www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

+2
diamantino
athanase
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από athanase Τρι 8 Ιαν 2013 - 21:56

Από ένα ταξίδι μας στην Ολλανδία το 2008, μερικές φωτογραφίες από έναν "ενεργό" μύλο...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από diamantino Τρι 8 Ιαν 2013 - 22:06

Οποία ομορφιά ! ! !
οποία καθαριότης ! !
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 9 Ιαν 2013 - 8:26

Θανάση πολύ ωραίες οι φωτογραφίες, φαντάζομαι θα ήταν καλή εμπειρία.

Και εγώ θέλω να πάω στη καρδιά μιας ζυθοποιίας . [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Cissy 242 Τετ 9 Ιαν 2013 - 9:27

Μπράβο Θανάση Very Happy Very Happy Πολύ ωραίος ο μύλος και χρηστικός. Γιατί νομίζω ότι οι περισσότεροι μύλοι στην Ολλανδία ήταν για να παράγουν ενέργεια για να κρατάνε τα νερά της θάλασσας έξω από τα κανάλια, διότι ένα μεγάλο μέρος της γης της Ολλανδίας είναι αυτό που αποκαλούν οι Ολλανδοί στα Αγγλικά "reclaimed land", δηλαδή έδαφος που πριν ήταν θάλασσα.
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Cissy 242 Τετ 9 Ιαν 2013 - 9:30

Υπάρχει και μια παροιμία στα Ολλανδικά που λέει ότι "ο Θεός δημιούργησε την γη και οι Ολλανδοί την Ολλανδία". Και είναι αλήθεια ως προς τους Ολλανδούς, γιατί μεγάλο μέρος της χώρας είναι κάτω από την επιφάνεια του νερού, με περιοχές που πριν αποξηρανθούν με τα χιλιάδες κανάλια και τους μύλους, ήταν πριν θάλασσα.
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 9 Ιαν 2013 - 10:14

Ωραίες φωτογραφίες, όμορφα μέρη.

Μερικές ακόμα συμπληρωματικές πληροφορίες, στις ήδη ενδιαφέρουσες της Σίσσυς, για τους Ολλανδικούς ανεμόμυλους.

Οι ανεμόμυλοι αποτελούν κυρίαρχο τουριστικό στοιχείο στο τοπίο της Ολλανδίας. Χρονολογούνται από τον 13ο αιώνα και αποτελούν τυπι­κά δείγματα της λαϊκής Ολλανδι­κής αρχιτεκτονικής.

Οι χρήσεις τους ήταν πολλές και έπαιζαν πολύ σημαντικό ρόλο στην κα­θημερινή ζωή της Ολλανδίας. Περίπλοκοι εσωτερικοί μηχανι­σμοί χρησιμοποιούνταν για να αλέσουν το καλαμπόκι, το σιτά­ρι, το κριθάρι και τη βρώμη που αποτελούσαν τη βάση της δια­τροφής των κατοίκων.

Χρησιμο­ποιούνταν ακόμη για το άλεσμα σπόρων για την παραγωγή λαδι­ού ή ακόμη και σαν πριονιστήρια. Όμως, καθώς η Ολλανδία στο μεγαλύτερο μέρος της βρίσκε­ται κάτω από τη στάθμη της θά­λασσας, η πιο σημαντική λει­τουργία τους, όπως πολύ σωστά ανέφερε και η Σίσσυ, ήταν η αποξήραν­ση των λιμνών και των βάλτων, ώστε να δημιουργηθούν γόνιμες εκτά­σεις, γνωστές με το όνομα"πόλντερ", γι' αυτό και οι μύλοι αυτοί ονομάζονται "Pοlder Watermills".

Λέγεται μάλιστα ότι οι ανεμόμυλοι έχουν τη δική τους γλώσσα στην Ολλανδία και χρησιμοποιούνται από τους μυ­λωνάδες σαν τρόπος ανταλλαγής ειδήσεων ή συμβολισμού καθημερινών γεγονότων.

Για παράδειγμα, σε περίπτωση πένθους, τα φτερά μετακινούνται λίγο πιο πέρα α­πό τη θέση στην οποία γυρνούν και μένουν εντελώς σταματημέ­να.
Όταν ξαναρχίσουν να πε­ριστρέφονται, το πένθος θα κρατήσει ακόμα για ένα χρόνο κι έξι εβδομάδες.

Σε γεννήσεις, γάμους ή ιδιαίτερες εθνικές ε­πετείους, οι μύλοι αλλάζουν εμ­φάνιση και συχνά σημαιοστολίζονται.
Ανάλογα με τη γιορτή τοποθετούνται σύρματα ανάμε­σα στα φτερά και πάνω τους κρέμονται γιρλάντες, βέλη του έρωτα και διάφορα άλλα σύμβολα.

Όταν τα φτερά του μύλου είναι σαν σταυρός, σημαίνει ότι ο μυλωνάς θέλει να σταματήσει για λίγο τη δουλειά του, ενώ αν θέλει να σταματήσει για πολλές ώρες τα φτερά τοποθετούνται διαγώνια.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Maximos Τετ 9 Ιαν 2013 - 15:19

Θανάση, πολύ ωραίες και χαρακτηριστικές φωτογραφίες .
Πολύ ωραίες επίσης και οι συμπληρώσεις της Σίσσυς και του Γιώργου (georgedim).

Σας ευχαριστούμε όλους.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 9 Ιαν 2013 - 17:13

Γιώργο (georgedim) να είσαι καλά, σε ευχαριστώ για την ενημέρωση είναι άλλο ένα που δεν ήξερα.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Cissy 242 Πεμ 10 Ιαν 2013 - 10:37

Γιωργάκος έγραψε:Γιώργο (georgedim) να είσαι καλά, σε ευχαριστώ για την ενημέρωση είναι άλλο ένα που δεν ήξερα.

Ανοίξαμε φροντιστήριο εδώ μέσα..... Laughing Laughing Βάλτε τα ερωτήματα ή τα θέματα, και εδώ οι καλές απαντήσεις.... Laughing Laughing
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 10 Ιαν 2013 - 10:58

Ναι Σίσσυ έτσι είναι, άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ .
Να μοιραζόμαστε γνώσεις, νέα ή ότι άλλο μαθαίνουμε .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 10 Ιαν 2013 - 11:39

Θα συμφωνήσω με τον Γιωργάκο ...
... και θα συμπληρώσω ... να περνάμε καλά και ευχάριστα διαβάζοντάς το. cool7

Μας χρειάζεται και έχουμε ανάγκη ... μια χαρούμενη όαση, μέσα στην καθημερινότητά μας ... Very Happy

... και μέχρι στιγμής ... όλοι μας ... το έχουμε καταφέρει μια χαρά .
cheers
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 10 Ιαν 2013 - 15:33

Cissy 242 έγραψε:

Γιωργάκος έγραψε:
Γιώργο (georgedim) να είσαι καλά, σε ευχαριστώ για την ενημέρωση είναι άλλο ένα που δεν ήξερα.

Ανοίξαμε φροντιστήριο εδώ μέσα..... Laughing Laughing Βάλτε τα ερωτήματα ή τα θέματα, και εδώ οι καλές απαντήσεις.... Laughing Laughing
C

Σίσσυ, αν και πιστεύω ότι αστειεύεσαι smile1 θα συμφωνήσω με τον Γιωργάκο και το Μάξιμο, ότι η ενημέρωση σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος (...και όχι μόνο) δεν θα πρέπει να είναι θέμα φροντιστηρίου αλλά ευχαρίστηση και αναγκαιότητα.
Θα επαναλάβω κάτι που έχω ξαναγράψει κα για μένα αποτελεί στάση ζωής :
"......και από την άλλη μου αρέσει να ψάχνω το καθετί λίγο παραπάνω και αυτό που βρίσκω να το μοιράζομαι ......".

Σίγουρα για τον οποιοδήποτε του είναι γνωστό κάτι που γράφεται στο forum, τον αφήνει αδιάφορο ή ίσως και να ......τον κουράζει.
Σκέψου όμως ότι έστω και ένας από τα 210 μέλη του forum ή έστω και ένας επισκέπτης να το βρει ενδιαφέρον ή άγνωστο και να ενημερωθεί, κατ' εμέ αξίζει τον κόπο ο χρόνος και η προσπάθεια που αφιερώνουμε στη ......διαδικτυακή παρέα μας.

Θα κλείσω επαναλαμβάνοντας μια φράση του Νικόλα Μητσόπουλου, από άλλο topic :

"..... Διότι κατά τα γνωστά - δεν θα είμαι και ο μόνος - έλα μωρέ και τι έγινε και ποιος να ψάχνει τώρα.....
Εντάξει άλλη η ομορφιά να στα δίνουνε στο "πιάτο"....."


και αυτό το τελευταίο πιστεύω πως το επιδιώκουμε όλοι μας, οπότε καλό είναι και να το προσφέρουμε όταν το μπορούμε !!!

Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από athanase Πεμ 10 Ιαν 2013 - 20:24

Μέρες γιορτινές ακόμη ας μην χαλάμε τις καρδιές μας. Πιστεύω ότι μέσα σε ένα χαλαρό κλίμα γίνονται κάποιες τοποθετήσεις που κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν έχουν σκοπό ούτε να στενοχωρήσουν ούτε και να δυσαρεστήσουν.

Είναι πράγματα που μου αρέσουν και τα διαβάζω κι άλλα που με αφήνουν αδιάφορο. Τα δεύτερα απλά τα προσπερνώ τα πρώτα τα μελετάω. Αλλοίμονο σε ένα ευρύ φόρουμ να μην υπάρχουν διαφορετικές οπτικές γωνίες αν όλοι είχαν την ίδια άποψη θα είμαστε κάτι σαν ''μπουλούκι''.

Προσωπικά έτσι τα βλέπω τα πράγματα και δεν ξέρω αν συμφωνείτε μαζί μου ... Exclamation
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 10 Ιαν 2013 - 20:31

Όχι Θανάση δεν χαλάμε τις καρδιές μας, απλά υπήρξαν κάποιες γνώμες (τοποθετήσεις ) σε ένα αστείο .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από diamantino Πεμ 10 Ιαν 2013 - 20:41

athanase έγραψε:Μέρες γιορτινές ακόμη ας μην χαλάμε τις καρδιές μας. Πιστεύω ότι μέσα σε ένα χαλαρό κλίμα γίνονται κάποιες τοποθετήσεις που κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν έχουν σκοπό ούτε να στενοχωρήσουν ούτε και να δυσαρεστήσουν.

Είναι πράγματα που μου αρέσουν και τα διαβάζω κι άλλα που με αφήνουν αδιάφορο. Τα δεύτερα απλά τα προσπερνώ τα πρώτα τα μελετάω. Αλλοίμονο σε ένα ευρύ φόρουμ να μην υπάρχουν διαφορετικές οπτικές γωνίες αν όλοι είχαν την ίδια άποψη θα είμαστε κάτι σαν ''μπουλούκι''.

Προσωπικά έτσι τα βλέπω τα πράγματα και δεν ξέρω αν συμφωνείτε μαζί μου ... Exclamation

+1
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Cissy 242 Παρ 11 Ιαν 2013 - 20:08

Ομολογώ ότι αδυνατώ να καταλάβω την πηγή των σχολίων σας. Εικάζω ότι δεν σας άρεσε η λέξη "φροντιστήριο". Αλλά και πάλι αδυνατώ να καταλάβω γιατί εκλαμβάνετε την συγκεκριμένη λέξη με αρνητική χροιά. Surprised Surprised Crying or Very sad Νομίζω ότι ήταν σαφέστατο το νόημα του χιούμορ....
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου Empty Απ: Ολλανδία - στην καρδιά ενός μύλου

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 11 Ιαν 2013 - 20:23

Cissy 242 έγραψε:
.................. Εικάζω ότι δεν σας άρεσε η λέξη "φροντιστήριο". Αλλά και πάλι αδυνατώ να καταλάβω γιατί εκλαμβάνετε την συγκεκριμένη λέξη με αρνητική χροιά. Surprised Surprised Crying or Very sad ..........
C

Σίσσυ μου μάλλον είναι θέμα .......υποσυνείδητου.
Με τόσα που έχουμε ....πληρώσει σε φροντιστήρια για τα παιδιά μας, ......μόνο αρνητικούς συνειρμούς προκαλεί αυτή η λέξη !!! this
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης