www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

+3
Aigagros
Maximos
nmpako
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από nmpako Παρ 10 Αυγ 2012 - 11:52

θα ήθελα να θέσω και ένα θέμα που αντιμετωπίζω.
Έχω ένα brustner - 490 TK avantgarde 8 ετών, και ξαφνικά μου ξεκόλλησε το μπροστινό παράθυρο. Ψάχνοντας έμαθα ότι η εταιρία έκανε πριν κάποια χρόνια πλήρη αντικατάσταση σε κάποια παρτίδα τροχόσπιτων (δικό τους το πρόβλημα)και λίγο αργότερα για 2 χρόνια 50% αντικατάσταση μέσα σε αυτά είναι και το δικό μου. Εγώ δεν το έμαθα ποτέ γιατί δεν με ειδοποίησε κανένας αντιπρόσωπος ποτέ -αδιαφορία; - Τώρα τι κάνω;; Πιστεύω πως πρέπει να μου το αντικαταστήσει η εταιρία από την στιγμή που το έκανε και σε άλλους και δεν θα της κοστίσει κάτι παραπάνω. Αλλιώς είναι σαν να με τιμωρεί για κάτι που δεν φταίω. τώρα που έχω το πρόβλημα τώρα το ψάχνω περιμένω την γνώμη σας..

nmpako
nmpako


http://nikmpako.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Maximos Παρ 10 Αυγ 2012 - 12:07

Γειά σου Νίκο,

Αυτό πράγματι είναι πρόβλημα.
Η "έλλειψη" υποστήριξης, συνήθως έχει σαν θύματα ...τους αγοραστές ...
Ίσως μια επικοινωνία με την επίσημη εταιρεία, αναφέροντας το πρόβλημα,
... ίσως, βρεθεί μια λύση.

Αλήθεια, τι είδους είναι το πρόβλημα ;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Maximos στις Σαβ 11 Αυγ 2012 - 15:00, 1 φορά
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Aigagros Παρ 10 Αυγ 2012 - 17:45

Όντως, ένα mail στη "μαμά" εταιρεία θα βοηθούσε.

Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 10 Αυγ 2012 - 21:07

Maximos έγραψε:
Αλήθεια, τι είδους είναι το πρόβλημα ;

Το πρόβλημα είναι ότι το μπροστινό παράθυρο που είναι διπλό αποκολλήθηκαν τα δύο μέρη . ( το εσωτερικό από το εξωτερικό )




Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από nmpako Παρ 10 Αυγ 2012 - 22:35

Ως προς το τζάμι θα επικοινωνήσω με το εργοστάσιο κατασκευής διότι αυτή τη περίοδο δεν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος στη Ελλάδα.

έδωσα μια λύση προσωρινή το κόλλησα με σιλικόνη με την βοήθεια του Χρήστου Μπακαλάρου, θα δούμε.
nmpako
nmpako


http://nikmpako.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Maximos Παρ 10 Αυγ 2012 - 23:50

Δεν ξέρω, αν η σιλικόνη, θα κάνει "καλή δουλειά" .
Καλή δουλειά έχω ακούσει ότι κάνει το χλωροφόρμιο, αλλά από όσο ξέρω,
δεν διατίθεται, ούτε και από τα φαρμακεία.
Καλά αποτελέσματα έχει και η χρήση ασετόν.

Με μια μικρή σύριγγα (πχ. με το ασετόν), διατρέχουμε τα σημεία που θέλουμε να κολλήσουμε
και εφαρμόζουμε μια μικρή πίεση, για λίγο ... και έτοιμο, κολλημένο.

Επίσης, όσοι ασχολούνται με φωτεινές επιγραφές, όπου κολλούν γράμματα ή άλλα στοιχεία,
πιθανόν να μπορούν να "βοηθήσουν" .
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από ???????? Σαβ 11 Αυγ 2012 - 22:07

Έχω δουλέψει τις γνωστές κόλλες των 2 συστατικών οι οποίες αναμιγνύονται μεταξύ τους και εφαρμόζονται συνήθως μέσω μίας σύριγγας μονής. Υπάρχουν και άλλες με διπλή σύριγγα οι οποίες αναμιγνύουν το υλικό εσωτερικά. Έχουν άψογο συγκολλητικό αποτέλεσμα , αντέχουν σε μηχανικές και θερμικές καταπονήσεις και το κυριότερο είναι ότι μόλις στεγνώσουν το υλικό έχει διάφανη μορφή κάτι που το κάνει ''αόρατο''. Κρίνε αναλόγως και πράξε κατά βούληση φίλε !

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από nmpako Κυρ 12 Αυγ 2012 - 0:27

οκ ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
nmpako
nmpako


http://nikmpako.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από nmpako Κυρ 23 Σεπ 2012 - 20:57

το παράθυρο που μου είχε ξεκολλήσει το καλοκαίρι το κόλλησα με την βοήθεια του Χρήστου Μπακαλάρου.
Σήμερα πήγα στο τροχόσπιτο στο κάμπινκ και όλα καλά με το παράθυρο αυτό.
Βρήκαμε λύση απο οτι φαίνεται, το θέμα είναι οτι σήμερα μου ξεκολλήσε και άλλο αλλά είπαμε τώρα ξέρουμε.....Χρήστος με την καλή του κόλλα
nmpako
nmpako


http://nikmpako.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 23 Σεπ 2012 - 21:38

Νίκο το ότι βρήκες τρόπο με το Χρήστο να τα κολλάς Ο.Κ.
Αλλά περίεργο όμως είναι που ξεκόλλησε και άλλο στο τροχόσπιτο που είναι μόνο 7 χρονών .



Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 23 Σεπ 2012 - 21:57

Καλό είναι που βρέθηκε λύση, έστω και έτσι.
Το ότι ξεκόλλησε και άλλο παράθυρο, που πιθανόν, να είναι από την ίδια ελαττωματική παρτίδα ...
... ίσως, να μην είναι και τόσο αδικαιολόγητο ... Sad
Σίγουρα δυσάρεστο, αλλά έχε το νου σου και στα υπόλοιπα.

Τελικά, δεν υπήρξε κάποια απάντηση, από την επίσημη εταιρεία ... ;
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Forada Πεμ 27 Φεβ 2014 - 21:26

Καλησπέρα,
Δεν έχω ξαναδημοσιεύσει, γι' αυτό συγχωρήστε μου όποια ενδεχόμενα λάθη τακτκής ή savoir vivre ή πρακτικής δεοντολογίας. Κάθε σχετική υπόδειξη/διόρθωση είναι επιθυμητή, σεβαστή και θα εφαρμοστεί.
Έχω ένα Mc Louis Glen 4,20, αυτ/μενο μοντ. 2004 σε chassis FIAT Ducato 2,8 tdi. Ταξιδεύουμε λίγο και σίγουρα πολύ λιγότερο, από όσο θα ήθελα, πράγμα που ελπίζω πως θα καταφέρω να αλλάξω και να γίνω και εγώ ένας καλός ταξιδιάρης (π.χ. όπως ο Μάρκο Πόλο και βάλε). Χα χα χα (δηλ. εδώ γελάνε).
Ένα τεχνικό πρόβλημα που αντμετωπίζω και αναζητώ βοήθεια των εμπείρων συναδέλφων, είναι το εξής:
Τα διπλά τζάμια σε δύο τουλάχιστον παράθυρα, έχουν ξεκολλήσει μεταξύ τους σε μία από τις τέσσερις πλευρές (την κάτω) και φοβούμαι οτι η αποκόλληση θα προχωρήσει. Ζητώ οδηγίες για να αφαιρέσω τα τζάμια (κουμπάσα και μεντεσέδες) και οδηγίες για να τα ξανακολλήσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

Forada


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 27 Φεβ 2014 - 22:13

Κατ' αρχήν εύχομαι να ταξιδεύεις και μάλιστα όσο γίνεται συχνότερα.
Η αφαίρεση του τζαμιού δεν πρέπει να είναι δύσκολη υπόθεση .
Αν δεν έχεις ξανά ασχοληθεί, ίσως ένας έμπειρος τεχνικός, είναι η καλύτερη λύση.

Αν υπάρχουν φωτογραφίες του παράθυρου, ίσως υπάρξουν και πιό συγκεκριμένες απαντήσεις.
Τα κουμπάσα, δεν είναι πρόβλημα, ξεβιδώνεις κάποιες βίδες.

Ότι και να είναι οι φωτογραφίες, θα είναι πιο "περιγραφικές" από την όποια περιγραφή σου ... !

Αυτές τις μέρες, αρκετοί  θα είμαστε στην Πάτρα ... όποτε  λίγο υπομονή ...
... εκτός και αν σε πάρει ο δρόμος προς τα εκεί ...  Wink   
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από gambatte Πεμ 27 Φεβ 2014 - 22:57

Φίλε, το παράθυρο βγαίνει πανευκολα, το γυρνάς όλο επάνω σαν να το ανοίγεις τέρμα αφου ξεβιδωσεις πρωτα τον μαύρο σφικτηρα που το κρατά ανοικτό σε συγκεκριμένες θέσεις, και βγαίνει μόνο του συρταρωτα στο πλάι. Μου έτυχε και μενα στην 6ετια σε δυο παράθυρα, τα κόλλας μια χαρα με κολλα για σκληρές πλαστικές επιφάνειες της bison, αφου τα καθαρίσεις καλα. Με λίγη τύχη ξανά δημιουργείς και το vacuum οταν κολλήσουν.

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Forada Σαβ 1 Μαρ 2014 - 11:30

Καλημέρα,
Ευχαριστώ και τους δύο συναδέλφους για την άμμεση ανταπόκριση. Θα δοκιμάσω με Bison και θα επανέλθω. Καλές απόκριες και καλή Σαρακοστή σε όλους.

Forada


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 2 Μαρ 2014 - 11:39

καλος τον νεο μας φιλο.
1-κακος μα παρα πολυ κακος που εβαλες σιλικονη ,σε τετοια υλικα δεν βαζουμε ποτε μα ποτε σιλικονη αν ηταν τζαμι ενταξει.
2-στο αλλο παραθυρο προσοχη μην κανεισ το ιδιο λαθος γιατι η σιλικονη δεν φευγει τωρα με τιποτα και δεν θα μπορεσεις ποτε να το κανεις σωστο
3-τωρα για το σωστο κολημα
Α-ΑΙΘΕΡΑΣ Η ΑΣΕΤΟΝ
Β-
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 2 Μαρ 2014 - 11:49

ladakias έγραψε:καλος τον νεο μας φιλο.
1-κακος μα παρα πολυ κακος που εβαλες σιλικονη ,σε τετοια υλικα δεν βαζουμε ποτε μα ποτε σιλικονη αν ηταν τζαμι ενταξει.
2-στο αλλο παραθυρο προσοχη μην κανεισ το ιδιο λαθος γιατι η σιλικονη δεν φευγει τωρα με τιποτα και δεν θα μπορεσεις ποτε να το κανεις σωστο
3-τωρα για το σωστο κολημα
Α-ΑΙΘΕΡΑΣ Η ΑΣΕΤΟΝ
Β-

ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 2 Μαρ 2014 - 12:06

Τάκη δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεις αιθέρα.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία Empty Απ: Τζάμι τροχόσπιτου πρόβλημα από την εταιρία

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 2 Μαρ 2014 - 14:05

Γιωργάκος έγραψε:Τάκη δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεις αιθέρα.

ΤΟ ξερω μονο εαν εχεις δικο σου φαρμακοποιο.αλλα υπαρχουν και κολεσ για αυτου του ειδους τα πλαστικα,ειναι τα ιδιο πλαστικο με αυτο που εχουν τα φαναρια των αυτοκινητων
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης