Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Τροχοσκηνη μου
από Patrinos Σήμερα στις 19:06

» Νέος Κ.Ο.Κ.
από friar Σήμερα στις 12:51

» τροχόσπιτο χωρίς αμορτισέρ
από caminador Χθες στις 21:42

» Καλοκαιρινές διαδρομές στην Θεσσαλονίκη
από caminador Χθες στις 20:49

» καταθεση πινακιδων
από caminador Χθες στις 20:40

» Ποδιά τροχοσπίτου
από Batfalcon Χθες στις 14:43

» Συγκόλληση τζαμιού
από Batfalcon Χθες στις 14:39

» Η σκοτεινή πλευρά των φώτων led
από Batfalcon Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 23:46

» Φατσούλα μέσα στη βροχή.
από Γιωργάκος Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 9:26

» ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΚΙ 220 VOLT
από lander474 Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 1:31

» Διασταυρώσεις - Προτεραιότητα
από caminador Τετ 18 Ιουλ 2018 - 20:55

» Πομποδέκτες διοδίων
από Γιωργάκος Τετ 18 Ιουλ 2018 - 20:34

» Ενοικιαση Αυτοκινουμενο για Αυγουστο
από ΠΑΝΟΣ Τρι 17 Ιουλ 2018 - 11:59

» Αναζητηση σκηνης 4-5 ατομων
από tabbert Τρι 17 Ιουλ 2018 - 7:58

» Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια 21/5/2017 με χαρτογράφηση
από caminador Δευ 16 Ιουλ 2018 - 23:16

» Σκηνές οροφής αυτοκινήτου ...
από ilektronikos Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 15:16

» μινι αυτοκινουμενο
από ladakias Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 9:49

» Χαλκιδική: Συλλήψεις για παράνομη ελεύθερη κατασκήνωση
από Scout Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 1:19

» Σκηνή τροχοσπίτου (Μερος 2ο)
από Batfalcon Παρ 13 Ιουλ 2018 - 23:06

» Camping Καλοκαίρι 2018
από Batfalcon Τετ 11 Ιουλ 2018 - 22:33

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Τετ 19 Μαρ 2014 - 12:58

καλώς σε βρήκαμε/ βρήκες Θοδωρή!   smile1 
κρίμα που δεν σε είδαμε στην Πάτρα... sad1 
Νικόλας Μητσόπουλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 19 Μαρ 2014 - 13:00

teohunter έγραψε:Σας ευχαριστω ολους.Το ονομα μου ειναι Θοδωρης και ει μαι νεος τροχοσπιτας.Μολις 2 χρονιες εχω ασχοληθει και ψαχνω να λυσω καποια προβληματακια.

Όλα τα μέλη είναι πρόθυμα Θοδωρή να βοηθήσουν όσο μπορούν στα όποια "προβληματάκια"
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 6 Ιαν 2015 - 20:26

Mία διευκρίνηση...

Οι 2 εστίες της Cramer (η αντίστοιχα οι 3 της Pueblo), ρυθμίζονται όλες μαζί από έναν διακόπτη, σωστά;
Δεν υπάρχει δυνατότητα δηλαδή να ανάψει κανείς μόνο το ένα "μάτι" για να ζεστάνει η να μαγειρέψει σε μία κατσαρόλα.
Τα λέω καλά, η κάνω κάτι λάθος;
H μήπως δεν ενδείκνυται για τέτοιο μαγείρεμα;
Batfalcon

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 6 Ιαν 2015 - 21:27

Μιχάλη, υπάρχει και Cramer με τρία "μάτια", όπως έχω γράψει και στην αρχή ...
... ενδείκνυται για μεγαλύτερες παρέες, αφού "ψήνει" ταυτόχρονα μεγαλύτερες ποσότητες.
Όμως, καίει και περισσότερο υγραέριο, όταν χρησιμοποιείται για λιγότερες ποσότητες !
Γενικά δηλαδή ... είτε μια μπριζόλα ψήσεις,  είτε γεμίσεις όλη τη σχάρα, την ίδια ποσότητα υγραερίου θα κάψεις !!  

Η Cramer είναι πρωτίστως ψησταριά και δευτερευόντως εστία μαγειρέματος.
Υπάρχει ένας καυστήρας (διάτρητος σωλήνας) κάτω ακριβώς από τα "μάτια".
Δεν υπάρχει λοιπόν κάποιος διακόπτης, ή άλλος ρυθμιστής, που να απομονώνει τα "μάτια".
Λειτουργεί, με τον ρυθμιστή (διακόπτη) της όποιας φιάλης.
Εγώ, (... όπως και άλλοι) για πρακτικούς λόγους (... βολεύει δηλαδή  Rolling Eyes ), έχω παρεμβάλει πριν από το μπεκ ...
έναν ακόμη διακόπτη (όπως αυτός που φαίνεται στην φωτογραφία της δικιάς μου) .
Δεν είναι όμως της Cramer !

Βασική επιλογή πάντως, είναι στα πόσα mbar "δουλεύει" ... συνήθως είναι στα 30 mbar.

Την pueblo δεν την γνωρίζω, δεν έχω άποψη.
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 6 Ιαν 2015 - 21:53

ΟΚ, κατανοητό. than1
Batfalcon

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Παρ 16 Ιαν 2015 - 16:48

Μάξιμε, τα εξαρτήματα για την εγκατάσταση των συσκευών υγραερίου, από που τα προμηθεύτηκες;
Χρειάζομαι κι εγώ ένα διακλαδωτή για μετά τον ρυθμιστή και ίσως και κάποια άλλα σχετικά.
Batfalcon

Δημοσίευση από traveller Την / Το Παρ 16 Ιαν 2015 - 17:30

Μιχαλη .............

Ολα τα ανταλλακτικα και τα εξαρτηματα μπορεις να τα παρεις απο εκει που θα αγορασεις την ψησταρια ... cook
Τα εχουν ολοι -ολα ...

Αντε και καλα ψησιματα !!!!
traveller

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Παρ 16 Ιαν 2015 - 17:57

Ψησταριά βρήκαμε Γιώργο. Τώρα χρειάζεται "προσαρμογή".
Batfalcon

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Σαβ 17 Ιαν 2015 - 9:28

Batfalcon έγραψε:Μάξιμε, τα εξαρτήματα για την εγκατάσταση των συσκευών υγραερίου, από που τα προμηθεύτηκες;
Χρειάζομαι κι εγώ ένα διακλαδωτή για μετά τον ρυθμιστή και ίσως και κάποια άλλα σχετικά.
Μιχάλη, την Cramer, μαζί με τα άλλα της εξαρτήματα και παρελκόμενα, την έχω αγοράσει απ' έξω.
Στην Γερμανία την πρωτοείδα (Μόναχο), εδώ "ήρθε" πιό μετά.
Όπως ανέφερε και ο Γιώργος (Aigagros), υπάρχουν όλα και μάλιστα ετοιμοπαράδοτα, στις εμπορίες τροχόσπιτων.  

Επίσης, καλό είναι για λόγους ασφάλειας, ο ρυθμιστής και οι πλαστικοί σωλήνες, μετά από 7-8 χρόνια χρήσης,
να αντικαθίστανται με καινούργια ... αυτός είναι και ο λόγος της αναγραφόμενης ημερομηνίας παραγωγής τους.  
Maximos
Admin

Δημοσίευση από andreas276 Την / Το Πεμ 4 Αυγ 2016 - 3:55

Καλησπέρα σας και απο εμένα.Ξέθαψα μια cramer που είχε χρόνια παρατημένη ο πατέρας μου και μετά από μια καλή αναπαλαίωση έφτασε η ώρα να ασχοληθώ με την σύνδεση της.Θέλω να μάθω τι ρυθμιστή πρέπει να βάλω καθως αυτή γράφει επάνω 50mbar και στο εμπόριο εχω βρει 30mbar 50mbar καθώς και ρυθμιζόμενους με 20-60mbar ακόμα και άλλους με μανόμετρο για την ένδειξη της μποτίλιας.

andreas276

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 4 Αυγ 2016 - 9:30

Θα βάλεις ρυθμιστή 50 mbar (το γράφει όπως λες) μην πάρεις με μανόμετρο , το μανόμετρο δείχνει την πίεση της φιάλης και όχι τη ποσότητα που περιέχει .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 4 Αυγ 2016 - 9:31

andreas276 έγραψε:Καλησπέρα σας και απο εμένα.Ξέθαψα μια cramer που είχε χρόνια παρατημένη ο πατέρας μου και μετά από μια καλή αναπαλαίωση έφτασε η ώρα να ασχοληθώ με την σύνδεση της.Θέλω να μάθω τι ρυθμιστή πρέπει να βάλω καθως αυτή γράφει επάνω 50mbar  και στο εμπόριο εχω βρει 30mbar 50mbar καθώς και ρυθμιζόμενους με 20-60mbar ακόμα και άλλους με μανόμετρο για την ένδειξη της μποτίλιας.
Γεια σου Αντρέα,
Όλες οι Cramer, μιας κάποιας ηλικίας ... Rolling Eyes ... είναι στα 50 mbar.
Για να δουλεύει σωστά λοιπόν, θα πρέπει να πάρεις ρυθμιστή στα 50 mbar.
Ρίξε μια ματιά και στην πρώτη σελίδα του θέματος, όπου υπάρχου και φωτογραφίες.
Στα 50 mbar,  είναι και η δική μου
Maximos
Admin

Δημοσίευση από andreas276 Την / Το Πεμ 4 Αυγ 2016 - 16:07

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!!!!ΝΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΠΛΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ 20-50mbar ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΜΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΜΕΙΓΜΑΤΟΣ 10Kg ΥΠΟΨΗΝ ΕΤΣΙ...ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΕΤΕ ΕΝΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΩΝ 50mbar ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΤΗΝ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑ ΕΤΣΙ;ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

andreas276

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 4 Αυγ 2016 - 16:56

andreas276 έγραψε:ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΕΤΕ ΕΝΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΩΝ 50mbar ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΤΗΝ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑ ΕΤΣΙ;ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Θα χρειαστείς μπύρες και είσαι Ο.Κ. Very Happy
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 4 Αυγ 2016 - 16:57

Στην περίπτωσή σου, δεν νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσει ένας ρυθμιζόμενος ρυθμιστής.
Ένας απλός, μόνιμα στα 50 mbar είναι αρκετός.
Καλό θα είναι να γράφει Butan/Propan, να είναι δηλαδή και για Βουτάνιο και για Προπάνιο
και το λάστιχο να είναι βιδωτό, να μην χρησιμοποιήσεις δηλαδή κολιέδες, για να το στερεώσεις.

Άντε ... και καλά ψησίματα

ΥΓ :
Μην σε μπερδεύει, το ότι έχω δύο ρυθμιστές ...
Απλά, χρησιμοποιώ τον αντίστοιχο ανάλογα με την χρήση που θέλω ...
Ο σταθερός στα 50 mbar, είναι τοποθετημένος μόνιμα στη μεγάλη φιάλη του τροχόσπιτου ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

... και ο ρυθμιζόμενος, κάτω αριστερή φωτογραφία στα 25-50 mbar,  (ο οποίος είναι με Γερμανικό πάσο) ...
... μαζί με τον αντάπτορα (δεξιά) για μια φορητή φιάλη (... την 3λιτρη της Campingaz ή την 5κιλή της GoGas).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Maximos
Admin

Δημοσίευση από andreas276 Την / Το Σαβ 6 Αυγ 2016 - 10:09

Κύριε Μάξιμε καλημέρα.Σας έχω στείλει στην σελίδα taxidiarides tou fb μήνυμα με φωτογραφίες της cramer μου.Περθ.ένω απάντηση σας.

andreas276

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Σαβ 6 Αυγ 2016 - 17:37

Maximos έγραψε:Για τους κατόχους ψησταριάς υγραερίου  CRAMER , οι οποίοι χρησιμοποιούν και την σούβλα της ...
... ένα αρκετά βολικό και χρήσιμο εξάρτημα είναι και το  παρακάτω ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Είναι ένα μοτεράκι, που προσαρμόζεται επάνω στην ψησταριά, (...υπάρχουν αντίστοιχες υποδοχές),
και φροντίζει ... να γυρίζει την σούβλα ... ξεκούραστα ... !!  Cool 
Το συγκεκριμένο, λειτουργεί ... είτε με απλή μεγάλη μπαταρία  (τύπου  LR 20  1,5 V),
είτε με  ρεύμα 220 V μέσω του αντίστοιχου μετασχηματιστή (... όπως στην φωτογραφία).

Μια πιο οικονομική λύση, όπου κυκλοφορεί στο εμπόριο, αλλά και στους "τροχοσπιτίσιους" καταλόγους,
είναι και το απλό ... μόνο το μοτεράκι δηλαδή ...

που χρειάζεται μόνο την μπαταρία.

Υπόψη, ότι με μια μπαταρία ... ετοιμάζονται αρκετά σουβλίσματα ...  Wink 

Να θυμίσω, ότι η CRAMER , έχει και τον παρακάτω τύπο σούβλας ...
... όπου και με αυτόν ... ετοιμάζονται εξαιρετικοί μεζέδες ... !!!

Καλή σας όρεξη ... !

απλοο μοτερ μπαταριας 6 ευρω 

μοτερ μπαταριας -ρευματος 20 ευρω 

το απλο μοτερ μπαταριας 1,5 βολτ to κανουμε μονοι μας με ενα παλιο τροφοδοτικο p/c 220  

to ρευμα που μπορουν να δουλευουν τα μοτερ ειναι 3,3 βολτ .αρα μετραμε το ρευμα του τροφοδοτικου στα καλωδια να εχουμε ταση 3,3 βολτ
ladakias

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Σαβ 6 Αυγ 2016 - 18:11

ladakias έγραψε:
το απλο μοτερ μπαταριας 1,5 βολτ to κανουμε μονοι μας με ενα παλιο τροφοδοτικο p/c 220  

to ρευμα που μπορουν να δουλευουν τα μοτερ ειναι 3,3 βολτ .αρα μετραμε το ρευμα του τροφοδοτικου στα καλωδια να εχουμε ταση 3,3 βολτ

Τάκη όταν τα μοτέρ δουλεύουν με 1,5 V και τα συνδέσεις στα 3,3 V θα δουλέψουν με διπλάσιες στροφές για λίγο και θα καούν .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Σαβ 6 Αυγ 2016 - 19:05

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:
ladakias έγραψε:

Τάκη όταν τα μοτέρ δουλεύουν με 1,5 V και τα συνδέσεις στα 3,3 V θα δουλέψουν με διπλάσιες στροφές για λίγο και θα καούν .
δεν παθαινουν τιποτα τα εχω ετσι πολλα χρονια οπως βλεπεις και στις φωτο .[καιγονται μονο στα 5.5 βολτ εχω κανει τεστ.]
ladakias

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης