Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Να πιούμε μια μπύρα
από vzol48 Σήμερα στις 18:48

» Θεσσαλονικείς γονείς μαζί με την επτάχρονη κόρη τους θα κάνουν τον γύρο του κόσμου με ένα IVECO
από friar Χθες στις 21:10

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από caminador Πεμ 19 Σεπ 2019 - 22:31

» Πάνελ
από Georgedim Κυρ 15 Σεπ 2019 - 12:28

» Καλοκαίρι 2019
από Batfalcon Παρ 13 Σεπ 2019 - 23:29

» το καινούργιο California 6.1
από aisxylos Πεμ 12 Σεπ 2019 - 18:51

» Διακοπές στο Δρέπανο
από caminador Κυρ 8 Σεπ 2019 - 19:49

» Βόρεια Εύβοια και Χαλκιδική 2019
από Νικόλας Μητσόπουλος Κυρ 8 Σεπ 2019 - 19:25

» Αυτοί διοικούν τις τοπικές κοινωνίες.
από ladakias Κυρ 8 Σεπ 2019 - 11:08

» Το κάμπινγκ ως Ελληνική μικροκοινωνία
από caminador Πεμ 5 Σεπ 2019 - 22:07

» Νομοθεσία περί Στάθμευσης & Εγκατάστασης
από aisxylos Δευ 2 Σεπ 2019 - 19:35

» Γύθειο- Μάνη
από Georgedim Δευ 2 Σεπ 2019 - 13:05

» camping or parking?
από Georgedim Δευ 12 Αυγ 2019 - 21:40

» Πωλείται τροχόσπιτο
από apostolos Δευ 12 Αυγ 2019 - 11:40

» Η ρύθμιση για την έλξη όλων των ρυμουλκούμενων και ημιρυμουλκούμενων οχημάτων
από ladakias Τρι 30 Ιουλ 2019 - 17:31

» ΑΓΚΙΣΤΡΙ, με τη ματιά του camidador.
από caminador Σαβ 27 Ιουλ 2019 - 20:27

» Από την Πάτρα στην Κορνουάλλη.
από caminador Σαβ 27 Ιουλ 2019 - 20:23

» Μπρατισλάβα, ....η πόλη των βασιλέων.
από caminador Σαβ 27 Ιουλ 2019 - 20:16

» Δεν είναι δυνατόν!!!
από Aigagros Πεμ 25 Ιουλ 2019 - 22:21

» Τιμές camping στο Γύθειο
από triptec Τρι 23 Ιουλ 2019 - 0:04

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Οδική βοήθεια ADAC

Σελίδα 2 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Empty Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 3 Οκτ 2012 - 19:06

Γιώργος έγραψε:
2) Μη χρησιμοποίηση της ADAC στο εσωτερικό, (χωρίς τροχόσπιτο), σημαίνει πλέον ότι χρειάζεσαι και εταιρία οδικής βοήθειας γιά την Ελλάδα . . . έτσι δεν είναι ;

Ναι έτσι είναι Γιώργο δεν κάνω διαφήμιση ενημέρωση κάνω .
Αν ασφαλίσεις το αυτοκίνητο σου στην Interamerican η οδική βοήθεια είναι δωρεάν .
δες εδώ .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ακόμα και στο ποιο οικονομικό πρόγραμμα είναι δωρεάν η οδική βοήθεια

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και εδώ τιμές ανάλογα με το όχημα .

Γιωργάκος
Γιωργάκος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τετ 3 Οκτ 2012 - 19:15

Γιωργάκος έγραψε:Όχι Μάξιμε δεν είναι απλό γραφείο εξυπηρέτησης έχει γίνει θυγατρική εταιρεία της Adac με την επωνυμία

ADAC SERVICE HELLAS ΑΕ .

Δεν θυμάμαι τον ΦΕΚ αλλά θα τον βρω .
... έχεις δίκιο ... !

Maximos
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από joskem Την / Το Τετ 3 Οκτ 2012 - 19:47

Να παραθέσω λοιπόν και τη δική μου εμπειρία από ADAC.
Τον Ιούλιο ξέμεινα με το αυτοκίνητο και το τροχόσπιτο στο ΣΕΑ Μεγάρων.

Κάλεσα ADAC σε Γερμανία, έγινε αυτόματη εκτροπή σε Ελλάδα και ζήτησα να με πάνε σε συνεργείο στα Μέγαρα αλλά αντιπρότειναν να με πάνε Αθήνα στο κεντρικό service citroen γιατί δεν ξέραμε την ακριβή βλάβη του αυτοκινήτου και να μην μπλέξω...Είχανε δίκιο φυσικά.

Αυτό ήταν και το μοναδικό τηλ που έκανα. Από εκεί και πέρα μιλήσαμε πάνω από 10 φορές με δική τους χρέωση.

Μου είπαν ότι συνεργάζονται με ΕΛΠΑ αλλά επειδή δεν μπορεί η ΕΛΠΑ να πάρει και το τροχόσπιτο, θα στέλνανε Interamerican όπως και έγινε.

Φορτώσανε λοιπόν το αυτοκίνητο, βάλαν το τροχόσπιτο πίσω στον κοτσαδόρο του φορτηγού και εκεί διαπιστώσανε ότι είχανε 7πολική πρίζα ενώ εγώ έχω 13πολική. Αμέσως φέρανε αυτοκίνητο φάρο να μας συνοδέύσει στην Αθήνα.

Σε όλη τη διαδικασία με παίρνανε συνέχεια τηλ και ρωτάγανε αν όλα είναι καλά, αν θέλω τίποτα άλλο ή αν έχω κανένα παράπονο.

Πηγαίνοντας για Αθήνα με ξαναπαίρνουν και μου λένε ότι πέρασε σχετικά η ώρα (15.30) και ότι εκτιμούν ότι η Citroen δεν θα προλάβει να το φτιάξει, άρα σε ποιό ξενοδοχείο επιθυμω να διανυκτερεύσω.....
εγώ απάντησα ότι θα μείνω στο σπίτι του γιού μου που είναι φοιτητής στην Αθήνα.

Το άλλο πρωί με πήραν τηλ για το τι έγινε τελικά κλπ κλπ, με ρώτησαν αν είχα παράπονο και σε ερώτησή μου σχετικά με το τι και πώς για το ξενοδοχείο μου είπαν: ¨Μα φυσικά κύριε, θα σας αφήναμε να κοιμηθήτε στο δρόμο;¨Με ευχαρίστησαν επανειλημένα για τη συνεργασία και κλείσανε.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Απλά ήταν για μένα και την οικογένειά μου να αιστανθούμε (μέσω της ατυχίας μας με το αυτοκίνητο) Ευρωπαίοι για λίγες ώρες, αν και ζούμε στην Ελλάδα

joskem

Δημοσίευση από george Την / Το Τετ 3 Οκτ 2012 - 21:10

Γιώργος έγραψε:
Γιωργάκος έγραψε:

. . . . Γιατί το γραφείο της Αθήνας δεν λειτουργεί όλο το 24 ώρο με αποτέλεσμα αν τους χρειαστείς ώρες μη γραφείου να παίρνεις τηλέφωνο Γερμανία ; . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

. . . Πάντως εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω την adac αν θα είμαι χωρίς τροχόσπιτο . . . . .

Πολύ κατατοπιστικός Γιώργο και σ΄ευχαριστούμε.

Στέκομαι στα παραπάνω δύο :
1) Τηλέφωνο στην Γερμανία . . . ναι δυστυχώς . . . και άντε να συνεννοηθείς με καθόλου Γερμανικά και με κάτι σπασμένα Αγγλικά ! ! . . .
2) Μη χρησιμοποίηση της ADAC στο εσωτερικό, (χωρίς τροχόσπιτο), σημαίνει πλέον ότι χρειάζεσαι και εταιρία οδικής βοήθειας γιά την Ελλάδα . . . έτσι δεν είναι ;

Περιμένουμε τα αποτελέσματα της έρευνάς σου γιατί πραγματικά είναι ένα θέμα που καίει.

Συμφωνώ απόλυτα και με τους δυο συνονόματους αν ισχύει αυτό, γιατί να στέλνουμε τα λεφτά μας έξω και να μην μένουν εδώ thin4
george
george

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 8:54

§ Antonis Zampetas Εδώ μπορείτε να βρείτε τις παροχές της ADAC στα ελληνικά. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] απορία έχετε στην διάθεση σας. Να ξεκαθαρίσουμε ότι ΔΕΝ έχουμε καμμία εμπορική σχέση μαζί τους αλλά εξυπηρετούμε για την εγγραφή σας σε αυτή την καταπληκτική οδική βοήθεια. Κέρδος μας είναι ότι ασχολείστε με εμάς, με το σαιτ μας με την εταιρία μας.
Όποιος κάνει τον κόπο να διαβάσει - στα Ελληνικά- τα δικαιώματά του θα συμφωνήσει μάλλον ότι δεν βρίσκει αντίστοιχες παροχές ούτε στα πιο τρελά του όνειρα... Sad
Όσο για τα χρήματα που δεν μένουν εδώ (νάταν τα μόνα)...
Ας μας παρηγορεί ότι η ADAC πληρώνει Ελληνικές εταιρίες τις οποίες προστατεύουμε- μη εγγραφόμενοι ευθέως σε αυτές- από δυσβάσταχτες πληρωμές στο εξωτερικό αν πάθουμε κάτι... Laughing lol!
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 9:36

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:
......Όποιος κάνει τον κόπο να διαβάσει - στα Ελληνικά- τα δικαιώματά του θα συμφωνήσει μάλλον ότι δεν βρίσκει αντίστοιχες παροχές ούτε στα πιο τρελά του όνειρα... Sad
Όσο για τα χρήματα που δεν μένουν εδώ (νάταν τα μόνα)...
Ας μας παρηγορεί ότι η ADAC πληρώνει Ελληνικές εταιρίες τις οποίες προστατεύουμε- μη εγγραφόμενοι ευθέως σε αυτές- από δυσβάσταχτες πληρωμές στο εξωτερικό αν πάθουμε κάτι... Laughing lol!

+ 1 yes
Georgedim
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από apostat Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 10:27

H ADAC δεν είναι εταιρία, είμαι σύλλογος αυτοκινητιστών.
Είμαι μέλος εδώ και 20 χρόνια και θα παραμείνω όσο ανεβαίνω σε οποιοδήποτε όχημα, παρ'ολου που έχω οδική και από την ελληνική μου ασφάλεια.
Αυτά τα 20 χρόνια την χρειάστηκα 2 φορές. Την μια φορά με το αυτοκίνητο της γυναίκας μου και την άλλη με δική μου μηχανή. Και τις δύο φορές η ADAC ήταν απλά άψογη. Αυτοί που τα χάλασαν κάπως, ήταν η ΕΛΠΑ, της οποίας το δίκτυο χρησιμοποιεί η ADAC στην Ελλάδα.

Σαν γερμανική οργάνωση η ADAC διέπεται από τον γερμανικό τρόπο σκέψης: Θα ξεσκιστεί να σε βοηθήσει, αν πραγματικά χρειάζεσαι βοήθεια. Θα σε φτύσει κατάμουτρα, αν καταλάβει ότι την εκμεταλλεύεσαι.
apostat
apostat

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 12:14

Είναι προφανές, τουλάχιστον από τις εμπειρίες που αναφέρθηκαν,
ότι η εξυπηρέτηση από την ADAC ... είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας ...
... και παράδειγμα προς μίμηση , από τις ημεδαπές εταιρείες.

Το ζητούμενο, αν έχω καταλάβει καλά και στο οποίο πρέπει να εστιάσουμε,
είναι αν ... για το "κλείδωμα" του λογ/σμού (συνδρομής), έχει υπάρξει προηγούμενη ειδοποίηση .
Αν έχει υπάρξει, τα "πράγματα" απλουστεύονται.
Αν όχι, υπάρχει πρόβλημα ... αφού ξαφνικά μαθαίνει ο συνδρομητής ότι είναι ακάλυπτος.

Maximos
Maximos
Admin

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 12:52

Εγώ πάντως αυτό το "κλείδωμα" δεν το καταλαβαίνω... Ούτε αναφέρετε σε αυτά που διάβασα...
υπάρχουν βέβαια όρια αποζημιώσεων αλλά μάλλον πρόκειται για κάτι άλλο, κάποιος να γνωρίζει; scratch Smile
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 14:28

Maximos έγραψε :
.....Το ζητούμενο, αν έχω καταλάβει καλά και στο οποίο πρέπει να εστιάσουμε,
είναι αν ... για το "κλείδωμα" του λογ/σμού (συνδρομής), έχει υπάρξει προηγούμενη ειδοποίηση .
Αν έχει υπάρξει, τα "πράγματα" απλουστεύονται.
Αν όχι, υπάρχει πρόβλημα ... αφού ξαφνικά μαθαίνει ο συνδρομητής ότι είναι ακάλυπτος.

Μια πιθανή αιτία μπορεί να αφορά την ημερομηνία ανανέωσης του συμβολαίου.
Τι εννοώ ;
Η ADAC όταν είσαι συνδρομητής σου στέλνει εγκαίρως το ειδοποιητήριο πληρωμής και ανανέωσης του συμβολαίου. Αν εμείς (κατά την Ελληνική συνήθεια ) σπεύσουμε να πληρώσουμε τελευταία στιγμή, είναι πολύ πιθανόν, επειδή παρεμβάλλονται Τράπεζες με τις συνήθεις καθυστερήσεις (valeur 3 εώς 7 ημερών) στην ενημέρωση πληρωμής να υπάρξει κάποιο ....."κλείδωμα" μέχρι να τακτοποιηθεί και λογιστικά το θέμα.
Όπως έγραψε και ο Νικόλας Μητσόπουλος, στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται πουθενά κάτι σχετικό, ούτε καλύπτονται νομικά εφόσον υπάρχει σε ισχύ συμβόλαιο να αρνηθούν οδική βοήθεια, ούτε γνωρίζω πως μπορεί να πιστοποιήσει η ADAC ότι ....."την εκμεταλεύεσαι" που έγραψε ο φίλος apostat, και να αρνηθεί οδική βοήθεια.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει.

Υ.Γ. : Αυτό που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί η ΕΛΠΑ και η Ιnteramerican να παρέχουν υποστήριξη οδικής βοήθειας στην ΑDAC και όταν το ζητήσεις απευθείας, να απαντούν ότι δεν μπορούν να καλύψουν οδική βοήθεια σε τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο. what
Georgedim
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Γιώργος Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 14:34

georgedim έγραψε:
. . . Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει . . .

Νομίζω ότι ο Αντώνης ο Ζαμπέτας, ( ! ! ), έπαθε κάτι παρόμοιο με πολύ δικό του άτομο . . . Μετά από κάποιο αριθμό κλήσεων . . . η ADAC διέκοψε τη συνεργασία . . .

. . . καλύτερα όμως να μας τα εξηγήσει ο ίδιος . . .
Γιώργος
Γιώργος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 14:39

Με πρωτοβουλία του Γιωργάκου, υπήρξε επικοινωνία με το εδώ γραφείο της ADAC.
Υπήρξε αμέριστη προθυμία, να μας απαντήσουν στα όποια ερωτήματά μας.
Λίγο υπομονή λοιπόν, μέχρι να έχουμε υπεύθυνη ενημέρωση.

Επίσης, καλό θα είναι να διατυπώσουμε και ένα σχετικό ερωτηματολόγιο, με θέματα, που μας απασχολούν ...
... όπως πχ. "κλείδωμα" λογ/σμού ... κλπ.

Γιώργο (georgedim) για την εύλογη απορία, που αναφέρεις στο υστερόγραφό σου,
... έχουμε ήδη ετοιμάσει σχετικό e-mail για να το στείλουμε στην Interamerican ...

Έτσι, θέλω να πιστεύω, δεν θα έχουμε "σκοτεινά" σημεία ενημέρωσης ...
Απλά λίγη υπομονή ...
Maximos
Maximos
Admin

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 14:54

Δεν γνωρίζω για τα τροχόσπιτα αλλά σε ερώτηση μου στην ΕΛΠΑ δια την κάλυψη οδηγού (ότι οδηγεί) και όχι οχήματος - όπως παλαιότερα- η απάντηση ήταν ότι τους έκανε αγωγή και την κέρδισε η EXPRES SERVIS απαγορεύοντας το...
Πάρε και κατάλαβε...
Όταν έμεινα από βλάβη στο κιβώτιο ταχυτήτων στο Ναύπλιο η ADAC Αρνήθηκε να μεταφέρει και το τρέιλερ. Μήπως γιατί δεν ήτα τροχόσπιτο; ποιος ξέρει;
Το ρυμούλκησε ιδιωτικά ο οδηγός της τοπικής ΕΛΠΑ χωρίς -προς τιμήν του- να δεχθεί ένα ελάχιστο πουρμπουάρ... lol!
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 15:02

georgedim έγραψε:Υ.Γ. : Αυτό που επίσης δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί η ΕΛΠΑ και η Ιnteramerican να παρέχουν υποστήριξη οδικής βοήθειας στην ΑDAC και όταν το ζητήσεις απευθείας, να απαντούν ότι δεν μπορούν να καλύψουν οδική βοήθεια σε τροχόσπιτο ή αυτοκινούμενο. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ήδη η οδική βοήθεια στην ΕΛΠΑ είναι ακριβότερη από αυτήν της ADAC. Εκτιμώ ότι αν κάποια στιγμή δεχτεί να καλύψει ΚΑΙ το τροχόσπιτο το ποσό δεν θα είναι ευκαταφρόνητο. Το ίδιο θα ισχύει και για την Interamerican. Οι δύο αυτές εταιρίες μας εξυπηρετούν μέσω ADAC, δεν γνωρίζουμε όμως τι πληρώνει η ADAC σε αυτές σε κάθε περίπτωση που απαιτείται η συνδρομή τους. Εάν το ποσό που πληρώνει είναι ...ελληνικών προδιαγραφών, μπορεί εύκολα κανείς να συμπεράνει γιατί μετά η ADAC κλειδώνει το λογαριασμό του πελάτη, χωρίς πάλι να σημαίνει ότι αυτό είναι σωστό.
Aigagros
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 15:17

Λίγο υπομονή και απο βδομάδα πιστεύω θα λυθούν αρκετές απορίες .

Να ο ΦΕΚ που αναφέρει τη σύσταση της Ανώνυμης Εταιρείας με την επωνυμία «ADAC Service Hellas
Αρχεία
Οδική βοήθεια ADAC - Σελίδα 2 Attachment
ΦΕΚ ADAC.pdf Δεν έχετε το δικαίωμα να κατεβάσετε τα attachments.(126 Kb) Κατεβάστηκε 16 φορές
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από apostat Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 15:29

georgedim έγραψε:ούτε γνωρίζω πως μπορεί να πιστοποιήσει η ADAC ότι ....."την εκμεταλεύεσαι" που έγραψε ο φίλος apostat, και να αρνηθεί οδική βοήθεια.
Να σου πω τι εννοώ: Μια γνωστή μου περίπτωση διακοπής συμβολαίου, ήταν σε Γερμανό. Ο τύπος είχε καλέσει την ADAC τέσσερις φορές μέσα σε τρεις μήνες, με διαφορετικά οχήματα την κάθε φορά, από τα οποία κανένα δεν ήταν δικό του. Έλεγε πάντα ότι τα δανείστηκε. Στην πραγματικότητα έκανε εξυπηρέτηση σε φίλους, που δεν ήταν ασφαλισμένοι. Η ADAC πλήρωσε κανονικά τις χιλιάδες Ευρώ που κόστισαν οι περιπτώσεις, και μετά τον έστειλε. Και καλά έκανε, αν σ'ενδιαφέρει η γνώμη μου.

Σκεφτείτε ότι δεν είναι κερδοσκοπική εταιρία. Είναι ένας σύλλογος αυτοκινητιστών, που ορίζει τις συνδρομές έτσι που να καλύπτουν τα έξοδά της. Οι παροχές είναι πέρα από κάθε φαντασία για Ελληνικές συνθήκες. Μόνο και μόνο το ότι είσαι εσύ σαν οδηγός ασφαλισμένος και όχι το όχημα, κάνει την ADAC ακαταμάχητη για όσους έχουν περισσότερα του ενός οχήματα.
apostat
apostat

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 17:56

apostat έγραψε:
Να σου πω τι εννοώ: Μια γνωστή μου περίπτωση διακοπής συμβολαίου, ήταν σε Γερμανό. Ο τύπος είχε καλέσει την ADAC τέσσερις φορές μέσα σε τρεις μήνες, με διαφορετικά οχήματα την κάθε φορά, από τα οποία κανένα δεν ήταν δικό του. Έλεγε πάντα ότι τα δανείστηκε. Στην πραγματικότητα έκανε εξυπηρέτηση σε φίλους, που δεν ήταν ασφαλισμένοι. Η ADAC πλήρωσε κανονικά τις χιλιάδες Ευρώ που κόστισαν οι περιπτώσεις, και μετά τον έστειλε. Και καλά έκανε, αν σ'ενδιαφέρει η γνώμη μου.

Στάθη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όπως και με την τακτική που ακολούθησε η ADAC.
Νά λοιπόν που και οι ......"πολιτισμένοι" Γερμανοί εταίροι μας, κάνουν παγαποντιές
Georgedim
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από apostat Την / Το Πεμ 4 Οκτ 2012 - 19:57

georgedim έγραψε:Νά λοιπόν που και οι ......"πολιτισμένοι" Γερμανοί εταίροι μας, κάνουν παγαποντιές
Έμαθαν τα κόλπα από τους Έλληνες, Τούρκους, Γιουγκοσλάβους κλπ.
Χωρίς πλάκα... Όταν πήγα στην Γερμανία το 1980, οι Γερμανοί ήταν αγαθοί. Μετά γνώρισαν εμάς. Very Happy
apostat
apostat

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Παρ 5 Οκτ 2012 - 9:52

Σκεφτείτε ότι δεν είναι κερδοσκοπική εταιρία. Είναι ένας σύλλογος αυτοκινητιστών...

Και η ΕΛΠΑ - Ελληνική Λέσχη Αυτοκινήτου και Περιηγήσεων- είναι σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.
" Ιδρύθηκε το 1924 από ελάχιστους τότε φίλους του αυτοκινήτου και των τεχνολογικών εξελίξεων της εποχής και σαν κύριο σκοπό της έταξε την πρόοδο του μηχανοκίνητου τουρισμού και αθλητισμού... (Από τη Βικιπαίδεια).
1. ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΔΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΕΝΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 145,00 € +
2.Για να ισχύουν οι καλύψεις του Προσωπικού Ατυχήματος όταν το αυτοκίνητο το οδηγεί η σύζυγος ή ένα ενήλικο παιδί του συνδρομητή χωρίς τη δική του παρουσία θα πρέπει να υπάρχει πρόσθετη ασφάλιση, δηλαδή με καταβολή 15 € επιπλέον για τον καθένα, οδηγό του «συνδρομητικού» αυτοκινήτου. +
3.όσοι συνδρομητές σκοπεύουν να ταξιδέψουν στο εξωτερικό με το αυτοκίνητό τους είναι απαραίτητο να προμηθευτούν, πριν την αναχώρησή τους από την Ελλάδα, το ειδικό «Δελτίο Αυτοκινητιστικής Εξυπηρέτησης- ΔΑΕ». Το κόστος του ΔΑΕ είναι 22,50 €
Σύνολο 182,50 € με σύζυγο, 212,50 € με 2 ενήλικα παιδιά επιπλέον...
Και τέλος
.Η ΟΒΕΛΠΑ έχει το δικαίωμα να αρνηθεί την παροχή οδικής βοήθειας (τουλάχιστον μετά από προειδοποίηση) αν ο συγκεκριμένος συνδρομητής κάνει συχνές κλήσεις για την ίδια αιτία (π.χ. αποφορτισμένη μπαταρία, φθαρμένες καλωδιώσεις κλπ) επιδεικνύοντας αδιαφορία για την επιδιόρθωση/συντήρηση του οχήματός του.
Είπατε κάτι;
"σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα." Στην Ελληνική του εκδοχή; Χάσαμε τις λέξεις; jocolor
Περαστικά μας... lol!
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από antonis Z Την / Το Σαβ 13 Οκτ 2012 - 18:11

Καλησπέρα σας Παλληκάρια και Κορίτσια!

Ξέρω έχω καιρό που χάθηκα αλλά δυστυχώς ο χρόνος μου το τελευταίο διάστημα είναι πάρα πολύ περιορισμένος.

Πέρασε σήμερα απο το μαγαζί ο φίλος μας ο Γιώργος και επειδή είδα και στην ομάδα μας στο Facebook ( zampetas caravan ) αναφέρθηκε πρόβλημα στο κλείδωμα λογαριασμού κάποιων φίλων είπα να μπώ και να σας γράψω τις σκέψεις μου και πληροφορίες που έχω ώστε να βοηθήσω να ξεδιαλύνουμε και τις όποιες απορίες υπάρχουν.

1) Καταρχάς έχουμε ξεκαθαρίσει ότι η εταιρία μας δεν έχει καμία εμπορική σχέση με την ADAC και ο λόγος που εμείς την προτείνουμε είναι καθαρά ότι δεν υπάρχει οδική βοήθεια με αυτό το κόστος και αυτές τις παροχές.

2) Η ADAC δεν θέλει να έρθει σε αντιπαράθεση με την ΕΛΠΑ και για αυτό δεν παρέχει την δυνατότητα η εγγραφή να γίνεται στην Ελλάδα αλλά μόνο στην Γερμανία και η πληρωμή επίσης γίνεται εκεί οπότε δεν προκύπτει ανταγωνισμός σε αυτή την μορφή.

3) Παλαιότερα δεν γινόταν να γραφτείς στην ADAC αν δεν είχες μόνιμη διαμονή στην Γερμανία. Όταν ανακάλυψα ότι δέχονται αιτήσεις εγγραφής με κατοικία εκτός Γερμανίας φυσικά και γράφτηκα και εκεί αρχίσαμε με μανία να το προτείνουμε στους πελάτες και φίλους μας γιατί το πιστεύω ότι είναι η καλύτερη οδική βοήθεια και εταιρία στον κόσμο.

4) Έτσι στην Ελλάδα το γραφείο που έχουν είναι κυρίως για τους Γερμανούς τουρίστες ή όσους μένουν στην Γερμανία και όχι για εμάς. Εμείς εκμεταλλευτήκαμε την παρουσία αυτού του γραφείο και αφού ξεκίνησαν να δέχονται εγγραφές με μόνιμη διαμονή εκτός Γερμανίας αρχίσαμε να γράφουμε συνδρομητές. Έτσι το γραφείο αυτό μας εξυπηρετεί όχι φυσικά 24 ώρες αλλά να πώ εδώ ότι μου έτυχε καλοκαίρι και εξυπηρετήθηκα στις 1 τα μεσάνυχτα.

5) Στην Γερμανία έχουν δικά τους οχήματα όλα εξοπλισμένα με διαγνωστικά μηχανήματα αφού τα αυτοκίνητα είναι πλέον ηλεκτρονικά και βάζοντας το κομπιούτερ μπορείς τις περισσότερες περιπτώσεις να βρεις τουλάχιστον την βλάβη. Εκεί έχουν από μηχανές ως δικά τους ελικόπτερα ή αεροπλάνα για αερομεταφορές σε περιπτώσεις ατυχημάτων κλπ κλπ κλπ. μην γράψω και άλλα γιατί θα βάλω τα κλάματα. Εκεί λοιπόν δεν τους είναι κόστος πρόσθετο, τρόπος του λέγειν να σε πηγαίνουν βόλτα σε όλη την Γερμανία και να έρχονται κάθε μέρα ( πάλι τρόπος του λέγειν ) να σου παράσχουν οδική βοήθεια. Στην Ελλάδα όμως που μας ενδιαφέρει εμάς συνεργάζονται κυρίως με την ΕΛΠΑ και όπου δεν μπορεί εκείνη στέλνει η ADAC άλλον συνεργάτη, απο γερανίστα ιδιώτη ως άλλη οδική βοήθεια.

5) Αυτό λοιπόν είναι ένα κόστος το οποίο είναι θέμα για την ADAC. Εμείς πληρώνουμε 79,50 € το χρόνο. Αν τους καλέσουμε εδώ στην Ελλάδα 4-5 φορές το κόστος για αυτούς είναι περίπου 1000 €. Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι είμαστε ασύμφοροι οπότε μας κόβουν την παροχή κάλυψης οδικής βοήθειας στο εξωτερικό. Όπου εσωτερικό φυσικά για αυτούς η Γερμανία και όπου εξωτερικό φυσικά η Ελλάδα. Άρα δεν μας πετάνε "έξω" αλλά μας λένε δεν σας καλύπτουμε εκτός Γερμανίας. Επειδή εμάς σε αυτή την περίπτωση δεν μας καλύπτουν, απαραίτητο είναι να κάνουμε έγγραφο στο οποίο να ζητάμε την πλήρη διαγραφή της συνδρομής αφού για παροχές μόνο εντός Γερμανίας η συνδρομή είναι 44 € και αν δεν διακόψουμε την συνδρομή μας εγγράφως τότε θα συνεχίσουν να μας στέλνουν τιμολόγιο να πληρώσουμε την συνδρομή μας η οποία όμως εμάς δεν θα μας καλύπτει.

6) Μου έτυχε προσωπικά και εμένα να μου κλείσουν τον λογαριασμό καθώς είχα πρόβλημα με την μπαταρία του αυτοκινήτου μου τελικά και χρειάστηκε να τους καλέσω σε ένα μήνα 4 φορές. Τις δύο κατάφερα και έλυσα μόνος μου το πρόβλημα και τους πήρα να μην έρθουν. Όταν μου έκοψαν την παροχή της κάλυψης στο εξωτερικό και το έψαξα, διαπίστωσα ότι ακόμα και το τηλεφώνημα που έκανα τις δύο φορές που έλυσα μόνος τελικά το πρόβλημα, η ΕΛΠΑ χρέωσε την ADAC κανονικά σαν να πήγε αυτοκίνητο. Εδώ για να μην αδικήσουμε την ΕΛΠΑ η Γερμανίδα που μίλησα στο Μόναχο μου είπε ότι σε αυτή την περίπτωση και η ADAC χρεώνει ακόμα και αν δεν πάει αυτοκίνητο, την τηλεφωνική κλήση. Αποτέλεσμα : Ακύρωσα την συνδρομή μου αφού δεν με κάλυπτε για Ελλάδα και έκανα μια στο όνομα της συζύγου μου και τελείωσε.

7) Για να καταλάβετε την διαφορά. Την ADAC από ότι έχω καταλάβει δεν την πειράζει το κόστος το συνολικό της κάθε περίπτωσης αλλά να μην κάνεις κατάχρηση της υπηρεσίας ( βοηθώντας ενδεχομένως και φίλους, έχει τύχει σε πελάτη μας ο οποίος μας είπε ότι εξυπηρετούσε και φίλους που δεν είχαν οδική ). Αν δηλαδή πάς Πορτογαλία και χρειαστεί να φορτωθεί το αυτοκίνητο γιατί σε 3 εργάσιμες δεν επισκευάζεται, και χρειαστείς αεροπορικά επιστροφής, ή ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο ή ξενοδοχείο για εσένα και την οικογένεια σου, αυτό κρίνεται φυσιολογική συνέπεια της βλάβης την οποία σίγουρα δεν ήθελες και εσύ.

Την προηγούμενη εβδομάδα μας έφερε η ADAC ένα αυτοκινούμενο ενός πελάτη μας ο οποίος έμεινε από σασμάν στην Αυστρία και εκείνος επέστρεψε με αεροπλάνο. Έξοδα πληρωμένα απο ADAC. Πιστεύω ότι είναι μια μοναδική παροχή, αχρείαστοι να είναι, μπορεί να επιλέξει ο καθένας μόνος του και για τον εαυτό του αν θέλει να είναι συνδρομητής ή όχι.

Πάντα στην διάθεση σας για όπια απορία έχετε.

Φιλικά

Αντώνης Ζαμπέτας
antonis Z
antonis Z

http://www.zampetas.gr

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Σαβ 13 Οκτ 2012 - 19:12

Γειά σου Αντώνη ... το θετικό είναι ότι δεν μας ξέχασες ... Razz Razz

Πέρα από το αστείο, καταλαβαίνουμε την πίεση του χρόνου σου, γενικά,
και σ' ευχαριστούμε που συμμετέχεις cheers

Να προσθέσω και 'γω λίγα πράγματα ακόμη ...

Τις προάλλες, είχαμε και 'μεις μια επικοινωνία, σαν φόρουμ, με την εδώ ADAC,
θέλοντας να ξεκαθαρίσουμε κάποια "θολά" σημεία.

Σε γενικές γραμμές, ισχύουν αυτά που αναφέρει και ο Αντώνης (Ζ).
Δεν πρόκειται δηλαδή για κάποιο "κλείδωμα" του λογ/σμού ...
αλλά για μετατροπή του σε απλό, που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν οι "plus" παροχές.

Κατ' αρχήν, θα πρέπει όλοι μας να κατανοήσουμε, ότι η ADAC, είναι μια λέσχη,
η λέσχη αυτοκινητιστών της Γερμανίας, όπως ακριβώς και η δική μας ΕΛΠΑ.
Αυτό δεν το αναφέρω, για να γίνουν συγκρίσεις ... Cool

Είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο, το οποίο προσφέρει,
μια σειρά παροχών και εξυπηρετήσεων στα μέλη – συνδρομητές της.
Όλες αυτές οι παροχές, καλύπτονται και εξυπηρετούνται, από την ετήσια συνδρομή.

Από τη στιγμή, που αποφασίσαμε να γίνουμε μέλη-συνδρομητές αυτής της λέσχης,
το πρώτο που θα πρέπει να κάνουμε , είναι να διαβάζουμε τους όρους, τους οποίους αποδεχόμαστε,
(… όπως άλλωστε και σε κάθε “συμφωνία” μας, με τον εκάστοτε “συναλλασσόμενο”).

Οι όροι, είναι μεταφρασμένοι στα Ελληνικά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και ισχύουν,
αλλά δεν είναι επικαιροποιημένα τα αναγραφόμενα ποσά.
Τα αντίστοιχα ποσά (ανά περίπτωση) που ισχύουν σήμερα, είναι σχετικά αυξημένα.

Το σημείο, όπως που δεν είναι πλήρως διασαφηνισμένο,
είναι στην περίπτωση για την οποία, η ADAC, θα μας "διαγράψει" ως "plus" μέλη ...
... και θα μετατρέψει την συνδρομή μας σε απλή.
Δεν αναφέρονται αυτές οι προϋποθέσεις, οι οποίες είναι ικανές γι' αυτήν την μεταβολή.
Προφανώς, αυτό, θα αποφασίζεται (κατά περίπτωση πιστεύω), από μια αρμόδια επιτελική επιτροπή της ADAC.

Είναι σαφώς, στην διακριτική ευχέρεια, που έχει το ένα από τα δύο συμβαλλόμενα μέρη (εμείς, ή η ADAC),
... να "διακόψει" τη συνεργασία.

Επισημάνθηκε πάντως το γεγονός, ότι η γνωστοποίηση της μεταβολής αυτής της συνεργασίας,
γίνεται πάντα με την αποστολή σχετικής επιστολής, από μέρους της ADAC.

Όπως, πάντως ανέφερε παραπάνω και ο Αντώνης, οι υπηρεσίες που παρέχει η ADAC ...
... είναι πολύ μακράν, συγκριτικά με άλλα γνωστά δεδομένα ...

Τέλος, με περιήγηση στο site της ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...
... θα ανακαλύψετε αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες και άλλα χρήσιμα στοιχεία,
όπως μάλιστα, να ζητήσετε να σας αποσταλούν και χάρτες,
για κάποια περιοχή που σας ενδιαφέρει και έχετε σχεδιάσει να ταξιδέψετε ... Wink
Maximos
Maximos
Admin

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Σαβ 13 Οκτ 2012 - 19:26

Αντώνη κατ αρχάς το ότι χάθηκες δεν θα περάσει έτσι και ας σε δικαιολογεί ο Πρόεδρος.

Όταν θα ανέβω Θες/νικη θα έχω μαζί μου και βρεγμένες τάβλες…. ευγενική χορηγία του Κυρ. Traveller .

Πέρα απο την πλάκα.
Εγώ την adac την γνώρισα όταν την χρειάστηκα και έχω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην εταιρεία και τα συγχαρητήρια μου στο γραφείο των Αθηνών.
Αλλά με τα από όλα αυτά που ειπώθηκαν εγώ θα ασφαλίσω το αυτοκίνητο μου σε μία ασφαλιστική εταιρεία που μου παρέχει πλήρη οδική βοήθεια δωρεάν , θα έχω και την adac μόνο αν την χρειαστώ όταν θα είμαι με τροχόσπιτο .
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Κυρ 14 Οκτ 2012 - 11:32

Αυτός είναι ο ιδανικός συνδιασμός Γιώργο και υπάρχουν ασφαλιστικές που κάνουν τέτοια συμβόλαια.
Όσον αφορά το γραφείο της ADAC στην Ελλάδα, επειδή είχα έρθει σε επαφή μαζί τους για μία διόρθωση στο όνομά μου, είναι απλά ένα τηλεφωνικό κέντρο που εξυπηρετεί την εδώ περιοχή ακόμα και εκτός των Ελληνικών συνόρων, για θέματα βλαβών ή διαδικαστικών θεμάτων, αλλά μέσα στο ωράριο λειτουργίας του. Πέραν του ωραρίου, το τηλεφώνημα θα πέσει σε άλλο τηλεφωνικό κέντρο ή στο Μόναχο. Δεν έχει την αρμοδιότητα να εκτελέσει εγγραφή νέου μέλους, εξυπηρετεί όμως σε θέματα πληροφόρησης, αφού είναι δικτυακά συνδεδενένο με τα κεντρικά στη Γερμανία.
Aigagros
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από teonakos Την / Το Δευ 15 Οκτ 2012 - 16:28

Επομένως εάν πάθεις βλάβη και χρειασθείς βοήθεια εκτός ωραρίου τί κάνεις ; Πρέπει να ξέρεις Γερμανικά ;
Ή σε γυρίζουν στις συνεργαζόμενες εταιρείες στην Ελλάδα ;
teonakos
teonakos

Δημοσίευση από joskem Την / Το Δευ 15 Οκτ 2012 - 19:58

teonakos έγραψε:Επομένως εάν πάθεις βλάβη και χρειασθείς βοήθεια εκτός ωραρίου τί κάνεις ; Πρέπει να ξέρεις Γερμανικά ;
Ή σε γυρίζουν στις συνεργαζόμενες εταιρείες στην Ελλάδα ;

Εντός ωραρίου σε γυρίζουν αυτόματα σε Ελλάδα.
Εκτός ωραρίου σου μιλάνε Αγγλικά (ή φυσικά αν επιθυμείς Γερμανικά) - αλλά εδώ που τα λέμε τόσο γκίνιας θα είναι κανείς να πάθει ζημιά το βράδυ που δεν λειτουργεί το εδώ γραφείο;
Απ' την άλλη αναφερόμενος στον Γιωργάκο, είναι σκόπιμο - εφικτό να πληρώνει κανείς δύο ασφαλιστικές εταιρείες, μιά για το τροχόσπιτο και μιά για το αυτοκίνητο;

joskem

Σελίδα 2 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης