Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Τροχοσκηνη μου
από Patrinos Σήμερα στις 19:06

» Νέος Κ.Ο.Κ.
από friar Σήμερα στις 12:51

» τροχόσπιτο χωρίς αμορτισέρ
από caminador Χθες στις 21:42

» Καλοκαιρινές διαδρομές στην Θεσσαλονίκη
από caminador Χθες στις 20:49

» καταθεση πινακιδων
από caminador Χθες στις 20:40

» Ποδιά τροχοσπίτου
από Batfalcon Χθες στις 14:43

» Συγκόλληση τζαμιού
από Batfalcon Χθες στις 14:39

» Η σκοτεινή πλευρά των φώτων led
από Batfalcon Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 23:46

» Φατσούλα μέσα στη βροχή.
από Γιωργάκος Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 9:26

» ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΚΙ 220 VOLT
από lander474 Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 1:31

» Διασταυρώσεις - Προτεραιότητα
από caminador Τετ 18 Ιουλ 2018 - 20:55

» Πομποδέκτες διοδίων
από Γιωργάκος Τετ 18 Ιουλ 2018 - 20:34

» Ενοικιαση Αυτοκινουμενο για Αυγουστο
από ΠΑΝΟΣ Τρι 17 Ιουλ 2018 - 11:59

» Αναζητηση σκηνης 4-5 ατομων
από tabbert Τρι 17 Ιουλ 2018 - 7:58

» Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια 21/5/2017 με χαρτογράφηση
από caminador Δευ 16 Ιουλ 2018 - 23:16

» Σκηνές οροφής αυτοκινήτου ...
από ilektronikos Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 15:16

» μινι αυτοκινουμενο
από ladakias Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 9:49

» Χαλκιδική: Συλλήψεις για παράνομη ελεύθερη κατασκήνωση
από Scout Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 1:19

» Σκηνή τροχοσπίτου (Μερος 2ο)
από Batfalcon Παρ 13 Ιουλ 2018 - 23:06

» Camping Καλοκαίρι 2018
από Batfalcon Τετ 11 Ιουλ 2018 - 22:33

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Για Φωτοβολταϊκά ... γενικά ...

Πήγαινε κάτω

Για Φωτοβολταϊκά ... γενικά ...

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Δευ 15 Οκτ 2012 - 14:48

Ένα solar panel είναι σχεδόν χρήσιμο σε κάθε αυτοκινούμενο πρώτα πρωτα και μετά τροχόσπιτο Ένας σημαντικός λόγος είναι όταν ένα τροχόσπιτο είναι σε campimg και υπάρξει διακοπή ρεύματος μπορεί να έχει αυτονομία για να λειτουργεί το τροχόσπιτο με τη βοήθεια ενός φωτοβολταϊκού και την ανάλογη μπαταρία ώστε ο κάτοχος του να εξυπηρετείται . Δεύτερος λόγος ειδικά για όσους έχουν moover με ένα φωτοβολταϊκό η μπαταρία τους αναπληρώνει αμέσως την ενέργεια που ξόδεψε το moover κατά τη χρήση του κι ενώ το τροχόσπιτο ταξιδεύει ή είναι στάσιμο η μπαταρία φωρτίζεται και συντηρείται .Ακόμη με τη χρήση ενός φωτοβολταϊκού δεν έχουμε την ένοια κάθε τόσο να φορτίσουμε τη μπαταρία όταν δε κινούμε το τροχόσπιτο κάθε τόσο ώστε να μένει ενεργή γιατί με τον ρυθμιστή που διαθέτουν τα πάνελ γίνεται συντήριση της μπαταρίας και πάντα είναι σε ετοιμότητα . ¨Ολα αυτά τα έχω διαπιστώσει στο δικό μου τροχοσπιτο που από τότε που έβαλα φωτοβολταϊκό δεν ασχολούμαι με τη μπαταρία θα ασχοληθώ μόνο για την αντικατάσταση της όταν περάσει ο καιρός της και πάψει να είναι μάχιμη .
lander474

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Για Φωτοβολταϊκά ... γενικά ...

Δημοσίευση από joskem Την / Το Δευ 15 Οκτ 2012 - 19:32

Αγαπητέ lander 474, μιλώντας για τροχόσπιτο, ποιά είναι η εμπερία σου σχετικά με το εξής θέμα:

Σωστό είναι να βάλουμε το πάνελ πάνω στο τροχόσπιτο ή να το βάλουμε σε μιά βασούλα με κλίση 45 μοιρών εκτός τροχόσπιτου έτσι ώστε τους καλοκαιρινούς μήνες το μεν τροχόσπιτο να είναι στον ίσκιο, το δε πάνελ στον ήλιο;

Αν επιλέξουμε την δεύτερη λύση, πόσο μακριά μπορούμε να έχουμε το πάνελ απ' το τροχόσπιτο; (Δηλ με άλλα λόγια πόσα μέτρα καλώδιο το μέγιστο είναι ανεκτά για να βάλουμε το πάνελ μακριά μας στον ήλιο; )

joskem

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Τρι 16 Οκτ 2012 - 12:30

joskem έγραψε:Αγαπητέ lander 474, μιλώντας για τροχόσπιτο, ποιά είναι η εμπερία σου σχετικά με το εξής θέμα:

Σωστό είναι να βάλουμε το πάνελ πάνω στο τροχόσπιτο ή να το βάλουμε σε μιά βασούλα με κλίση 45 μοιρών εκτός τροχόσπιτου έτσι ώστε τους καλοκαιρινούς μήνες το μεν τροχόσπιτο να είναι στον ίσκιο, το δε πάνελ στον ήλιο;

Αν επιλέξουμε την δεύτερη λύση, πόσο μακριά μπορούμε να έχουμε το πάνελ απ' το τροχόσπιτο; (Δηλ με άλλα λόγια πόσα μέτρα καλώδιο το μέγιστο είναι ανεκτά για να βάλουμε το πάνελ μακριά μας στον ήλιο; )

Φίλε μου καλημέρα πολύ καλή η πρώτη σου ερώτηση αλλά δε θεωρώ ότι είμαι ο αρμόδιος ππου θα σου δώσει σαφή απάντηση εγώ απλά θα σου πώ την γνώμη μου που είναι ότι και τα 2 μπρούν να γίνουν έχω δεί περίπτωση τροχοσπίτου που ο κάτοχος του όταν το τροχόσπιτο είναι στον ίσκιο μεταφέρει το πάνελ στον ήλιο για να κάνει δουλειά . Ένας άλλος παλιότερα είχε το πάνελ στο τροχόσπιτο και το είχε βάλει με τέτοιο τρόπο ώστε η πίσω μερία να είναι λίγο έξω για τον ήλιο ώστε να λειτουργεί το πάνελ και το 3/4 του τροχοσπίτου να είναι στη σκιά (μιλάμε τώρα για γεωμετρική ακρίβεια)Προσωπικά εγώ έχω το πάνελ μόνιμα στο τροχόσπιτο κι ακόμη που όλο το καλοκαίρι είχα ελιόπανο πάνω στο τροχόσπιτο για σκιά περνάγανε οι ακτίνες του ηλίου στο πάνελκαι σε σκιά που είχα το τροχόσπιτο παλιότερα είδα ότι και πάλι πέρναγαν ακτίνες του ηλίου για να γίνεται κάποια φόρτιση ΄Σίγουρα όμως πιστεύω ότι όταν ένα πάνελ είναι εξολοκλήρου στον ήλιο θα κάνει καλύτερη δουλειά .

Σχετικά με τη δεύτερη ερώτηση επειδ'η είχα δει αυτόν τον φίλο όπως είπα και πρίν που έβγαζε το πάνελ από το τροχόσπιτο πρέπει αν θυμάμαι καλά να είχε καλώδιο κάπου στα 10 μέτρα χωρίς να είμαι σίγουρος. Για να είχε αυτός 10 ίσως τόσα μέτρα ήταν μια χαρά .

Πάντως επειδή δεν ξέρω αν σου έχω δώσει σωστές απαντήσεις σε όλα αυτά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αυτά τα ερωτήματα που καλώς θέτεις σε μένα να τα θέσεις σε άνθρωπο αρμόδιο που ασχολείται με σόλαρ πάνελ και μετά να μας πείς την άποψη του θεωρώ οτι θα είναι πολύ ενδιαφέρον ίσως αυτός ξέρει κάτι παραπάνω κι ίσως έτσι τεκμηριωθούν και οι δικές μου απόψεις.
lander474

Δημοσίευση από joskem Την / Το Τρι 16 Οκτ 2012 - 20:15

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ας περιμένουμε και από άλλους φίλους του φόρουμ να παραθέσουν τις απόψεις τους - εμπειρίες.

joskem

Δημοσίευση από teonakos Την / Το Παρ 19 Οκτ 2012 - 21:51

Ε δεν νομίζω οτι χρειάζεται παραπάνω απο 10-15 m
Στην πράξη εννοώ.
teonakos

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης