Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από friar Χθες στις 22:30

» Πάνελ
από Batfalcon Χθες στις 12:57

» Καλοκαίρι 2019
από Batfalcon Παρ 13 Σεπ 2019 - 23:29

» Να πιούμε μια μπύρα
από antreas hobby Παρ 13 Σεπ 2019 - 18:11

» το καινούργιο California 6.1
από aisxylos Πεμ 12 Σεπ 2019 - 18:51

» Διακοπές στο Δρέπανο
από caminador Κυρ 8 Σεπ 2019 - 19:49

» Βόρεια Εύβοια και Χαλκιδική 2019
από Νικόλας Μητσόπουλος Κυρ 8 Σεπ 2019 - 19:25

» Αυτοί διοικούν τις τοπικές κοινωνίες.
από ladakias Κυρ 8 Σεπ 2019 - 11:08

» Το κάμπινγκ ως Ελληνική μικροκοινωνία
από caminador Πεμ 5 Σεπ 2019 - 22:07

» Νομοθεσία περί Στάθμευσης & Εγκατάστασης
από aisxylos Δευ 2 Σεπ 2019 - 19:35

» Γύθειο- Μάνη
από Georgedim Δευ 2 Σεπ 2019 - 13:05

» camping or parking?
από Georgedim Δευ 12 Αυγ 2019 - 21:40

» Πωλείται τροχόσπιτο
από apostolos Δευ 12 Αυγ 2019 - 11:40

» Η ρύθμιση για την έλξη όλων των ρυμουλκούμενων και ημιρυμουλκούμενων οχημάτων
από ladakias Τρι 30 Ιουλ 2019 - 17:31

» ΑΓΚΙΣΤΡΙ, με τη ματιά του camidador.
από caminador Σαβ 27 Ιουλ 2019 - 20:27

» Από την Πάτρα στην Κορνουάλλη.
από caminador Σαβ 27 Ιουλ 2019 - 20:23

» Μπρατισλάβα, ....η πόλη των βασιλέων.
από caminador Σαβ 27 Ιουλ 2019 - 20:16

» Δεν είναι δυνατόν!!!
από Aigagros Πεμ 25 Ιουλ 2019 - 22:21

» Τιμές camping στο Γύθειο
από triptec Τρι 23 Ιουλ 2019 - 0:04

» Ανεμιστήρας 12v
από Γιωργάκος Δευ 22 Ιουλ 2019 - 19:59

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. Empty Απ: Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από BARRACUDA Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 13:55

Υπάρχει και η λύση του "βενζινάδικου". Ο νόμος λέει όχι αλλά όλοι τις γεμίζουν.

Η δεκάκιλη κανονικά περιέχει 23 λιτρα και είναι τεσταρισμένη για τα διπλά bars .

Οι εταιρίες τεστάρουν πάντα τις κενές και μετά γεμίζουν , τα πρατήρια (βενζινάδικα) μόνο γεμίζουν αλλά δεν βάζουν ποτέ πάνω από 20 λίτρα, αfού η μπουκάλα δεν εχει περάσει προσφατα από test.

Με μέση τιμή τα 0,80 θα σου κοστίσει περίπου 16 Eurο το γέμισμα
BARRACUDA
BARRACUDA

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 14:18

Τάκη να δεις εδώ .. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... και μετά το ξανά συζητάμε .
Εγώ ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω φιάλη που έχει γεμίσει σε πρατήριο όσο οικονομική και να είναι, γιατί η εξαγωγή του ψυγείου και ο καθαρισμός του μπέκ είναι πολύ ποιο δαπανηρά .
Γι’αυτό τον λόγο μόνο σφραγισμένες φιάλες προπανίου …………
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από sudwind Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 14:27

Γιωργάκος έγραψε:Τάκη να δεις εδώ .. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... και μετά το ξανά συζητάμε .
Εγώ ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσω φιάλη που έχει γεμίσει σε πρατήριο όσο οικονομική και να είναι, γιατί η εξαγωγή του ψυγείου και ο καθαρισμός του μπέκ είναι πολύ ποιο δαπανηρά .
Γι’αυτό τον λόγο μόνο σφραγισμένες φιάλες προπανίου …………
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]εγω ουτε καν σε σομπα υγραεριου στο σπιτη δεν θαβαζα,,,,το λαδι που εχει μεσα των πρατηριων ειναι που κανει ολη τη ζημια,,,οσο για τα κιλα παραπανω ,,διαβασε του νομους της χημειας θα δεις οτι δεν βαζουν τυχαια μονο 12.-12,5
ειναι θεματα ασφαλειας που πολλοι δεν ξερουν και γεμιζουν οσο περνει ,,,κακως γιατι το αεριο διογκουται και πρεπει παντα να γεμιζει το 2/3..γιατι μετα απο ατυχημα θα λες ειμουν ατυχος,,,δεν θασουν ατυχος ,,απλα απληροφορητος
sudwind
sudwind

Δημοσίευση από BARRACUDA Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 14:48

Δεν είχα ποτέ προβλημα με κατάλοιπα λαδιού κλπ, όσον αφορά το γέμισμα ήδη έγραψα ότι βάζω 20 λίτρα όπως μου έχει πει πρατηριούχος και όχι όσο θέλει ή μπορεί να βάλει ο πακιστανός στη φιάλη

Διάβασα το σχετικό thread και ομολογώ ότι πρώτη φορά άκουσα για λάδι , αλλά για να το λέτε κάτι θα ξέρετε παραπάνω και θα το ψάξω...
BARRACUDA
BARRACUDA

Δημοσίευση από Cissy 242 Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 15:53

Επανέρχομαι στο θέμα που έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ξεκάθαρη και υπεύθυνη απάντηση σχετικά με το αν περιέχει ή όχι λάδια το LPG, δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ.
-- Ειδικός του διυλιστηρίου της Κορίνθου μου έχει πεί ότι το LPG δεν περιέχει λάδια.
-- Επίσης, λόγω της μη ύπαρξης λαδιού στο LPG, η μηχανή των αυτοκινήτων που λειτουργούν με LPG καταναλώνει και μια μικροποσότητα βενζίνης για να λιπαίνεται η μηχανή.
Μπορεί κανείς να ελέγξει αυτά τα δεδομένα ή γνωρίζει κάτι υπεύθυνα να μας πει τελικά τι ισχύει?
C
Cissy 242
Cissy 242

Δημοσίευση από polthan Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 20:31

Δεν περιεχει λαδι μεσα διοτι θα εμενε στον πατο της φιαλης,στο δε αυτοκινητο θα βουλωνε το φιλτρο υγραεριου.
Tο προβλημα ειναι η αναλογια σε προπανιο-βουτανιο,
το προπανιο ειναι ακριβοτερο οποτε καταλαβαινετε η κομπινα παει συνεφο.!!!
Αυτα απο φιλο που τοποθετει lpg.

Kαι κατι αλλο στο σαιτ της coral gas δεν υπαρχει φιαλη των 10 κιλ προπανιο
αυτες ξεκινουν απο τα 13 κιλα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
polthan
polthan

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 20:58

Οι φιάλες ... από τα επίσημα δίκτυα διανομής ... δεν περιέχουν μόνο το αέριο στο οποίο αναφέρονται ;
Χρησιμοποιώ τώρα τελευταία μόνο προπανίου, γιατί θεωρώ ότι είναι ... προπάνιο σκέτο ...
Κακώς ; Sad

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Maximos
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Patrinos Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 21:38

Επειδή χρησιμοποιώ προπάνιο για το τροχόσπιτο αλλά και στο σπίτι στην ψησταριά μου, αγοράζω coral που έχει μπουκάλες 13κιλών αλλά και 10κιλών. Στην φωτογραφία φαίνονται οι δυο μπουκάλες σφραγισμένες από την εταιρία.

Patrinos
Patrinos

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 21:53

polthan έγραψε:Kαι κατι αλλο στο σαιτ της coral gas δεν υπαρχει φιαλη των 10 κιλ προπανιο
αυτες ξεκινουν απο τα 13 κιλα

Δεν αναφέρεται γιατί γενικά το προπάνιο χρησιμομοιείται περισσότερο σε επαγγελματικές εφαρμογές, ψησταριές κλπ. Προσωπικά κάνω το εξής: Παίρνω τηλέφωνο την coral, εξηγώ στην υπάλληλο ότι θέλω 10/κιλη για τροχόσπιτο, ενημερώνω και τον προμηθευτή μου και όποτε πάει για ανεφοδιασμό φέρνει και τη δική μου.
Aigagros
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 24 Οκτ 2012 - 22:41

Στο κατάστημα που μας έδωσε αυτή την τιμή έχει 10 Kg προπάνιο .
Καλό θα είναι όμως ένα τηλέφωνο στο κατάστημα πρώτα .
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από mike_gr Την / Το Κυρ 13 Οκτ 2013 - 22:21

οι μπουκαλες αναγραφουν τα λιτρα που μπορουν να παρουν αναγλυφα στη χειρολαβη,
οι 10κιλες αντιστοιχουν σε 23.8 λιτρα περιπου,
οι 25 κιλες σε 59.5 λιτρα περιπου,
δηλαδη αυτα τα λιτρα ειναι η ολικη χωρητηκοτητα της μπουκαλας αλλα για λογους ασφαλειας πρεπει να γεμιζουν στο 80% αν και γνωμη μου εφοσον εχει καποιος ρυθμιστη πιεσης δεν εχει προβλημα,
τα κιλα που αναγραφονται με μαρκαδορο ειναι το κενο που λενε,δηλαδη οταν ειναι τελειως αδεια η μπουκαλα και την ζυγισετε θα πρεπει να δειξει τα κιλα του μαρκαδορου,
στα πρατηρια το lpg περιεχει οντως καποιο λιπαντικο το οποιο σε μακροχρονια χρηση υπαρχει περιπτωση να βουλωσει φιλτρο,μπεκ σε καυστηρες σε γκαζιερες τα αναλογα αλλα πιο δυσκολα,

mike_gr

Δημοσίευση από mike_gr Την / Το Κυρ 13 Οκτ 2013 - 22:50

επειδη εχω εδω και 3 χρονια καυστηρα αεριου για καλοριφερ στο σπιτι βρηκα ενα σημειωμα με ενα τσεκ που εκανα,

αντιστοιχια λιτρων/κιλου αεριων
προπανιο 0,51 κιλα/λιτρο
βουτανιο 0,58 κιλα/λιτρο
μιγμα     0,57 κιλα/λιτρο

πηρα 25κιλη μπουκαλα τελειως αδεια και πηγα πρατηριο εβαλα 40 λιτρα,τυχαια επιλογη δηλαδη δεν την γεμισα,
την ζυγισα και ηταν 22.8 κιλα,
με την τοτε τιμη lpg μου κοστισε το κιλο 1.75 ευρω 

τωρα εχουμε 25κιλη προπανιου κοστους 48ευρω οποτε 
48ευρω δια 25κιλα εχουμε 1,92ευρω το κιλο κοστος και βαση των αντιστοιχιων βγαινει 0,979ευρω ανα λιτρο 
οποτε δεν με συνεφερε να παρω το αυτοκινητο να παω 10 χιλιομετρα αποσταση για πρατηριο,
το θετικο στο πρατηριο ειναι οτι βαζεις οσο θες ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο,
τωρα αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωστε με

mike_gr

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 10:21

Cissy 242 έγραψε:Επανέρχομαι στο θέμα που έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ξεκάθαρη και υπεύθυνη απάντηση σχετικά με το αν περιέχει ή όχι λάδια το LPG, δεν νομίζω να υπήρξε ποτέ.  
-- Ειδικός του διυλιστηρίου της Κορίνθου μου έχει πεί ότι το LPG δεν περιέχει λάδια.  
-- Επίσης, λόγω της μη ύπαρξης λαδιού στο LPG, η μηχανή των αυτοκινήτων που λειτουργούν με LPG καταναλώνει και μια μικροποσότητα βενζίνης για να λιπαίνεται η μηχανή.
Μπορεί κανείς να ελέγξει αυτά τα δεδομένα ή γνωρίζει κάτι υπεύθυνα να μας πει τελικά τι ισχύει?
C  
Σίσσυ μου τα πράγματα είναι όπως σου τα είπε ο ειδικός και να το πάρεις σαν ξεκάθαρη απάντηση.Γιά όσα οχήματα χρειάζεται επιπλέον λίπανση για τις βαλβίδες (Νίσσαν π.χ.) προστίθεται ειδικός μηχανισμός πρόσθετης λίπανσης.
Αυτό που ενδεχομένως σε προβληματίζει για την ύπαρξη του λαδιού, είναι  βάσιμο αλλά οφείλεται σε λάδι από κακή συντήρηση του συμπιεστή της αντλίας που κάνει τον ανεφοδιασμό και μπορεί να συμβεί και στις "έτοιμες"
Μόλις τελειώσω με την Πάρμα,θα κάνω ένα άρθρο,με τεκμηριωμένες απαντήσεις.

kukosg

Δημοσίευση από Cissy 242 Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 10:42

@kukosg:  Γιώργο μου αναμένουμε.  Εχω την εντύπωση ότι όλοι έχουν δίκιο γιατί γνωρίζουν 'ένα μέρος του συνόλου.  Σε φόρουμ Αγγλων αναφέρεται η γνωμοδότηση ειδικού που λέει ότι το LPG είναι μείγμα διαφόρων αερίων συμπεριλαμβανομένων των βουτανίου και προπανίου, και διαφέρει ανά χώρα ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες. Δυστυχώς δεν το κράτησα και τώρα μου είναι δύσκολο να το βρω. 
Αναμένουμε την τεκμηριωμένη τοποθέτησή σου.
C
Cissy 242
Cissy 242

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 10:58

Από όσες απαντήσεις έχω πάρει,  σε αντίστοιχες ερωτήσεις ... για τη σύνθεση του LPG ...
... όλες συμφωνούν στο ότι είναι μείγμα αερίων, κυρίως βουτανίου και προπανίου, με όχι σταθερά ποσοστά .
Συμπίπτουν δηλαδή, με αυτά που αναφέρει η Σίσσυ, που το βλέπω και πιο πιθανό.
Όμως, για την ύπαρξη ή μη,  λιπαντικής ουσίας στο LPG, δεν έχω πάρει σαφή απάντηση.

Γιώργο (kukosg) ... είμαστε σε αναμονή.

Σχετικά τώρα με τον ανεφοδιασμό φιαλών από βενζινάδικα ...
... οι περισσότεροι αρνούνται να γεμίσουν και παραπέμπουν στα πρατήρια διανομής.
Maximos
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 14:47

Cissy 242 έγραψε:@kukosg:  Γιώργο μου αναμένουμε.  Εχω την εντύπωση ότι όλοι έχουν δίκιο γιατί γνωρίζουν 'ένα μέρος του συνόλου.  Σε φόρουμ Αγγλων αναφέρεται η γνωμοδότηση ειδικού που λέει ότι το LPG είναι μείγμα διαφόρων αερίων συμπεριλαμβανομένων των βουτανίου και προπανίου, και διαφέρει ανά χώρα ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες. Δυστυχώς δεν το κράτησα και τώρα μου είναι δύσκολο να το βρω. 
Αναμένουμε την τεκμηριωμένη τοποθέτησή σου.
C
Καί βέβαια είναι μίγμα του οποίου η σύνθεση αλλάζει γεωγραφικά καί εποχικά.Σε ψυχρά κλίματα αυξάνεται η αναλογία σε προπάνιο (όπως καί στο πετρέλαιο) ειδικά τους χειμερινούς μήνες (Αλπικό πετρέλαιο) Δεν υπάρχει καθαρό προπάνιο.

kukosg

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 15:00

Εννοείς Γιώργο ότι δεν υπάρχει καθαρό προπάνιο στις γκρι φιάλες ή στα πρατήρια LPG; Επειδή στις γκρι φιάλες το περιεχόμενο δεν αναφέρεται ως μείγμα αλλά ως προπάνιο.
Aigagros
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Cissy 242 Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 16:55

Aigagros έγραψε:Εννοείς Γιώργο ότι δεν υπάρχει καθαρό προπάνιο στις γκρι φιάλες ή στα πρατήρια LPG; Επειδή στις γκρι φιάλες το περιεχόμενο δεν αναφέρεται ως μείγμα αλλά ως προπάνιο.

Η δική μου αναφορά και εν συνεχεία του Μάξιμου και του Γ. Κούκου αφορούν στο LPG όχι στις φιάλες υγραερίων.  
To θέμα του περιεχομένου των φιαλών προπανίου και βουτανίου δεν έχει απαντηθεί ως προς το αν το περιεχόμενο των φιαλών είναι αμιγές ή μείγμα. 
Επίσης δεν έχει απαντηθεί το αν περιέχονται έλαια στο LPG, και κατά συνέπεια το ερώτημα αν και πόσο είναι ασφαλές να χρησιμοποιεί κανείς LPG στο τροχόσπιτο/αυτοκινούμενο ως πηγή ενέργειας για την λειτουργία της θέρμανσης, ψυγείου και εστιών κουζίνας.  
Ολα αυτά αν έχω καταλάβει καλά τα προαναφερθέντα. 
Ως εκ τούτων, αναμένουμε την τεκμηριωμένη απάντηση Κούκου με μεγάλο ενδιαφέρον.
C
Cissy 242
Cissy 242

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 17:32

Aigagros έγραψε:Εννοείς Γιώργο ότι δεν υπάρχει καθαρό προπάνιο στις γκρι φιάλες ή στα πρατήρια LPG; Επειδή στις γκρι φιάλες το περιεχόμενο δεν αναφέρεται ως μείγμα αλλά ως προπάνιο.
Στήν αγορά υπάρχει το Προπάνιο (κωδικός ΟΝU 1978) και το εμπορικό προπάνιο (κωδικος 1965) που είναι μείγμα.Το βουτανιο έχει κωδικό 1011 και το GPL κωδικό1075
Τό καθαρό προπάνιο είναι επικίνδυνο το καλοκαίρι γιατι με τις μεγάλες θερμοκρασίες αναπτύσει πολυ μεγάλη πίεση.

kukosg

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 17:55

Cissy 242 έγραψε:

Η δική μου αναφορά και εν συνεχεία του Μάξιμου και του Γ. Κούκου αφορούν στο LPG όχι στις φιάλες υγραερίων.  
To θέμα του περιεχομένου των φιαλών προπανίου και βουτανίου δεν έχει απαντηθεί ως προς το αν το περιεχόμενο των φιαλών είναι αμιγές ή μείγμα. 
Επίσης δεν έχει απαντηθεί το αν περιέχονται έλαια στο LPG, και κατά συνέπεια το ερώτημα αν και πόσο είναι ασφαλές να χρησιμοποιεί κανείς LPG στο τροχόσπιτο/αυτοκινούμενο ως πηγή ενέργειας για την λειτουργία της θέρμανσης, ψυγείου και εστιών κουζίνας.  
Ολα αυτά αν έχω καταλάβει καλά τα προαναφερθέντα. 
Ως εκ τούτων, αναμένουμε την τεκμηριωμένη απάντηση Κούκου με μεγάλο ενδιαφέρον.
C
Σίσσυ θυμίσου ότι υπάρχουν αυτοκινούμενα που δεν έχουν αποθήκη γιά φιάλες γκαζιού των 10 κιλών,αλλά διαθέτουν δεξαμενή, παραπλήσια (αλλά όχι ίδια) με αυτήν της υγραεριοκίνησης στα ΙΧ,και γεμίζουν υγραέριο από τα πρατήρια.Και μάλιστα τοποθετημένη από τον κατασκευαστή.

kukosg

Δημοσίευση από Cissy 242 Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 18:40

@κούκος: Επομένως η απάντηση/ενημέρωση στο κατά πόσο είναι ασφαλές να χρησιμοποιεί κανείς LPG αντί για προπάνιο-βουτάνιο στο τροχόσπιτο/αυτοκινούμενο είναι ακόμη πιο αναγκαία τώρα.
C
Cissy 242
Cissy 242

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Δευ 14 Οκτ 2013 - 19:46

Cissy 242 έγραψε:@κούκος: Επομένως η απάντηση/ενημέρωση στο κατά πόσο είναι ασφαλές να χρησιμοποιεί κανείς LPG αντί για προπάνιο-βουτάνιο στο τροχόσπιτο/αυτοκινούμενο είναι ακόμη πιο αναγκαία τώρα.
C
Το lpg είναι μείγμα βουτανίου/προπανίου σε αναλογία (καλοκαιρινή) περίπου 70/30.,ακριβώς ίδιο με τις φιάλες βουτανίου.Το προπάνιο είναι πιό καθαρό αλλα λιγώτερο αποδοτικό.Άν φοβάσαι γιά τήν καθαρότητα καί τυχόν ύπαρξη λαδιού,τοποθέτησε ένα φίλτρο της Truma ειδικό γιά αυτή την περίπτωση.

kukosg

Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων. Empty Σχετικά με τις φιάλες υγραερίων.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 16 Οκτ 2013 - 13:02

kukosg έγραψε:Το προπάνιο είναι πιό καθαρό αλλα λιγώτερο αποδοτικό.
Γιώργο ως προς την απόδοση νομίζω είναι καλύτερη του προπανίου, άλλωστε για το λόγο αυτό το προτιμούν και οι επαγγελματικές κουζίνες εστιατορίων .

δες σε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]το πίνακα τις συγκρίσεις .

Άλλαξα το τίτλο του topic και μετέφερα τις δημοσιεύσεις.
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Τετ 16 Οκτ 2013 - 13:28

Γιωργάκος έγραψε:
kukosg έγραψε:Το προπάνιο είναι πιό καθαρό αλλα λιγώτερο αποδοτικό.
Γιώργο ως προς την απόδοση νομίζω είναι καλύτερη του προπανίου, άλλωστε για το λόγο αυτό το προτιμούν και οι επαγγελματικές κουζίνες εστιατορίων .

δες σε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]το πίνακα τις συγκρίσεις .

Άλλαξα το τίτλο του topic και μετέφερα τις δημοσιεύσεις.
Από τον πίνακα προκύπτει ότι είναι  ίδια.Αποδοτικότερο ενοώ πιό οικονομικό.Τα εστιατόρια δεν το προτιμούν,αλλά είναι υποχρεωμένα γιατί μόνο αυτό βρίσκούν σε 25κιλη φιάλη.Και εγώ σπίτι μου τέτοια χρησιμοποιώ μιά καί δεν μού βάζουν αέριο,γιατί στο οικοδομικό μου τετράγωνο περνάει ο αγωγός από τούς άλλους τρείς δρόμους,αλλά όχι από τον δικό μου.

kukosg

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τετ 23 Ιουλ 2014 - 17:12

Βουτάνιο, Προπάνιο κλπ.

Σε αναζήτηση τις τελευταίες ημέρες για φιάλη υγραερίου για την ψησταριά αλλα και για το τροχοσπιτο και οι απορίες γεννιούνται η μία πίσω από την άλλη.

Προ ημερων πάω να γεμίσω LPG στον Φαρμάκη στα Ιωάννινα και ρωτώ τον υπάλληλο. 

-Πόσο έχουν αυτές εκεί οι φιάλες;
-Αυτές είναι 10 κιλά και στοιχίζει το περιεχόμενο 16 ευρώ.
-Οι άλλες δίπλα;
-Εκείνες δεν είναι υγραέριο, μου λέει. Είναι προπάνιο.
-Δεν είδα να γράφει κάτι διαφορετικό η φιάλη πάνω της, του απαντώ.
-Ολες οι φιάλες μέχρι 10 kg είναι υγραέριο. Από κει και πάνω, οι 13αρες και οι 25αρες είναι προπάνιο.

Ετσι βρέθηκα με 2 απορίες:
1. Υπάρχει διαφορά στο μίγμα; Αν ναι, ξεχωρίζει από την χωρητικότητα της μπουκάλας και ΜΟΝΟ;
2. Ποιό είναι το Ειδικό Βάρος (Ε.Β) του υγραερίου;

Η πώληση του LPG στα πρατήρια γίνεται με το λίτρο. Χθες ας πούμε έβαλα εκεί πάνω με 0,82 €/l.
Η πώληση του υγραερίου σε μπουκάλες γίνεται με το κιλό.
Ρωτάω λοιπόν κι εγώ ποιό είναι το Ε.Β. ώστε να ανήξω την τιμή του κιλού (1,6 €/kg), σε τιμή λίτρου.

Αναζητώντας απαντήσεις βρέθηκα εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] όπου πράγματι αναφέρει την διαφορά ανάλογα με την χωρήτικότητα.

Αν υποθέσουμε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε από τις δύο, το τέλος της υπόθεσης, εγώ τι φιάλη να πάρω; Σε τι διαφέρει το ένα από το άλλο; 

Αφορμης δοθεισης απο διαφορα ποστ αλλα και απο την διαφημιση της Coral, επανερχομαι για το θεμα της τιμης.
Βασιζομενος στο γεγονος οτι το Ε.Β. του μιγματος (βουτανιου προπανιου) που μπαινει μεχρι και στις 10κιλες ειναι 0,45 kg/l, (το Google να ναι καλα) και υπολογιζοντας την τιμη αναπληρωσης της κενης φιαλης (παω δλδ την αδεια και παιρνω μια γεματη), η Coral ζηταει 14 ευρω για τα 5 kg καυσιμου, η για τα 11,1 λιτρα. Αρα πουλαει 1,26 ευρω το λιτρο.
Το ιδιο προιον σε συσκευασια των 10 κιλων, δλδ 22,2 λιτρα, κοστιζει στο μαγαζι της γειτονιας 19 ευρω η στον Φαρμακη 16. Αρα ετσι ερχεται προς 0,856 το λιτρο.

Αυτα προς γνωση και συμμορφωση, διοτι οι διαφημισεις τα παρουσιαζουν πολυ ροδινα και διαφορετικα τα πραγματα.
Batfalcon
Batfalcon

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης