www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

+10
traveller
antreas hobby
Γιώργος
Maximos
Γιωργάκος
Masterless
caminador
BARRACUDA
Aigagros
lander474
14 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από lander474 Δευ 22 Οκτ 2012 - 14:02

Καλημέρα σε όλους

Ένα φαινόμενο που βλέπω πάρα πολύ σε τροχόσπιτα είναι ότι πολλοί κάτοχοι αυτών βγάζουν τίς ρόδες με σκοπό όπως λένε να ξεκουράσουν τα αμορτισέρ και να προστατεύσουν τά λάστιχα η επειδή το χουν κάπου μόνιμα τίς βγάζουν επίσης για να μην κλαπέι το τροχόσπιτο .
Για να βγούν όμως έχουν ζορίσει τα ποδαράκια (είτε βαρέως τύπου είτε ελαφρού τύπου) ώστε να μη πατάνε οι ρόδες κάτω και να μπρούν να βγούν. Πολλοί μετά αφού τις βγάλουν χρησιμοποιούν κάτι στηρήγματα που προσαρμόζονται στον τροχό όπως η ρόδες για να πατάει εκει το τροχόσπιτο .
Φτάνω στο σημείο να λέω γιατί να κάνουν κάτι τέτοιο γιατί οι ρόδες να βγούν ???????
Μια περίπτωση όπως είπα είναι για να μη κλαπεί το τροχόσπιτο . Αν ο κλέφτης το βάλει στο μάτι δε μπορεί να βάλει 2 ρόδες να το πάρει και να φύγει ???????? δεν είναι δύσκολο για αυτούς
Δεύτερη περίπτωση για να μην κουράζονται τα αμορτισέρ πράγμα που διαφωνώ έχω ακούσει περιπτώσεις ότι τα αμορτισέρ πρέπει να πατάνε κανονικά διαφορετικά χαλάνε , άραγε ισχύει αυτό ?????
Τρίτη περίπτωση να μην καταπονούνται τα λάστιχα κι εδώ έχω να πώ ότι η ζωή των λαστίχων είναι για 4 χρόνια προεραιτικά μετά τη 4ετία θέλουν αλαγή , είτε είναι εκτός είτε εντός ακόμη κι αν έχουν πολλά λινά .Αυτό μου το χει πει και άνθρωπος δικός μου που κάνει αλλαγές λαστίχων
Αναρωτιέται κανείς πόσο καταπονείται το τροχόσπιτο όταν πατάει στα ποδαράκια και δεν πατάει στις ρόδες του (πολλοί το αφήνουν να πατάει στα ποδαράκια μόνο τα δικά του ούτε καλά καλά σε εξτρά . Φανταστείτε ένα τροχόσπιτο χωρίς ρόδες με άτομα μέσα η παιδάκια που χοροπηδάνε τί γίνεται ?????
Νομίζω ότι οι ρόδες δεν πρέπει να βγαίνουν από το τροχόσπιτο ποτέ άλλοστε για αυτό το λένε και τροχόσπιτο είναι με ρόδες πρέπει να είναι πάντα πάνω και να βγαίνουν μόνο για αντικατάσταση . Στα αυτοκίνητα όταν δεν τα κινούμε βγάζουμε τίς ρόδες δε νομίζω γιατί να το κάνουμε στα τροχόσπιτα????????

Σχετικά με τα ποδαράκια αυτά τα χρηισιμοποιούμε για να στηρίζουμε το τροχόσπιτο κι όχι για να το σηκώνουμε στον αέρα ποδαράκια είναι οχι γρύλοι . ένα τροχόσπιτο όταν στηρίζεται στα ποδαράκια του στις ρόδες και το ροδάκι έχει μια καλή στήριξη όταν σηκ΄νεται στον αέρα δημιουργείται αστάθεια και ίσως ζημιά στα ποδαράκια

Λίγο ασυνήθιστο το θέμα αυτό που άνοιξα αλλά θα έπρεπενα το κουβεντιάσουμε λίγο .
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 22 Οκτ 2012 - 14:50

Δεν ξέρω αν είναι ασυνήθιστο Τάσο, είναι όμως χρήσιμο. Στα περισσότερα που είπες συμφωνώ, το θέμα με τα αμορτισέρ δεν το γνωρίζω, κατά πόσο δηλαδή χάνουν τη φόρμα τους όταν κρέμονται ελεύθερα. Αν το τροχόσπιτο στηρίζεται στα ποδαρικά του χωρίς τροχούς υπάρχει κίνδυνος παραμόρφωσης, αφού η καρότσα είναι σχεδιασμένη να δέχεται το βάρος κατά κύριο λόγο στον άξονα. Ίσως και να δημιουργήσει προβλήματα στο δάπεδο, αφού κάποια ποδαρικά έχουν και στήριγμα στο ξύλο.
Είναι αρκετοί όμως εκείνοι που βγάζουν μεν τους τροχούς, αλλά στηρίζουν με τρίποδα το τροχόσπιτο από τον άξονα, με τα ποδαρικά να υποβοηθούν. Άλλοι βάζουν τέτοια τρίποδα και πλησίον των ποδαρικών, οπότε ανακουφίζουν και αυτά. Αυτά τα έχω δει σε πάρκινγκ τροχοσπίτων αλλά και σε τροχόσπιτα που βρίσκονται σε κάμπινγκ επί μακρό χρονικό διάστημα.
Περισσότερα στοιχεία για τις επιπτώσεις ενός τακαρισμένου τροχοσπίτου θα μας δώσουν εκείνοι που χρησιμοποιούν αυτόν τον τρόπο ακινησίας.
Προσωπικά δεν βγάζω τους τροχούς, μετακινώ όμως κάθε μήνα το τροχόσπιτο για να αλλάξουν θέση οι τροχοί και να γλυτώσω την παραμόρφωση.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από BARRACUDA Δευ 22 Οκτ 2012 - 15:11

Τα ποδια του τροχόσπιτου καταπονούνται αρκετά ακόμη και σε ολιγοήμερα στησίματα. Το βάρος πρέπει να πέφτει πάντα στις ρόδες. Έχω σπάσει ποδαρικό (βαρέως τύπου) επειδή ήταν το μέρος επικλεινές και το ζόρισα να σηκώσω αρκετά την μπροστά μεριά μου.

Ρώτησα λοιπόν και έμαθα...

Η λύση για βαριά τροχόσπιτα όπως αυτό που έχω είναι οι γρύλλοι και μάλιστα οι μηχανικοί και όχι οι υδραυλικοί.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]







Φρόντισα να προμηθευτώ λοιπόν 4 και μάλιστα σε πολύ οικονομική τιμή από μέρος που πουλούσαν (παλαιά) μεταχειρισμένα ανταλλακτικά αυτοκινήτων.Τους αγόρασα με 5 Ευρώ τον κάθε ένα, (ενώ στην αγορά έχουν περίπου 15 ο ένας),τους έχω μόνιμα στην μπαγαζιέρα κλειστούς και πιάνουν ελάχιστο χώρο και τους βάζω πάντα φροντίζοντας να πιάνουν στο σασί λίγο πίσω από κάθε ποδαρικό.Ουσιαστικά με αυτούς "στήνω" και μετά απλά ακουμπάω και τα ποδαρικάχωρίς να τα καταπονώ καθόλου.
BARRACUDA
BARRACUDA


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από caminador Δευ 22 Οκτ 2012 - 16:08

Μπράβο σου πολύ καλή ιδέα και δυο νάχεις σε γλυτώνουν από ζόρια,βέβαια τα 4 σε καλύπτουν 100%,δεν μας είπες που τα βρήκες;
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από Masterless Δευ 22 Οκτ 2012 - 16:34

..................και τους βάζω πάντα φροντίζοντας να πιάνουν στο σασί λίγο πίσω από κάθε ποδαρικό.Ουσιαστικά με αυτούς "στήνω" και μετά απλά ακουμπάω και τα ποδαρικάχωρίς να τα καταπονώ καθόλου.

Φίλε μας, Barracuda................. cheers
Κάνεις το τέλειο............... Wink
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 22 Οκτ 2012 - 16:50

Πολύ ωραία λύση οι γρύλοι BARRACUDA μπορώ να πω μου αρέσει περισσότερο από το να έχω τρίποδα .

Τώρα όσο αφορά το αν θα πρέπει να αφαιρούνται τα λάστιχα η γνώμη μου είναι ναι αν δεν βαριέσαι .
Όταν τα βγάλεις πρέπει να τα αποθηκεύσεις σε μέρος που να μην τα βλέπει ήλιος , να μην έχει μεγάλες θερμοκρασίες, θα πρέπει να αφαιρέσεις πίεση και να έχουν μέχρι 20 psi .
Μόνο έτσι μπορείς να πεις ότι αυξάνεις την διάρκεια ζωής του λάστιχου.

Το τροχόσπιτο για να μην είναι στον αέρα θα πρέπει να έχεις ένα ζευγάρι παλιές ζάντες με παλιά λάστιχα να βάλεις όσο θα είναι σταθμευμένο .

Εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά . Βαριέμαιεεεεεε.

Όταν μετά από αρκετό διάστημα ακινησίας σηκώνω το τροχόσπιτο και γυρίζω τον τροχό στο σημείο που πάταγε το λάστιχο υπάρχει μια παραμόρφωση, μετά από μερικά χιλιόμετρα όμως στρώνει και είναι μια χαρά .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από Maximos Δευ 22 Οκτ 2012 - 17:00

Τάσο, όπως και να ‘χει είναι ένα χρηστικό θέμα.

Πράγματι, η στήριξη του τροχόσπιτου, έχει πολλές παραμέτρους.
Άλλο είναι όταν το τροχόσπιτο είναι σε "χειμέρια" νάρκη … αράζει δηλαδή χωρίς να χρησιμοποιείται
και άλλο, εάν είναι κάπου στημένο και λειτουργεί.
Παίζει βέβαια και το βάρος το ρόλο του, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις,
(σε μεγάλα και βαριά τροχόσπιτα), τα ποδαρικά του είναι πιο ενισχυμένα, είναι αυτά που λέμε βαρέως τύπου.

Όταν είναι για άραγμα χωρίς χρήση, σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να βγούν οι ρόδες του.
Αρκεί, να στηριχθεί στα ίδια μέσα.
Προσωπικά, χρησιμοποιώ και δύο πρόσθετα στηρίγματα,
που "πιάνουν" στο σασί και είναι κοντά στον άξονα.
Εδώ πρέπει να βοηθάει και το είδος του σασί.

Η μετατόπιση λίγο εμπρός ή πίσω, όπως έγραψε και ο Γιώργος, κάνει καλό στα λάστιχα,
όπου υπάρχει ο κίνδυνος παραμόρφωσης των λινών του.
Μια ματιά πάντως και εδώ, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
θα δούμε και άλλα συμπληρωματικά στοιχεία.

Επίσης, είναι σίγουρο, ότι τα ποδαράκια, δεν είναι και για πολλά … !
Παίζει ρόλο και το έδαφος. Αν είναι λίγο επικλινές, μπορεί να στραβώσουν ...
... ή ακόμη και να σπάσουν … (όπως είπε και ο Τάκης – BARRACUDA).

Από την άλλη παίζει ρόλο και το πού είναι στηριγμένα τα ποδαράκια.
Έχω δει σε τροχόσπιτα, ιδίως στα εμπρός, να μην πατάνε όλα τα σημεία στήριξης στο σασί …
Αυτό, ίσως δημιουργήσει και πρόβλημα στο δάπεδο, αν υπάρξει κάποιο παραπάνω ζόρισμα.

Η άποψή μου είναι και το κάνω πάντα, να χρησιμοποιώ πρόσθετα στηρίγματα,
όταν το τροχόσπιτο θα μείνει και θα λειτουργήσει σε ένα camping.
Το ίδιο έχω κάνει και τώρα, που είναι αραχτό.
Τις ρόδες δεν τις έχω βγάλει ποτέ.
Όμως, δεν ακουμπούν και τελείως κάτω, όπως όταν είναι στο δρόμο.
Το μεγαλύτερο βάρος, το δέχονται τα δύο πρόσθετα στηρίγματα,
που βάζω κοντά στον άξονα και λιγότερο τα ποδαράκια.

Η λύση πάντως του Τάκη με τους γρύλους, μια χαρά ιδέα είναι.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από BARRACUDA Δευ 22 Οκτ 2012 - 17:05

caminador έγραψε:Μπράβο σου πολύ καλή ιδέα και δυο νάχεις σε γλυτώνουν από ζόρια,βέβαια τα 4 σε καλύπτουν 100%,δεν μας είπες που τα βρήκες;



Στην αρχή πήγα να πάρω καινούριους αλλά τους βρήκα από 25 μέχρι και 15 ευρώ (το praktiker τους έχει 15) αλλά είναι για 400 κιλά .

Κοιτούσα όπως καταλαβαίνεις και τα βάρη που σηκώνουν (Όλοι έχουν επάνω ταμπελάκι συνήθως κίτρινο και λέει το βάρος που σηκώνουν)

Οπότε βγήκα στο ψάξιμο και βρήκα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ και αχρησιμοποίητους σε μαγαζιά με παλαιά ανταλλακτικά αυτοκινήτων .Είχαν όλοι σχεδόν στην οδό Φρατζή αλλά και στη Θηβών στο ύψος του "Δηλαβέρη" από εκεί πήρα και εγώ. Αυτοί όλοι οι επαγγελματίες παίρνουν για ανταλλακτικά ολόκληρα αυτοκίνητα και τα διαλύουν και συνήθως ο γρύλος είναι μέσα οπότε έχουν πολλούς. Κοίταξα τα βάρη λοιπόν και πήρα 4 που να σηκώνουν τουλάχιστον 750 κιλά έκαστος με μόλις 5 ευρώ τον κάθε έναν.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την BARRACUDA στις Δευ 22 Οκτ 2012 - 17:12, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : αναγραμματισμός)
BARRACUDA
BARRACUDA


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από Γιώργος Δευ 22 Οκτ 2012 - 17:18

Γιωργάκος έγραψε:Εγώ δεν κάνω τίποτα από αυτά . Βαριέμαιεεεεεε.

Μαζί σου χρυσόστομε κ. συντονιστά μου ! ! . . . cheers



Λες να φταίει, και να μας πιάνει αυτή η άτιμη η εφηβεία μας ; Rolling Eyes
Αλλά πάλι . . . σκέφτομαι . . . πως δεν πιάνει και τον Πρόεδρο ; Rolling Eyes Very Happy
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από antreas hobby Τρι 23 Οκτ 2012 - 17:01

Το ξεχειμώνιασμα του δικού μου τροχόσπιτου έχει ως εξής.
Τέσσερα τρίποδα στο ενδιάμεσο ποδαρικού και άξονα αλλά πιο κοντά στον άξονα όμως...
Το ύψος που νομίζω ότι είναι καλό τόσο όσο... ώστε οι τροχοί να ακουμπάνε στο έδαφος και να κρατάνε το βάρος τους και ίσα να μην κρέμεται το αμορτισέρ επίσης δίνω πολύ μεγάλη σημασία το τροχόσπιτο να είναι αυστηρά και εντελώς ζυγισμένο στο τέλος κατεβάζω και τα ποδαρικά που τα σφίγγω όσο χρειάζεται .... όχι να σηκώνουν το τροχόσπιτο απλά γι την σιγουριά από τυχόν μετακίνηση
Όσο για τα λάστιχα τα καλύπτω να μην τα χτυπά ο ήλιος.
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από caminador Τρι 23 Οκτ 2012 - 18:04

Τάκη σ`ευχαριστώ θα πάω να ψάξω δυο για το δρόμο τα θεωρώ απαραίτητα.Σ`ένα κάμπινκ τής Καταλωνίας κάποτε,ήταν Ανοιξη,έπεσε ένας τροχός σε λάκο είχε χόρτα και δεν φαινόταν, και ζορίστηκα και εγώ και τα ποδαρικά.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από ???????? Τρι 23 Οκτ 2012 - 20:15

Καλησπέρα ,

Το συγκεκριμένο θέμα για μένα προσωπικά θα έλεγα ότι είναι εντελώς υποκειμενικό. Αυτό το λέω , γιατί συχνά πυκνά ακούγονται γνώμες και προτάσεις οι οποίες έρχονται σε πλήρη αντίφαση μεταξύ τους από ανθρώπους σχετικούς... του χώρου και δεν μιλάω μόνον για εμπόρους. Οι έμποροι άλλωστε απλά πουλάνε. Ο συλλογισμός και η επιχειρηματολογία του φίλου μας του Τάσου που άνοιξε το θέμα με βρίσκει σύμφωνο 100%. Δεν μπορείς να πείς πώς η μια ή η άλλη λύση είναι η απολύτως σωστή. Στον καθένα μας υπάρχουν ξεχωριστοί παράμετροι που εν τέλη διαμορφώνουν την τελική απόφαση που θα πάρουμε. Άν για παράδειγμα κάποιος το αφήσει σταθμευμένο παραπάνω από 4 χρόνια όπως λέει ο τάσος δεν υπάρχει νόημα να τα αφαιρέσει γιατί πάλι θα θεωρούνται ''μπαγιάτικα". οπότε θα πρέπει να τα αλλάξουμε. Είμαι σίγουρος πώς στο συγκεκριμένο θέμα όσα άτομα και αν ρωτήσεις , τόσες διαφορετικές απόψεις θα πάρεις. Έτσι έγινε και στη περίπτωση τη δική μου. Όλες οι απόψεις μεταξύ τους ήταν διαφορετικές και φυσικά δεν ''έδεναν'' . Λύσεις υπάρχουν πολλές , πάρα πολλές ο καθένας μπορεί να κάνει ότι αποφασίσει για την δική του περίπτωση. Άρα το συμπέρασμα είναι πώς στο συγκεκριμένο θέμα...δεν υπάρχει υπόδειξη σωστής χρήσης της ''μόνιμης'' ή μη στήριξης του τροχόσπιτου διότι πολύ απλά η περίπτωση του καθενός μας μαζί με τις παραμέτρους που συνθέτουν το όλο "σκηνικό" διαφέρουν στα σημεία. Επιπλέον υπάρχουν πολλά "πρέπει" για αυτά τα θέματα και πολλά "θα πρέπει'' που μπορούμε να προτείνουμε στους φίλους μας αλλά το πιο σημαντικό και χρήσιμο θα ήταν αν πραγματικά τα έχουμε εφαρμόσει στη πράξη εμείς οι ίδιοι πρώτα και μπορούμε με κάποια αντικειμενικότητα να πούμε πώς οδηγούν σε αποτέλεσμα καλό χωρίς να "ξεπατώνεται" ο άλλος στη δουλειά και του χαλάει το κέφι στη προσπάθεια του να εφαρμόσει αυτά που πιθανόν να του προτείνω εγώ ο ''σωστός"....

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από Maximos Τετ 24 Οκτ 2012 - 0:55

Είναι προφανές, ότι η κάθε άποψη που εκφράζει κάποιος είναι υποκειμενική ...

Όμως, σε όσα αναφέρθηκαν, δεν βρήκα αντιφάσεις.
Όλα ξεκινούν, από το τι έχουμε αποφασίσει να κάνουμε όταν αυτό είναι ακίνητο.
Αλλιώς, θα ενεργήσουμε αν το τροχόσπιτο το χρησιμοποιούμε ...
και αλλιώς, όταν απλώς το παρκάρουμε, χωρίς να "ζούμε" μέσα.

Στην μόνιμη εγκατάσταση, όπου το χρησιμοποιούμε, οι λύσεις ... είναι δύο.
Είτε βγάζεις τα λάστιχα ... είτε τα αφήνεις.
Αν τα βγάλεις, προστατεύεις και τις ζάντες από την "ταλαιπωρία" ...
... τα λάστιχα είναι έτσι και αλλιώς "ξεγραμμένα"!

Το "σήκωμα στον αέρα" είναι άλλο θέμα, άσχετο με τα λάστιχα.
Έχει να κάνει κυρίως με το σασί του τροχόσπιτου, το οποίο αντέχει ένα ορισμένο βάρος.
Το οποίο βάρος, το μικτό δηλαδή, αναφέρεται όταν αυτό είναι σε κίνηση.

Όταν όμως είναι σε στάση και χρησιμοποιείται το τροχόσπιτο, τα πράγματα αλλάζουν.
Το βάρος πολλαπλασιάζεται ... αφού προστίθεται και το βάρος ... των "κατοίκων" του.
Στην περίπτωση αυτή, καλό είναι να υπάρχουν πρόσθετα στηρίγματα στο σασί,
έτσι ώστε να το "ανακουφίζουν", (... όπως και τον άξονα) από το πρόσθετο βάρος.

Σημαντικό ρόλο, παίζει και η κλίση του εδάφους.
Όταν είναι επικλινές, τα ποδαράκια, όπως και ο άξονας, δεν δέχονται το ίδιο φορτίο ...
... καθόσον το τροχόσπιτο πρέπει να είναι οριζοντιωμένο.
Εδώ και σε αυτή την περίπτωση, τα πρόσθετα στηρίγματα θα βοηθήσουν.

Στην προσωρινή στάση, αν τώρα θέλεις και να το κυκλοφορείς, δεν βγάζεις τα λάστιχα ...
και απλά κάνεις ενέργειες, που δεν δημιουργούν πρόβλημα στα λάστιχα,
ή τα βγάζεις, για λόγους προστασίας (κλοπή).
Σ' αυτή την περίπτωση, το έδαφος είναι σχεδόν πάντα ομαλό (πχ. parking) ...
... οπότε, δεν χρειάζονται (εφόσον δεν χρησιμοποιείται) και τα πρόσθετα στηρίγματα.


Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από traveller Πεμ 28 Ιαν 2021 - 7:51

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Καποιος ενδιαφερωμενος γι'αυτο το τεφαρικι  ;;
traveller
traveller


Αρέσει στους χρήστες diamantino και Georgedim

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από vzol48 Πεμ 28 Ιαν 2021 - 8:57

Δουλευει με....τηλεκοντρολ?????
vzol48
vzol48


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 28 Ιαν 2021 - 10:56

Δωμάτιο με θέα Shocked Razz ....αρκεί να μην πάσχεις από υψοφοβία. Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από gsalonica Πεμ 28 Ιαν 2021 - 11:15

Σκέψου να σηκωθείς το βράδυ για κατούρημα έξω. Για παν ενδεχόμενο πρέπει να κοιμάσαι με ...... αλεξίπτωτο!!!!
happy happy happy
gsalonica
gsalonica


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα Empty Απ: Αφαίρεση τροχών και σήκωμα τροχοσπίτου στον αέρα

Δημοσίευση από tabbert Τετ 3 Φεβ 2021 - 0:22

εγω εχω βγαλει τις ροδες και εχω βαλει στο ασαι στην μεση 2 τριποδα και ευθυγραμιζω το τροχοσπιτο με τα ποδαρικα τωρα αμα βρουν 5 μπουλωνες ζαντες και ερθουν να το σηκωσουν ε τι ναπω τα ελαστικα μου τα εχω ξεφουσκωτα στο υπογειο μακρια απο υγρασιες

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης