www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

+6
athanase
Aigagros
Maximos
Νικόλας Μητσόπουλος
Γιωργάκος
mediterraneo
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από mediterraneo Παρ 14 Δεκ 2012 - 16:27

Με αφορμη συζητηση σχετικα με τις σχολικες εκδρομες,αν θα γινονται εκτος Ελλαδος η οχι,αναρωτηθηκα αν προτεραιοτητα στον προγραμματισμο ταξιδιου εχει η χωρα μας η οχι.Και για να γινω πιο σαφης.Τα χρηματα που θα ξοδεψω για ενα 10ημερο ταξιδι,μηπως θα πρεπει να μεινουν στην Κερκυρα η την Κρητη η την Ευβοια κλπ,παρα στην Κροατια η Τουρκια κλπ? Ξερω οτι υπαρχουν παραγοντες που επειρεαζουν μια τετοια αποφαση,ομως η οικονομικη κατασταση,απολυσεις,κλεισημο μαγαζιων,ανεργια.....με προβλημματιζουν αρκετα.Ο διπλανος μου σημερινος ανεργος κι ο παραδιπλα αυριανος με βαζουν σε αυτες τις σκεψεις κι εγω τις μοιραζομαι μαζι σας.
mediterraneo
mediterraneo


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 14 Δεκ 2012 - 17:13

Αγαπητέ Νίκο έχεις δίκιο να προβληματίζεσαι , και εγώ δεν ξέρω τι να πω στην ανιψιά μου που το λύκειο της κάνει την πενταήμερη Γιάννενα και Ζαγοροχώρια, ενώ το διπλανό λύκειο με τα ίδια χρήματα πάει Ιταλία .

Τι να της απαντήσω όταν μου λέει στα Γιάννενα μπορώ να πάω και με το ΚΤΕΛ;

Πολύ μεγάλος προβληματισμός, κάπως έτσι όμως δεν προβληματιζόμαστε και εμείς βλέποντας τις τιμές από τα camping της Χαλκιδικής σε σύγκριση με τα camping της Γερμανίας και Γαλλίας.........
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Παρ 14 Δεκ 2012 - 18:19

Εγώ πάντως- καλά να είμαστε- σίγουρα έξω και για καιρό και μακριά Exclamation hi8
Ένα ταξίδι μου έμεινε, δεν το χαρίζω σε κανέναν. Έχω κόψει τις εξόδους μου κατά 50% nerv
Χωρίς προβληματισμό και τύψεις λοιπόν θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια.... cl1
Άλλωστε, σαν συνταξιούχος, συνεισφέρω υπεραρκετά στην "ανάκαμψη". @#$%& nocom1
Όσο για τις τιμές, που λέει και ο "Γιωργάκος", υποτίμηση εδώ και τώρα αν θέλουν τα λεφτά μου Exclamation
60% σε μένα, άντε 40% εκείνοι... Αλλιώς no2
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Maximos Παρ 14 Δεκ 2012 - 19:05

Μεγάλη συζήτηση ... και από που να αρχίσεις ...
Αν υπάρχει και η εμπειρία των εκτός συνόρων επισκέψεων, δεν δυσκολεύεσαι να απαντήσεις ...
Να μετράνε τα "πρέπει" ... αλλά υπάρχει και το τι απολαμβάνω με τα (περίπου) ίδια χρήματα ... Wink
Είμαστε συγκριτικά σαν χώρα, σχετικά ακριβή ...

Σίγουρα, πρέπει να σκεφτόμαστε Ελληνικά ... αλλά όχι μόνο οι καταναλωτές ... Cool
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Aigagros Παρ 14 Δεκ 2012 - 20:06

Όλα τα επιχειρήματα ορθά τα βρίσκω.΄

Στον τελευταίο σου λόγο Μάξιμε δεν έχεις άδικο, είναι όμως κάποιες επιχειρήσεις που βαδίζουν σε τεντωμένο σχοινί, ή που θα κάνουν τις τιμές προσιτές για τα τσαλαπατημένα μας πορτοφόλια με ελάχιστο υπόλοιπο κέρδους, ή που θα προσπαθήσουν να κερδίσουν το κάτι τις παραπάνω μήπως μπορέσουν και ξεπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους, οπότε και γίνονται για πολλά νοικοκυριά απρόσιτες. Και στις δύο περιπτώσεις παίζουν με το λουκέτο. Αυτοί που δεν κατεβάζουν τις τιμές είναι αυτοί που δεν έχουν ακόμα αισθητές απώλειες στην πελατεία.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από athanase Παρ 14 Δεκ 2012 - 20:38

Το μέσα ή έξω δεν απαντάται με ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Υπάρχει η συναισθηματική αλλά καθόλου συμφέρουσα άποψη. Να στηρίξουμε την πατρίδα μας, την οικονομία, τον τουρισμό μας, τις θέσεις εργασίας και γενικά την τοπική αγορά. Δεκτά όλα αυτά.

Υπάρχει η δεύτερη άποψη αυτή του καταναλωτή. Τι κάνουν γι αυτό οι Αρχές με τις μέτριες υποδομές, οι ξενοδόχοι-Ιδιοκτήτες Κάμπινγκς με τις μέτριες παροχές, την ποιότητα προσφερομένων υπηρεσιών αλλά και τις υψηλές τιμές που συχνά δεν ανταποκρίνονται στις προσφερόμενες υπηρεσίες?

Το θεώρημα ας έλθουν πελάτες να φέρουν χρήματα για να αναβαθμίσουμε τις υπηρεσίες είναι επιεικά ηλίθιο. Το άλλο ότι η σαιζόν είναι μικρή κλπ εξ ίσου ηλίθιο. Σ' αυτόν εδώ τον χώρο έχουμε πολλές φορές διαβάσει για τιμές Κάμπινγκ να πλησιάζουν ή να ξεπερνούν πολλές φορές τις τιμές και τις προσφορές των ξενοδοχείων. Συγκρινόμενες δε με πολλές Ευρωπαικές χώρες είναι πολύ υψηλότερες κι ας μην μιλήσουμε για συγκρίσεις με αναπτυσσόμενες χώρες της Ευρώπης και όχι μόνον.

Με βαριά καρδιά όλοι οι δρόμοι μας οδηγούν εκτός Ελλάδας...
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 15 Δεκ 2012 - 8:38

Εγώ πάντως ως καταναλωτής αλλά και ως ταξιδευτής συμφωνώ με τον Θανάση παραφράζοντας
Με ελαφρά καρδιά όλοι οι δρόμοι μας οδηγούν εκτός Ελλάδας
και ας μην ξεχνάμε έχω δικαίωμα να προστατευτώ από αυτούς που με ληστεύουν, ακολουθώντας το παράδειγμα του κράτους, στο όνομα της σωτηρίας της πατρίδας nerv
Τέρμα τα εις υγείαν του κορόιδου... jok
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 15 Δεκ 2012 - 9:25

Αστειευόμενος με τον τίτλο του topic και ......παίζοντας λίγο με τις λέξεις θα έλεγα :
"Μέσα ή έξω ......απο το σπίτι, το επόμενο ταξίδι ?" what
γιατί όπως διαμορφώνονται τα οικονομικά μας, μάλλον για ταξιδιώτες ......"της πολυθρόνας" μας βλέπω !!! carn
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 15 Δεκ 2012 - 10:15

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα με πρώτον εμένα, συμφωνώ απόλυτα με τον Θανάση και Νικόλα αλλά θα πω στον φίλο Γιώργο (georgedim) : να προσπαθήσουμε να βρούμε εναλλακτικές οικονομικές λύσεις για να μην κάτσουμε στον καναπέ μέχρι να περάσει η μπόρα.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 15 Δεκ 2012 - 11:14

Μα ποιά μπόρα να περάσει; Πώτος θα περάσω εγώ σε άλλο επίπεδο... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Εδώ δεν μιλάμε για μπόρα, μιλάμε για βαρομετρικό χαμηλό αλά Νορβηγία... rain t cry
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από caminador Σαβ 15 Δεκ 2012 - 20:29

Ανάλογα τι θέλεις να δείς και πόσα μπορείς να πληρώσεις, και αν είναι εφικτό, κάνεις την επιλογή σου. Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να έχουμε τύψεις αν η επιλογή μας είναι εξωτερικό, Ένωση ή και εκτός σε τρίτες χώρες,τότε λειτουργούμε σαν πρεσβευτές της πατρίδας,κάνοντας και τουριστική διαφήμιση,αντικειμενική βέβαια στους όποιους συνομιλητές μας.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Γιώργος Σαβ 15 Δεκ 2012 - 20:53

athanase έγραψε:

. . . Με βαριά καρδιά όλοι οι δρόμοι μας οδηγούν εκτός Ελλάδας . . .



Θα το προτιμούσα Rolling Eyes . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από kukosg Κυρ 16 Δεκ 2012 - 19:17

Αν και αυτό το καιρό δεν θέλω να φεύγουν χρήματα εκτός ελλάδος, εν τούτοις στη συγκεκριμένη περίπτωση ψηφίζω το "εκτός", υπό προυποθέσεις, για δυο βασικους λόγους.
Ο πρώτος και έχει να κάνει με την προυπόθεση, ότι τα χρήματα μας ή αλλιώς η "υποστήριξη" μας, δεν πάνε σε οποιονδήποτε ξένο, πολύ δε περισσότερο σε αυτούς που μας έχουν υπερεκμεταλευτεί, αλλά σε αυτούς που μας "υποστηρίζουν" και αγοράζουν αντοίστιχα τα δικά μας προιόντα. Φέρνω παράδειγμα τους ιταλούς οι οποίοι όχι απλά μας υποστηρίζουν αλλά φέτος αναδείχτηκαν σε νούμερο ένα, εισαγωγέα ελληνικών προιόντων. Κάτω από αυτό το πρίσμα συμφωνώ να τους δίνουμε, για να μας δίνουν.Με τον τρόπο αυτό δεν στερούμαστε το ταξίδι μας (που έχει χαρακτήρα "μορφωτικό") σε χώρες με τεράστια πολιτιστική κληρονομιά και ανταλλαγή θεωριών που τόσο τις έχουμε ανάγκη.
Ο δεύτερος λόγος είναι λίγο πιο απλοικός αλλά εξίσου συνδεδεμένος με τον πρώτο. Εϊναι μια απλά απάντηση σε όλους αυτούς τους βόρειους που μας χλευάζουν με τα ΜΜΕ τους. Δείχνουμε με κάποιον τρόπο την μικρή μας δύναμη που τόσο πολύ την έχουνε ανάγκη για τη βαριά τους βιομηχανία. Γιατί όσο μικρή κι αν είναι η δυναμή μας, προστιθέμενη σε όλων των άλλων μικρών, γίνεται αρκετά υπολογίσιμη.
Ανάμεσα σε όλους αυτούς που μας βοηθούν βάζω και αυτούς που με κάποιον τρόπο εκμεταλευόμαστε, δηλαδή τους γείτονες μας στα Βαλκάνια μιας και χιλιάδες ελληνικές επειχηρήσεις κερδίζουν από τις οικονομίες τους, ασχέτως αν τα κέρδη αυτά τα φέρνουν μέσω offsore εταιριών στην Ελλάδα. Εξάλλου, το κόστος ζωής εκεί μας κάνει να νιώθουμε ακόμα πλούσιοι.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Κυρ 16 Δεκ 2012 - 19:49

Και ακόμη πιο απλοϊκά...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αυτό βλέπω σήμερα έξω από την πόρτα μου να αυξάνει κάθε μέρα... Τούς πληρώνω να τα μαζεύουν και επιτέλους δεν μας αξίζει τέτοια περιφρόνηση!
Όχι δεν θέλω τέτοια Χριστούγεννα! Έξω από εδώ και όπου να είναι angry
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από kukosg Κυρ 16 Δεκ 2012 - 20:45

Τά ιδια θά δέις καί στή Napoli.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Δευ 17 Δεκ 2012 - 10:31

Τα είδα! Για αυτό πέρασα και έφυγα και από εκεί... Αυθημερόν... sad1
Δεν λέω ότι η Αλητεία και η εκμετάλλευση/ απαξίωση του πολίτη είναι Ελληνική πατέντα.
Ταξιδεύοντας πάντως, υπάρχει η πολυτέλεια της επιλογής. Μένω δεν μένω, ανέχομαι δεν ανέχομαι... eye
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από kukosg Δευ 17 Δεκ 2012 - 11:29

Κρίμα ...γιατί είναι από τίς πιό όμορφες πόλεις τής Ιταλίας,καί πιό ενδιαφέρουσες.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι. Empty Απ: Μεσα η εξω το επομενο ταξιδι.

Δημοσίευση από caminador Δευ 17 Δεκ 2012 - 13:42

Σορέντο, Φλεγραία, πεδία, Ίσχια, Κάπρι, Καζέρτα, Πομπηία, Ποζιτάνο, Αμάλφι, Βεζούβιος, Ηράκλεια.... πες ότι είσαι Ελλάδα.... lol!
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης