www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

+12
almak
Athanatos
Cissy 242
caminador
traveller
diamantino
Patrinos
Maximos
Masterless
Georgedim
Γιωργάκος
Γιώργος
16 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Τρι 2 Ιουλ 2013 - 21:03

georgedim έγραψε:
Ας έχουμε, από εδώ και πέρα, σαν χρυσό κανόνα ότι : η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία θέμα θέλησης.
Γιώργο ... αυτό το τελευταίο ... πολύ μου άρεσε !
Ευκαιρία λοιπόν ... να το κάμουμε,  σκοπό ζωής ...  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από caminador Τρι 2 Ιουλ 2013 - 22:08

Μόλις θα προσαρμοστούμε στη νέα κατάσταση Θα χαλαρώσουμε. Είναι δύσκολο να ξεχάσουμε τα μεγαλεία που πέρασαν, πριν δυο καλοκαίρια στον Καναδά αισθανόμουν πλουσιότερος από τον μέσο Αμερικάνο τώρα... πρέπει να προσαρμοστώ... τα "είδη", στο διάβα της ιστορίας, που δεν προσαρμόστηκαν στο "περιβάλλον" εξαφανίστηκαν...δεν έχουμε άλλη επιλογή.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Τετ 3 Ιουλ 2013 - 0:38

caminador έγραψε:
... τα "είδη", στο διάβα της ιστορίας, που δεν προσαρμόστηκαν στο "περιβάλλον" εξαφανίστηκαν
...δεν έχουμε άλλη επιλογή.
... yes5  ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από diamantino Τετ 3 Ιουλ 2013 - 1:05

georgedim έγραψε:Γιώργη μου, καρντάση μου, συνπάσχοντα ελευθεροεπαγγελματία φίλε μου, για ακόμη μια φορά τα συγχαρητήρια μου, για την τόσο ....γλαφυρά καυστική , προσέγγιση της καθημερινότητας μας.

updown1 

Αν και ...."ΔΕΝ τα φάγαμε μαζί τους", θεωρώ (....προσωπική εκτίμηση, ...συγχωράτε με !!! Embarassed  ) ότι είμαστε συνυπεύθυνοι για το σημερινό μας κατάντημα, από τη θέση ότι ....τσιμπήσαμε το εικονικό δόλωμα της "ευδαιμονίας", κάτι που είναι απόλυτα συμβατό με την ανθρώπινη φύση, παραβλέποντας όμως και χάνοντας εντελώς την "αυτάρκεια", ....μια διαχρονική αξία που φροντίζει να δίνει ....αξία και δυνατότητα επιλογών στη ζωή μας και κάτω από αυτές τις συνθήκες της εικονικής πραγματικότητας που ζούσαμε τα τελευταία χρόνια, ανόητα ....επιτρέψαμε την άλωση αξιών και θεσμών και στη συνέχεια ....την καταβαράθρωση της ζωής μας, που είχαμε δημιουργήσει πάνω σε αυτό το πρότυπο.

Ο ...μεγάλος Οδυσσέας Ελύτης, είχε πει πολύ σοφά : "Την άνοιξη αν δεν την βρεις, τη φτιάχνεις" και κάτω από αυτή τη θεώρηση, σε συνδυασμό με τη σημερινή μας κατάσταση και όσα έχουμε μάθει, ....αν έχουμε μάθει scratch , θα πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά και να συνεχίσουμε με περισσή υπομονή και επιμονή, χαμογελώντας σαρδόνια στο παρελθόν και αυτά που ζήσαμε.

Μια τριακονταετής έρευνα του παν/μίου Harvard, που αφορούσε ανθρωπολογικά, ψυχολογικά χαρακτηριστικά και στοιχεία της προσωπικότητας και είχε δημοσιευτεί το 2009 (Triumphs of Experience), είχε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η οικειότητα στις σχέσεις μας και η κοινωνική προσήνεια είναι αυτή, που μακράν όλων των άλλων, χαρίζει ευτυχία και υγεία στον άνθρωπο. 
Από αυτά τα δύο, οι περισσότεροι εδώ μέσα, ....ως ανάλαφροι "αιώνιοι" έφηβοι τα διαθέτουμε σε περίσσεια.

Μας ....έκλεψαν και μας στερούν τα ΥΛΙΚΑ αγαθά που αποκτήσαμε και είχαμε συνηθίσει, ας μην επιτρέψουμε ΠΛΕΟΝ να μας στερήσουν το χαμόγελο, την αισιοδοξία, τα όνειρα, την ευτυχία !!!

Ας έχουμε, από εδώ και πέρα, σαν χρυσό κανόνα ότι : η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία θέμα θέλησης.


+1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από diamantino Τετ 3 Ιουλ 2013 - 1:06

caminador έγραψε:Μόλις θα προσαρμοστούμε στη νέα κατάσταση Θα χαλαρώσουμε. Είναι δύσκολο να ξεχάσουμε τα μεγαλεία που πέρασαν, πριν δυο καλοκαίρια στον Καναδά αισθανόμουν πλουσιότερος από τον μέσο Αμερικάνο τώρα... πρέπει να προσαρμοστώ... τα "είδη", στο διάβα της ιστορίας, που δεν προσαρμόστηκαν στο "περιβάλλον" εξαφανίστηκαν...δεν έχουμε άλλη επιλογή.

 +1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 3 Ιουλ 2013 - 13:52

almak έγραψε:
georgedim έγραψε: ..............................
Ας έχουμε, από εδώ και πέρα, σαν χρυσό κανόνα ότι : η απαισιοδοξία είναι θέμα διάθεσης, ενώ η αισιοδοξία θέμα θέλησης.

Mε βρίσκεις απολύτως - μα απολύτως- σύμφωνο.
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Συμφωνώ απόλυτα με τον Αλέξη που συμφωνεί απόλυτα με τον Γιώργο, (georgedim), και που μαζί τους συμφωνεί και ο Πρόεδρος. Rolling Eyes 


Αυτή η άτιμη η αισιοδοξία όμως Γιώργη μου, (georgedim), που είναι θέμα θέλησης, δεν είναι κουστουμάκι που το προβάρεις και το φοράς . . .  Πολύ με παιδεύει ρε παιδιά αυτή η αισιοδοξία και κάπου την έχω ψιλοχάσει εσχάτως, αν και θεωρούμαι, (σαν γνήσιος ανάλαφρος Razz ), φύσει αισιόδοξο άτομο  ! ! . . . Το παλεύω από δω  . . .  το φέρνω από κει  . . .  δεν σας κρύβω όμως ότι έρχονται στιγμές που νταουνιάζομαι  . . .   Ειδικά όταν το σπίτι σου καταντάει μυρμηγκοφωλιά από τα σουσάμια ! ! . . . 


Που θα πάει . . .  που θα πάει  . . .  που θα βγεί  . . .  θα γυρίσεις και γιά μας παλιοζωή ! ! . . . Αντε να δούμε scratch ! ! . . .






Βρέέέέ  . . . βρέέέέ  . . .  βρέέέέ   . . .  καλωστόν τον Αλεξανδρούκο ! ! cheers  Καταυλακία θα είμαι τον Αύγουστο γιά να σιγοβράσω Razz     . . .  Αν θες να σιγοβράσομε μαζί χτύπα τηλέφωνο  . . .   θα το χαρώ και θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα. Very Happy   bounce   Basketball 

Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από caminador Τετ 3 Ιουλ 2013 - 20:31

Αγαπητοί φίλοι να συμπληρώσω μια και συμμάχησαν οι δυνάμεις του σύμπαντος,παρ`ότι το σπίτι μου έχει μετατραπεί σε "νοσοκομείο" ο φάδερ μου 93 y.o. μετά από κάταγμα ισχίου πριν 40 ημέρες, κατόρθωσα και πήγα 6 ημέρες αναγνωριστικό, με γκρουπ Ρουμανία και 6 ημέρες μόνοι μας σε ξενοδοχείο στη FYROM, φυσικά πέρασα πολύ καλά και ως εκ θαύματος εκεί αισθανόμουν και πάλι πλούσιος, αδέρφια υπάρχουν και χειρότερα!
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 3 Ιουλ 2013 - 23:10

caminador έγραψε:Αγαπητοί φίλοι να συμπληρώσω μια και συμμάχησαν οι δυνάμεις του σύμπαντος,παρ`ότι το σπίτι μου έχει μετατραπεί σε "νοσοκομείο" ο φάδερ μου 93 y.o. μετά από κάταγμα ισχίου πριν 40 ημέρες, κατόρθωσα και πήγα 6 ημέρες αναγνωριστικό, με γκρουπ Ρουμανία και 6 ημέρες μόνοι μας σε ξενοδοχείο στη FYROM, φυσικά πέρασα πολύ καλά και ως εκ θαύματος εκεί αισθανόμουν και πάλι πλούσιος, αδέρφια υπάρχουν και χειρότερα!

 Πίστεψέ με, τους πλησιάζουμε γοργά και εννοώ την ένδεια...
 Άσε που το "υπάρχουν και χειρότερα" δεν καλυτερεύει επ ουδενί τον τρόπο ζωής μου... eye
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 4 Ιουλ 2013 - 10:56

Γιώργος έγραψε:.....Αυτή η άτιμη η αισιοδοξία όμως Γιώργη μου, (georgedim), που είναι θέμα θέλησης, δεν είναι κουστουμάκι που το προβάρεις και το φοράς . . .  Πολύ με παιδεύει ρε παιδιά αυτή η αισιοδοξία και κάπου την έχω ψιλοχάσει εσχάτως, ......

Γιώργη μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα και ....έχεις το δίκιο σου.

Σίγουρα η αισιοδοξία και η θετική ψυχολογία, για να υπάρχουν (....υπάρξουν) πρέπει να βασίζονται πάνω σε κάποια δεδομένα και προοπτικές, αλλιώς καταντούν ....ηλιθιότητα.
Δυστυχώς οι σημερινές προοπτικές και τα δεδομένα ....δεν συνάδουν Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad .

Όμως επειδή από τη ....φύση μας, είμαστε αισιόδοξοι Very Happy Very Happy , .....ας αλλάξουμε τουλάχιστον τον τρόπο σκέψεως μας.

Ας σκεφτούμε :
- "θα αυτοσχεδιάσω (-ουμε)....", αντί του  "πώς θα τα καταφέρω (-ουμε)....",
- "θα ζητήσω βοήθεια....", αντί του  "δεν μπορώ να τα καταφέρω...."
- "θα προσπαθήσω και ότι γίνει....", αντί του  "δεν πρόκειται να πετύχει....",
- "θα αναθεωρήσω τις προτεραιότητες μου....", αντί του  "χωρίς αυτά καταστράφηκα .....",
- "μπορώ....", αντί του   "δεν έχει νόημα....", 
- το "πολυφορεμένο" : το ποτήρι είναι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. 

Η ζωή μας βρίσκεται μπροστά και μας ανήκει, ....στο παρελθόν βρίσκονται μόνο οι αναμνήσεις και οι εμπειρίες και ...στο σήμερα ο σχεδιασμός.

Προσοχή όμως τη θετική σκέψη για να έχει νόημα και ουσία, πρέπει να ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να την ακολουθεί πράξη και δράση

Παρακολουθείστε προσεκτικά το παρακάτω .....εμπνευσμένο video (...δυστυχώς είναι στα Αγγλικά, αλλά ....) :




 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 4 Ιουλ 2013 - 13:40

georgedim έγραψε:

Ας σκεφτούμε :
- "θα αυτοσχεδιάσω (-ουμε)....", αντί του  "πώς θα τα καταφέρω (-ουμε)....",
- "θα ζητήσω βοήθεια....", αντί του  "δεν μπορώ να τα καταφέρω...."
- "θα προσπαθήσω και ότι γίνει....", αντί του  "δεν πρόκειται να πετύχει....",
- "θα αναθεωρήσω τις προτεραιότητες μου....", αντί του  "χωρίς αυτά καταστράφηκα .....",
- "μπορώ....", αντί του   "δεν έχει νόημα....", 
- το "πολυφορεμένο" : το ποτήρι είναι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. 

 

 Γιατρέ μου μ' αρέσεις cheers  ! ! . . .   Ελικρινά ! ! . . .  Εχεις ένα μοναδικό τρόπο σκέψης Rolling Eyes  και τοποθετείς όμορφα τα πράματα πάνω σε αισιόδοξες βάσεις  ! ! . . .   Κάπως έτσι πρέπει να είναι ο σωστός τρόπος σκέψης όλων μας την σήμερον ημέραν, γιατί αλλιώς θα λαλήσομε ! ! . . .

Να είσαι καλά Γιώργη μου  . . .   να είμαστε όλοι καλά  . . . και να το παλεύομε όσο και όπως μπορούμε.
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 4 Ιουλ 2013 - 17:47

Πολύ ωραίο το video Γιώργο (georgedim).
... λέει πολλά περισσότερα, από όσα δείχνει ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Παρ 5 Ιουλ 2013 - 10:36

Kεσάτια λοιπόν Mad  . . .  Μεγάλα κεσάτια Mad  ! ! . .   Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται scratch  . . .  Τι αναδουλειά είναι αυτή πιά ;  Αντε με τον patrinos το καταλαβαίνω γιατί, σου λέει ο άλλος δεν βαριέσαι τα φέρνω βόλτα και με το τροχόσπιτο Rolling Eyes   . . .  Μένω εκεί, Rolling Eyes  άμα λάχει το νοικιάζω, Rolling Eyes  (ειδικά άμα είναι fend όπως του επίτιμου το νοικιάζω και σε τσιγγάνους Razz  ),  και κονομάω καλά ! !    Το πολύ - πολύ να σκάψω παραδίπλα να κάνω κι’ ένα βόθρο γιά να βολεύομαι Rolling Eyes  . . .  Που να τρέχω τώρα να σκάω ένα κάρο λεφτά για ν’ αγοράζω μαιζονέτα από τον patrinos και μετά να μ’ αρπάζει και να με κουτουπώνει ασύστολα ο Στουρνάρας με τα χαράτσια του. Mad  

Με μένα όμως γιατί αυτά τα κεσάτια scratch  ; Επαψε ο κόσμος να τσακώνεται και δεν μας χρειάζεται Rolling Eyes   ;  . . . Όπως και με σένα τι γίνεται γιατρέ μου, (georgedim) ;  Ακόμα αρρωσταίνει ο κόσμος ή το έχει αραιώσει λόγω της κρίσης ; Rolling Eyes 



Επανέρχομαι λοιπόν στα κεσάτια  . . . Τι νομίζετε τελικά . . .   Μόνον σουσάμι κονόμησα ; . . .   Χα Very Happy  ! ! . . .  Το άλλο με τον επιχειρηματία που έχει την γνωστή επιχείρηση με την επωνυμία «ο χάρος βγήκε παγανιά»Shocked  Shocked  δεν σας το είπα  . . .   

Καλός πελάτης και καλό παληκάρι ο ΠλούτωναςWink   . . .   Εργολάβος κηδειών ! ! . . .   Πάντα καλοντυμένος με το μαύρο του το κοστουμάκι, το άσπρο κολλαρισμένο πουκάμισο, τις άσπρες του καλτσούλες, (όπως στο χωριό του που ήταν ντυμένος πάντα "κυριακάτικος" Razz  ), το θλιμμένο αλλά γεμάτο κατανόηση και συμπαράσταση βλέμμα του και κυρίως την ακριβή και δυνατή κολώνια του Calvin Klein Etermity for Men που άπαξ και σου κάνει χειραψία μυρίζεις μετά κι’ εσύ για ένα χρόνο . . . Πολλά λεφτά ο Πλούτωνας . . .   Παραλής . . .  Τα φύσαγε ! !

Και νοικοκύρης cheers  . . .   άάάάάάάά όλα κι’ όλα cheers  . . .   λίρα εκατό  cheers  . . .  φερέγγυος και συνεπής στους λογαριασμούς του . . . 
-  Τι σου οφείλω . . . 
-  Κάνω την λογαρία εγώ  . . . Τόσα του λέω . . .
-  Μάλιστα μου λέει  . . .  Και βγάζει και μου δίνει τα μισά   . . .
-  Τα άλλα μισά του λέω.
-  Ελα μωρέ μου λέει, εδώ είμαστε δεν θα χαθούμε  . . . Ανθρωποι είμαστε, ζωή και θάνατο έχομε Shocked  . . .  όλο και κάποιος θα πεθάνει Shocked  θα τα κλείσομε στις κηδείες, Shocked  στα μνημόσυνα Shocked  και στα κόλλυβα. Shocked  Shocked  Shocked   


Εφτυσα τον κόρφο μου δέκα φορές affraid    . . .  Του τα χάρισα τα άλλα μισά και έφυγα . . .   Να πω την αμαρτία μου πάσχω από κλειστοφοβία Embarassed    και μόνον με την σκέψη Rolling Eyes  ότι θα βλέπω τα ραδίκια ανάποδα κλεισμένος μέσα στα μαύρα σκοτάδια κόπηκε η αναπνοή μου και αγριεύτηκα Shocked  . . . Ανατρίχιασα ολόκληρος και τα μαλλάκια μου σηκώθηκαν σούζα όπως τα μαλλιά του fido-dido σ’ εκείνη την παλιά διαφήμιση Very Happy  ! ! . . .    Γιατί, μεταξύ μας δεν γουστάρω καθόλου τέτοιες καταστάσεις και αλισβερίσια με επιχειρήσεις που έχουν επωνυμίες "ο καλός παράδεισος", "η τελευταία φροντίδα", "ο νάρκισσος" κλπ. κλπ.   . . .   Παρεπιπτόντως τον θυμάστε τον fido - dido με τα μονίμως σούζα μαλλιά του λες και έβλεπε ταινία γκραν γκινιόλ ;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]





Οσα μνημόνια λοιπόν και να φάω στο κεφάλι Rolling Eyes , δεν την αλλάζω και δεν την χαλαλίζω την ζωούλα μου όπως έγραφα σ’ αυτές εδώ τις σελίδες, σε κάποια αλλαγή του χρόνου που περάσαμε μαζί μέσα από την internetική παρέα μας, τα οποία τα θυμήθηκα και σας τα παραθέτω αυτούσια, έτσι για να κάνω και το χατήρι του georgedim με τις, (όντως), επιτυχημένες συνταγές αισιοδοξίας του :


" . . . Παλιοζωή, παλιόκοσμε και παλιοκοινωνία Mad  ! ! ! . . . Λιτότητα, κόντρα λιτότητα, δουλειά, στεναχώριες, γραμμάτια και επιταγές, δάνεια καταναλωτικά, δάνεια στεγαστικά, κάρτες πιστωτικές, απαιτήσεις, αρρώστειες, νεύρα, γκρίνια, γιατροί και φάρμακα, δικηγόροι και δικαστήρια, φόροι και περικοπές μισθών . . .  τουτέστιν καταπίεση μαύρη . . .  κατάμαυρη . . .  Καμιά φορά ρίχνομε πάνω σ' αυτά και λίγο σάλτσα γιά να τα γλυκάνομε Πρόεδρέ μου, ("Δόξα τον Μεγαλοδύναμο την υγειά μας νάχομε" ή "δεν βαριέσαι βρε αδελφέ"), αλλά η ψυχούλα μας το ξέρει.

Κι' όμως . . .  είναι όμορφα ρε παιδιά Very Happy  ! ! ! . . . Τα καταπράσινα έλατα, η μεγάλη απλωμένη θάλασσα, η γη που χρυσίζει το κατακαλόκαιρο, το τραγούδι των τζιτζικιών που τραγουδάνε μονότονα μέσα στο λιοπύρι, το camping και τα ταξίδια μαςVery Happy  . Και καμιά φορά, βλέποντας τα ηλιοβασιλέματα, τις μεγάλες γαλήνιες λίμνες και τα ορμητικά ποτάμια ή όταν μας σπάνε την μύτη κάτι καλοψημένα μπουμπάρια Πηλιορείτικα, κοκορέτσια, γαρδούμπες, γαριδομακαρονάδες, η πάλι όταν σβήνομε την δίψα μας το κατακαλόκαιρο με κάτι παγωμένες μοναστηριακές ή έρχεται στην μύτη μας η γλυκειά μυρωδιά των τσιπουράδικων της πατρίδας μου  . . .  έέέέέέέ τότε  . . . τότε λέμε "ωραία είναι η ζωή" Very Happy  . . .  αυτή η άτιμη η ρημάδα η γλυκειά η ζωή Very Happy  ! ! ! . .   

Κι΄όταν περνάν τα χρόνια κι΄έρχεται κανένας να μας ψιθυρίσει ότι θα τα αφήσομε όλα αυτά γιά ένα άλλο μεγάλο ταξίδι που δεν έχει γυρισμό Crying or Very sad  , τότε μας πιάνει ένα καραμπινάτο νταράκουλο και ένα παγωμένο σύγκρυο που κανονικά δεν θα έπρεπε να το αισθανόμαστε αφού είναι "παλιοζωή" . . . "παλιόκοσμος" . . . και "παλιοκοινωνία".



"Η ζωή είναι ωραία" λοιπόν, (ακόμα και με τα μνημόνιά της),   γιά να θυμηθούμε και λίγο τον Μπελίνι στην ομώνυμη, τρυφερή και όμορφη, κινηματογραφική ταινία το τραγουδάκι της οποίας, (σε Ελληνική έκδοση), σας το αφιερώνω μπας και ξεκουμπιστεί από πάνω μας αυτή η μουντρουχοσύνη που μας έχει κατασακατέψει.

 
Δες πιο πέρα κι' απ' το φως.
Δες δεν είσαι μοναχός.
Δες πιο πέρα κι' απ’ τον πόνο
τη νύχτα που περνά,
σα γέλιο μάννας, μάννας που γεννά.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
 
Δες μ'  ένα βλέμμα πόσα λες
δεν ξοφλήσαμε, μην κλαις
και πιάσε πάλι το χορό.
. . . . . . . . . . . . .




 
 
 








 
 
 




 
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Παρ 5 Ιουλ 2013 - 11:07

εγραψες παλη Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 5 Ιουλ 2013 - 14:19

Καλά τα λες Γιώργο μου, αλλά άστο να πάει στον κόρακα με ανατρίχιασες σήμερα ...
Πες μας για κάποιους που σε λίγες μέρες θα βλέπουν αξιοθέέέέατα άλλης  χώρας.  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Και όχι τίποτα άλλο, το αγοράκι φοβάμαι είναι λίγο ατακτούλης ..........
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Maximos Παρ 5 Ιουλ 2013 - 17:24

Τελικά Γιώργο ... μ΄αρέσει ο τρόπος που γράφεις ... Cool 

Κάτι με τα ... σουσάμια ... κάτι με τον φίλο τον Πλούτωνα ...
... σκιαγραφείς χαρακτηριστικά  "πραγματικά" γεγονότα ... Rolling Eyes 
... που δεν απέχουν και πολύ, από το να είναι αληθινά ... ! Wink   

Συνέχισε ... καλά το πας ...  Very Happy 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Παρ 5 Ιουλ 2013 - 17:34

Μου την στρίβει Πρόεδρε Rolling Eyes  όπως όλοι μας  . . .   Αλλά να, ντέρτια και καϋμούς βγάζομε  . . . Ετσι γιά να παν τα φαρμάκια κάτω  . . .   Τουλάχιστον να φαρμακωνόμαστε αλλά να φαρμακωνόμαστε γελώντας. Very Happy 


Κατά πως έκανε και ο Μίκης ο Θεοδωράκης όταν τον μπουζούριαζαν στην εφταετία και τον σκυλόβριζαν στο κρατητήριο . . .  Σας παρακαλώ έλεγε  . . .  βρίστε με  . . .  αλλά στον πληθυντικό σας παρακαλώ και με λίγο χαμόγελο ! ! Very Happy   
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Παρ 5 Ιουλ 2013 - 21:07

 μαζί σας...lol!
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιώργος Κυρ 7 Ιουλ 2013 - 18:03

 
Ουδέν κακόν αμιγές καλού κατά πως έλεγαν οι ενδοξότατοι και σοφότατοι αρχαίοι ημών πρόγονοι Rolling Eyes  . . . Aυτή η οικονομική αναμπουμπούλα έχει και τα καλά της Wink  . . .   Οπως και να το κάνομε σε σηκώνει ρε παιδί μου Wink  . . . Σου τονώνει το ηθικό  . . . Σε κάνει να φαντασιώνεσαι. Wink 
 
Παράλληλα όμως δεν μπορεί, scratch θα ήταν απωθημένο μου από παλιά, ίσως από τα παιδικά μου χρόνια  . . .  Δεν εξηγείται αλλιώς  . . .  Γιατί, όσο το σκέφτομαι Rolling Eyes , τόσο με εξιτάρει και μ’ ανεβάζει το γεγονός, ότι τώρα που μεγάλωσα, έγινα κι’ εγώ, (επιτέλους - επιτέλους bounce   bounce  ! ! ), "μεγαλοδικηγόρος", όπως λέμε "μεγαλοεργολάβος",  Κώτσομ - patrine, "μεγαλοεπιχειρηματίας"  Γιώργημ - diamantino, "μεγαλογιατρός" Γιώργομ - georgedim,  και "μεγαλοσυνταξιούχος" Πρόεδρεμ, Γιωργάκομ, Νίκομ - masterless, Επίτιμεμ και καινούργιε φίλε Δημητράκη Ηλιόπουλε . . .
 
Bέέέέέέέέβαια lol!  ! ! . . .  Μου το έχουν πεί, μου το έχουν εμφυσήσει και μ’ έχουν ξεσηκώσει  σοβαροί άνθρωποι  . . .   Κάτι φωστήρες του Υπουργείου Οικονομικών, προεξάρχοντος του κ. Στουρνάρα μας  :  Ελα δω κυρ Δικηόρε, (ή κυρ γιατρέ ή κυρ εργολάβε), άμα δεν κονομάς εκατό χιλιάδες, (100.000), ευρά τον μήνα, τότε τι τόθελες το δικηγορλίκι Cool ;  . . .   Ισα - ίσα για να μας πρήζεις  τα ούμπαλα ; . . .  Αντε πάενε ρε κοπρίτη και γίνε γκαρσόνι, να περνάς καλύτερα και να ζήσεις και περισσότερο Cool  ! ! . . . Απαξ και θες να το παίζεις Δικηόρος θα πλερώσεις ρε χαμένε . . .  ά χαμένε ! ! . . . Γιατί τα βίτσια πλερώνονται ρε γύφτο Shocked  ! ! (και πάλι συγνώμην Σίσυ μου αλλά τι να κάνω  . . . το Ρομά δεν μου βγαίνει).  
 
Κι’ έτσι, επειδή τυγχάνω βιτσιόζος, geek  και δεν γίνομαι γκαρσόνι, εξακολουθώ να το παίζω Δικηόρος και να πλερώνω το μάρμαρο Mad  ! ! . . .  Και με την λογική αυτή νάάάάάάάάά  τα τεκμήρια Mad  ! ! . .   Σωστοί, και καλό μου κάνουν Rolling Eyes  ! ! . . . Γιατί με τονώνουν το ηθικό και με φαντασιώνουν, (όπως έγραψα), αφού με εμφανίζουν με δηλωμένα εισοδήματα 1.200.000 ευρώ ετησίως, (100.000 Χ 12 μήνες)  . . .   Νάάάάάάά καμάρι και τουπέ εγώ bounce  ! ! . . .  Και ποιός με πιάνει μετά στην φαντασίωση geek  ! ! . . .  
 

Γράφω αγορεύσεις για ανύπαρκτα κακουργήματα Very Happy  και αφού τελειώσω μ’ αυτά το ρίχνω και στο γράψιμο τραγουδιών του στυλ  "πότε Βούγιας, πότε Κούγιας, δείτε που το γράφει στο γύρισμα της ούγιας" Razz  ή και την μεγάλη επιτυχία μου που έγινε σουξεδάκι, το γνωστό δημώδες "έτσ’ σι θέλου γιόκα μου, μιγαλουδικηγόρου, μι σκάφη, βίλλιες κι ουφσόρ για γλύτωμα του φόρου". Razz  (επισημαίνω - προς άρση τυχόν παρεξηγήσεων -  ότι στην λέξη "βίλλιες" το μυαλό μου κατά την συγγραφή του άσματος πήγε στο sterckeman starlett 370 ce, καθ’ όσον όχι μόνον βίλλα αλλά ούτε κοτέτσι δεν διαθέτω Embarassed ). 
 
Και αφού τελειώνω και μ'  αυτά, μετά στήνομαι και γράφω και στο forum o εξυπνάκιας, για να σας κάνω κι’ εσάς ένα κεφάλι καζάνι Embarassed  . . .  Όμως, με την σημερινή ευκαιρία, ζητάω ταπεινά συγνώμην για το πονοκεφάλια- σμα και σας υπόσχομαι ότι θα σταματήσω οσονούπω, γιατί το κακό μ’ αυτό το topic και με μένα παρατράβηξε Embarassed   ! ! . . .   Θα με ανεχθείτε για δυό δημοσιεύσεις ακόμα, (μην τρομάζεται . . .  αλήθεια σας λέω Very Happy ),  και μετά θα σταματήσω την λογοδιάρροια και τους μονόλογους γιατί πρέπει να ανασκουμπουθώ για τις ετοιμασίες της μεγάλης τροχοσπιτίσιας βόλτας στην Καταυλακία. bounce   bounce  
 

Στο μεταξύ, μ' αυτά και μ' αυτά, έχει χαθεί προ πολλού ο δέκατος τρίτος μισθός Crying or Very sad  και τα επιδόματα Πάσχα και άδειας, τα οποία και αναζητούνται πλην όμως ματαίως, καθ’ όσον δεν ανευρίσκονται αφού τα κατάπιε η μαρμάγκα, (κοινώς η τρόϊκα).  Αυτή όμως η εμμονή σας, (αχχχχχχ αυτή η εμμονή σας Mad ),  στις συγκεκριμένες λεπτομέρειες καταντάει εκνευριστική και μίζερη ! ! . . . Τώρα μ’ αυτά θ’ ασχολούμαστε, τουτέστιν με τον δέκατρίτο μισθό και τις λοιπές λεπτομέρειες Mad  ; . . .  Θα μου πείτε επίσης ότι αυτό το πράμα είχε αντίκτυπο και στην δουλειά μας, γιατί όλα είναι αλυσίδα και ότι αλισβερίσι δεν μπορεί να γίνει όταν δεν υπάρχει σάλιο στην αγορά . . .  Αλλά δεν βαριέσαι Rolling Eyes  . . .  κι' αυτό λεπτομέρεια είναι Κώτσομ - patrine. 
 
Παρ'  όλα αυτά εγώ βολεύτηκα lol!   . . . Εδώ και μήνες για να σκοτώνω την ώρα μου αποφάσισα να σκοτώνω και μύγες Very Happy  . . . Ενεκα η αναδουλειά λοιπόν, πήγα και αγόρασα μιά βολική μυγοσκοτώστρα και εκπαιδεύω τα ανακλαστικά μου Rolling Eyes   . . .   Κάνω την μύγα πατσά με μιά κίνηση ο μεγάλος και καταντάω το κουνούπι ευνούχο άμα λάχει, κόβωντας σύριζα τα αμελέτητα Razz  ! ! (κατά το θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι μαντολάτο) . . .  Τόση μαεστρία bounce  ! ! . . .    Ούτε σαμουράϊ να ήμουν bounce  ! !
 
Καλά, (θα με ρωτήσετε scratch ),  δεν πατάει άνθρωπος στο γραφείο ;  Πώς να πατήσει άνθρωπος στο γραφείο ρε παιδιά Crying or Very sad  ; . . .   Εμ βέβαια, (σκέφτεται ο άλλος Rolling Eyes ), 1.200.000 ευρώ κονομάει ετησίως ο μπαγάσας ! ! . . .   Τουτέστιν και μεθερμηνευόμενον τυγχάνει μεγαλοδικηγόρος Shocked  ! ! . . . Που να τρέχω τώρα σ’ αυτόν εγώ η πλέμπα. Με το "καλημέρα" θα με ξυρίσει Shocked  και θα με πάρει και το σώβρακο ή το σκάλπ όπως κάνουν οι Ινδιάνοι στο Λούκυ Λουκ Shocked   . . .  Εξ άλλου δεν θα ευκαιρεί Rolling Eyes  αφού σίγουρα θα τον ζαλίζει ο Ροκφέλερ με τις δουλειές του  . . .  Και το κυριώτερο, στο γραφείο του θάχει μιά ουρά μέχρι τον Βαρδάρι Rolling Eyes  ! ! . . .
 

Μωρέ καλά τόλεγα εγώ scratch . Εχουν και οι μεγαλοδικηγόροι τα προβλήματά τους Rolling Eyes  ! ! Για πες μου όμως σε παρακαλώ Γιώργο μου - georgedim ;  . . .   Κι'  εσείς οι μεγαλογιατροί τα ίδια τραβάτε scratch  ;
 
 
 
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 7 Ιουλ 2013 - 18:16

Γιώργο μου ασε εμάς τους συνταξιούχους είμαστε για t cry
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013  . . .  σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Moνόλογοι στην Ελλάδα του 2013 . . . σκέψεις - συναισθήματα - καταστάσεις

Δημοσίευση από Patrinos Κυρ 7 Ιουλ 2013 - 19:45

Γιώργος έγραψε: 
  . . .  Και το κυριώτερο, στο γραφείο του θάχει μιά ουρά μέχρι τον Βαρδάρι Rolling Eyes  ! ! . . .
 Εγώ το έλυσα πρόβλημα, έβαλα μηχάνημα σαν αυτά που έχουν στην τράπεζα και δίνει χαρτάκια προτεραιότητας.Razz bounce Very Happy 
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης