυτή η "λάθος" ενημέρωση.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Maximos Παρ 5 Δεκ 2014 - 17:48

Πραγματικά "περίεργη" αυτή η (λαθεμένη) ενημέρωση.
Ούτε εγώ, έχω συναντήσει πρόβλημα,  για προμήθεια 10κιλης προπανίου (σε ανοικτό γκρι χρώμα).
Τις παίρνω από την λεωφόρο Καλαμακίου (συνέχεια της Αγ. Δημητρίου - Μπραχάμι) στην περιοχή του Αλίμου.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 5 Δεκ 2014 - 18:18

Παιδιά, κάντε μια προσπάθεια και εσείς γιατί αυτοί πάνε να μας τρελλάνουν.
Τώρα μόλις ξανα πήρα και επιμένουν. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 10kg σε προπάνιο!!!! Μόνο σε μίγμα!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 5 Δεκ 2014 - 18:23

Γιωργάκος έγραψε:Μιχάλη πολύ ενημερωμένη αυτή που σου είπε ότι δεν υπάρχει 10 Kg προπάνιο .
Πήρα τηλ.τον προμηθευτή μου και μου είπε έχει όσες θέλεις, αλλά μου είπε ότι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει την περιοχή σου .
Να τον πάρεις όμως ένα τηλέφωνο μήπως κάποιος περάσει απο την περιοχή σου να σου φέρει .
Η τιμή της είναι 19 € περιεχόμενο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


18 € περιεχόμενο + 20 € το σίδερο. Μόλις τώρα πήρα τον άνθρωπο και το φέρνει και στο σπίτι σ' αυτή την τιμή!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Maximos Παρ 5 Δεκ 2014 - 22:33

Batfalcon έγραψε:Παιδιά, κάντε μια προσπάθεια και εσείς γιατί αυτοί πάνε να μας τρελλάνουν.
Τώρα μόλις ξανα πήρα και επιμένουν. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ 10kg σε προπάνιο!!!! Μόνο σε μίγμα!
Μιχάλη ... και όμως υπάρχει ... ! (μιλάμε πάντα για Coral).
Είναι σε χρώμα γκρι ανοικτό, ενώ η "κλασσική" βουτανίου-προπανίου (μείγμα),  έχει κεραμιδί χρώμα .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 5 Δεκ 2014 - 23:12

Δεν αμφιβάλω για εσάς. Με την αντ/πεια εχω τρελλαθεί. Μέχρι στιγμής 2 φορές, μία το πρωι, μία το απόγευμα πάνε να με βγάλουν παλαβό!!!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από traveller Παρ 5 Δεκ 2014 - 23:15

Mε 12 ευρω φουλαρω και περναω αρκετα ... 
Σιγα που θα βαλω coral γκρι , η κοκκινη ..



........... Μωρε .... LPG και παλι LPG ... 
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 5 Δεκ 2014 - 23:20

Για εξήγησέ το μας αυτό...
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 6 Δεκ 2014 - 0:35

Μιχάλη πάρε την φιάλη απο την εταιρεία, και άσε τα γεννόσημα έχουν παρενέργειες ............
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 6 Δεκ 2014 - 0:58

Έχει δίκιο ο Γιωργάκος.

Όταν η ίδια φιάλη, γεμίζει και ξαναγεμίζει από κάποιο βενζινάδικο, δεν ελέγχεται η καταλληλότητά της.
Αν πάρουμε την φιάλη, από κάποιο πρατήριο διανομής, η εταιρεία που τις γεμίζει,
προφανώς και θα ελέγχει την καταλληλότητα της φιάλης.

Από το βενζινάδικο επίσης, δεν θα έχεις μόνο προπάνιο, αλλά LPG ...
(μείγμα δηλαδή), όπου δεν γνωρίζω την σχετική αναλογία μεταξύ των υγραερίων.  
Γνωρίζω μόνο, ότι αυξάνει το ποσοστό του προπανίου, όσο χαμηλώνει η θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Από την άλλη, δεν γεμίζουν και όλα τα βενζινάδικα φιάλες ...

... και φυσικά, δεν πρέπει να μας διαφεύγει, ότι το υγραέριο θέλει σεβασμό και τήρηση των κανόνων ασφάλειας ... !  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Batfalcon Σαβ 6 Δεκ 2014 - 12:35

Δεν αντιλεγω οσον αφορα τον ελεγχο των φιαλων. 
Οσον αγορα ομως τις "παρενεργειες", εκει εχω βασιμες αντιρρησεις.
Ενα αυτοκινητο με LPG, χρησιμοποιει πολυ περισσοτερα υψηλης ακριβειας, και πολυ πιο σκληρα εργαζομενα εξαρτηματα (μπεκ), που ανοιγοκλεινουν δισεκατομμυρια φορες, πολυ πιο ευαισθητα στο κακο η βρωμικο LPG, απο τα απλα μπεκακια των ψυγειων.
Αν λοιπον χρησιμοποιουμε LPG απι τα πρατηρια, δεν βλεπω γιατι οσοι βαζουν μιγμα, να μην γεμιζουν απο πρατηριο.
Οσο για το "καλως εχειν" της φιαλης, μπορες μια φορα στα 3 χρονια να την αντικαθιστας δινοντας την αδεια σε εταιρεια. 
Υδροστατικο ελεγχο περνουν καθε 3ετια οι φιαλες καταδυσεων, λειτουργοντας στις 200+ bar, οχι στα 10 των φιαλων υγραεριου.
Το θεμα ειναι αν η πληρωση ειναι νομιμη η οχι.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από kukosg Σαβ 6 Δεκ 2014 - 14:24

Η πλήρωση,είναι παράνομη,για ένα απλό λόγο.Η φιάλη δεν πρέπει να γεμίσει πέραν του 80%,και αυτό η τρόμπα δεν το ξέρει.Οι δεξαμενές των οχημάτων, έχουν φλοτέρ,που κλέινει την τροφοδοσία της όταν φτάσει στο 80%.Υπάρχουν στην αγορά φιάλες με φλοτέρ ενσωματωμένο και στόμιο κατάληλο για τις τρόμπες των πρατηρίων.Μόνο αυτές επιτρέπονται, αλλά,εδώ,δεν τις ξέρουν ούτε οι πρατηριούχοι.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. - Σελίδα 2 Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 6 Δεκ 2014 - 15:00

Ο Γιώργος (Kukosg) έχει δίκιο. 


Η πλήρωση των φιαλών εμπορίου σε πρατήρια LPG, πέρα από παράνομη είναι και επικίνδυνη γιατί δεν ελέγχεται αυτό το 80% της απαιτούμενης πληρώσεως.


Η συνολική χωρητικότητα της φιάλης σε lit. μπορεί να είναι γνωστή, δεν γνωρίζουμε όμως το υπόλοιπο (σε lit.) που έχει εναπομείνει στην ...."άδεια" φιάλη.


Εγώ τα τελευταία χρόνια, το χειμώνα ( ....και μόνο τότε, γιατί οι ανάγκες σε θέρμανση, άρα και η κατανάλωση υγραερίου, είναι αυξημένες και δεν διακινδυνεύω διαμονή τη νύκτα στο ύπαιθρο με μισογεμάτες φιάλες), χρησιμοποιώ αυτές :


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


που έχουν φλοτέρ, ένδειξη (δείκτη) πλήρωσης και στόμιο επαναγέμισης, όπως τα ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων, χρησιμοποιώντας (εδώ και ένα χρόνο***) και αυτό το φίλτρο, της Truma :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Batfalcon έγραψε:......Οσον αγορα ομως τις "παρενεργειες", εκει εχω βασιμες αντιρρησεις.
Ενα αυτοκινητο με LPG, χρησιμοποιει πολυ περισσοτερα υψηλης ακριβειας, και πολυ πιο σκληρα εργαζομενα εξαρτηματα (μπεκ), που ανοιγοκλεινουν δισεκατομμυρια φορες, πολυ πιο ευαισθητα στο κακο η βρωμικο LPG, απο τα απλα μπεκακια των ψυγειων......

*** Μιχάλη όσον αφορά τις παρενέργειες. έχω να σου πω από "πικρή" προσωπική εμπειρία, όταν δεν χρησιμοποιούσα προπάνιο και το παραπάνω φίλτρο, ....το ψυγείο δεν λειτουργούσε σωστά (δεν κατέβαζε ψύξη), έβγαζε πολύ καπνιά στις γρίλιες, ....και αναγκαζόμουν πολλάκις, να καθαρίζω το μπεκ του καυστήρα και την καμινάδα, .....κάτι που δεν είναι και ότι καλύτερο όταν είσαι σε διακοπές και οι καιρικές συνθήκες καθόλου ευνοϊκές.  
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης