www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

+5
Γιωργάκος
Georgedim
Maximos
Aigagros
caminador
9 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από caminador Τετ 12 Σεπ 2012 - 17:51

Όπως τόπε ο Aigagros πρόκειται για εθισμό,όσο για αυτόματο κιβώτιο σε συνδυασμό με ρυμούλκιση νομίζω ότι είναι πρώτη αναφορά ή κάνω λάθος;Το είχα απορία εδώ και καιρό.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Aigagros Τετ 12 Σεπ 2012 - 21:10

caminador έγραψε: για αυτόματο κιβώτιο σε συνδυασμό με ρυμούλκιση νομίζω ότι είναι πρώτη αναφορά ή κάνω λάθος;Το είχα απορία εδώ και καιρό.

Κοιτάζοντας στα χαρακτηριστικά των οχημάτων είδα ότι τα ίδια μοντέλα με τους ίδιους κινητήρες έχουν χαμηλότερη έλξη αυτά με το αυτόματο κιβώτιο, δεν γνωρίζω γιατί. Αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι ότι σε ανηφόρα το ξεκίνημα ή το σταμάτα-ξεκίνα είναι παιχνίδι και δεν φθείρεται ο δίσκος όπως φθείρεται με το χειροκίνητο κιβώτιο.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Maximos Τετ 12 Σεπ 2012 - 21:35

Ούτε εγώ το γνωρίζω .
Υποθέτω όμως, ότι ο οδηγός, μπορεί να εκτιμήσει καλύτερα τις συνθήκες του δρόμου ..
... σε κάποιες δύσκολες περιπτώσεις ... και να επιλέξει τη σωστή (κατά περίπτωση) σχέση στο κιβώτιο.
Η αυτόματη επιλογή, απλά "κινείται" ... με κάποια συγκεκριμένα δεδομένα.
Στο ξεκίνημα τώρα, η αυτόματη διαδικασία πλεονεκτεί ...
... καθόσον είναι έτσι ρυθμισμένη, ώστε να ανταπεξέρχεται με τον ιδανικό τρόπο.

... συνάδελφε (teonakos) ... για βοήθα την κατάσταση ... ! Very Happy
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από caminador Τετ 12 Σεπ 2012 - 21:37

Πολύ ενδιαφέρον,στη βόρεια Αμερική όλα τα αυτοκίνητα είναι αυτόματα και ρυμουλκούν μεγάλα τροχόσπιτα,έχουν και μεγάλες ιπποδυνάμεις βέβαια,κάποια στιγμή και εμείς θα τα προτιμήσουμε..
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Maximos Τετ 12 Σεπ 2012 - 22:01

Το θέμα Κώστα (caminador) ... είναι ότι εκεί τα αυτοκίνητα, δεν είναι μόνο αυτόματα ...
Έχουν και μεγάλους κινητήρες και με ροπές ... που δεν "καταλαβαίνουν" από ζόρια ...
Όπως έχεις δει άλλωστε ... ρυμουλκούν επαύλεις ... !!
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 12 Σεπ 2012 - 22:35

Χωρίς να είμαι ειδικός, έχοντας όμως αυτόματο αυτοκίνητο, πιστεύω πώς το κυριότερο πλεονέκτημα του αυτόματου κιβωτίου στην ρυμούλκηση είναι η καλύτερη διαχείριση του "δίσκου" στο ξεκίνημα σε δύσκολα σημεία όπως επίσης και στην εναλλαγή ταχυτήτων σε ανηφόρα.
Το μεγάλο μειονέκτημα (αν και τα καινούργια αυτοκίνητα διαθέτουν και χειροκίνητη σειριακή λειτουργία) είναι στην κατηφόρα. Εκεί αν είναι συνεχόμενη και με στροφές δοκιμάζεις την ποιότητα των υλικών στα φρένα σου.
Σε κάποια αυτόματα (όπως και στο δικό μου) υπάρχει το HDC (Hill Descent Control) που λύνει και αυτό το πρόβλημα έως ένα σημείο.
Επίσης ένα ακόμα μειονέκτημα των αυτόματων κιβωτίων είναι και η συγκριτικά μεγαλύτερη κατανάλωση καυσίμου ( από τον ίδιο κινητήρα με μηχανικό κιβώτιο ).

Πιστεύω οι ειδικοί να ρίξουν περισσότερο φώς !!!!!!!!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 12 Σεπ 2012 - 22:52

Γιώργο μια χαρά τα λες και εγώ αυτά ξέρω και θα έγραφα . Αυτό όμως δεν το ήξερα HDC (Hill Descent Control)
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Maximos Τετ 12 Σεπ 2012 - 23:16

Γιωργάκο, από τη στιγμή ... που μπήκαν τα "ηλεκτρονικά" στα αυτοκίνητα ...
... δεν θα αργήσουμε να δούμε και τον οδηγό ... διακοσμητικό στοιχείο ... !! Shocked Razz
... που απλά, θα δίνει εντολές ... Wink

... όπου, σε κάποιες περιπτώσεις, μπορεί ... και να μην εκτελούνται ... (πχ. σε μέθη ... ).
Cool
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Aigagros Τετ 12 Σεπ 2012 - 23:24

Maximos έγραψε:... δεν θα αργήσουμε να δούμε και τον οδηγό ... διακοσμητικό στοιχείο ... !!
... που απλά, θα δίνει εντολές ...

Η χαρά του τροχόσπιτου δεν ξεκινάει στη θάλασσα ή το βουνό, αλλά με το που βγει στο δρόμο και μέχρι να ξαναγυρίσει στη βάση του. Άμα σε μερικά χρόνια οδηγάει ο Kit εμείς τι θα κάνουμε;Very Happy

Γιώργο (georgedim), το HDC στο αυτοκίνητό σου χρησιμοποιεί το διαφορικό για να επιβραδύνει ή τα φρένα;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 12 Σεπ 2012 - 23:33

Aigagros έγραψε:

........Γιώργο (georgedim), το HDC στο αυτοκίνητό σου χρησιμοποιεί το διαφορικό για να επιβραδύνει ή τα φρένα;

Γιώργο (Aigagros) χρησιμοποιεί ένα πρόγραμμα ελέγχου του κινητήρα που επεμβαίνει κυρίως στις στροφές του κινητήρα και στην σχέση που υπάρχει στο σασμάν.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Aigagros Τετ 12 Σεπ 2012 - 23:41

ΟΚ, ευχαριστώ!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από teonakos Τετ 12 Σεπ 2012 - 23:47

Τα απλά αυτόματα δεν κάνουν για ρυμούλκιση(δεν σημαίνει οτι δεν ρυμουλκούν)
Τα κανονικά (αμερικάνικα ) έχουν και μερικές χιλιάδες κυβικά οπότε δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Το καλύτερο είναι να υπάρχει απλό κιβώτιο ταχυτήτων.
Το αυτόματο δεν μπορεί (ακόμη)να καταλάβει την ιδιαιτερότητα της διαδρομής.
Τα καινούργια αυτοκινούμενα με αυτόματο έχουν πρόγραμμα για φορτηγό
γιαυτό και πάνε γενικά καλά.
Εγώ απο θέμα ασφάλειας θέλω να έχω κιβώτιο απλό.
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από apostat Πεμ 13 Σεπ 2012 - 10:17

Επειδή ρυμούλκησα για πρώτη φορά το τροχόσπιτό μου με αυτόματο αυτοκίνητο, να πω την γνώμη μου:
Το αυτόματο (γενικά) έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα και ένα επίσης τεράστιο μειονέκτημα. Το πλεονέκτημα είναι, ότι δεν σου σβήνει με τίποτα, ακόμα και να κινείσαι με ταχύτητες πόντων σε γκρεμούς. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν φρενάρει με τον κινητήρα στις κατηφόρες (εκτός αν έχει Hill Descent Control).

Στην δικιά μου περίπτωση (Suzuki Vitara) το πρώτο πλεονέκτημα επεκτείνεται ακόμα περισσότερο με την επιλογή 4x4 και αργού. Η έλξη του είναι τρομακτική.
Το μειονέκτημα μειώνεται με την επιλογή 2, όπου ανεβάζει μόνο μέχρι 2η ταχύτητα από τις 4. Αν θέλεις να το παρακάνεις, βάζεις και τα αργά και σέρνεται.
Αυτά τα χαρακτηριστικά συνήθως δεν υπάρχου σε απλά αυτοκίνητα, οπότε όντως θα είχα ενδοιασμούς να σύρω τροχόσπιτο με ένα τέτοιο.

Γενικά, ήμουν εχθρός του αυτόματου, μέχρι που πήρα το Vitara για την γυναίκα μου. Η κατανάλωση δεν είναι μεγαλύτερη, αν μάθεις να συνεργάζεσαι με το κιβώτιο. Από την άλλη μεριά, η χλιδή μέσα στην πόλη με το σταμάτα ξεκίνα, δεν περιγράφεται.
apostat
apostat


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 13 Σεπ 2012 - 10:45

apostat έγραψε:
......Από την άλλη μεριά, η χλιδή μέσα στην πόλη με το σταμάτα ξεκίνα, δεν περιγράφεται.

Εμ αυτό, που το βάζεις !!!!!!!!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 13 Σεπ 2012 - 11:30

Θόδωρε, τα νεώτερα αυτοκίνητα που περνάει από τον εγκέφαλο μέχρι και το άναμα της μπλαφονιέρας (το είχαμε συζητήσει αυτό στη γιορτή της μπύρας), όταν συνδέσεις φις στην πρίζα του κοτσαδόρου αλλάζουν τη χαρτογράφηση του κινητήρα και την συμπεριφορά του ESP επ' ωφελεία της ρυμούλκησης. Αυτό αναφέρουν, δεν γνωρίζω αν και κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, γιατί δεν οδήγησα ποτέ ρυμουλκούμενο με την πρίζα εκτός για να δω τη διαφορά. Απλά το ανέφερα...
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από caminador Πεμ 13 Σεπ 2012 - 14:59

Ηθελα να ρωτήσω αν τα αυτόματα κιβώτια συνεργάζονται με κλασικούς συμπλέκτες,μονό ή διπλό δίσκο με φερμουίτ,πλατώ και ωστικό ρουλμάν, ή έχουν αμιγώς υδραυλικό συμπλέκτη στη μεταφορά της κίνησης από το στροφαλοφόρο άξονα του κινητήρα στον πρωτεύοντα άξονα του αυτόματου κιβωτίου;
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από teonakos Πεμ 13 Σεπ 2012 - 15:32

Το αυτόματο που περιγράφει ο φίλος apostat , είναι το κανονικό αυτόματο που δεν έχει δίσκο πλατό κλπ.
Αυτά τα αυτόματα κάτι κάνουν με την ρυμούλκηση (σε μεγάλη κατηφόρα μπορείς να βάλεις την 2 και να σε κρατάει) αλλά έχουν μεγάλη κατανάλωση. Στο συγκεκριμένο τύπο έχεις και την δυνατότητα των κοντών σχέσεων που αντιμετωπίζεις όλες τις δυσκολίες.
Τα νέα με τα λεβγεδάκια τύπου σειριακά ,είναι κανονικά με τα manual απλώς ένα μοτέρ πατάει αμπραγιάζ και ένα άλλο αλλάζει ταχύτητα.
Κατά την προσωπική μου γνώμη αυτά είναι άκρως επικίνδυνα για ρυμούλκηση , και για γρήγορη οδήγηση.
Εκεί που δεν το περιμένεις , σου αλλάζουν μία ταχύτητα προς τα πάνω (εάν ανέβουν ψηλά οι στροφές)και άντε μαζεψέτο!!!!!
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από apostat Πεμ 13 Σεπ 2012 - 16:17

caminador έγραψε:Ηθελα να ρωτήσω αν τα αυτόματα κιβώτια συνεργάζονται με κλασικούς συμπλέκτες,μονό ή διπλό δίσκο με φερμουίτ,πλατώ και ωστικό ρουλμάν, ή έχουν αμιγώς υδραυλικό συμπλέκτη στη μεταφορά της κίνησης από το στροφαλοφόρο άξονα του κινητήρα στον πρωτεύοντα άξονα του αυτόματου κιβωτίου;
Τα αμιγώς αυτόματα κιβώτια (όχι δηλαδή τα tiptronic, CVT κλπ), δεν έχουν δίσκο και καμία τριβή, αλλά έναν μετατροπέα ροπής. Δηλαδή μία αντλία λαδιού, που παρασέρνει μία τουρμπίνα.

Εδώ μια επίδειξη.


Από εκεί και πέρα, έρχεται το κιβώτιο ταχυτήτων, που για να κατανοήσεις πως λειτουργεί, χρειάζεσαι διδακτορικό. Εγώ πάντως, δεν έχω τέτοιο. Very Happy

Εδώ μια επίδειξη ενός κιβωτίου 6 σχέσεων.



teonakos έγραψε:Κατά την προσωπική μου γνώμη αυτά είναι άκρως επικίνδυνα για ρυμούλκηση , και για γρήγορη οδήγηση.
Εκεί που δεν το περιμένεις , σου αλλάζουν μία ταχύτητα προς τα πάνω (εάν ανέβουν ψηλά οι στροφές)και άντε μαζεψέτο!!!!!
Αυτό ίσως θα ήταν ίσως πρόβλημα αν είχες έναν κινητήρα με τρελή ροπή και ένα άτσαλο κιβώτιο. Σε ένα νορμάλ αυτοκίνητο όμως (ακόμα και στο παλιό μου Vitara), δεν καταλαβαίνεις καν την αλλαγή, εκτός αν κοιτάς το στροφόμετρο.
apostat
apostat


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Patrinos Πεμ 13 Σεπ 2012 - 18:36

Δεν ξέρω πολλά, εκείνο που βλέπω είναι ότι με το αυτόματο κιβώτιο που έχω η ρυμούλκηση πάει τέλεια.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ... Empty Απ: Αυτόματο κιβώτιο ... και ρυμούλκηση ...

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 13 Σεπ 2012 - 18:52

Patrinos έγραψε:Δεν ξέρω πολλά, εκείνο που βλέπω είναι ότι με το αυτόματο κιβώτιο που έχω η ρυμούλκηση πάει τέλεια.

+1 και στο δικό μου . . .
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης