Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Τροχοσκηνη μου
από Patrinos Σήμερα στις 19:06

» Νέος Κ.Ο.Κ.
από friar Σήμερα στις 12:51

» τροχόσπιτο χωρίς αμορτισέρ
από caminador Χθες στις 21:42

» Καλοκαιρινές διαδρομές στην Θεσσαλονίκη
από caminador Χθες στις 20:49

» καταθεση πινακιδων
από caminador Χθες στις 20:40

» Ποδιά τροχοσπίτου
από Batfalcon Χθες στις 14:43

» Συγκόλληση τζαμιού
από Batfalcon Χθες στις 14:39

» Η σκοτεινή πλευρά των φώτων led
από Batfalcon Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 23:46

» Φατσούλα μέσα στη βροχή.
από Γιωργάκος Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 9:26

» ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΚΙ 220 VOLT
από lander474 Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 1:31

» Διασταυρώσεις - Προτεραιότητα
από caminador Τετ 18 Ιουλ 2018 - 20:55

» Πομποδέκτες διοδίων
από Γιωργάκος Τετ 18 Ιουλ 2018 - 20:34

» Ενοικιαση Αυτοκινουμενο για Αυγουστο
από ΠΑΝΟΣ Τρι 17 Ιουλ 2018 - 11:59

» Αναζητηση σκηνης 4-5 ατομων
από tabbert Τρι 17 Ιουλ 2018 - 7:58

» Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια 21/5/2017 με χαρτογράφηση
από caminador Δευ 16 Ιουλ 2018 - 23:16

» Σκηνές οροφής αυτοκινήτου ...
από ilektronikos Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 15:16

» μινι αυτοκινουμενο
από ladakias Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 9:49

» Χαλκιδική: Συλλήψεις για παράνομη ελεύθερη κατασκήνωση
από Scout Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 1:19

» Σκηνή τροχοσπίτου (Μερος 2ο)
από Batfalcon Παρ 13 Ιουλ 2018 - 23:06

» Camping Καλοκαίρι 2018
από Batfalcon Τετ 11 Ιουλ 2018 - 22:33

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Γεννήτρια μεθανόλης EFOY

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γεννήτρια μεθανόλης EFOY

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 10:25

Από τα πρώτα πράγματα που τοποθετήσαμε στο αυτοκινούμενο μας , με την αγορά του, ηταν ενα φωτοβολταϊκο 85Wp για ηλεκτρική αυτονομία. Το καλοκαίρι πράγματι δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με την φόρτιση-επάρκεια της μπαταρίας (105Ah-κλειστού τύπου), ανεξάρτητα από την χρήση φωτισμού, TV, κλπ. Τα προβλήματα αυτονομίας άρχισαν τους χειμερινούς μήνες σε συνθήκες χαμηλής ή και καθόλου ηλιοφάνειας και με περισσότερες, εκ των συνθηκών, απαιτήσεις σε ηλεκτρική ενέργεια.

Ετσι αρχίσαμε να σκεφτόμαστε, μετά από έρευνα αγοράς, τι εναλλακτικές λύσεις υπήρχαν :
α. τοποθέτηση 2ης μπαταρίας (απορίφθηκε καθότι πάλι υπήρχαν περιορισμοί στην αυτονομία, στην ανάγκη εύρεσης ηλεκτρολόγου για φόρτιση της εφεδρικής, ο χώρος που υπάρχει η μπαταρία δεν χωρούσε 2η, κλπ)
β. να μην κάνουμε χειμερινές εξορμήσεις (απορίφθηκε ομόφωνα)
γ. τοποθέτηση 2ου Φ/Β (πάλι θα υπήρχαν , σε μικρότερη έκταση όμως, οι περιορισμοί από την έλλειψη επαρκούς ηλιοφάνειας τον χειμώνα και τις καιρικές συνθήκες)
δ. τοποθέτηση γεννήτριας βενζίνης ή πετρελαίου ( μειονεκτήματα : υψηλό κόστος, βάρος (45-55Kgr), ανάγκη υπαρξης ανεφοδιασμού με καύσιμο, ρεζερβουάρ 15lit με κατανάλωση 1,2-1,5lit/h, κόστος χρήσης, θόρυβος, πλεονέκτημα : δυνατότητα παροχής 220V - και αυτή η ιδέα απορίφθηκε)
ε. Έτσι καταλήξαμε στην αγορά της γεννήτριας μεθανόλης EFOY 1600/65W που η συγκεκριμένη μπορεί να παρέχει απόδοση μέχρι 130 Ah/ημέρα (στην περίπτωση μας οι καταναλώσεις στο maximum φτάνουν μεχρι 55-60 Ah/ημέρα τον χειμώνα). Πλεονεκτήματα της η απρόσκοπτη παραγωγή ηλεκτρ. ενέργειας, χαμηλό βάρος (7,3Kgr), αθόρυβη, οικολογική (δεν ρυπαίνει το περιβάλλον), διατηρεί την μπαταρία μονίμως φορτισμένη (ανάβει αυτόματα οταν η τάση πέσει κάτω από 12,3V και σταματά μόλις φορτίσει η μπαταρία), δρά συμπληρωματικά με το Φ/Β, λειτουργεί με δοχείο μεθανόλης 10lit (αυτονομία για 160 ώρες λειτουργίας ή παραγωγή 925Ah (σε μας κράτησε για 15 μήνες χρήσης μεχρι την αντικατάσταση του δοχείου), το δοχείο των 10lit στοιχίζει 41Ε, μειονεκτήματα : κόστος αγοράς (λίγο φθηνότερη από τις γεννήτριες βενζίνης και αρκετά φθηνότερη από τις γεννήτριες πετρελαίου) και η δυνατότητα παραγωγής ρεύματος μόνο 12V (αλλά από προσωπική εμπειρία τα 220V δεν είναι απολύτως απαραίτητα σε όχημα αναψυχής και αν χρειασθούν υπάρχει και η λύση του ανυψωτή τάσης (ελληνιστί inverter).
Μετά από 3 σχεδόν χρόνια χρήσης μόνο θέτικες είναι οι εντυπώσεις και σε συνθήκες πολύ απαιτητικές με πολύ χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες και χαμηλή εως ανύπαρκτη ηλιοφάνεια για πολλές ημέρες.
Georgedim
Admin

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Γεννήτρια μεθανόλης EFOY

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 10:55

Και νέα προσπάθεια για μερικές φωτογραφίες (η προσπάθεια αποστολής μαζί με το κείμενο απέτυχε) :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
H γεννήτρια τοποθετημένη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ο πίνακας ελέγχου.

Ο πίνακας ελέγχου στο εσωτερικό του οχήματος.

Ο χώρος που χρησιμοποιήθηκε για την τοποθέτηση.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από trap42 Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 11:13

Πολύ καλή λύση ,όταν το έψαξα , πρίν 2,5 χρόνια ,αρκετοί με αποθάρρυναν.
trap42

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 11:21

Γιώργο, αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση, σ' ευχαριστούμε.

Πολύ διαφωτιστική και η ανάλυση του σκεπτικού, πριν την τοποθέτησή της.
Πράγματι, έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και κυρίως το χαμηλό της βάρος ...
... εκτός πιστεύω της τιμής της .
... και φυσικά, επαληθεύει τον κανόνα, ότι τα καλά πράγματα , τα πληρώνεις μεν ... αλλά τα χαίρεσαι δε ...
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 14:38

Γιώργο σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες και μας ενημέρωσες , ψάχνω για αγορά γεννήτριας θα δούμε τι κάνω .........
Γιωργάκος

Δημοσίευση από diamantino Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 15:56

Γιωργο,
ως...εραστης του ελευθερου,
αναγκαστικα,ψαχνω για σκια,
με αυτο το δεδομενο,
η αναλυση σου με βρισκει, απολυτα συμφωνο.
Η λυση που επελεξες,φαινεται να ειναι και πολυ οικονομικη,
εκτος απο το κοστος αγορας.
Καλοδουλευτη ! ! !
diamantino

Δημοσίευση από george Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 20:08

Γιώργο πολύ καλή και έξυπνη κίνηση. Την τοποθέτηση αν επιτρέπεται που την έκανες?
george

Δημοσίευση από Athanatos Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 21:16

Καλησπέρα και απο εμένα.Επειδή βλέπω και έχεις κλιματιστικό μπορείς να μας πείς πώς το δουλεύεις.Σε ευχαριστούμε για την παρουσιαση.
Athanatos

http://www.kkouvidis.dpgr.gr

Δημοσίευση από VAGOS Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 0:09

το κλιματιστικό πως το δουλεύεις με τη ενεργεια!!!!!!!!!!!!!!
VAGOS

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 12:30

Athanatos έγραψε :

Καλησπέρα και απο εμένα.Επειδή βλέπω και έχεις κλιματιστικό μπορείς να μας πείς πώς το δουλεύεις.Σε ευχαριστούμε για την παρουσιαση.

Vagos εγραψε :

το κλιματιστικό πως το δουλεύεις με τη ενεργεια!!!!!!!!!!!!!!

Πρός το παρόν το κλιματιστικό λειτουργεί μόνον όταν συνδεθεί με παροχή 220V. Όπως προανέφερα στα μείον αυτής της γεννήτριας είναι ή δυνατότητα παροχής ρεύματος μόνο 12V. Και στον εξοπλισμό που έχω είναι και η μοναδική συσκευή πού για την λειτουργία της απαιτείται σύνδεση με 220V.

Ειχα σκοπό φέτος (.......υπολογίζοντας χωρίς τον ξενοδόχο Shocked !!!!!...) να τοποθετήσω κατάλληλο ανυψωτή τάσης (inverter) ωστε να μπορώ να λειτουργήσω και το κλιματιστικό "αυτόνομα", ....αλλά άς όψονται οι συγκυρίες.

Από έρευνα αγοράς, που ήδη έχω κάνει, ο ανυψωτής τάσης της Mobile Technology MT1500 SI-K καθώς και ο αντίστοιχος της Dometic CA-DC Kit 3 είναι σε θέση να παρέχουν αυτή την δυνατότητα, αλλά μιλάμε για ένα κόστος αγοράς περίπου 1200 euros, οπότε όπως αντιλαμβάνεστε και αυτή η αναβάθμιση μπήκε στο πενταετές πρόγραμμα, επί του παρόντος.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 13:42

Γιώργο όταν έψαχνα για αυτοκινούμενο είχα δει ένα σαν το δικό σου το οποίο είχε γεννήτρια πετρελαίου .
Η γεννήτρια αυτή έβγαζε 12 και 220 έτσι ήσουν αυτόνομος για όσες μέρες ήθελες . Το μόνο αρνητικό ο θόρυβος της γεννήτριας . Τα θετικά αυτής είναι το καύσιμο αλλά πάνω από όλα τα 220 volt .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 15:16

Γιώργο (Γιωργάκο) έχεις απόλυτο δίκιο για τα 220V.

Αν το σκεφθείς, το συνολικό κόστος αγοράς είτε μιας γεννήτριας πετρελαίου, είτε της γεννήτριας μεθανόλης μαζί με το inverter έρχεται περίπου το ίδιο.

Τη διαφορά ίσως να την κάνει (πέραν του θορύβου και του βάρους (70 Kgr) της μιάς και της φιλικότητος προς το περιβάλλον της άλλης) το κόστος των αναλλωσίμων ( με 41 ευρώ που στοιχίζει το δοχείο μεθανόλης των 10lit. περνάς 160 ώρες λειτουργίας της γεννήτριας, ενώ για τις αντίστοιχες ώρες λειτουργίας μιας γεννήτριας πετρελαίου με την κατανάλωση σε 0,7lit/h (για την TEC 30EV) που δίνει ο κατασκευαστής και το λίτρο πετρελαίου (σήμερα) στο 1,5 ευρώ περίπου απαιτούνται σχεδόν 170 ευρώ ).

Ισως και ενα άλλο πλεονέκτημα της EFOY είναι οτι δεν χρειάζεται καμμία απολύτως συντήρηση και έχει εγγύηση για 5 χρόνια, ενω οι γεννήτριες πετρελαίου δεν ακολουθούν αυτό τον κανόνα και η ποιότητα του πετρελαίου στην χώρα μας δεν είναι και η καλύτερη , με οτι αυτό συνεπάγεται για την απρόσκοπτη λειτουργία μας πετρελαιομηχανής.

Δυστυχώς το τέλειο δεν υπάρχει. Ο τρόπος ζωής που έχουμε συνηθίσει και οι "υποτιθέμενες" ανάγκες μας που απορρέουν απ' αυτόν, είναι που δίνουν το συγκριτικό πλεονέκτημα του ενός αντικειμένου απέναντι στο άλλο και δημιουργούν την ανάγκη να το αποκτήσουμε. Sad
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 15:26

georgedim έγραψε:
Δυστυχώς το τέλειο δεν υπάρχει.
Πολύ σωστός συμφωνώ μαζί σου σε όλα τα άλλα που αναφέρεις .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 16:05

george έγραψε :
Γιώργο πολύ καλή και έξυπνη κίνηση. Την τοποθέτηση αν επιτρέπεται που την έκανες?

Γιώργο (george), μέσα στην συσκευασία αγοράς υπάρχει αναλυτικό φυλλάδιο με οδηγίες και με σχεδιαγράμματα για την τοποθέτηση. Πιστεύω αν εχεις χρόνο και διάθεση και σου αρέσει να ασχολείσαι, είναι δυνατόν να την εγκαταστήσεις και μόνος σου.

Σε έρευνα αγοράς στην Αθήνα και πέριξ για την τοποθέτηση της, οι απαντήσεις που έπαιρνα από τους "ειδικούς" του χώρου ήταν του στύλ :

".....να δούμε τι άλλο θα χρειαστεί, .....αν υπάρχει κάποια ιδιατερότητα στο όχημά σου, .....πόσος χρόνος θα χρειαστεί" .....

και πολλά άλλα τέτοιου είδους ευφυολογήματα που με αποθάρρυναν και με αηδίασαν και έτσι απευθύνθηκα σε γνωστή σοβαρή εταιρεία της Θεσσαλονίκης, όπου και τοποθετήθηκε .

Να προσθέσω οτι υπάρχει και επίσημη αντιπροσωπεία της EFOY στην Ελλάδα, στον σύνδεσμο :

Georgedim
Admin

Δημοσίευση από antreas hobby Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 19:41

Η τέλια ενημέρωση ……..από τις καλύτερες πληροφορίες για γεννήτρια που ομολογώ δεν ήξερα ……..πολύ καλή και για τροχόσπιτο παρά το τσουχτερό τις κόστος.
antreas hobby

http://www.netcomms.eu

Δημοσίευση από diamantino Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 22:24

[quote="georgedim"]

Από έρευνα αγοράς, που ήδη έχω κάνει, ο ανυψωτής τάσης της Mobile Technology MT1500 SI-K καθώς και ο αντίστοιχος της Dometic CA-DC Kit 3 είναι σε θέση να παρέχουν αυτή την δυνατότητα, αλλά μιλάμε για ένα κόστος αγοράς περίπου 1200 euros, οπότε όπως αντιλαμβάνεστε και αυτή η αναβάθμιση μπήκε στο πενταετές πρόγραμμα, επί του παρόντος.

Κανε μια βολτα στον Βενιερη..
Eγω εχω παρει εναν 1500/3000 με 360 ευρω.
Ειναι ψευδοιμιτονιου,αλλα μου ειπαν οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα.
Το εχω 3 χρονια και πραγματι δουλευει τελεια ! !

diamantino

Δημοσίευση από george Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 22:42

[quote="diamantino"]
georgedim έγραψε:

για ευαίσθητες συσκευές μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ups για pc μετά το inverter Wink
george

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Πεμ 14 Ιουν 2012 - 0:42

diamantino έγραψε :

george έγραψε :

για ευαίσθητες συσκευές μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ups για pc μετά το inverter

Συνονόματοι, οπως ηδη έγραψα, το εχω ψάξει το θέμα του Inverter και εδώ και στην Γερμανία με ερώτηση απευθείας στο περίπτερο της Dometic (που ειναι η κατασκευάστρια του κλιματιστικού).

Έτσι λοιπόν για να μπορέσει να λειτουργήσει με ανύψωση απο 12V σε 220V, δεν παίζει ρόλο μόνο ή ισχύς του inverter , γιατί οπως μου εξήγησαν και 2000W να είναι το inverter, υπάρχει περίπτωση να μην το εκκινήσει το κλιματιστικό επειδή σημασία έχει και αν μπορεί να υποστηρίξει τα στιγμιαία φορτία που απαιτούνται για την εκκίνηση. Ίσως να μην το διατυπώνω σωστά το τελευταίο, γιατι ήταν μια "αγγλο-γερμανική" συζήτηση ,αλλά αυτό μου έμεινε ως εντύπωση.

Αν υπάρχει κάποιος στο forum με γνώσεις επί του θέματος , ας συνδράμει στην αγνοιά μας.

Υ.Γ. : το κλιματιστικό είναι το μοντέλο Β2200 της Dometic και τα τεχνικά χαρ/κα του περιγράφονται στον παρακάτω σύνδεσμο :

Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 14 Ιουν 2012 - 10:16

georgedim έγραψε:
Έτσι λοιπόν για να μπορέσει να λειτουργήσει με ανύψωση απο 12V σε 220V, δεν παίζει ρόλο μόνο ή ισχύς του inverter , γιατί οπως μου εξήγησαν και 2000W να είναι το inverter, υπάρχει περίπτωση να μην το εκκινήσει το κλιματιστικό επειδή σημασία έχει και αν μπορεί να υποστηρίξει τα στιγμιαία φορτία που απαιτούνται για την εκκίνηση. Ίσως να μην το διατυπώνω σωστά το τελευταίο

Πολύ καλά το διατυπώνεις τα αμπέρ εκκίνησης ενός συμπιεστή κλιματιστικού είναι πολύ περισσότερα από τα αμπέρ λειτουργίας του .

Να συμπληρώσω ότι αν υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα στην εκκίνηση του συμπιεστού μπορούμε να βάλουμε ένα πυκνωτή εκκίνησης .

Δείτε εδώ . [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσε να κάνει δουλειά στη δική μας περίπτωση οι γνώσεις μου για το θέμα μέχρι εδώ είναι . Εγώ πάντως στο δικό μου δεν έχω βάλει πυκνωτή .
Περισσότερες πληροφορίες σε εξειδικευμένα συνεργεία κλιματισμού .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από diamantino Την / Το Πεμ 14 Ιουν 2012 - 15:54

george έγραψε :

Έτσι λοιπόν για να μπορέσει να λειτουργήσει με ανύψωση απο 12V σε 220V, δεν παίζει ρόλο μόνο ή ισχύς του inverter , γιατί οπως μου εξήγησαν και 2000W να είναι το inverter, υπάρχει περίπτωση να μην το εκκινήσει το κλιματιστικό επειδή σημασία έχει και αν μπορεί να υποστηρίξει τα στιγμιαία φορτία που απαιτούνται για την εκκίνηση. Ίσως να μην το διατυπώνω σωστά το τελευταίο, γιατι ήταν μια "αγγλο-γερμανική" συζήτηση ,αλλά αυτό μου έμεινε ως εντύπωση.

Γιωργο, επειδη και εμενα οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες.....
Ν'αναφερω μονο οτι το inverter
εχει αναφορα 1500 (ισχυς) 3000 (εκκινηση).
Αν τα 3000 αρκουν για να στο εκκινησουν,
και σου πει ο Βενιερης οτι δεν θα εχεις προβλημα....
τοτε ελα να δοκιμασουμε με το δικο μου
( ετσι κι αλλιως μπορω να το αποσυνδεσω ευκολα )
και αν μπορεις να κανεις δουλεια σου,
τοτε πας και το αγοραζεις.
diamantino

Δημοσίευση από antreas hobby Την / Το Πεμ 14 Ιουν 2012 - 19:59

Αν από κάποιον κοντινό σας ηλεκτρολόγο ζητήσετε μια *αμπεροτσιμπίδα χωρίς να βγάλετε ούτε ένα καλώδιο μπορείτε να μετρήσετε το ρεύμα εκκίνησης ή το ρεύμα λειτουργίας στη συσκευή του air/con του τροχόσπιτου σας
(*όργανο μέτρησης )

antreas hobby

http://www.netcomms.eu

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Παρ 15 Ιουν 2012 - 9:45

Γιωργάκος έγραψε :

......Να συμπληρώσω ότι αν υπάρχει πρόβλημα με το ρεύμα στην εκκίνηση του συμπιεστού μπορούμε να βάλουμε ένα πυκνωτή εκκίνησης .

Δείτε εδώ . [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν ξέρω όμως αν θα μπορούσε να κάνει δουλειά στη δική μας περίπτωση ........

diamantino έγραψε :

.....Αν τα 3000 αρκουν για να στο εκκινησουν,
και σου πει ο Βενιερης οτι δεν θα εχεις προβλημα....
τοτε ελα να δοκιμασουμε με το δικο μου
( ετσι κι αλλιως μπορω να το αποσυνδεσω ευκολα )
και αν μπορεις να κανεις δουλεια σου,
τοτε πας και το αγοραζεις.

antreas hobby έγραψε :

Αν από κάποιον κοντινό σας ηλεκτρολόγο ζητήσετε μια *αμπεροτσιμπίδα χωρίς να βγάλετε ούτε ένα καλώδιο μπορείτε να μετρήσετε το ρεύμα εκκίνησης ή το ρεύμα λειτουργίας στη συσκευή του air/con του τροχόσπιτου σας

Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, σε όλους σας για τις συμβουλές, προτάσεις, ιδέες.

Στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, η αλληλεγγύη, η ομαδικότητα , η ανιδιοτέλεια είναι αξίες δυσεύρετες.

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για το forum και τα μέλη του.

Χαίρομαι που βρίσκομαι αναμεσά σας !!!!!!!!!!!!
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Παρ 15 Ιουν 2012 - 11:15

Οι ευχαριστίες είναι δικές μας που σε έχουμε ανάμεσά μας .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Παρ 15 Ιουν 2012 - 12:07

georgedim έγραψε:
Στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, η αλληλεγγύη, η ομαδικότητα , η ανιδιοτέλεια είναι αξίες δυσεύρετες.
Αγαπητέ Γιώργο ... στη φράση σου αυτή, ανέφερες ...
... τα βασικά χαρακτηριστικά, που προσπαθούμε, όλοι εμείς ... να χαρακτηρίζουν, το φόρουμ μας ,
μαζί με τον αλληλοσεβασμό και την αλληλοκατανόηση .

Είναι και δική μας χαρά και ευχαρίστηση, που είσαι μέλος της παρέας μας.
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από athanase Την / Το Παρ 15 Ιουν 2012 - 22:18

Μήπως πρέπει να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι με το κόστος της γεννήτριας EFOY ? διότι συγκριτικά με μία πετρελαίου ΔΕΝ είναι διαφωτιστικά. Επίσης διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σε ότι αφορά την επάρκεια σε αυτονομία. Σε μία χώρα με εκπληκτική ηλιοφάνεια πιστεύω ότι δύο Φ/Τ και δύο καλές μπαταρίες GELL σε καλύπτουν για το οποιοδήποτε ελεύθερο. Πολύ περισσότερο όταν η παροχή της EFOY (κατ΄εμέ το δεύτερο μεγάλο της μειονέκτημα μετά το υψηλότατο κόστος) είναι 12V.
athanase

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης