Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Πωλειται Τροχοσκηνη
από ladakias Κυρ 9 Δεκ 2018 - 15:53

» Προσφορά τροχόσπιτου
από tabbert Κυρ 9 Δεκ 2018 - 13:45

» Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο
από friar Σαβ 8 Δεκ 2018 - 19:40

» citroen 2cv camper
από vzol48 Παρ 7 Δεκ 2018 - 21:57

» ΠΑΦΟΣ 2018, με τη ματιά του caminador.
από gsalonica Τρι 4 Δεκ 2018 - 11:47

» Υπάρχει πρόβλημα με τα αυτοκίνητα diesel?
από Γιωργάκος Κυρ 2 Δεκ 2018 - 19:22

» Μύθοι & Αλήθειες για τα Τέλη Κυκλοφορίας ΙΧΕ
από ladakias Κυρ 2 Δεκ 2018 - 18:44

» 10 νέα μικρά......
από tabbert Σαβ 1 Δεκ 2018 - 10:39

» Σημείωμα έλξης αυτή η πονεμένη ιστοριουλα
από tabbert Σαβ 1 Δεκ 2018 - 10:17

» Τέλη Κυκλοφορίας 2019
από Γιωργάκος Παρ 30 Νοε 2018 - 11:45

» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:52

» Decathlon
από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:41

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:23

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:18

» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από pilot Παρ 23 Νοε 2018 - 13:56

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Τρι 20 Νοε 2018 - 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Δευ 19 Νοε 2018 - 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

» Περιφέρεια ΠΑΦΟΥ 2018 με τη ματιά του caminador.
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:06

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Οδική βοήθεια ADAC

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Πήγαινε κάτω

Απ: Οδική βοήθεια ADAC

Δημοσίευση από friar Την / Το Κυρ 30 Σεπ 2018 - 20:23

Την βλάβη όποια και αν είναι θα την αντιμετωπίσω μόνος μου.
Αυτό που με τρομάζει είναι το "χοντρό" τρακάρισμα (που μπορεί να συμβεί στον καθένα ανά πάσα στιγμή) και ο επαναπατρισμός.
friar

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από nikospav Την / Το Κυρ 30 Σεπ 2018 - 20:52

Καλησπέρα επειδή παραπανω εγραψα αλλαγη ελαστικου να διευκρινισω εσκασε το πισω λαστιχο και εφυγαν κομματια με αποτέλεσμα να βρει η ζαντα στην ασφαλτο η ταχυτητα μου ηταν 80 χιλ/ωρα εβρεχε και χρειαστηκα γυρω στα 200μ να σταματήσω στην ακρη με ασφαλεια.Ειχα μαζι μου δυο ρεζέρβες και δυο γρυλους έναν καροτσακι και έναν κοινο όμως κανενας δεν χωρουσε να μπει κατω από τον αξονα ουτε μπορουσα να σκαψω την ασφαλτο τελικα όταν ηρθε η οδικη βοηθεια  και αφου βαλαμε για λιγο δυο γρυλους κατω από την σουστα το σηκωσαμε μεχρι να χωρεσει το καροτσακι κατω από τον αξονα  και βαλαμε την ρεζερβα η δουλεια δεν μπορουσε να γινει με έναν ανθρωπο όπως αποδειχθηκε στην πραξη.Στο πρωτο τηλεφωνο που πηρα μεταξυ αλλων με ρωτησαν αν εχω ρεζερβα αν είναι φουσκωμενη κανονικα κλπ πιστευω ότι κάθε περιπτωση αξιολογείται και από αυτους αναλόγως.Νικος.

nikospav

Δημοσίευση από friar Την / Το Κυρ 30 Σεπ 2018 - 22:14

nikospav έγραψε:εσκασε το πισω λαστιχο 
δόξα το θεό, το πίσω να σκάει κάθε φορά, βάρδα μην σκάσει μπροστινό και με χιλιόμετρα.....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
friar

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Δευ 1 Οκτ 2018 - 20:21

καθε περιπτωση ναι ειναι διαφορετικη
πας διαβαλκανικο ταξιδι....θα φροντισεις για βενζινα.....θα φροντισεις για μπαταρια (σου δινει σημαδια η φουκαριαρα)....για το ελαστικο που ειπε ο φριαρ λογω συγκυριας εκει θα το δουν και αυτοι τι πρεπει να κανουν
τωρα για να γινω λιγο κακος αυτο το κοματιασμενο λαστχο πρεπει να ειναι 4 + χρονων (και λιγα λεω)

tabbert

Δημοσίευση από friar Την / Το Δευ 1 Οκτ 2018 - 20:48

Δεν γίνεσαι κακός, το λάστιχο ήταν κακό, δύο ετών μόνον ούτε γενέθλια δεν του είχαμε κάναμε.
Και μάλιστα λάστιχα φίρμα. Απλά πολλά και κακά (χωμάτινα) χιλιόμετρα. 
Που κομματιάστηκε φταίω εγώ που το περπάτησα χιλιόμετρα μέχρι να βρω λαστιχά να το αλλάξει. 
Δεν θα καθόμουνα στην Εθνική να αλλάζω λάστιχο Αυγουστιάτικα ντάλα μεσημέρι με 30 τόσους βαθμούς χωρίς σκιά.
Κατάλοιπο των αγώνων, ότι πάθεις σέρνεσαι μέχρι τα Pits και αφήνεις τους γρασοπίθηκους να το ισιώσουν.... Embarassed
friar

Δημοσίευση από pilot Την / Το Δευ 8 Οκτ 2018 - 12:32

Εγώ καθώς αγχώδης άνθρωπος που θέλω να προβλέπω το κάθε τι, μελέτησα πολλές φορές τα λεγόμενά σας εδώ...
Το πόρισμά μου: να ΜΗΝ πάω στην ADAC! Μια καλή σκέψη ήταν να γίνω συνδρομητής μέχρι την πρώτη βλάβη γιατί μετά θα με έβλεπαν με "μισό μάτι". Όμως λόγω του οτι και τα 90€ αυτή τη στιγμή μου είναι πολλά, αποφάσισα τα εξής:
Μια κι έχω το βαρύτερο ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο στο forum (2.5 Τ) αν πάθω κάτι καλοκαίρι (που είναι και τα περισσότερα χλμ) θα καλέσω το πλησιέστερο κάμπινγκ να πάρουν το τροχόσπιτο και με την οδική βοήθεια της ασφάλειας (25€ το χρόνο) το αυτοκίνητο. Αν είναι χειμώνας τότε θα καλέσω κάποιον φίλο με δυνατό τζιπ να με μαζέψει (ήδη είναι κανονισμένοι σε Πάτρα, Κόρινθο και Αθήνα) δίνοντάς του ένα δυνατό φιλοδώρημα πέραν των εξόδων τους...
pilot

Δημοσίευση από friar Την / Το Δευ 8 Οκτ 2018 - 13:58

Για να δούμε, το δυνατό τζιπ δε θα κάψει καμια εικοσαριά γιούρα καύσιμο, καίνε τα ρημάδια καίνε, και πόσο δυνατό θάναι το φιλοδώρημα, πόσο δυνατό...

Δες και το νομικό μέρος, ο φίλος με το τζιπ χίλια τα εκατό έχει κοτσαδώρο, άδεια έλξης έχει; Αμφιβάλλω.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και το Αθήνα Κόρινθο Πάτρα είναι μικρή εμβέλεια πόσο μάλλον εκτός συνόρων.

Εμένα δε να δείς άγχος που το έχω....
Γνωρίζω ομάδα εθελοντών, σας έχω ήδη δώσει τηλέφωνο συντονιστή, με δυνατά τζιπ που πετάνε την σκούφια τους να βοηθήσουν με ένα τηλεφώνημα σε όλη την χώρα, υπάρχουν ακόμα γνωστοί πάλι με θηριώδη οχήματα σε Αλβανία Βουλγαρία Ρουμανία και Τουρκία, οι αγώνες νάναι καλά, αλλά μπορούν μόνον να ρυμουλκήσουν δεν μπορούν να φορτώσουν ούτε να επαναπατρίσουν αν χρειαστεί.
Και παραπέρα, που με έχει πάει αρκετές φορές η δίψα για ταξίδι, τι γίνεται;
Συγνώμη η ADAC για μένα είναι μονόδρομος.
friar

Δημοσίευση από tsiggeno Την / Το Δευ 8 Οκτ 2018 - 15:04

Σε περίπτωση που χρειαστείς την adac θα πρέπει να ξερεις friar αν δεν το γνωρίζεις δηλαδή....πως ο αριθμος της καρτας μέλους είναι η απόδειξει πως είσαι συνδρομητής της και δεν χρειάζεται η επίδειξή της ουτε γίνεται ταυτοπρωσοπία. Οποτε αν δεν θέλεις ολο το forum "taxidiarides" και όχι μόνο να μοιραζομαστε της υπηρεσίες της adac εις βαρος δικό σου, καλο θα ήταν να αφαιρούσες την φωτογραφία της κάρτας ή τουλάχιστον τον αριθμο μέλους.
tsiggeno

Δημοσίευση από friar Την / Το Δευ 8 Οκτ 2018 - 18:15

Oooopsss!!!!
Κάποιος συντονιστής ας την σβύσει.
Είναι που δεν πάει ο νους μου στο πονηρό....
friar

Δημοσίευση από vzol48 Την / Το Δευ 8 Οκτ 2018 - 18:51

Χα....την αποθηκευσα..... beer1
vzol48

Δημοσίευση από friar Την / Το Δευ 8 Οκτ 2018 - 19:49

Ας είσαι καλά, αφέλεια και πονηριά πάνε παρέα.
friar

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Δευ 8 Οκτ 2018 - 20:18

vzol48 έγραψε:Χα....την αποθηκευσα..... beer1
hi this
ladakias

Δημοσίευση από pilot Την / Το Τρι 9 Οκτ 2018 - 10:00

friar έγραψε:Για να δούμε, το δυνατό τζιπ δε θα κάψει καμια εικοσαριά γιούρα καύσιμο, καίνε τα ρημάδια καίνε, και πόσο δυνατό θάναι το φιλοδώρημα, πόσο δυνατό...

Δες και το νομικό μέρος, ο φίλος με το τζιπ χίλια τα εκατό έχει κοτσαδώρο, άδεια έλξης έχει; Αμφιβάλλω.

και το Αθήνα Κόρινθο Πάτρα είναι μικρή εμβέλεια πόσο μάλλον εκτός συνόρων.

Εμένα δε να δείς άγχος που το έχω....
Γνωρίζω ομάδα εθελοντών, σας έχω ήδη δώσει τηλέφωνο συντονιστή, με δυνατά τζιπ που πετάνε την σκούφια τους να βοηθήσουν με ένα τηλεφώνημα σε όλη την χώρα, υπάρχουν ακόμα γνωστοί πάλι με θηριώδη οχήματα σε Αλβανία Βουλγαρία Ρουμανία και Τουρκία, οι αγώνες νάναι καλά, αλλά μπορούν μόνον να ρυμουλκήσουν δεν μπορούν να φορτώσουν ούτε να επαναπατρίσουν αν χρειαστεί.
Και παραπέρα, που με έχει πάει αρκετές φορές η δίψα για ταξίδι, τι γίνεται;
Συγνώμη η ADAC για μένα είναι μονόδρομος.
Όταν λέμε καίνε πόσο δα? πάνω από 200€?
Το νομικό μέρος δεν μ' ενδιαφέρει στη συγκεκριμένη περίπτωση.. Έτσι κι αλλιώς άδεια έλξης για το τροχόσπιτό μου δε θα έχει!
Η δική μου εμβέλεια κοντά σ'αυτές τις πόλεις παίζει... και θέλω ρυμούλκηση όχι φόρτωμα...
pilot

Δημοσίευση από friar Την / Το Τρι 9 Οκτ 2018 - 11:06

pilot έγραψε:Όταν λέμε καίνε πόσο δα? πάνω από 200€?
Shocked  Ούτε κατά διάνοια, πάρα πολλά λες... Shocked Μην τρελαθούμε... Shocked
Να υπολογίζεις απο 10 έως 16 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα. δλδ γύρω στο 20€ που σου είπα νωρίτερα συν το φιλοδώρημα έρχεται μία η άλλη στην συνδρομή της ADAC.
Από κει και πέρα, θέμα επιλογής. Και οι δύο έχουν την λογική τους.
friar

Δημοσίευση από pilot Την / Το Παρ 12 Οκτ 2018 - 14:37

Σωστά τα λες Στάθη. Και δηλαδή οτι σονι και καλά θα πάθω βλάβη άρα μια η άλλη ε? Το ενδεχόμενο για 5 χρόνια να μη πάθω τίποτα παίζει?
pilot

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης